Milán, Itálie – dovolená, památky, letiště

Evropa

Milán, nacházející se v srdci Lombardie, je jedním z nejvýznamnějších měst v Itálii a evropském kontinentu. Toto kosmopolitní město je známé svou bohatou historií, kulturou, uměním a módním průmyslem. Milán má co nabídnout pro každého návštěvníka, ať už se zajímá o umění, módu, gastronomii nebo architekturu. Jaká je dovolená v Miláně? Je letiště Milán mezinárodní?

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Jedna z nejimpresivnějších památek Milána je Duomo di Milano, gotická katedrála.

Milán je domovem jedné z nejprestižnějších operních scén na světě Teatro alla Scala.

Vzhledem k popularitě Milána mezi turisty je doporučeno rezervovat ubytování předem, zejména během letní sezóny.

Nejlepší období pro návštěvu je jaro a podzim, kdy jsou teploty příjemné a počasí stabilní.

Milán je snadno dostupný díky svým dvěma hlavním mezinárodním letištím: letišti Malpensa a letišti Linate.

Miláno – památky

Miláno, Itálie je domovem bohatým historií a kulturním dědictvím. Jeho ulice a náměstí odrážejí více než dvoutisíciletou existenci a zanechaly zde nespočet krásných památek a tradic.

Mezi nejvýznamnější lze řadit:

  1. Duomo di Milano
  2. Santa Maria delle Grazie
  3. Hrad Sforza (Castello Sforzesco)
  4. Teatro alla Scala
  5. Galerie Vittorio Emanuele II.

Níže jsou blíže rozepsány.

1. Duomo di Milano

Jedna z nejimpresivnějších památek Milána je Duomo di Milano, gotická katedrála. Tento dóm, který se tyčí uprostřed města, je monumentálním symbol výstředního milánského architektonického umění. Jeho nádherné skulptury, stovky věží a výrazné gotické detaily jsou ohromující. Pro odvážné návštěvníky je možnost vyjít na střechu katedrály a obdivovat panoramatický výhled na město.

2. Santa Maria delle Grazie

Další významnou památkou v Miláně je klášter Santa Maria delle Grazie, který uchovává jeden z nejslavnějších obrazů na světě – „Poslední večeře“ (The Last Supper) od Leonarda da Vinci.

3. Hrad Sforza (Castello Sforzesco)

K dalším místům, které mohou turisté v Miláně navštívit, patří Hrad Sforza (Castello Sforzesco), bývalé sídlo vládnoucího rodu Sforza. Tento impozantní hrad se nachází v krásném parku Parco Sempione a nyní slouží jako muzeum a kulturní centrum. Uvnitř lze obdivovat umělecká díla, historické artefakty a jednu z největších sbírek renesančního umění v severní Itálii.

4. Teatro alla Scala

Milán je také domovem jedné z nejprestižnějších operních scén na světě, a to přesněji pro Teatro alla Scala. Zdejší operní dům je významným centrem hudby a umění. Historické divadlo hostilo mnoho světově proslulých operních představení a koncertů a bylo místem, kde významní hudebníci a operní zpěváci debutovali.

5. Galerie Vittorio Emanuele II.

Galerie Vittorio Emanuele II. je nádherná obchodní pasáž s elegantní architekturou a luxusními butiky. Taková stavba nesmí v módní metropoli, jako je Milano, chybět. Tato galerie spojuje náměstí Piazza del Duomo a náměstí Piazza della Scala a je místem, kde je možné si vychutnat milánskou atmosféru a pozorovat zdejší místní obyvatele i turisty.

Tyto a mnohé další památky v Miláně společně tvoří fascinující mix historie, umění a kultury, který dělá z tohoto města jednu z nejzajímavějších destinací v Evropě.

Procházka touto galerií je cesta zpět v čase do slavného minulého století a zároveň neodmyslitelně spojena s moderním šarmem města Milána.

Dovolená Milano – ubytování

Samotné Miláno nabízí širokou škálu ubytovacích možností pro návštěvníky. Je možné si vybrat z luxusních pětihvězdičkových hotelů, butikových hotelů s jedinečným designem, střední třídy a ekonomičtějších hotelů, a také Airbnb apartmánů a dalších soukromých pronájmů.

