Würzburg, Německo – co vidět, památky, ubytování

Evropa

Staré biskupské a univerzitní město Würzburg v Bavorsku leží na krásném místě v kotlině v údolí Mohanu. Stojí Würzburg za návštěvu? A co vidět ve Würzburgu?


Obsah článku

  • Kde leží Würzburg – město v německém Bavorsku, které je centrem jedné z nejvýznamnějších vinařských oblastí
  • Würzburg památky – pevnost Marienberg, Mozartův dům, Tržní náměstí aj.
  • Würzburg ubytování – tipy na hotely, penziony a apartmány
  • Tipy na výlet Würzburg – co vidět v okolí města
  • Počasí Würzburg – nejlepší doba na návštěvu města a okolí
  • Historie Würzburgu – stručné shrnutí historie města

Město Würzburg v Německu je často přehlíženo většími sousedy, a proto sem nejezdí zdaleka tolik turistů, kolik by mělo. Město leží na začátku turistické trasy Romantická cesta a je centrem jedné z nejvýznamnějších vinařských oblastí v zemi.

Würzburg, Německo – kde leží?

Würzburg je hlavní město Dolních Franků, správního okresu v německé spolkové zemi Bavorsko. Leží na půli cesty mezi Frankfurtem a Norimberkem na břehu řeky Mohan – důležité obchodní cesty.

Město je také hlavním městem jedné z nejvýznamnějších vinařských oblastí Německa a vinice se rozprostírají všude, kam oko dohlédne. Město s pouhými 120 000 obyvateli, které ze všech stran obklopují kopce, působí mnohem menším a kompaktnějším dojmem.

I když se zde pěstuje řada odrůd a vyrábí se různá vína, vynikají především odrůdy Silvaner a Ryzlink rýnský. Franky obecně, a würzburské víno zvláště, jsou proslulé svými trpkými suchými bílými víny s těžkou mineralitou.

Würzburg – co vidět, památky

Pro milovníky historie, architektury a umění nabízí Würzburg mnoho fascinujících památek a míst k prozkoumání. Co vidět ve Würzburgu?

Pevnost Marienberg

Nejvýraznější památka Würzburgu, pevnost Marienberg, se tyčí vysoko nad řekou Mohanem a dominuje celé scenérii. Jeden z nejznámějších německých středověkých hradů byl postaven na místě někdejšího hradiště z doby bronzové. Nyní neslouží k tomu, aby lidi od města odháněl, nýbrž aby je vítal jako jedna z hlavních zajímavostí Würzburgu.

Jádrem pevnosti Marienberg je hrad a kostel Marienberg z počátku 13. století. Kolem něj bylo vybudováno mohutné opevnění poté, co Švédsko vpadlo do Německa a hrad vyplenilo.

Stejně jako velká část města pod ním byl i tento hradní komplex ve Würzburgu během druhé světové války téměř zcela zničen, byl však krásně zrekonstruován. Dnes se v pevnosti nachází Francouzské muzeum.

Jednou z hlavních památek Würzburgu je pevnost Marienberg, která dominuje městu.

Starý hlavní most (Alte Mainbrücke)

Starý hlavní most (německy Alte Mainbrücke) přes řeku Mohan v centru Würzburgu pochází ze 16. století. Je zdoben sochami světců a architektonicky se podobá Karlovu mostu v Praze.

Při pohledu na most je na druhém konci vidět ulice Domstrasse s dvojicí věží würzburské katedrály. Stojí za to vyfotit se od konce mostu směrem nahoru po ulici ke katedrále.

Stará radnice (Altes Rathaus)

Stará radnice ve Würzburgu se nachází přímo na Domstrasse mezi Starým hlavním mostem a katedrálou sv. Kiliána. Budovy s románskou věží působí ve městě trochu nepatřičně.

