Neuschwanstein – zájezd, návštěva zámku, vstupné 2024

Evropa

Zámek Neuschwanstein, který se nachází uprostřed úchvatné bavorské krajiny v městečku Hohenschwangau, je svědectvím architektonické velkoleposti i romantického půvabu. Jako jeden z nejikoničtějších zámků na světě láká Neuschwanstein cestovatele svým okouzlujícím půvabem a bohatým příběhem. Jak na Neuschwanstein dostat a kolik stojí vstupné?

Zámek Neuschwanstein je dnes nejen architektonickým skvostem, ale také významnou turistickou atrakcí a jedním z nejznámějších zámků Evropy. Miliony návštěvníků se sem sjíždějí, aby se přesvědčili o jeho nádheře, prozkoumali jeho historická zákoutí a pokochali se úchvatným výhledem na bavorskou krajinu. Prohlídky s průvodcem umožňují nahlédnout do historie, umění a tajemného života krále Ludvíka II.

Pohádkový zámek Neuschwanstein je krásný v každém ročním období a láká tak miliony návštěvníků.

Historie zámku Neuschwanstein

Za svou existenci vděčí zámek Neuschwanstein králi Ludvíku II., který strávil své dětství na zámku Hohenschwangau a právě v jeho blízkosti se po smrti svého otce Maxmiliána II. Bavorského a následného nástupu na trůn rozhodl hrad Neuschwanstein vystavět. Strategická poloha zámku, který se nachází na členitém kopci s výhledem na bavorskou krajinu, nabízí nejen pocit vznešenosti, ale odráží také královu touhu po místě v ústraní a inspiraci.

Král čelil osobním problémům, které nakonec ovlivnily osud jeho ambiciózního projektu. Ludvík, často označovaný také jako Pohádkový král nebo Šílený král, měl řadu potíží, včetně záhadné a dodnes diskutované duševní choroby. Tento stav vedl k jeho nevyzpytatelnému chování.

V době, kdy probíhala stavba zámku Neuschwanstein, se Ludvíkův zdravotní stav zhoršoval, což mělo vliv na jeho schopnost vládnout i dohlížet na dokončení vysněného sídla. Stavba zámku, který měl být poctou středověkým německým rytířům a útočištěm pro krále, se zpožďovala a přerušovala kvůli královým klesajícím schopnostem řídit státní záležitosti.

Než mohl Neuschwanstein dosáhnout své plné krásy, král Ludvík II. nečekaně a předčasně zemřel. V roce 1886 byl Ludvík za záhadných okolností nalezen mrtvý ve Starnberském jezeře. Okolnosti jeho smrti zůstávají zahaleny spekulacemi a intrikami, což příběhu Neuschwansteinu dodává nádech tajemství.

Po Ludvíkově smrti se stavba zámku Neuschwanstein náhle zastavila. Nedokončený stav zámku, který zamrzl v čase, je dojemnou připomínkou králových nesplněných snů a záhadných okolností jeho života a smrti. Přestože Neuschwanstein každoročně přiláká miliony návštěvníků, jeho nedokončený stav zanechává nesmazatelnou stopu a vybízí k zamyšlení.

Pohled na zámek Neuschwanstein a údolí Hohenschwangau.

Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Schloss Neuschwanstein je mistrovským dílem románské renesanční architektury. Zámek se tyčí na vrcholu členitého kopce a nabízí úchvatný panoramatický výhled do údolí Hohenschwangau. Exteriér je zdoben složitými detaily a představuje harmonickou směs románských, gotických a renesančních architektonických prvků.

Neuschwanstein je úchvatný zvenčí, ale stejně působivý je i jeho interiér. Honosné sály, bohaté komnaty a bohatě zdobené místnosti odrážejí romantické vize a umělecké sklony krále. Přestože se uvnitř zámku nachází více než 200 místností, pouze 14 z nich bylo zcela dokončeno. K pozoruhodným místnostem patří Trůnní sál, zdobený složitými mozaikami inspirovanými byzantským stylem, a Pěvecký sál se scénami z Wagnerovských oper.

Zámek Neuschwanstein v Bavorsku svým pohádkovým půvabem a historickým významem stále okouzluje všechny, kdo mají to štěstí být svědky jeho vznešenosti, a je tak povinnou destinací pro milovníky historie, architektury a magického světa bavorské královské rodiny.

Interiér pokojů je krásně vyzdoben a rozhodně tak stojí za prohlídku.

Vstupné na zámek Neuschwanstein

Vstupenky na hrad Neuschwanstein je možné zakoupit dopředu na internetu za poplatek 2,50 €. Návštěva zámku je ovšem možná pouze s průvodcem, vstupenky jsou proto rezervovány na specifický čas a v případě opožděného příchodu není možné se návštěvy účastnit.

Prohlídky s průvodcem jsou možné v angličtině a němčině, není ale třeba se bát, je zde také možnost audiovýkladu v češtině. Prohlídka zámku trvá zpravidla okolo 30 minut.

Neuschwansteincena lístků:

Cena od začátku roku 2024
Dospělý18 €
Děti do 18 let v doprovodu dospělé osobyZdarma
Zlevněná vstupenka (senioři, studenti a těžce zdravotně postižení)17 €

Otevírací doba:

23. březen – 15. říjen9:00 – 18:00
16. říjen – 22. březen10:00 – 16:00

Zámek má otevřeno každý den krom 1. ledna a 24., 25. a 31. prosince.

