Belgie – jazyk, historická města, příroda a gastronomie

Evropa

Belgie je země, která často zůstává ve stínu svých okázalejších sousedů. Za její nenápadnou fasádou se však skrývá kulturní poklad, který stojí za to prozkoumat. Jaké města skrývají historické krásy? Jaký je úřední jazyk Belgie? A čím belgická kuchyně láká turisty?

Belgie je zemí, kde snad každá dlažební kostka šeptá příběhy, které čekají na odhalení tajemného kouzla. Belgie je malá země s velkým kouzlem, která láká k poznávání nejen svých proslulých vaflí a čokolády. Nabízí jazykovou rozmanitost, surrealistickou uměleckou scénou a proslulou pivní kulturu.

Jak se mluví v Belgii?

Jedním z charakteristických rysů Belgie je její jazyková rozmanitost. Země se dělí na tři regiony – Flandry, Valonsko a Brusel – a pyšní se třemi úředními jazyky. Jazyky v Belgii jsou tedy:

 • nizozemština
 • francouzština
 • němčina

V hlavním městě Belgie je úředním jazykem především francouzština a nizozemština. Harmonické soužití těchto jazykových komunit je důkazem jedinečné schopnosti Belgie spojit kontrastní prvky do bohaté a živé kultury

Pro některé návštěvníky mohou jazyky v Belgii představovat určitou komunikační bariéru, nicméně jelikož je Belgie v srdci Evropy, mělo by být jednoduché domluvit se ve většině míst anglicky.

Nezávislost vlajky Belgie

Vlajka Belgie, přijatá v roce 1831, má tříbarevný vzor tvořený černým, žlutým a červeným svislým pruhem. Každá barva symbolizuje klíčové aspekty:

 • černá barva na vlajce znamená odhodlání
 • žlutá bohatství
 • červená oběti

Definované proporce a odstíny vlajky Belgie zajišťují jednotnost státu. Přijetí belgické vlajky znamenalo zásadní okamžik v historii Belgie, když získala nezávislost na Nizozemsku.

Vlajka Belgie a její uspořádání odráží snahu Belgie o jednotu a harmonii mezi různými jazykovými a kulturními komunitami.

Cestování do Belgie

Cestování do Belgie umožňuje poznat okouzlující kombinaci středověkého půvabu a moderního života v Belgii. Od Brugg po Brusel čekají ikonická místa a lahodné pochoutky. Cestování do Belgie je trvale hodnocené jako jedno z nejbezpečnějších v Evropě. Je zajištěno bezstarostné cestování díky efektivní hromadné dopravě a přátelským místním obyvatelům.

Cestování do Belgie je kompaktní evropský útěk plný historie, kultury a kulinářských zážitků v bezpečném a přívětivém prostředí.

Belgie se řadí mezi dražší destinace, nicméně ušetřit se dá různými způsoby, ty se dají nastudovat například v článku o belgických památkách a dalších zajímavostech. Zejména se jedná o plánování vlastní dopravy na místo např. vlakem do Belgie a následné zajištění ubytování pomocí aplikace typu Airbnb či Booking.com.

Cestovatelé by si měli dát pozor na kapesní krádeže v přeplněných oblastech a občasné stávky, které mohou narušit veřejnou dopravu.

Hlavní město Belgie

Brusel, hlavní město Belgie, je podmanivou směsicí historie a moderny. Mezi známé belgické památky patří napříkald Náměstí Grand Place, zapsané na seznamu UNESCO, honosné cechovní domy a další památky, jako například Atomium s futuristickým výhledem. Za prozkoumání stojí také Evropskou čtvrť a její instituce, které představují současnou tvář města.

Brusel, jako hlavní město Belgie, je místo, kde se středověký půvab snoubí s nejmodernější kulturou.