Krásná je freska namalovaná na průčelí radnice, kterou si lze nejlépe prohlédnout z kašny naproti přes ulici. Věž pochází z počátku 12. století a je na ní patrná řada architektonických slohů.

Pod Starou radnicí se nachází klasická würzburská restaurace Ratskeller. Ve městech po celém Německu jsou tradiční restauraci umístěné v suterénu radnice. Toto město není výjimkou. I když někdo nemá hlad, stojí za to si prohlédnout fresky a klenuté stropy uvnitř.

Mozartův dům

Mozartův dům ve Würzburgu připomíná dobu, kdy slavný skladatel Wolfgang Amadeus Mozart strávil nějaký čas ve městě. Dům je nyní muzeem, které zachycuje život a dílo tohoto hudebního génia.

Tržní náměstí (Marktplatz)

Hned za radnicí se odbočí doleva a projdou se dva bloky na würzburské Tržní náměstí. Denně se zde koná rušný trh s potravinami a květinami. Podél východní strany náměstí se nachází více stálých stánků s jídlem a pitím, včetně klobás. Tržní náměstí je místem, kde město ožívá.

Stojí za to si stánky obejít a ochutnat tradiční franskou klobásu (Fränkischebratwurst) o délce asi 6 cm a stejné tloušťce. Je oblíbená v celém regionu. Würzburg je však nejznámější pro Winzerbratwurst – je přibližně stejně velká jako francká, avšak do pikantnějšího masa je přimícháno trochu místního vína, griluje se na dřevě a podává se s chlebem a hořčicí.

Mariánský kostel (Marienkapelle)

Přímo na náměstí stojí obří červenobílý kostel Panny Marie (Marienkapelle). Ve městě známém barokní architekturou vyniká gotická Marienkapelle se svým klenutým stropem. Kostel byl postaven mezi polovinou 1300 a 1480 a je oblíbený mezi obyvateli města.

Uvnitř kostela je pozoruhodná klenba Adama a Evy od umělce Tilmana Riemenschneidera. Marienkapelle je také místem odpočinku místního architekta Balthasara Neumanna, který navrhl Královskou rezidenci ve Würzburgu.

Dóm sv. Kiliána (Würzburger Dom)

Katedrála svatého Kiliána je hlavním sídlem náboženského života ve městě a je jednou z největších románských katedrál v Německu. Tato stavba, jejíž stavba byla zahájena v roce 1040, dokončena v polovině roku 1200. V roce 1945 vyhořela a v roce 1967 byla znovu vysvěcena.

Jeden z nejoblíbenějších výhledů ve Würzburgu je ze schodů před kostelem dolů po Domstrasse směrem ke Starému hlavnímu mostu a pevnosti na kopci za ním.

Královský palác (Würzburg Residenz)

Královský palác je jedním z nejkrásnějších královských paláců v celé Evropě. Tato památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO byla během druhé světové války značně poškozena při bombardování Würzburgu, avšak byla pečlivě obnovena do své původní krásy.

Palác lze navštívit v rámci samostatné pěší prohlídky nebo s průvodcem, který umožňuje přístup do některých dalších apartmánů (včetně modrého salonu, žlutého obývacího pokoje a rohové komory). Mohutná freska „čtyř světadílů“ je jednou z největších, které kdy byly vytvořeny.

Jedním z velkých tvrzení o slávě würzburské královské rezidence je, že zde v květnu 1812 jednu noc přespal Napoleon Bonaparte na cestě za svou neúspěšnou invazí do Ruska. Jedná se o naprosto špičkovou atrakci Würzburgu, kterou by si nikdo neměl nechat ujít.

Za palácem se nachází řada palácových zahrad, které se rozkládají na svahu. Jsou menší než zahrady ve francouzském Versailles nebo vídeňském Schönbrunnu, avšak jsou stejně propracované a ještě lépe udržované. Po dlouhém dni chůze je příjemné najít si klidnou lavičku pod tisem a kochat se krásnou scenérií.

