Barcelona – co vidět, památky, zajímavosti

Evropa

Barcelona si zaslouží pozornost celého světa. Tato katalánská královna je plná života, kultury a nezapomenutelné kuchyně. Co vidět v Barceloně a proč tam vyrazit?

Barcelona je město plné života, energie a kultury. Je to místo, kde se historie mísí s moderními trendy, kde se hudba a tanec prolínají s uměním a architekturou a kde je možné se rychle cítit jako doma.

Ať už je tu člověk poprvé nebo se vrací po mnoha letech, Barcelona ho vždy překvapí a uchvátí svou nekonečnou krásou a pestrostí.

Barcelona a Gaudí

Navštívit Barcelonu a nepoznat dílo Antoni Gaudího by bylo velkou chybou. Jeho jedinečný a nezaměnitelný styl je cítit na každém rohu.

Nejslavnější Gaudího dílo je určitě Sagrada Familia, obrovská nedokončená bazilika, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Španělsku.

Další vynikající ukázkou Gaudího umění je park Güell, kde je možné se projít mezi jeho barevnými mozaikami a sochami a užít si nádherný výhled na město.

Nenechte si také ujít domy Casa Milà a Casa Batlló, které patří mezi architektonické skvosty tohoto města.

Barcelona – památky, zajímavosti

Barcelona je město plné historie, kultury a architektonických skvostů. Díky svým různorodým turistickým atrakcím je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů na světě.

Zde je několik nejlepších atrakcí, které město Barcelona nabízí.

Bazilika Sagrada Familia

Tato nedokončená bazilika, která je mistrovským dílem slavného architekta Antoniho Gaudího, je bezesporu jednou z nejproslulejších památek Barcelony.

Park Güell

Tento park je dalším z děl Antoniho Gaudího a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jsou zde nádherné barevné mozaiky a jedinečné vyhlídky na město.

La Rambla

Tato pěší zóna je jednou z nejrušnějších a nejživějších ulic ve městě. Je plná street artu, malířů, živých soch a obchodů se suvenýry.

La Boqueria

Tento známý trh se nachází na promenádě La Rambla. Nabízí širokou škálu čerstvého ovoce, zeleniny, masa a dalších místních produktů.

Camp Nou

Pro milovníky fotbalu je návštěva stadionu FC Barcelona nesmírným zážitkem. Můžete si prohlédnout muzeum klubu a stadion.

Palau de la Música Catalana

Tento koncertní sál je jedním z nejkrásnějších na světě a je také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Casa Batlló & Casa Milà

Tyto dvě budovy, navržené Gaudím, jsou dalšími ukázkami jeho fantastické architektury.

Pláže

Barcelona má několik krásných pláží k relaxaci a koupání v moři. Nejznámější z nich je pravděpodobně pláž Barceloneta.

Montjuïc

Tato kopcovitá oblast nabízí nádherný výhled na město a hostí několik atrakcí, včetně fontány Font Màgica, pevnosti Castell de Montjuïc a Olympijského stadiónu.

Barcelona- jídlo a pití

Španělská gastronomie je světově proslulá a Barcelona není výjimkou. Na každém rohu nacházíte skvělé tapas bary, kde si můžete vychutnat tradiční jídla jako patatas bravas, jamón ibérico nebo tortilla española.

Vyzkoušejte také místní speciality jako paella nebo suquet de peix. A pokud jste milovník sladkostí, nesmí vám uniknout crema catalana, katalánská varianta crème brûlée.

Barcelona – ubytování

Barcelona nabízí širokou škálu ubytování ve všech cenových kategoriích a pro různé typy cestovatelů. Město je rozděleno do několika čtvrtí, z nichž každá má svůj jedinečný charakter a nabízí odlišný druh zážitku.

  1. Čtvrť Barri Gòtic (Gotická čtvrť): Tato historická čtvrť je ideální pro ty, kdo mají rádi historii a kulturu. Je plná úzkých středověkých uliček a nachází se zde mnoho historických památek.
  2. Eixample: Pokud jste milovníci architektury, budete jistě tešeni, zvláště pokud se ubytujete poblíž Passeig de Gracia, kde se nacházejí nejznámější stavby Antoni Gaudí.
  3. Gràcia: Tato bohémská čtvrť je populární mezi mladými lidmi a umělci. Je plná malých kaváren, nezávislých obchodů a restaurací.
  4. El Raval: Tato multikulturní čtvrť je známá svou živou nocí scénou a skvělými místy na tapas.
  5. El Born: Tato módní čtvrť spojuje historii s moderním životem. Najdete zde mnoho butiků, galerií, barů a restaurací.
  6. Barceloneta: Pokud se na dovolené chcete těšit z pláže, pak je pro vás Barceloneta ideální volbou. Tato bývalá rybářská čtvrť je nyní známá svými mořskými plody a plážovými bary.