Milovníci umění se v hlavním městě Belgie ocitnou v surrealistické říši divů. Země, která je rodištěm mistra surrealismu Reného Magritta, se dlouhodobě vyznačuje láskou ke zvláštnostem a fantazii. Magrittovo muzeum v Bruselu je poutním místem pro ty, kteří se chtějí ponořit do tajemného světa buřinek a plovoucích jablek.

Belgie není jen rájem gastronomů, je také rájem milovníků komiksů. V Belgii se zrodily oblíbené postavičky jako Tintin nebo Šmoulové. Země oslavuje své komiksové dědictví v živých nástěnných malbách zdobících zdi Bruselu. Při procházce ulicemi se lze velmi rychle ponořit do barevných příběhů grafického vyprávění.

Futuristická kulturní památka Atomium v Bruselu.

Belgická města a památky

Zde je seznam zajímavých belgických měst a jejich památek. Každé z nich představuje pěknou dovolenou či zájezd.

 • Bruggy- středověký zázrak

Bruggy, známé jako Benátky severu, okouzlují malebnými kanály, středověkou architekturou a dlážděnými uličkami. Stejně tak, jako i v dalších evropských městech, jsou i Bruggy díky malebným uličkám a krásným kanálům skvělé pro cyklistické dobrodružství.

V belgickém městě Bruggy se také točil slavný film v hlavní roli s Colinem Farrellem, V Bruggách.

Městská zvonice zvaná Belfried v belgické městě Bruggy.
 • Antverpy – hlavní město módy a umění

Antverpy, proslulé svou avantgardní módní a uměleckou scénou, nabízejí kombinaci historických a současných atrakcí. Belgické město Antverpy je také hlavním městem světa diamantů, které dodávají městu další charisma.

Pyšní se i nejstarší zoologickou zahradou na světě a také se tu koná živý festival Bollekesfeest, který oslavuje místní pivo De Koninck.

Město je domovem dalších belgických památek. Například ohromující katedrály Panny Marie a mistrovských děl proslulého umělce Petera Paula Rubense, v nichž se hladce snoubí historie s moderním životem.

 • Durbuy – skrytý klenot

Město Durbuy je označován jako nejmenší město na světě. Je to belgické město jako z pohádky. Při procházení jeho křivolakými uličkami je to jako se vrátit zpátky v čase.

 • Leuven – univerzitní město

Lovaň, kde sídlí jedna z nejstarších univerzit na světě, vyzařuje mladistvou energii. Úžasná architektura univerzitní knihovny, živá atmosféra náměstí Oude Markt a ochutnávka místního piva v tomto pulzujícím studentském městě.

Náměstí Oude Markt v univerzitníním belgickém městě Lovaň.
 • Namur – citadela na řece Máze

Namur se rozkládá podél řeky Mže a je známý svou impozantní citadelou s panoramatickým výhledem na město. Stojí za to prozkoumat středověkou architekturu, projít se podél břehů řeky a ponořit se do bohaté historie tohoto valonského klenotu.

 • Mechelen – skrytý poklad

Často přehlížený Mechelen překvapuje návštěvníky svou zachovalou architekturou a kulturním dědictvím. Vychutnat si krásné panorama a klidnou atmosféru tohoto okouzlujícího belgického města návštěvníci můžou z věže svatého Rumbolda. Za návštěvu také stojí muzeum hraček.

 • Liège – průmyslové srdce

Liège, v češtině Lutych, je belgické město s průmyslovou minulostí, které se může pochlubit směsicí historických a moderních zajímavostí. Například knížecí biskupský palác, živá čtvrť Carré a dynamické kulturní akce v celém městě.

Jako jednou z dalších zajímavostí je třetí největší říční přístav v Evropě. Součástí vodních cest jsou také tři vodní kanály, z nichž nejvýznamnější je Albertův kanál, který spojuje Lutych a Antverpy.

Belgická příroda a půvabné hrady

Příroda v Belgii přesahuje její městský půvab a odhaluje rozmanité krajiny pro zvídavé cestovatele.