Královský palác je jedním z míst, co vidět ve Würzburgu.

Würzburg ubytování

Würzburg je skvělou zastávkou před nebo po cestě po Romantické cestě, proto se zde nachází mnoho hotelů a hostinců, včetně řady vynikajících hotelů ve starém městě. Zde jsou některá oblíbená ubytování ve Würzburgu.

Dorint Hotel Würzburg – je blízko vlakového nádraží a starého města, které si lze prohlédnout pěšky. Pokoje jsou neuvěřitelně tiché a pohodlné. Je zde bazén, lázně a podzemní parkoviště.

Hotel Würzburger Hof – umělecký hotel se nachází naproti Juliusspitalu na tramvajové trati. Má ideální polohu mezi vlakovým nádražím a starým městem.

Best Western Premier Hotel Rebstock – za rokokovou fasádou se skrývá jeden z nejlepších hotelů ve městě. Díky špičkovým službám, úžasné snídani a jedné z nejlepších restaurací ve městě se tu člověk cítí jako doma.

Tipy na výlet Würzburg

Většina návštěvníků přijíždí do Würzburgu na jednodenní výlet z Frankfurtu nebo Norimberku, nebo na vícedenní zájezd po Romantické cestě. Romantická cesta (Romantische Straße) je jednou z nejznámějších turistických tras v Německu.

Tato trasa prochází přes malebná města a vesnice v jižní části Německa, přes Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Romantická cesta je známá svými historickými památkami, malebnými krajinami a charakteristickou atmosférou.

Trasa začíná ve městě Würzburg a pokračuje přes města a vesnice, jako jsou Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl, Nördlingen a další. Každé z těchto měst a obcí nabízí svůj vlastní historický a kulturní půvab.

Rothenburg ob der Tauber je jedním z nejvýraznějších bodů trasy. Je to malebné město s dochovanými středověkými hradbami, krásnými domy a úzkými uličkami. Romantická cesta je oblíbená mezi turisty, kteří chtějí prozkoumat malebnou německou kulturu, architekturu a krajiny.

Počasí Würzburg

Počasí Würzburg je kontinentální, s teplými léty a chladnými zimami. Tedy stejné jako v Česku. Léto ve Würzburgu bývá teplé, s průměrnými teplotami kolem 25-30 °C. Tyto měsíce jsou obvykle nejvhodnější pro návštěvu. Tato doba je ideální i pro procházky vinicemi a poznávání venkovských oblastí kolem města.

Během léta je však hlavní sezóna, takže tu člověk narazí na více turistů a ceny ubytování mohou být vyšší.

Kdo má radši klid, ať vyrazí na podzim. Vinařská oblast kolem Würzburgu je v tuto dobu krásně zbarvená a vinné sklizně jsou v plném proudu. Teploty jsou ideální k pěším procházkám.

Krátce o Würzburgu

Německé město Würzburg, ležící v srdci Bavorského regionu, je pokladem historie, kultury a vinařství. Pyšní se bohatou historií, která sahá až do doby římského impéria.

Po intenzivním bombardování na konci druhé světové války bylo sice zničeno více než 90 procent Starého města (Altstadt), od té doby však bylo pečlivě obnoveno. Dnes nabízí Staré město Würzburgu řadu krásných příkladů středověké architektury, zejména v okolí historického Tržního náměstí (Marktplatz).

Würzburg byl jedním z prvních měst, které již v roce 1933 plně přijalo nacistickou ideologii a organizovalo protižidovské bojkoty a nepokoje. Během druhé světové války byl Würzburg důležitou oporou nacistické německé mašinérie.

Na Staré radnici si lze prohlédnout fascinující výstavu o tragickém bombardování, které každoročně připomíná zvedání zvonů městského kostela. Staré město je také živým kulturním centrem a může se pochlubit řadou akcí, festivalů, historických turistických atrakcí a pěkných starých hotelů.

Co vidětPamátkyVýlety