Rozhodněte se podle toho, jakou atmosféru preferujete a co od své dovolené v Barceloně očekáváte. Klíčem je vybrat takové ubytování, které umožní snadno navštívit všechna místa, která má člověk v plánu.

Barcelona za 6 hodin

Máte naplánovaný let z dlouhým přestupem? Nebojte se během přestupu vyrazit do města a netravte zbytečně hodiny na letišti.

Při letu ze Sevilly jsem měla v Barceloně cca 19 hodin na přestup. Přiletěla jsem v noci a jela rovnou na hotel, odtud jsem pak brzy ráno s příručním kufrem do letadla vyrazila na průzkum města. Měla jsem tak na Barcelonu jen něco přes 6 hodin, ale i tak se dá stihnout vidět spousta věcí.

Začátek trasy jsem zvolila v Parku Güell, ano právě odtud pochází většina fotek z Barcelony, je to ikona tohoto katalánského centra. Krásný park, který se nachází na kopci nad městem, je proslulý hlavně výhledem na Gaudího domečky. Hned z kraje mě nemile překvapilo vstupné 8EUR, ale stojí to za to.

Když jste v Barceloně, tak tuhle fotku (úvodní fotka článku) rozhodně musíte mít. Z viewpointu je krásně vidět až k moři, nepříjemné však bylo ostré slunce, protože výhled je situován na východ, které mi dost komplikovalo pořízení kýžených fotek.

Doporučuji tak do Parku Güell zamířit spíše v odpoledních hodinách. Nicméně baráčky jsou krásné a procházka parkem byla příjemná. Nemám však času nazbyt a tak rychle vyrážím dál.

Teď je na řadě další skvost španělské metropole, Sagrada Família. Sice to vypadá, že je to od parku jen kousek pěšky z kopečka, cestou jsem se však trochu ztratila, a tak jsem se několikrát musela ptát místních, ti však byli vždycky vstřícní a poradili mi.

Konečně k ní přicházím, famózní Sagrada Família, je opravdu tak krásná a obrovská, jak se píše, a právem je terčem obdivu tísíců lidí každý den.

Práce na ní nikdy nekončí, takže je neustále obklopena jeřáby, ani to jí však neubírá na kráse, ba naopak, doplňuje to její výstřednost. Bohužel fronta dovnitř je tak dlouhá, že se rozhoduji to nechat na jindy a v parčíku před katedrálou pouze nakoupím pár suvenýrů a běžím dál.

Příhoda z nakupování suvenýrů: Přes silnici od hlavního vchodu do katedrály stojí pár stánků se suvenýry, koupila jsem si tu super malovanou plechovku s hlavními památkami Barcelony a uvnitř s čokoládovými bonbony, je krásná.

Ale z cest si vždycky vozím klíčenky, mimo stánky tu bylo několik černochů, kteří a rozloženém plátýnku prodávali klíčenky za 1 euro, no nekupte to.

Tak jsem si asi 3 koupila, podávám černochovi peníze (naštěstí přesně), když v tu ránu se všichni černoši s plátýnky obří rychlostí spakovali a utekli. Když jsem to vyprávěla kamarádům tak říkali, že oni to zřejmě prodávají na černo, a když některý z nich vidí policisty tak si dají znamení a rychle utečou.

Vydávám se k dalším Gaudího výtvorům, Casa Milá a Casa Batló. První mám po cestě Casa Milá, v zápalu abych vše stihla a ještě viděla moře jsem tuto budovu málem minula.

Není tak okouzlující ani nijak extra zajímavá, příště bych tedy cestu k ní určitě vypustila, nicméně se nachází opravdu jen kousek od Casa Batló, která je o mnoho krásnější.

Casa Milá, barevný domeček oblých tvarů je opravdu zajímavý. Je potažen zajímavou fasádou, která alespoň mě připomíná květiny. Je zde několik malých balkónků ve tvaru lebek a okna jsou rozdělena jakoby stehenními lidskými kostmi, velmi kontroverzní stavba.

I tato stavba patří mezi skvosty Barcelony od autora Antoni Gaudího, která je zapsána na seznamu UNESCO. Ani tady jsem se bohužel nepodívala dovnitř, ale prý to taky stojí za to, můžete zde pozorovat zajímavou hru světel a stínů (díky mozaikovým oknům), která je Gaudího specialitou.

Z pláže Barcelonetta se pak už spokojená vydávám zpátky k přístavu a odtud už pak hromadnou dopravou rovnou na letiště. Tolik můj přestup v Barceloně, myslím, že je to lepší, než sedět na letišti.

Co vidětPamátkyZajímavosti