Helsinky, Finsko – co vidět, zajímavosti, letenky

Evropa

Helsinky (finsky Helsinki) jsou hlavním a největším městem Finska. Leží na jižním pobřeží země, na břehu Finského zálivu. Helsinky mají přibližně 650 000 obyvatel a jsou nejen politickým a hospodářským centrem Finska, ale také živým kulturním střediskem. Město má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Co vidět v Helsinkách? A jaké je počasí v Helsinkách?

Helsinky jsou známé svou nádhernou architekturou, v níž se mísí moderní a neoklasicistní styl. Městskou krajinu charakterizuje řada působivých budov, jako je budova parlamentu, hala Finlandia nebo helsinská katedrála. Ve městě se nachází také mnoho parků, nejkrásnějších parků v Evropě, a zelených ploch, včetně známého Centrálního parku.

Finská kultura saunování je hluboce zakořeněná v životním stylu Helsinek. Sauny jsou nedílnou součástí finské kultury, nabízejí relaxaci, společenský život a možnost odpočinku. Po celých Helsinkách se nachází řada veřejných i soukromých saun, které umožňují místním obyvatelům i návštěvníkům zažít tuto jedinečnou tradici.


Obsah článku:

 • V Helsinkách se platí eury a město je obecně považováno za jedno z dražších míst ve Finsku. Ceny se mohou lišit podle typu služby a lokality, ale návštěvníci by měli být připraveni na vyšší ceny za jídlo, ubytování a dopravu ve srovnání s jinými evropskými destinacemi.
 • V Helsinkách panuje vlhké kontinentální klima s teplými léty a chladnými zimami, nejlepší doba k návštěvě je v letních měsících od června do srpna, kdy se konají kulturní akce a teploty jsou příjemné.
 • V Helsinkách by neměli návštěvníci minout ikonickou katedrálu, historickou pevnost Suomenlinna a unikátní Kostel v skále, které představují nejen kulturní a historické skvosty, ale také symboly finského hlavního města.
 • Letiště Helsinky-Vantaa (HEL) je hlavní mezinárodní letiště sloužící jako vstupní brána do Finska, nachází se 17 km severně od centra města.

Co vidět v Helsinkách

Zde je několik oblíbených atrakcí, památek a zajímavostí Helsinek, co vidět při návštěvě města:

 • Suomenlinna: Suomenlinna je starobylá námořní pevnost nacházející se na skupině ostrovů, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Helsinská katedrála: Tato neoklasicistní katedrála se nachází na Senátním náměstí a je jednou z nejznámějších památek a zajímavostí Helsinek. Lze vystoupat až na její vrchol, odkud se naskytne panoramatický výhled na Helsinky.
 • Kostel Temppeliaukio: Tento jedinečný kostel, známý také jako skalní kostel, je postaven přímo do pevné skály. Je proslulý svými zakřivenými stěnami a úžasnou akustikou.
 • Tržní náměstí (Kauppatori): Toto živé venkovní tržiště je skvělým místem, kde lze poznat místní chutě, výrobky a finskou kuchyni. Jsou zde čerstvé produkty, tradiční řemeslné výrobky, suvenýry a chutné občerstvení, jako je lososová polévka a sobí maso.
 • Designová čtvrť: Helsinky jsou známé svým severským designem. Design District zahrnuje obchody, galerie, muzea, kavárny a studia představující finský design a kreativitu, odrážející se v unikátní architektuře.
 • Finské národní muzeum: V muzeu se lze seznámit s finskými památkami, které se nacházejí v blízkosti muzea. V této krásné staré budově se objevuje fascinující historii a kulturu Finska.
 • Esplanade Park: Tento park je zelenou oázou v centru města. Často se zde konají koncerty a akce a v jeho blízkosti jsou luxusní obchody, kavárny a restaurace.
 • Helsinská ústřední knihovna Oodi: Oodi je moderní architektonický zázrak, který je víc než jen knihovna. Nabízí řadu služeb, místa pro čtení, a dokonce i střešní zahradu s panoramatickým výhledem na město.
 • Skanzen Seurasaari: V tomto skanzenu, který se nachází na malebném ostrově, je vystavena tradiční finská venkovská architektura a lidové stavby.

Celkově se v Helsinkách snoubí historie, kultura, příroda a inovace, což z nich činí fascinující destinaci pro poznávání Finska.

Ostrov Suomenlinna je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí panoramatický výhled.

Historické centrum Helsinek

Historické staré město, známé také jako centrum Helsinek, se nazývá „Senaatintori“ neboli anglicky Senate Square. Nachází se v centru města a slouží jako jedna z nejvýznamnějších památek a zajímavostí Helsinek. Je jednou z hlavních atrakcí na mapě Helsinek.

Senátní náměstí, které navrhl známý finský architekt Carl Ludvig Engel na počátku 19. století, představuje neoklasicistní a empírovou architekturu. Ústředním bodem náměstí je helsinská katedrála, známá také jako Senátní kostel, která dominuje panoramatu města svým nápadným bílým exteriérem a zelenými kopulemi. Katedrála byla dokončena v roce 1852 a je symbolem města.

