Istanbul – památky, zkušenosti, dovolená

Asie

Istanbul, dříve známý jako Byzanc a Konstantinopol, je pulzující město ležící v Evropě i v Asii, rozkládající se přes Bosporskou úžinu. Je největším městem Turecka a jedním z nejlidnatějších měst na světě, žije zde více než 15 milionů obyvatel.

Istanbul je proslulý svou bohatou historií a kulturním dědictvím. Sloužil jako hlavní město tří velkých říší: Římské říše, Byzantské říše a Osmanské říše. Město bylo tavicím kotlem různých kultur, náboženství a civilizací, což je patrné v jeho architektuře, kuchyni a tradicích.

Památky v Istanbulu

Jednou z nejznámějších istanbulských památek je Hagia Sofia. Původně byla postavena jako byzantský kostel v 6. století, později byla přestavěna na osmanskou mešitu a nyní je v ní muzeum. Hagia Sofia představuje úchvatné spojení byzantského a osmanského architektonického stylu.

Město je také proslulé svými úchvatnými mešitami, jako je Modrá mešita (Mešita sultána Ahmeda) a mešita Süleymaniye. Tyto mešity jsou známé svými složitými vzory, vysokými minarety a elegantními kopulemi, které jsou pro turisty nepřehlédnutelnou atrakcí.

Kromě historických památek nabízí Istanbul také bohatou kulinářskou nabídku. Ve zdejší Turecké kuchyni se mísí vlivy Středomoří, Blízkého východu a Střední Asie. Můžete si zde mimo jiné pochutnat na lahodných pokrmech, jako je kebab, baklava, turecká pochoutka a turecký čaj.

K pohybu po městě můžete využít efektivní systém veřejné dopravy, včetně tramvají, autobusů, trajektů a metra. Oblíbenou aktivitou je prohlídka Istanbulu lodí po Bosporské úžině, která poskytuje nádherný výhled na město a jeho velkolepou architekturu.

V Istanbulu se také po celý rok konají různé kulturní festivaly a akce, které lákají návštěvníky z celého světa. Mezinárodní istanbulský filmový festival, istanbulský jazzový festival a istanbulské bienále jsou některé z významných akcí, které představují živou uměleckou a kulturní scénu města.

Celkově Istanbul nabízí jedinečnou směs historie, kultury a moderny, což z něj činí fascinující destinaci pro cestovatele, kteří hledají nezapomenutelné zážitky.

Istanbul – osobní zkušenost studenta

V Turecku jsem už jednou 4 měsíce byla, takže jsem už věděla spíše možná tušila, co od této země mám čekat a do čeho „jdu“. Chodila jsem poctivě 3 měsíce na turečtinu a moc jsem se sem těšila, i když velikost Istanbulu mne trochu děsila, žije tu zhruba 18 milionů lidí, no blázinec.

Musím se přiznat, že dva dny zhruba před cestou mne trochu přepadla nervozita a hlavou se mi honily otázky: typu mám všechno, co si sbalit, nezapomněla jsem na něco, mám všechny nutné papíry, co ubytování – vyjde to, bude to čisté, hezké, budou tam na mne hodní?

No zatím po jedné noci a dnu to vypadá celkem slibně, ovšem budoucnost je nejistá.

Přípravy na cestu

Na internetu jsme si našli pronájem, budu totiž tady ještě se dvěma kamarády, kteří sem taky jedou na Erasmus, ovšem oni budou chodit na jinou univerzitu než já a zatím jsem tu sama, Káča s Jirkou dorazí o pár dnů později.

Máme pronajatý byt ve čtvrti Fatihevropské části Istanbulu. Pan domácí je milý, jako většina místních obyvatel, včera mne nenechal trčet uprostřed tohoto velkoměsta, vyzvedl mne a dokonce neměl ani zpoždění, což u Turků nebývá pravidlem. Vzal mne hnedka na jídlo a pivo, takže hlady a ani žízní jsem nestrádala.

