Budapešť – památky, co vidět, zajímavosti

Evropa

Budapešť, známá jako „Perla Dunaje“, je jednou z nejhezčích metropolí Evropy. Toto maďarské město kombinuje bohatou historii s moderním životem a nabízí řadu zajímavých míst a atrakcí. Co vidět v Budapešti?

Obdivujte krásné budovy, zaplavte se v léčivých pramenech a vychutnejte si maďarskou kuchyni. Představujeme vám Budapešť, město, do kterého se zamilujete.

Proč navštívit Budapešť?

Budapešť je město, které nabízí něco pro každého. Ať už hledáte historickou krásu, relaxaci v lázních, vynikající jídlo nebo živý noční život, Budapešť vás nezklame.

  • Historická nádhera – Budapešť je město bohaté na historii. Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst je nádherný Budínský hrad, který je na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Město lázní – město je doslova poseto termálními prameny a nabízí širokou škálu lázeňských zařízení, od historických tureckých lázní Rudas a Király po slavné Széchenyi lázně, které jsou jedny z největších lázní v Evropě. Tyto léčivé prameny jsou ideální pro relaxaci po dni stráveném prohlížením města.
  • Maďarská kuchyně – nelze mluvit o Budapešti, aniž byla zmíněna maďarská kuchyně. Maďarsko je známé svými jedinečnými chutěmi a pokrmy. Vyzkoušet lze tradiční guláš, langoš nebo kuřecí paprikáš. A samozřejmě, nenechte si ujít ochutnávku maďarských vín.
  • Živá kultura a noční život – Budapešť je také městem s bohatým kulturním životem. Najdete zde nejen úchvatné divadlo a operu, ale také řadu festivalů, koncertů a kulturních událostí.

Vydejte se na dobrodružství do této ohromující metropole a objevte vše, co může Budapešť nabídnout.

Budapešť – zajímavosti, památky

Budapešť, hlavní město Maďarska, je skutečným klenotem Evropy, kde lze navštívit řadu míst plných historie, architektury a kultury. Tady je několik tipů na místa, která byste měli v Budapešti rozhodně vidět:

1. Budínský hrad

Jednou z top atrakcí Budapešti je nádherný Budínský hrad, který tvoří značnou část panoramatu města. Tento impozantní komplex se rozkládá na kopci nad Dunajem a nabízí nejen nádherný výhled na město, ale také možnost prohlédnout si historické expozice v Budapešťském historickém muzeu a Národní galerii.

2. Parlament

Symbol a jedna z dominant Budapešti – Parlament je jednou z nejzajímavějších budov v celé Evropě, která upoutá každého svou neogotickou architekturou a zářícím se interiérem.

3. Széchenyiho lázně

Budapešť je známá jako město lázní. Széchenyiho lázně jsou jedněmi z nejoblíbenějších. V těchto největších lázních v Evropě naleznete množství termálních pramenů a bazénů.

4. Andrássyho třída a náměstí Hrdinů

Náměstí Hrdinů je jedním z největších a nejimpozantnějších náměstí v Budapešti, které je také na seznamu světového dědictví UNESCO.

Třída Andrássyho, která k náměstí vede, je lemována nádhernými stavbami jako je Operní dům.

5. Velká synagoga

Velká synagoga v Dohány ulici je jednou z největších synagog na světě a určitě stojí za prohlídku.

6. Tržnice Vámház csarnok

Pokud vás baví trhy a chcete ochutnat místní produkty, nepropásněte tento největší budapešťský trh.

7. Kostel sv. Matyáše a Rybářská bašta

Nachází se v Buda části města a nabízí nejen krásu samotných budov, ale také úchvatný výhled na celou Budapešť a Parlament.

8. Markétin ostrov

Tento klidný ostrov na Dunaji je skvělým místem pro relaxaci, procházky a pikniky.

Budapešť očima cestovatelky

Vyrazili jsme autobusem z Florence večer po práci a celou noc jsme jeli do Budapešti. Cesta proběhla docela dobře, ještě, že jsme si připlatili za místenku (to je u FLIXBUSU docela novinka).

Do Budapešti jsme dorazili kolem 7 ranní a jelikož bylo všude ještě zavřeno, tak jsme se rozhodli jít z nádraží Népligent pěšky do centra města. Doteď nevíme co bylo předešlý večer v Budapešti za akci, ale asi to bylo velký.

