Grebaštica, Chorvatsko – co vidět, ubytování, rybaření

Evropa

Grebaštica, malebné přímořské městečko v Chorvatsku, ležící v zátoce nedaleko poloostrova Ostrica, si získalo srdce mnoha turistů svou krásou a poklidnou atmosférou. Okolí Grebaštice je kopcovité a porostlé středomořskou vegetací, která dodává tomuto místu jedinečný charakter.

Co vidět v Grebaštici? Jaké nabízí pláže? Jak to vypadá s ubytováním? Jaké jsou zde podmínky pro rybaření? A co počasí?

Shrnutí obsahu článku

Grebaštica je chorvatské přímořské městečko s bohatou historií a přírodou.

Nabízí širokou škálu ubytování pro všechny typy dovolenkářů, od luxusních hotelů po útulné apartmány a kempy.

V okolí se nachází mnoho památek, jako je kostel sv. Petra a Marie, Františkánský klášter a starobylé ruiny.

Vodní sporty, výlety lodí, pěší turistika, cyklistika a gastronomie jsou jen některé z aktivit, které Grebaštica nabízí.

Počasí v Grebaštici je typicky středomořské s teplými a suchými léty a mírnými zimami.

Doprava do Grebaštice je možná autem, autobusem nebo letadlem s přestupem v Splitu.

Chorvatsko, Grebaštica – obecné informace

Grebaštica, okouzlující vesnička v Chorvatsku, se nachází v Šibenicko-kninské župě, v blízkosti Šibeniku. Historie Grebaštice sahá až do starověku, o čemž svědčí archeologické nálezy z římské a ilyrské doby. Vesnička si i přes rozvoj turismu zachovala svůj tradiční charakter a okouzlující atmosféru.

Cestovatelé do Grebaštice se mohou těšit na okouzlující pláže, tyrkysové moře a malebné uličky lemované kamennými domy. V okolí vesničky se nachází mnoho zajímavých historických památek, kostelů a starobylých ruin.

Grebaštica je ideální destinací pro turisty, kteří hledají klidnou dovolenou plnou relaxace a poznávání krás Chorvatska. Vesnička nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů a apartmánů po útulné penziony a kempy.

Grebaštica okouzlí každého turistu. Nabízí osobitou přírodu, bohatou historii a pohostinnou atmosféru. Podobně jako Rogoznica.

Grebaštica – památky

Návštěvníci vesničky se mohou těšit na bohatou historii a kulturní dědictví. Mezi nejvýznamnější památky patří:

 • Kostel sv. Petra a Marie: Tento kostel ze 17. století se nachází v centru vesničky a je dominantou náměstí. Uvnitř kostela se nachází cenný oltářní obraz.
 • Františkánský klášter: Klášter z 15. století se nachází na kopci nad vesničkou a nabízí krásný výhled na okolí. V klášteře se nachází kostel a muzeum s exponáty z historie vesničky.
 • Starobylé ruiny: V okolí vesničky se nachází mnoho starobylých ruin, které svědčí o bohaté historii této oblasti. Za zmínku stojí pozůstatky římské vily a ilyrské pevnosti.
 • Bašta: Tato obranná zeď z 15. století se nachází na pobřeží a chránila vesničku před pirátskými útoky. Dnes je bašta oblíbeným místem pro procházky a nabízí výhled na moře.
 • Kostel sv. Jakuba: Tento kostel z 12. století se nachází na okraji vesničky a je nejstarší stavbou v okolí. Kostel je románského slohu a je zapsán na seznamu památek UNESCO.

Vesnička nabízí mnoho zajímavých památek a historických skvostů, které uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Pro milovníky historie a kultury je Grebaštica ideálním místem pro strávení dovolené.

V Grebaštici je k vidění spousta zajímavých památek, jako třeba tento antický kostel.

Grebaštica – co vidět a dělat

Kromě prohlídky historických památek nabízí vesnička i mnoho dalších aktivit pro návštěvníky.

