Brescia, Itálie – zajímavosti, ubytování, počasí

Evropa

Brescia je město s bohatou kulturou, historií a uměním, které se stále více dostává do popředí mezinárodního cestovního ruchu. Kde Brescia leží? A jaké má Brescia zajímavosti?

Málokterý cizinec zařadí Brescii do svého seznamu míst, kam by chtěl vyrazit. A je to škoda. Nachází se jen hodinu vlakem od Milána a její historické centrum nabízí procházku do minulosti, s římským divadlem a mnoha zajímavými muzei a starobylými kostely.

Brescia však není určena jen milovníkům historie. Na své si tu přijdou i milovníci přírody, kteří v okolních kopcích a jezerech najdou úžasné turistické trasy. Co vidět v Breasii a kde se ubytovat?

Brescia

Brescia, italské hlavní město kultury 2023, se nachází mezi Milánem a Veronou a má co nabídnout. Především má velmi starobylou historii, o čemž svědčí její původ. Římské město Brixia, ležící podél Via Gallica, bylo jedním z nejdůležitějších měst v severní Itálii.

Kde leží Provincia di Brescia?

Provincia di Brescia se nachází v severní části Itálie, konkrétně v regionu Lombardie. Geograficky je tato provincie vymezena na západě jezerem Garda, což je největší jezero v Itálii. Na východě hraničí s řekou Oglio. Provincie Brescia leží jihozápadně od hlavního města Lombardie, Milána.

Tato oblast má malebnou krajinu, která zahrnuje nejen jezero Garda s jeho okolím, nýbrž také kopcovitou krajinu a vinice. Je to region, který kombinuje jak přírodní krásy, tak i historické a kulturní bohatství. Město Brescia, jako hlavní město provincie, stojí na křižovatce těchto různorodých prvků, což činí tuto oblast zajímavým cílem pro návštěvníky.

Brescia Itálie – co ochutnat

Mezi typické pokrmy Brescie patří Casoncelli alla Bresciana. To jsou plněné těstoviny podobné raviolům, mají však charakteristický tvar a náplň. Často jsou plněny směsí masa, chleba, parmezánu a bylinek.

Tradičním pokrmem oblasti Provincia di Brescia je Polenta e Osei, kde je polenta (kukuřičná kaše) podávána s malými ptáky (často hrdličkami). Tento pokrm je příkladem venkovské kuchyně.

Bollito misto je míchaný vařený masový pokrm, který obsahuje různé druhy masa, jako je hovězí, vepřové a kuřecí maso. Podává se s různými omáčkami a chutnými přílohami.

Pancetta di Brescia je místní verze italské slaniny (pancetta), která je velmi ceněná pro svůj vynikající chuťový profil. Ochutnat lze i hovězí maso v oleji Rovato, připravené z plece. Oblíbený je také Coniglio alla bresciana (králík), typický pro Vánoce a bohatý na koření.

Další vánoční pochoutkou je bossolà, kobliha vysoká a měkká jako obláček. A konečně persicata, tuhý džem typický pro cukroví z oblasti Brescia.

Provincia di brescia je součástí oblasti Lombardie, která je známá svými vinařskými tradicemi. Návštěvníci si mohou vychutnat místní vína, jako je Franciacorta (šumivé víno) nebo Valtellina (červené víno).

Brescia – zajímavosti

Brescia si zachovala mnoho památek z různých období své historie. Město bylo osídleno již v pravěkých dobách, avšak význam získalo především v římské éře. Římané postavili v Brescii mnoho budov, z nichž mnohé jsou stále dochovány. Níže jsou uvedeny největší zajímavosti Brescie.

Brescia katedrála

Kromě několika uměleckých, architektonických a kulturních skvostů je Brescia proslulá také v Itálii ojedinělým fenoménem: náměstím se dvěma katedrálami. Stojí na náměstí Piazza Paolo VI.

Duomo Nuovo neboli Nová katedrála Brescia je největší katolický kostel ve městě. Stavba byla zahájena v roce 1604 na místě, kde se nacházela bazilika z 5.-6. století. Dokončena však byla až roku 1825. Interiér kostela, který má podobu jednolodního řeckého kříže, je velmi monumentální.

Současná majestátní kopule byla obnovena po zničení během druhé světové války. Na fasádě jsou sochy Panny Marie Nanebevzatí a svatých Petra, Pavla, Jakuba a Jana.