Vzhledem k popularitě Milána mezi turisty je doporučeno rezervovat ubytování předem, zejména během letní sezóny. Centrální části města, jako je historické centrum, Navigli nebo oblast kolem Duomo, jsou často vyhledávanými lokalitami pro ubytování kvůli své blízkosti k hlavním atrakcím a restauracím.

Nicméně, na okraji města nebo v okolních vesnicích je klidnější prostředí pro ubytování, je zde možné využít městskou dopravu k cestování do centra. Milan nabízí také řadu moderních a dobře vybavených hostelů pro cestovatele s menším rozpočtem.

Miláno – gastronomie

Gastronomie v Miláně je víc než jen stravování – je to zážitek pro všechny smysly. Město je známé po celém světě pro svou bohatou kulinářskou tradici a je domovem několika ikonických italských pokrmů. Milánci sami sebe považují za gurmány a jsou hrdí na své místní speciality.

Jedním z nejslavnějších milánských pokrmů je „risotto alla milanese“, což je smetanová rýže s šafránem, který jí zároveň dodává krásnou zlatavou barvu a bohatou chuť. Tento pokrm je často podáván s masem, s hovězím nebo vepřovým, a je příkladem, jak místní umí spojit jednoduché ingredience v neuvěřitelně lahodné jídlo.

Kromě toho je Milán známý také pro své „cotoletta alla milanese“, což je plátek masa (nejčastěji telecího nebo vepřového), který je obalený vajíčkem a smažený v trojobalu. Tato křupavá krmě je často podávána s bramborovou kaší nebo salátem.

Kromě těchto specialit nabízí Milán také širokou škálu restaurací, kaváren a tržnic, kde lze ochutnat různé italské speciality. Výběr čerstvých surovin a kvalita jídla jsou pro místní kulturu důležité, a proto je zážitek z jídla v Miláně vždy výjimečný.

Ať už je člověk milovník tradiční italské kuchyně, kam patří pizza, těstoviny, či sladké tiramisu, nebo chce objevovat nové chuťové zážitky, Milán má vždy něco připraveno. Z přepestrého výběru už návštěvník ani neví, co dát na pizzu. Možnosti jsou neomezené.

Počasí Miláno

Miláno má kontinentální klima s výraznými ročními obdobími. Nejlepší období pro návštěvu je jaro a podzim, kdy jsou teploty příjemné a počasí stabilní.

Jaro (březen až květen) nabízí teploty kolem 15-20 °C a kvetoucí zahrady, zatímco na podzim (září až listopad) jsou teploty také mírné a vhodné pro procházky a prozkoumávání města. V létě (červenec a srpen) mohou být teploty vysoké a dosahovat až 30 °C, což může být při prohlížení místních památek nepříjemné.

V zimě (prosinec až únor) jsou teploty nižší a občas může pršet nebo sněžit, což může ovlivnit některé venkovní aktivity.

Letiště Miláno

Milán, jako jedno z hlavních evropských center módy, kultury a ekonomiky, je snadno dostupný díky svým dvěma hlavním mezinárodním letištím: letišti Malpensa a letišti Linate.

Letiště Malpensa má moderní terminály, nabízí bohatou nabídku obchodů, restaurací a služeb, což zajišťuje pohodlný pobyt pro cestující. Kromě toho je dobře napojeno na centrum města a další destinace v regionu prostřednictvím vlaků, autobusů a taxíků. Toto letiště může sloužit i jako přestupní stanice do dalších destinací jako např. do Podgorice v Černé Hoře nebo do italského Bari.

Na druhé straně Letiště Linate se nachází blíže k centru Milána, asi 7 km od města. Je specializované na vnitrostátní a krátké mezinárodní lety, což ho činí ideální volbou pro cestující, kteří plánují krátký pobyt v Miláně. Terminály jsou moderní a nabízejí všechny potřebné služby pro pohodlné cestování.