1. První den

Jakmile jsme přešli most na budínskou stranu, tak už to bylo lepší, prošli jsme se po nábřeží kolem lázní Géllert a vyšplhali se k soše Géllerta, odkud je takhle krásný výhled.

V centru jsme jako první vyrazili do kavárny, abychom se převlékli, trochu zkulturnili a vzpružili kávou za cca 950 HUF.

Pak jsme vyrazili koupit jízdenky na „HOP ON HOP OFF“ autobus, protože tenkrát jsme je taky měli (ale za 5 000 HUF na dva dny i s lodí a noční tour), teď je ale dvoudenní jízdenka za 9 000 HUF a za loď a noční tour se připlácí extra.

Takže, jak správně hádáte, jsme si jízdenky nekoupili a chodili jsme hezky “po svejch”. Pešťská strana města není zas až tak zajímavá jako na budínská, proto jsme šli prvně sem, protože druhý den mělo být hezčí počasí a nebe s mráčkama, což jsem chtěla na focení.

Tak dost povídání okolo, co je tedy k vidění na levém břehu Dunaje? Náměstí s “ruským kolem”, kde je mimochodem podle nás nejlepší giftshop (mají tam malované korkové podtácky, co vždycky vozím mámě, za dobrou cenu, asi 5 EUR).

Potom jsme zamířili k bazilice sv. Isztvána, kam je vstup dovnitř zdarma. Potom jsme přes Liberty square došli až k zadní části budovy parlamentu. Je teda velká škoda, že jsme nemohli jít dovnitř, příště si musím zapamatovat, že vstupenky se mají bookovat alespoň měsíc předem.

Budova Országház je ohromující, ale škoda, že zezadu ji nelze moc dobře vyfotit, je tedy skoro zbytečný tam chodit, ale bylo tam zrovna střídání stráží, takže alespoň nějaká zajímavost.

Když jsme budovu obešli tak jsme podél řeky došli až ke kovovým soškám bot, které jsou na promenádě na břehu. Tohle jsem třeba při první návštěvě úplně minula, a myslím, že to stojí za to tam jít.

Sice se tam při focení budete mačkat s další asi tak stovkou turistů, ale podle mě takovou fotku prostě musíte mít. 

Odtud jsme vyrazili do kavárny New York Palace Café, která je jakoby ve Vídeňském stylu. Cestou jsme jen letmo zastavili u židovské synagogy, ale neměli jsme čas jít dovnitř na prohlídku, tak jsme se ani moc dlouho nezdržovali.

Tak zpět k New York Palace Café, je to krásná bohatě zdobená luxusní kavárna, kde káva stojí 8,50 €, ale asi to stojí za to. My jsme si dali kávu a dortík, který jsme si vychutnávali za zvuku houslí a klavíru a při pohledu na ostatní zákazníky (většinou Asiaty), kteří si za nekřesťanské peníze objednávali celá menu jídla.

Tak alespoň na chvilku jsme si připadali jako snobi. Abych nezapomněla, tak pokud byste chtěli tuto kavárnu navštívit, tak se vyplatí udělat si rezervaci dopředu, jinak se tam stojí tak půlhodinová fronta než se uvolní stůl. My jsme rezervaci měli a šli jsme rovnou na řadu.

Z luxusní kavárny jsme vyrazili rovnou k lázním Széchenyi, když jsem tu byla poprvé, tak mě absolutně okouzlil hrad Vajdahunyad a přilehlý park Városliget. Budapešť v podzimním kabátě má pro mě opravdu výjimečné kouzlo a toto místo patří rozhodně k těm tak zvaně “MUST SEE”.

Doporučujeme si to tam opravdu projít a navštívit i termální lázně, které jsou nedaleko. Při první návštěvě Budapešti jsme byli v lázních Széchenyi, tentokrát jsme sice chtěli zkusit jiné, jenže lázně Rudas se nám zdály moc moderní a lázně Géllert zase nabízí oproti Széchenyi málo bazénů s termální vodou.

Naše volba tedy zase padla na Széchenyi. Je tam kolem 13 bazénků, jsou venkovní i vnitřní, je tam tedy opravdu spousta lidí, ale ani to nás neodradilo. Lázně jsou opravdu stylové, jen posuďte sami a navíc nabízí I bazének s vodou 40 °C, a to je něco pro mě. Takže opětovné návštěvy těchto lázní opravdu nelitujeme, ale příště už skutečně půjdeme vyzkoušet jiné.

Je super, že lázně jsou otevřené až do 21:00, takže jsme si užili večerní koupání, a to je prostě TOP. Vstup do lázní vyjde cca na 6 000 HUF.