Duomo Vecchio neboli Stará katedrála Brescia (kvůli svému kruhovému půdorysu nazývaná také „La Rotonda“) je římskokatolický kostel, který stojí vedle brescijské Nové katedrály. Oficiálně se jí říká Zimní katedrála Santa Maria Assunta, zatímco sousední hlavní katedrála je známá jako Letní katedrála.

Stavba Staré katedrály Brescia začala kolem roku 1 100 na místě předchozího kostela. Uvnitř kostela se nachází nespočet uměleckých pokladů. Mezi nimi je sarkofág Berarda Maggiho, který byl biskupem města.

Brescia má hned dvě katedrály – Duomo Nuovo a Duomo Vecchio.

Piazza della Loggia

Piazza della Loggia je jedním z nejvýraznějších a nejživějších náměstí v Brescii. Toto náměstí se nachází ve středu historické části města a je obklopeno několika významnými budovami. Dominantou náměstí je Palazzo della Loggia, impozantní budova postavená v renesančním stylu.

Tato budova, dokončená v 16. století, sloužila jako radnice a sídlo městských orgánů. Palazzo della Loggia je zdobená arkádami, mnoha sochami a nádhernými freskami. Věž na náměstí poskytuje výhled na celé město a okolní krajinu.

Piazza della Loggia je místem, kde se prolíná historie a současnost. Původně zde stálo římské fórum. Dnes náměstí slouží jako obchodní a kulturní centrum města, kde se setkávají místní i návštěvníci.

Piazza Paolo VI

Piazza Paolo VI je náměstí nacházející se v centru města Brescia a nese jméno papeže Pavla VI., který byl papežem v letech 1963 až 1978. Dominantou Piazza Paolo VI je chrám sv. Marie Nanebevzetí, který je považován za novou katedrálu Brescie (Duomo Nuovo).

Jde o jednu z nejvýznamnějších církevních stavby v městě. Tato katedrála byla postavena v 17. a 18. století a je považována za vzor barokní architektury. Její mohutná fasáda a impozantní interiér přitahují pozornost návštěvníků.

Další významnou budovou na náměstí je Palazzo Broletto, historická budova, která kdysi sloužila jako městský palác a administrativní centrum. Palazzo Broletto má původ v románském stylu, později byl přestavěn v renesančním stylu.

V centru náměstí je krásná fontána, která přispívá k atmosféře a poskytuje místo pro odpočinek a setkávání.

Kostel sv. Františka z Assisi

Kostel zasvěcený svatému Františkovi z Assisi byl postaven ve 13. století na sugestivní křižovatce starých uliček. Má pozdně románský exteriér s velkým centrálním růžicovým oknem. Tři lodě jsou bohatě vyzdobeny freskami a na bočních oltářích jsou pozoruhodná díla Moretta a Romanina.

Za návštěvu stojí křížová chodba „Madonnina“ a také hlavní křížová chodba s veronskými sloupy z červeného mramoru. Bočními dveřmi vpravo od průčelí se vchází do slavného mechanického betlému, který vytvořili františkánští mniši a který je otevřen během vánočních svátků.

Teatro Grande

Divadlo bylo postaveno v roce 1810 jako náhrada za Accademia degli Erranti a je považováno za jedno z nejvýznamnějších divadel v Itálii. Neoklasicistní divadlo má pět pater lóží a freskové galerie obohacené štuky a zlacenými prvky.

Velkoleposti hlavního sálu konkuruje nádherné Ridotto (foyer) s propracovanými freskami, zlacenými štuky a zrcadly. Jedná se o jeden z nejlepších příkladů rokoka v Brescii.

Hrad Brescia

Rozsáhlé opevnění postavené na kopci Colle Cidneo mezi 14. a 16. stoletím na strategickém místě dominuje celému městu. Je to vyhledávané místo pro relaxační procházky obklopené zelení a nádhernými výhledy. Na hradě se nachází nejstarší italská veřejná astronomická observatoř, krásná expozice modelů vlaků a muzeum zbraní Luigiho Marzoliho.

Během roku se zde pořádá mnoho akcí: historická rekonstrukce, řemeslné trhy a venkovní kino. Neopomenutelným zážitkem je návštěva sklepení s Associazione Speleologica Bresciana. Z historického centra Brescie se lze k hradu dostat pěšky za 15 minut.

Hrad Brescia se svou strategickou polohou na kopci dominuje celému městu.