Jak se dostat na Neuschwanstein

Neuschwanstein se nachází nedaleko Schwangau a Füssenu v regionu Allgäu a cesta na něj trvá přibližně 6 hodin.

Cesta autem je pohodlnou volbou, první možností je cesta po dálnici A7 (směr Ulm-Kempten-Füssen) až na její konec a poté po silnici B17 do Schwangau a Hohenschwangau. Alternativní trasa z dálnice A7 (sjezd Kempten) je po silnici B12 směrem na Marktoberdorf, dále B16 do Roßhauptenu a nakonec po silnici B17 do Schwangau a Hohenschwangau.

V obci Hohenschwangau jsou k dispozici soukromá parkoviště, kde je poslední možnost zaparkovat, před cestou k hradu. Cena parkoviště je zhruba 5 EUR.

Pro ty, kteří dávají přednost klidnějšímu cestování, je veřejná doprava vhodnou alternativou.
Cesta začíná vlakem do Füssenu a poté autobusem do Neuschwansteinu (zastávka „Hohenschwangau Neuschwanstein Castles, Schwangau“).

Cesta z parkoviště na hrad Neuschwanstein:

 • Pěšky: Pro ty, kteří hledají vyhlídkovou procházku, trvá překonání 1,5 km dlouhé cesty do kopce od centra prodeje vstupenek k zámku přibližně 30-40 minut.
 • Kočáry tažené koňmi: Kočáry tažené koňmi jsou okouzlující možností. Odjíždí od hotelu Müller v Hohenschwangau, nemohou sice dojet přímo k hradu, ale cesta do kopce od točny kočárů trvá asi 10-15 minut.
 • Kyvadlový autobus: Kyvadlový autobus jezdí z parkoviště P4 pod zámkem Hohenschwangau a vozí návštěvníky na vyhlídku Marienbrücke. Odtud je to ke vstupu do hradu pěšky z kopce přibližně 10-15 minut. Autobusy jezdí celoročně a jízdenky lze zakoupit přímo na místě.

Při návštěvě hradu Neuschwanstein je také možnost zájezdu, který zpravidla zahrnuje i další zámky v této oblasti. Většinou je zájezd na Neuschwanstein dvoudenní a cenově se pohybuje mezi 2 000 – 4 000 Kč.

Počasí – Neuschwanstein

Během roku panuje na zámku Neuschwanstein rozmanité počasí. Hlavní turistická sezóna je v létě vzhledem k teplému počasí a jasné obloze, v tomto období je ale nutné očekávat větší davy lidí.

Počasí zde bývá podobné jako v Česku, není ovšem na škodu vždy zkontrolovat předpověď na Schwangau. Bez ohledu na roční období a počasí se doporučuje pohodlná a pevná obuv, zejména při prohlídce okolí nebo při chůzi do kopce k zámku.

Výlety v okolí zámku Neuschwanstein

Okolí Neuschwansteinu je pokladnicí historických skvostů, z nichž každý má své vlastní příběhy a architektonické zázraky.

 • Zámek Hohenschwangau

Zámek Hohenschwangau, vzdálený jen co by kamenem dohodil od Neuschwansteinu, zdobí krajinu svou výraznou žlutou fasádou. Tento zámek, kdysi sídlo krále Ludvíka II. z dětství, vyzařuje kouzlo, které doplňuje jeho královskou historii.

 • Zámek Linderhof

Zámek Linderhof se nachází jen kousek od Neuschwansteinu a přenese návštěvníky do honosného světa, který si představoval král Ludvík II. Tento menší, ale stejně okouzlující palác odráží královo okouzlení francouzským rokokovým uměním.

 • Zámek Herrenchiemsee

Zámek Herrenchiemsee je sice o něco vzdálenější, ale i tak je to úchvatný celodenní výlet z Neuschwansteinu. Tento palác, který nechal postavit Ludvík II. podle vzoru Versailles, se nachází na Herreninselu (Mužském ostrově) na jezeře Chiemsee.

 • Wieskirche (Poutní kostel ve Wiesu)

Tato památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je mistrovským dílem bavorské rokokové architektury. Interiér kostela zdobí propracované štuky a fresky, které vytvářejí éterickou atmosféru.

 • Staré město Füssenu

Půvabné městečko Füssen, ležící na úpatí Bavorských Alp, je ideálním doplňkem návštěvy Neuschwansteinu. Staré město vyzařuje středověký půvab díky dlážděným uličkám, barevným fasádám a historickým budovám.

 • Jezero Alpsee

Alpské jezero, které se nachází v náručí bavorských Alp, nabízí klidný odpočinek od velkoleposti hradů a zámků. Návštěvníci se mohou procházet po stezkách podél jezera, dopřát si projížďku na lodi nebo se jen kochat přírodními krásami, kterými jezero oplývá.

 • Hora Tegelberg

Pro milovníky dobrodružství a přírody je hora Tegelberg lákavou vyhlídkou. Tegelberg nabízí panoramatický výhled na Ammergauské Alpy a malebnou krajinu pod nimi a je rájem pro milovníky pěší turistiky a outdoorových aktivit. Na vrchol vede lanovka, která umožňuje pohodlný přístup k úchvatným výhledům.

 • Vesnice Schwangau

V této malebné vesničce Schwangau, která leží mezi městy Neuschwanstein a Hohenschwangau, se nachází vstupní brána ke kulturnímu bohatství regionu. Schwangau se svou půvabnou bavorskou architekturou, místními restauracemi a řemeslnými obchody nabízí nádhernou směs tradice a moderny.

DovolenáVýletyZajímavosti