2. Druhý den

Budínská strana je ta hezčí, to je jasný, proto jsme si ji nechali až na druhý den, kdy vyšlo i hezčí počasí. Ráno jsme začali na Margaritině ostrově, kam se dá dojet jak lodí, tak autobusem.

Bohužel jsem se opětovně přesvědčila, že tam není nic moc k vidění, je to spíše jako sportovní centrum, nicméně alespoň jsme viděli Vodárenskou věž uprostřed ostrova, která je docela zajímavá.

Z Margaritina ostrova se můžete vcelku rychle dostat pěšky na vyhlídkové místo přímo naproti budově parlamentu. Je to kousek od stanice Batthyány tér, ale je tu jeden háček, jsou tu zakotvené dvě lodě, přímo naproti parlamentu, takže prostě nelze vyfotit „vycentrovanou fotku“, který já má nejradši.

Prostě tak, aby na fotce nebyly ty lodě, tak nikdy nebudete mít parlament úplně uprostřed, ještě teď mě to štve.

Nyní porovnejte fotky parlamentu, první z nich je focena dopoledne, světlo není nic moc, obloha zatažená. Spodní fotka parlamentu je až z večera, to už je lepší že? Takže jsme zjistili, že na budínskou stranu Budapeště se vyplatí kvůli světlu chodit až na pozdní odpoledne!

Po obědě jsme se po zdolání četných schodů vyšplhali nahoru na Rybářskou Baštu. Ano, ikonické místo, které je ze všech úhlů focené miliony turisty ročně nás nezklamalo.

Jsou to vlastně takové hradby, prý v gotickém stylu, postavené kolem katedrály Matyášova chrámu. Je to tam opravdu okouzlující a ano za mě je to absolutní TOP v Budapešti.

Je tu výhled na parlament, je tu Matyášův chrám, jehož barevná střecha se mi fakt líbí, a je tu také harmonikář, který atmosféru dokresluje známými melodiemi.

Pro mě je to zkrátka srdcová záležitost. I přes to ale musím dodat jedno lehké zklamání, těšila jsem se na kávu a marcipán z kavárničky přímo vedle chrámu (tak si to tedy alespoň pamatuju, že tam takový obchůdek/kavárna byla, a měli tam spousta druhů marcipánových bonbonů), nicméně žádný takový obchůdek už jsme tu nenašli a místo toho je tu, hádejte co? STARBUCKS.

No tak jsme si, místo stylového kapučína, dali kafe ve Starbucks. Ale i tak se nám tam líbilo, koukněte na tu oblohu, opravdu se nám to vyvedlo.

Z Rybářské bašty jsme vyrazili k Budínskému hradu, tam je to taky super a až tam nám došlo, že jsme vlastně chtěli nahoru jet tou lanovkou, no nevadí.

Budínský hrad je tedy hezčí zespodu, ale nahoře je zase pěkný výhled na město a procházka v okolním areálu byla super. Prolezli jsme to tam křížem krážem, nebyli tam skoro žádní lidé a navíc jsme nenápadně shlédli nácvik rekonstrukce nástupu kavalerie do služby, což byl skvělý bonus navíc.

Tyto neplánované věci jsou stejně nejlepší. Když se začalo stmívat tak se na obloze objevily krásné červánky, to byla skvělá příležitost pro fotku řetězového mostu, který se mi vždycky tak líbil.

Tento den se nám opravdu vyvedl a budínská strana společně s řetězovým mostem jsou za mě to absolutně nejlepší z Budapešti, a určitě žádný z návštěvníků tohoto města tyto památky nemine.

Doprava

Nekupujte si předražený lístek na HOP ON HOP OFF autobus, dá se po centru docela dobře chodit pěšky.

Kupte si radši 24 h lístek na městskou dopravu, ve všední den totiž tento lístek platí i na loď. Stojí totiž 1 650 HUF.

Jídlo

Zajděte si na typickou maďarskou kuchyni do tohoto podniku, byli jsme maximálně spokojeni J. Ildikó Konyhája .

Typické jsou také langoše, klobásy a řízek s rýží nebo třeba lečo.

Budapešť – ubytování

Raději si připlaťte za ubytování blízko do centra a vyvarujte se Budget Hostel, naše zkušenosti jsou opravdu špatné, ačkoliv nás dvě noci stály cca 2 400 Kč.

Co vidětPamátkyZajímavosti