Nevyplněné obavy

Trochu jsem se bála, že budeme v turistické oblasti, na mapě to vypadá celkem kousek od hlavního náměstí Taksim, ovšem to jsem trochu podcenila velikost Istanbulu.

Sice od Taksimu je to celkem kousek, ale dneska jsem tady v okolí domu na žádné turisty nenarazila a to jsem to toho prošla celkem hodně, dokonce jsem se stihla už i ztratit.

V úterý mi začíná škola, tak jsem na sebe zvědavá, jak tam dojedu, jelikož bydlím na druhém konci města, cesta trvá zhruba dvě hodiny, ale zas kdo může říkat, že jezdí do školy lodí.

Vyplatí se dovolená v Istanbulu?

Istanbul je skvělou destinací pro dovolenou. Je to živé a kulturně bohaté město, ve kterém se mísí východní a západní vlivy. Město nabízí širokou škálu zajímavostí včetně historických památek, jako je Hagia Sofia a palác Topkapi, rušných trhů, jako je Velký bazar, a nádherných výhledů na Bosporskou úžinu.

V Istanbulu je také rušná gastronomická scéna a noční život s řadou vynikajících tureckých kuchyní a módních barů a klubů. Kromě toho je díky přátelským místním obyvatelům a vřelé pohostinnosti pro turisty přívětivou destinací.

Co dělat na dovolené v Istanbulu?

Co rozhodně nesmíte minout, pokud jedete na dovolenou do Istanbulu?

 1. Navštivte Hagia Sofia: V průběhu staletí sloužila jako kostel, mešita i muzeum.
 2. Prozkoumejte Modrou mešitu: Sultána Ahmeda, známé jako Modrá mešita, která se vyznačuje složitými modrými dlaždicemi a působivými kopulemi.
 3. Projděte si Velký bazar: Ponořte se do pulzující atmosféry jednoho z největších a nejstarších krytých trhů na světě a nakupujte tradiční turecké koberce, koření, šperky a další zboží.
 4. Vydejte se na plavbu po Bosporu: Vychutnejte si vyhlídkovou plavbu lodí po úžině, která rozděluje Evropu a Asii, a užijte si panoramatický výhled na istanbulské historické památky.
 5. Navštivte palác Topkapi: V tomto bývalém sídle osmanských sultánů objevte honosné rezidence, nádvoří a muzea, včetně nechvalně proslulého harému.
 6. Ochutnejte tureckou kuchyni: V místních restauracích a u pouličních prodejců si dopřejte širokou nabídku vynikajících tureckých pokrmů, jako je kebab, baklava a turecký čaj.
 7. Prozkoumejte bazar koření: Na tomto barevném a voňavém trhu, kde najdete nejrůznější koření, turecké pochoutky a další tradiční pochoutky, zažijete smyslový přetlak.
 8. Navštivte baziliku Cisternu: Vydejte se do podzemního světa této starobylé vodní nádrže s atmosférickým osvětlením a působivými sochami hlavy Medúzy.
 9. Projděte se historickou čtvrtí Sultanahmet: Vydejte se do historického centra Istanbulu s úzkými uličkami, půvabnými kavárnami a významnými památkami, jako je například Hipodrom.
 10. Vyzkoušejte tradiční turecké lázně: Vyzkoušejte si tradiční tureckou lázeň hamam, která zahrnuje parní lázeň, masáž a peeling, po nichž se budete cítit uvolněně a omlazeně.
 11. Objevte Muzeum moderního umění v Istanbulu: V tomto moderním muzeu, které se nachází u Bosporu a představuje místní i mezinárodní exponáty, se můžete ponořit do současného tureckého umění.
 12. Vydejte se trajektem na Knížecí ostrovy: Vydejte se na jednodenní výlet na jeden z Knížecích ostrovů, kde můžete relaxovat na plážích, půjčit si kola a prohlédnout si půvabné domky v řeckém stylu.

Před plánováním výletu si nezapomeňte zkontrolovat případná cestovní doporučení nebo omezení a dodržujte místní bezpečnostní a zdravotní pokyny.

Co vidětDovolenáPamátky