 • Vodní sporty: V Grebaštici si každý najde vodní sport, který ho baví. Může se věnovat plavání, šnorchlování, potápění, windsurfingu, vodnímu lyžování nebo rybaření. V okolí vesničky se nachází mnoho krásných pláží a zátok, které jsou ideální pro relaxaci a vodní radovánky.
 • Výlety lodí: Z Grebaštice se pořádají výlety lodí na okolní ostrovy a do národního parku Kornati. Během výletu se návštěvníci mohou kochat místní scenérií, koupat se v moři a navštívit skryté zátoky.
 • Pěší turistika: V okolí Grebaštice se nachází mnoho turistických tras, které vedou krajinou. Návštěvníci se mohou projít olivovými háji, borovicovými lesy a podél pobřeží.
 • Cyklistika: Grebaštica je ideální výchozím bodem pro cykloturistiku. V okolí vesničky se nachází mnoho cyklostezek, které vedou krajinou. Návštěvníci si tak mohou vychutnat aktivní dovolenou a zároveň poznat krásy okolí.
 • Gastronomie: V Grebaštici se nachází mnoho restaurací, které nabízejí tradiční chorvatskou kuchyni. Návštěvníci si tak mohou pochutnat na čerstvých rybách a mořských plodech, grilovaném mase, sýrech a dalším.

Grebaštica nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit pro strávení volného času. Ať už se chtějí věnovat vodním sportům, výletům, turistice, cyklistice nebo gastronomii, v Grebaštici si každý najde to pravé pro sebe.

Grebaštica – počasí

Grebaštica se pyšní typickým středomořským počasím, s teplými a suchými léty a mírnými zimami. Letní teploty se pohybují okolo 25 °C, zatímco v zimě klesají průměrně na 10 °C. Díky slunečnímu svitu po většinu roku je Grebaštica ideálním místem pro dovolenou plnou relaxace a vodních radovánek.

 • Jaro je příjemné a slunečné, s teplotami okolo 15 °C. V tomto období kvete vegetace a moře se pomalu ohřívá.
 • Léto je horké a suché, s teplotami až 30 °C. Moře je teplé a ideální pro koupání a vodní sporty.
 • Podzim v Grebaštici je stále teplý a slunečný, s teplotami okolo 20 °C. V tomto období se pomalu ochlazuje moře a začíná období dešťů.
 • Zima je mírná, s teplotami okolo 10 °C. V tomto období je v Grebaštici méně turistů a ceny ubytování jsou nižší.

Grebaštica je ideální destinací pro dovolenou po celý rok.

Takzvaná Turecká zeď poblíž Šibeniku je dalším místem, které stojí za návštěvu.

Ubytování – Grebaštica

Grebaštica nabízí širokou škálu ubytování pro všechny typy dovolenkářů. V nabídce jsou luxusní hotely, útulné apartmány, penziony a kempingy.

Hotely:

 • Hotel D-Resort Šibenik: Tento luxusní hotel na pobřeží nabízí krásný výhled na moře. Hotel má bazén, wellness centrum a restauraci.
 • Hotel Adriana: Tento rodinný hotel se nachází v centru Grebaštice a nabízí pohodlné ubytování a přátelskou atmosféru.
 • Hotel Baldar: Tento hotel v klidné části Grebaštice nabízí bazén, restauraci a bar.

Apartmány:

 • Apartmány Villa Sunce: Tyto apartmány najdou turisté v klidné části Grebaštice. Nabízí pěkný výhled na moře. Apartmány jsou vybaveny kuchyní, terasou a Wi-Fi.
 • Apartmány Maretić: Tyto apartmány se nachází v centru Grebaštice a nabízí pohodlné ubytování a blízkost všech turistických atrakcí. Apartmány jsou vybaveny kuchyní, terasou a Wi-Fi.
 • Apartmány Jugo: Tyto apartmány lze nalézt v klidné části Grebaštice a nabízí bazén, gril a parkoviště. Apartmány jsou vybaveny kuchyní, terasou a Wi-Fi.

Penziony:

 • Penzion Dvor: Tento penzion v centru Grebaštice nabízí pohodlné ubytování a přátelskou atmosféru. Pokoje jsou vybaveny koupelnou a Wi-Fi.
 • Penzion Vila Marina: Tento penzion se nachází v klidné části Grebaštice a nabízí výhled na moře. Pokoje jsou vybaveny koupelnou a terasou.
 • Penzion Ankica: Tento penzion lze nalézt v centru Grebaštice a nabízí levné ubytování a blízkost všech turistických atrakcí. Pokoje jsou vybaveny koupelnou.