Senátní náměstí je nejen architektonickým a historickým centrem, ale také místem kulturního a společenského setkávání. Po celý rok se zde konají různé akce, koncerty a slavnosti, které přitahují místní obyvatele i turisty. Náměstí nabízí také krásné výhledy, zejména v zimních měsících, kdy se promění v malebnou zimní říši divů s vánočními trhy a výzdobou.

Mezi další významné budovy v okolí náměstí patří Vládní palác, hlavní budova Helsinské univerzity a Finská národní knihovna. Všechny tyto budovy jsou navrženy v souladu s katedrálou a vytvářejí ucelený architektonický soubor.

Helsinská katedrála dominuje panoramatu města a ze svého vrcholu nabízí krásný výhled na město.

Suomenlinna

Suomenlinna je historická námořní pevnost nacházející se na skupině ostrovů nedaleko pobřeží finských Helsinek. Byla postavena za švédské éry v polovině 18. století a původně se jmenovala Sveaborg, což znamená „pevnost Svea“, odkazující na zosobnění švédské vlasti.

Pevnost byla postavena se záměrem chránit východní křídlo švédského království před ruskou expanzí. V roce 1808 během finské války však byla Suomenlinna dobyta Rusy, což vedlo k tomu, že se Finsko stalo velkoknížectvím pod ruskou nadvládou. Zůstala vojenskou základnou ruského impéria až do získání nezávislosti Finska v roce 1917.

Dnes je Suomenlinna zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je oblíbenou turistickou atrakcí. Je přístupná krátkou jízdou trajektem z helsinského Tržního náměstí a návštěvníci si mohou prohlédnout dobře zachovalé hradby, bašty, tunely a budovy pevnosti.

Kromě historického významu slouží Suomenlinna také jako obytná čtvrť pro přibližně 800 lidí. Komunita obývající pevnost zahrnuje přibližně 350 stálých obyvatel, mezi nimiž jsou umělci, řemeslníci a rodiny. V Suomenlinně se nachází také několik muzeí, restaurací a kaváren, což z ní činí živou a kulturně významnou destinaci.

Finské Helsinky – mapa

Helsinky či finsky Helsinki jsou hlavním a největším městem Finska. Nacházejí se v jižní části země, na jižním pobřeží Finského zálivu, který je ramenem Baltského moře. Helsinky leží přibližně na 60 stupních severní šířky a 25 stupních východní délky. Město zaujímá poloostrov a několik blízkých ostrovů, což z něj činí pobřežní město s rozmanitým nábřežím.

Helsinky jsou obklopeny obcemi Espoo, Vantaa a Kauniainen, které dohromady tvoří metropolitní oblast Helsinky (známou jako HMA nebo Velké Helsinky). Letiště Helsinky-Vantaa se nachází ve městě Vantaa, jen kousek severně od Helsinek. Centrální poloha města v rámci Finska, stejně jako jeho blízkost k Baltskému moři, přispěly k jeho významu jako významného hospodářského, kulturního a dopravního uzlu v regionu.

Při pohledu na mapu Helsinek je vidět, že centrum města se nachází podél severního pobřeží poloostrova. Historické jádro města, známé jako centrum Helsinek (finsky Keskusta), je ohraničeno čtvrtěmi Kruununhaka, Kallio, Töölö a Punavuori. Dále na východ podél poloostrova jsou další čtvrti a předměstí, například Katajanokka, Kallio, Kumpula a Itä-Pasila.

Západně od centra města se přes moře rozkládají četné ostrovy, které jsou součástí Helsinek. Mezi významné ostrovy patří Suomenlinna, pevnost a památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, dále Lauttasaari, Korkeasaari (kde se nachází helsinská zoo) a Seurasaari, který je známý svým skanzenem.

Helsinky se rozkládají na poloostrově a na několika přilehlých ostrovech.

Helsinky a okolí

V Helsinkách a okolí je několik možností, co podniknout. Zde je několik doporučení:

 • Návštěva národního park Nuuksio (40 minut od Helsinek)
 • Prozkoumání starého města Porvoo (hodinu cesty východně od Helsinek)
 • Plavba do Suomenlinny
 • Návštěva středověkého města Turku (asi dvě hodiny západně od Helsinek)
 • Výlet po helsinském souostroví
 • Objevování města Tampere

To je jen několik tipů, ale v Helsinkách a okolí lze nalézt mnoho dalších zajímavostí a aktivit, které může každý prozkoumat.

Helsinky zajímavosti

Ostrovní město: Helsinky jsou souostrovní město s více než 300 ostrovy rozesetými podél pobřeží. Mnoho z těchto ostrovů je snadno přístupných trajektem a nabízí příležitosti k procházkám v přírodě, piknikům a v létě dokonce i ke koupání.