Ardeny se svými kopci a starobylými hrady nabízejí krásné výlety a malebné vodopády. Národní park Hoge Kempen s vřesovišti a borovými lesy nabízí klidné útočiště, zatímco písečné pláže a duny podél pobřeží Severního moře vybízejí k nenáročným procházkám.

Belgická snaha o zachování zelených ploch zaručuje, že milovníci přírody mohou snadno uniknout městskému ruchu a ponořit se do často přehlížených přírodních krás země.

Existují také některé negativní faktory, které mohou být pro cestovatele náročné. Je to například nepředvídatelné počasí s častými dešťovými přeháňkami a zataženou oblohou, zejména v podzimních a zimních měsících, což může zhatit plány na pobyt venku.

Záchranou pak může být ochutnávka belgického piva hezky v teple a pod střechou.

V Belgii se nachází přes tři tisíce hradů ukrytých v belgické přírodě.

Pivo jako národní kulturní památka

Pro milovníky piva je Belgie ideální destinace, protože Belgie je především o pivu. Díky pivní kultuře, kterou UNESCO uznalo za součást nehmotného kulturního dědictví lidstva, berou Belgičané své pivo vážně. Od trapistických piv vařených mnichy až po ovocné lambiky – každý doušek vypráví příběh o tradici a řemeslné zručnosti, která byla zdokonalována po staletí.

Gastronomické zážitky v Belgii

Belgická čokoláda a vafle jsou sice mezinárodně uznávané, ale kulinářská nabídka země sahá daleko za hranice těchto ikonických pochoutek. A kdo by dostal chuť na pravou belgickou vafli a nemohl čekat na svou další cestu, může zkusit výborný recept na pravé belgické vafledomácí čokoládou z pohodlí domova.

Belgická čokoláda a vafle nejsou zdaleka jedinou specialitou, kterou může belgie nabídnout.

Gastronomické zážitky za kterými stojí cestovat až do Belgie, jsou například moules frites (mušle a hranolky), které mimo jiné patří mezi nejoblíbenější evropské speciality. Dále pak waterzooi (krémové dušené kuře nebo ryba) a stoemp (bramborová kaše smíchaná se zeleninou).

Za kulturní památku jsou v Belgii také považované typické belgické hranolky podávané v papírovém kornoutu s řadou omáček, jako je majonéza, kečup nebo speciální belgické omáčky, jako je Andalouse nebo Samouraï. Jsou proslulé svým křupavým povrchem a nadýchaným vnitřkem. Jsou proslulé svým křupavým povrchem a nadýchaným vnitřkem, tradičně se smaží dvakrát, což jim dodává zlatavě hnědou a dokonale křupavou strukturu.

Pro zdravější verzi připravenou v troubě stačí postupovat např. podle receptu hranolky z trouby.

Belgická kuchyně je úžasnou kombinací francouzské jemnosti a vydatných vlámských chutí.

Moules frites, oblibená belgická specialita, která patří k jedním z neoblíbenějších pokrmů v Evropě.

Belgie – země festivalů

Belgie umí pořádat večírky a její festivaly jsou toho důkazem. V zemi se konají jedny z nejznámějších hudebních festivalů na světě, včetně Tomorrowlandu, mekky milovníků elektronické taneční hudby. Kromě toho se zde konají bizarní akce, jako je karneval v Binche, kde se místní obyvatelé oblékají do propracovaných kostýmů a házejí pomeranči, což dodává slavnostem nádech rozmarnosti.

Festival Tomorrowland navštívilo v roce 2022 za tři víkendy přes 600 000 lidí.

Závěrem lze říci, že Belgie je malá země s velkou osobností. Díky kombinaci jazyků, uměleckého vkusu, pivní kultury, historických památek, kulinářských specialit a živých festivalů je to destinace, která uspokojí nejrůznější zájmy.

Při dalším plánování evropského dobrodružství, stojí za zvážení zařazení Belgie do cestovního itineráře. Kromě vaflí a čokolády – které i tak stojí za cestu – je tu toho k objevování mnohem víc.

Co vidětPamátky