V Milaně existuje také třetí letiště, které je více cenově dostupné. Jedná se o Letiště Bergamo-Orio al Serio (Bergamo Airport), které leží asi 45 kilometrů od Milána. Toto letiště bývá oblíbené u nízkonákladových aerolinií a nabízí cenově výhodné letenky do mnoha evropských destinací. Z letiště Bergamo je možné do Milána a zpět pohodlně cestovat autobusy, které spojují letiště s centrem města.

Při cestování z mezinárodního letiště Malpensa nebo dalších letišť v okolí Milána je možné využít efektivní a pohodlnou veřejnou dopravu. Cestování po Itálii je snadné, rychlé a efektivní. Z letiště Malpensa je k dispozici expresní vlaková linka „Malpensa Express“, kterou se cestující rychle dostanou do centra Milána.

Z letiště Linate lze využít autobusovou službu do centra města. V případě bergamského letiště je možné využít autobusového spojení do Milána.

Na letišti si lze zakoupit vhodné jízdenky, které umožní přestup na veřejnou dopravu a dosáhnout svého cíle v Miláně. Tato doprava je spolehlivá a představuje efektivní způsob, jak se dostat do centra města, a zároveň ušetřit náklady na taxi či soukromou přepravu.

Cestou do Milána jsou z letadla k vidění nádherné výhledy.

Ze samotného Milána je veřejnou dopravou (autobusy, vlaky) pohodlné a rychlé dojet i do blízkých atraktivních měst, jako je Turín nebo Janov – nádherný přístav, odkud vyplouvají i obří zaoceánské lodě. Městečko Verona je naopak notoricky známé díky fiktivní zamilované dvojici Romeo a Julie od spisovatele Williama Shakespeara, který děj své divadelní hry zasadil právě do srdce Verony.

Milovníci přírody ocení blízké jezero Lago di Como nebo horské městečko Bolzano. A kdo si neodepře lyžování v Alpách, tomu postačí hodina jízdy do švýcarsko-italského Lugana.

V Miláně se platí eurem (EUR), které je široce akceptováno v obchodech, restauracích a hotelech. Bankomaty jsou snadno dostupné pro výběr hotovosti v eurech, a kreditní a debetní karty jsou také běžně přijímány. Je dobré mít s sebou hotový obnos pro drobné nákupy a platby.

Letenky Miláno

Při plánování cesty do Milána je důležité mít přehled o několika důležitých věcech ohledně letenek:

  • Rezervace letenek: Je potřeba začít tím, že se letenky zarezervují s dostatečným předstihem před datem odletu. Ceny letenek mohou být různé v závislosti na sezoně a dostupnosti.
  • Sezóna: Ceny letenek se mohou výrazně lišit v závislosti na sezóně. Letní prázdniny a svátky bývají obvykle dražší. Mimo sezónu nebo ve vyhledávaných obdobích slevových akcí lze obvykle nalézt výhodnější nabídky.
  • Přeprava z letiště: Je dobré si dopředu zjistit, jak se dostat z letiště do centra Milána nebo do konečné destinace. Mnohé letiště nabízejí dopravu vlakem, autobusem, metrem nebo taxi.
  • Omezení zavazadel: U každé aerolinky je nutné se seznámit se s omezeními ohledně hmotnosti a rozměrů příručních zavazadel, která můžou být bezplatně přepravena. Zároveň existují i pravidla, která se týkají odbavených zavazadel.
  • Zvláštní požadavky: Při cestování s domácím mazlíčkem, je nutné se informovat o pravidlech a postupech pro přepravu zvířat na palubě.

Z Prahy do Itálie lze letět s mnoha různými leteckými společnostmi, včetně nízkonákladových aerolinek Smartwings, Ryanair, Wizz Air, easyJet a dalších. Letenky jsou k dispozici od 500 Kč.

Pro milovníky klidnějších míst by mohlo být lepší volbou Portofino, okouzlující rybářská vesnička. Ubytování v Portofinu bývá však často obsazené, proto je třeba si ho zamluvit se značným předstihem.

Co vidětDovolenáPamátky