Severská kuchyně: Helsinky jsou skvělým místem pro ochutnání tradiční severské kuchyně, která se vyznačuje čerstvými místními surovinami a důrazem na přírodní chutě. Mezi místní speciality patří sobi, losos, žitný chléb a vynikající finské pečivo, jako je pulla a korvapuusti (skořicové rohlíčky).

Sibeliův památník: Sibeliův památník se nachází v Sibeliově parku a je úžasnou poctou slavnému finskému skladateli Jeanu Sibeliovi. Skládá se z více než 600 dutých ocelových trubek a je oblíbenou turistickou atrakcí a zajímavostí Helsinek.

Rodiště Santa Clause: Ačkoli se město nenachází přímo v Helsinkách, je často vnímáno jako výchozí bod pro návštěvu finského Laponska, rodiště Santa Clause. Mnoho turistů navštíví Helsinky, než se vydají na cestu za Santa Clausem do Rovaniemi.

Sibeliův památník je poctou finskému skladateli, jehož sláva sahá i za územní hranice Finska.

Trajekt Helsinky

Trajekty v Helsinkách nabízí několik společností, například Viking Line, Tallink Silja Line a Eckerö Line. Tyto společnosti provozují různé trasy a mají různé typy plavidel, od velkých výletních lodí až po menší trajekty.

Nejběžnější trasa helsinského trajektu vede mezi Helsinkami a švédským Stockholmem. Tuto trasu obsluhuje více trajektových společností a nabízí jak denní, tak noční varianty. Cesta trvá přibližně 16-18 hodin v závislosti na trajektu a povětrnostních podmínkách.

Kromě trasy trajektu Helsinky-Stockholm existují také trajektové linky spojující Helsinky s dalšími destinacemi, jako je estonský Tallinn a ruský Petrohrad. Tyto trasy provozují různé společnosti s různou frekvencí a dobou jízdy.

Helsinský trajekt je oblíbeným dopravním prostředkem pro turisty i místní obyvatele díky svému pohodlí, cenové dostupnosti a možnosti vychutnat si malebný výhled na Baltské moře. Nabízí alternativní způsob cestování mezi sousedními zeměmi a zároveň poskytuje příležitost k malé výletní plavbě.

Letiště Helsinky – letenky

Do Helsinek je možné se dostat letadlem. V Helsinkách se nachází oblíbené mezinárodní letiště Helsinky-Vantaa (HEL), které slouží jako hlavní vstupní brána do Finska. Nachází se asi 17 km severně od centra města. Je možné vybrat si přímý let nebo let s mezipřistáním, což ovlivňuje cenu letenek do Helsinek.

Cena letenek do Helsinek se liší v závislosti na místě odletu, ročním období a letecké společnosti. Obecně se ceny letenek do Helsinek mohou pohybovat od přijatelných až po drahé, zejména v hlavních cestovních sezónách. Doporučuje se porovnat ceny od různých leteckých společností nebo použít webové stránky agregátorů letenek pro nejvýhodnější nabídku.

Letiště Helsinky-Vantaa je jedním z nejrušnějších letišť v severní Evropě, i když Helsinky nepatří k největším metropolím Evropy, a nabízí širokou škálu vnitrostátních i mezinárodních letů. Disponuje moderním zázemím, několika terminály a různým vybavením, které zajišťuje pohodlné cestování.

Přímý let z Prahy do Helsinek trvá pouze 2 hodiny 15 minut.

Helsinky počasí

V Helsinkách panuje vlhké kontinentální klima, pro které jsou charakteristická teplá léta a chladné zimy. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 6 stupňů Celsia. Vzhledem k severnímu položení země je počasí Helsinek spíše chladné.

Nejlepší doba pro návštěvu Helsinek je obecně v letních měsících, od června do srpna. Tyto měsíce nabízejí delší denní světlo a teploty se pohybují od 15 do 25 stupňů Celsia. Je to ideální doba pro venkovní aktivity, prohlídku městských parků a prožití živých kulturních akcí a festivalů, které se v tomto období konají.

Stojí však za zmínku, že pokud dává člověk přednost mírnějšímu počasí v Helsinkách a menšímu počtu lidí, mohou být vhodným obdobím pro návštěvu také období na jaře a na podzim. Teploty v těchto měsících se pohybují od 5 do 15 stupňů Celsia a nabízejí příjemné počasí pro poznávání města a prohlídku památek.

Zimní počasí v Helsinkách je chladné a temné, teploty často klesají pod bod mrazu. Ačkoli Helsinky mohou být krásné i pod sněhovou pokrývkou, toto období je vhodnější pro cestovatele, kteří mají rádi zimní nebo adrenalinové aktivity, jako je bruslení, zážitky v sauně a pozorování magické polární záře. Proto se doporučuje si při návštěvě v tomto období přibalit teplé oblečení vzhledem k chladnému helsinskému počasí.

Co vidětPamátkyZajímavosti