Kemping:

 • Kemp Grebaštica: Tento kemp se nachází v klidné části Grebaštice a nabízí stání pro stany, karavany a mobilní domy. V kempu se nachází bazén, restaurace, bar a obchod se smíšeným zbožím.

Ať už člověk hledá luxusní hotel, útulný apartmán, penzion nebo kemp, v Grebaštici si každý najde ubytování podle svého gusta.

Žralok – Grebaštica

V roce 2018 se u pobřeží vesničky objevil žralok. Šlo o ojedinělý incident a od té doby se žádné další zprávy o žralocích v této oblasti nevyskytly. I přesto je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a při koupání se vzdálit od skalnatých oblastí.

Místní úřady po incidentu s žralokem v roce 2018 zavedly preventivní opatření, která zahrnují instalaci varovných cedulí na plážích a zvýšený dohled nad oblastí. Plavčíci jsou vybaveni píšťalkami, kterými by v případě zpozorování žraloka varovali plavce.

Návštěvníci vesničky by měli dbát na výzvy plavčíků a dodržovat bezpečnostní pokyny. Je vhodné se koupat v označených oblastech a vyhýbat se koupání v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách, kdy jsou žraloci aktivnější.

I když je riziko napadení žralokem v Grebaštici nízké, je důležité si být vědom potenciálního nebezpečí a dodržovat preventivní opatření.

Grebaštica je takovým malým rybářským rájem.

Rybaření v Grebaštici

Rybaření v Grebaštici je ideální aktivitou pro milovníky moře a sladkovodních vod. V okolí vesničky se nachází mnoho rybářských míst, kde se dá chytit široká škála ryb.

Možnosti rybaření:

 • Mořské rybaření: Z pobřeží Grebaštice se dá chytit mnoho druhů mořských ryb, jako jsou sardinky, makrely, parmice a mořští vlci. Rybařit se dá z lodi i ze břehu.
 • Rybaření v sladkých vodách: V okolí Grebaštice se nachází několik sladkovodních jezer a řek, kde se dá chytit pstruh, kapr, lín a okoun.

Informace pro rybáře:

 • Rybářský průkaz: Pro rybaření v Chorvatsku je nutné zakoupit si rybářský průkaz. Průkaz se dá zakoupit online nebo v turistických informačních centrech.
 • Povolený lov: V Chorvatsku platí přísné předpisy o tom, co a jak se smí chytat. Před rybařením je dobré si proto ověřit platné předpisy.
 • Výbava: Pro rybaření v Grebaštici je možné pronajmout rybářské vybavení nebo si ho vzít s sebou.

Grebaštica nabízí rybářům mnoho možností, jak si užít svůj koníček.

Grebaštica – doprava z ČR

Do Grebaštice se z České Republiky turisté nejlépe dostanou autem, autobusem nebo letadlem.

Auto:

 • Cesta autem z Prahy do Grebaštice trvá přibližně 10 hodin. Cesta vede přes dálnici D1, D5 a M5. V Chorvatsku je nutné zakoupit si dálniční známku.
 • Parkování v Grebaštici je možné v ulicích nebo na parkovištích. Parkování v centru vesničky je placené.

Autobus:

 • Do Grebaštice jezdí autobusy z několika českých měst, například z Prahy, Brna a Ostravy. Cesta autobusem trvá přibližně 12-14 hodin.
 • Autobusy staví v centru Grebaštice.

Letadlo:

 • Přímé lety z České Republiky do Grebaštice neexistují.
 • Nejbližší letiště je v Splitu, které se nachází přibližně 70 km od Grebaštice. Z letiště Split se do Grebaštice dostanete autobusem, taxíkem nebo autem.

Do Grebaštice se z České Republiky dá nejlépe dopravit autem, autobusem nebo letadlem. Cesta autem trvá přibližně 10 hodin, autobusem 12-14 hodin a letadlem s přestupem v Splitu 4-5 hodin.

Mezi další oblíbené destinace v Chorvatsku patří například Rijeka nebo hlavní město Záhřeb.

Co vidětPamátkyZajímavosti