Knihovna Queriniana

Nejprestižnější knihovna Brescie vděčí za své jméno kardinálu Querinimu, který ji založil v roce 1747 v biskupském paláci na Via Mazzini, kde sídlí dodnes. Od té doby knihovna Queriniana neustále obohacuje svůj fond, který se dnes může pochlubit až 500 000 svazky, včetně 1 158 inkunáblů, 8 386 cinquecentin (knih tištěných v 16. století) a 10 000 rukopisů s nádhernými ukázkami iluminovaných kodexů.

Brixia – archeologický park římské Brescie

Mezi nejzachovalejší památky v Itálii patří Archeologický park v římské Brescii, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníky přivítá impozantním Kapitolem, Kapitolským chrámem z roku 73 n. l., který byl zasvěcen uctívání „kapitolské triády“, Jupitera, Juno a Minervy.

Pod ním se částečně dochovaly stavby svatyně, jejichž původ lze vysledovat až do prvních desetiletí 1. století př. n. l. Vedle Kapitolu stojí římské divadlo, které se datuje do období mezi 1. a 3. stoletím n. l. a jehož jeskyně nabízí vzrušující zážitky z antických představení.

Santa Giulia – městské muzeum

Komplex Santa Giulia, mimořádně významné místo z historického a uměleckého hlediska, je dnes hlavním městským muzeem a skutečnou pokladnicí. Od Desideriova kříže z 9. století, jednoho z nejvelkolepějších klenotnických děl na světě, až po neuvěřitelné fresky Coro delle Monache.

Ubytování Brescia

V Brescii je na výběr z různých typů ubytování, které odpovídají různým všem rozpočtům. Město nabízí širokou škálu hotelů, penzionů i apartmánů.

Brescia má několik hotelů různých kategorií, od luxusních až po středně cenově dostupné. Hotel Vittoria je luxusní hotel v centru města. Nabízí elegantní pokoje, včetně některých s výhledem na město. Má také restauraci, wellness centrum a konferenční prostory.

Moderní hotel NH Brescia se nachází poblíž historické části města a nabízí pohodlné pokoje, fitness centrum a restauraci.

Pro ty, kteří hledají přívětivější atmosféru a osobnější zážitek, jsou k dispozici penziony a Bed and Breakfast. Oblíbený je třeba B&B La Terrazza. Tento penzion nabízí útulné pokoje a soukromou terasu s výhledem na město. Je umístěný poblíž centra a nabízí domácí atmosféru.

B&B ai Musei se nachází v blízkosti městských muzeí a historických památek. Poskytuje pohodlné pokoje a snídani podávanou v místních kavárnách.

Pro ty, kteří preferují větší autonomii a prostor, jsou k dispozici apartmány. Mnoho lidí využívá službu Airbnb, kde lze najít apartmány, domy nebo pokoje k pronájmu od místních obyvatel. Tato možnost je ideální pro ty, kteří chtějí zažít místní životní styl a mít vlastní kuchyň nebo více prostoru.

Pro cestovatele s menším rozpočtem jsou v Brescii také hostely, které poskytují cenově dostupné ubytování ve společných pokojích. Mezi nimi je např. Hostel Art & Tea nebo OSTELLO DELLA GIOVENTÙ Brescia.

Nabídka ubytování Brescia je mnohem větší a vybere si každý. Stačí hledat na známých ubytovacích webech jako je Booking.

Počasí Brescia

Brescia má středomořské podnebí s určitým vlivem kontinentálního podnebí. Počasí Brescia se dá obecně popsat jako mírné s teplými léty a chladnými zimami.

Léta v Brescii jsou obvykle teplá s vysokými teplotami. Průměrné maximální teploty se pohybují kolem 30 °C, avšak mohou dosáhnout i vyšších hodnot. Léto je obdobím s nejmenším množstvím srážek.

Teploty zůstávají příjemné až do října, takže je podzim ideálním obdobím na návštěvu města. Zimy v Brescii jsou sice chladné, avšak ne příliš drsné. Průměrné maximální teploty se pohybují kolem 6-10 °C.

Celkově lze říci, že Brescia nabízí poměrně příjemné počasí po většinu roku. Léto je ideální pro ty, kteří preferují teplejší podnebí, zatímco jaro a podzim jsou obdobími, kdy lze vychutnat příjemné teploty a pestrobarevnou přírodu v okolí města.

PamátkyZajímavosti