Lucembursko – zajímavosti, památky, kultura, gastronomie

Evropa

Lucembursko je malebná země ležící v srdci Evropy, která se na první pohled zdá být na mapě malá, avšak zaručeně každého dostane svým přírodním a kulturním bohatstvím. Tato země nabízí pro každého něco, ať už je řeč o zajímavých místech, kultuře nebo jídle. Co tedy zajímavého se dá v Lucembursku vidět? Jaké jsou ceny v Lucembursku? Kam v Lucembursku za zábavou a stojí za to si koupit zájezd do Lucemburska?

Co tedy to Lucembursko vlastně nabízí? Rozhodně v sobě skrývá spoustu skvělých zážitků a výletů, dechberoucí přírodu a monumentální stavby.

Lucembursko – mapa, vlajka, základní informace

Lucembursko je malý vnitrozemský stát ležící v západní Evropě. Jedná se o jednu ze tří částí Beneluxu spolu s Belgií a Nizozemskem. Na mapě Lucembursko zabírá relativně malou plochu. Jeho strategická poloha mezi Francií na jihozápadě, Německem na východě a Belgií na západě jej činí důležitým hráčem v evropské politice a ekonomice. Lucembursko má rozlohu přibližně 2 586 kilometrů čtverečních.

Lucemburská vlajka je tvořena třemi vodorovnými pruhy. Horní pruh je červený, prostřední bílý a dolní pruh je modré barvy. Tato vlajka je symbolem národní identity a reprezentuje Lucembursko na mezinárodních fórech a událostech.

Lucemburština a další jazyky

Lucemburština je zde oficiálním jazykem a má bohatou historii sahající až do 10. století. Jazyk se vyvíjel na území dnešního Lucemburska a postupně absorboval vlivy okolních jazyků. Přesto si lucemburština udržela svou jedinečnost a stala se důležitým symbolem národní identity Lucemburčanů.

Francouzština je druhým nejrozšířenějším jazykem v Lucembursku. Je to také jeden z úředních jazyků země a má dlouhou historii v lucemburské společnosti.

Němčina je dalším významným jazykem v Lucembursku. Je to jedno ze tří úředních jazyků země a je široce používána v obchodním prostředí, ve školství a v běžném životě.

Angličtina je široce rozšířena v Lucembursku jako cizí jazyk. Mnoho obyvatel mluví anglicky, zejména ve vzdělávacích institucích a obchodním prostředí. Angličtina je také často používána pro komunikaci s návštěvníky a turisty.

Hlavní město Lucemburk

Hlavním městem je Lucemburk, který je zároveň jedním z nejzajímavějších míst, které tato země nabízí. Žádný turista by při cestě do Lucemburska určitě neměl vynechat jeho návštěvu. Nabízí toho hodně k vidění.

Město Lucemburk je známé svou architekturou, která kombinuje různé styly od gotiky až po moderní architekturu. Návštěvníci si mohou prohlédnout například historické centrum města, které je od roku 1994 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Při návštěvě hlavního města by byl hřích nenavštívit katedrálu Notre Dame.

Lucembursko – zajímavosti

Lucembursko je spojeno s celou řadou zajímavostí, zde jsou některé z nich.

 • Jedná se o jeden z nejmenších států v Evropě.
 • Lucembursko bylo původně pevností postavenou Římany v 1. století.
 • Historie země sahá až do 10. století.
 • Lucembursko má jedno z největších procent aut na obyvatele v Evropě.
 • Jedná se o jeden z nejbohatších států na světě.
 • Je také známé svou gastronomií, zejména sýry a víny.

Toto je výčet jen pár faktů a zajímavostí Lucemburska.

Památky v Lucembursku

Katedrála Notre Dame je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Lucembursku. Patří mezi největší katedrály v západní Evropě. Tato impozantní stavba oplývá bohatou historii a architektonickou krásu. Katedrála je symbolem náboženského a kulturního dědictví tohoto regionu a přitahuje miliony návštěvníků každý rok.

Katedrála Notre Dame je jedním ze symbolů Lucemburska.

Jednou z nejznámějších památek v Lucembursku je hrad Vianden. Tento impozantní středověký hrad je obklopen malebnou krajinou a nabízí nádherný výhled na okolní údolí. Další zajímavou památkou je hrad Bourscheid, který je jedním z největších středověkých hradů v Evropě. Pro milovníky historie je také vhodná návštěva hradu Beaufort, který je známý svými gotickými a renesančními prvky.

Hrad Vianden patří mezi nejznámější památky v Lucembursku.

Kultura a umění – kam v Lucembursku

Pokud mají turisté zájem seznámit se s místní kulturou, není nic lepšího, než se zúčastnit některého z mnoha kulturních festivalů, které se konají po celý rok. Mezi nejznámější patří Lucemburský národní den, který se slaví 23. června a je spojen s různými oslavami a tradičními událostmi.

Pro turisty se zájem o umění je skvělým místem k návštěvě Muzeum moderního umění Grand Duke Jean, které se nachází v hlavním městě Lucemburska. Toto muzeum nabízí širokou sbírku moderního umění od různých umělců.

Mezi další místa v Lucembursku, která rozhodně stojí za návštěvu, patří například město Echternach s klášterem a jeho slavným tanečním průvodem, nebo město Clervaux s jeho malebným hradem a historickým centrem.

Příroda a zajímavá místa v Lucembursku

Lucemburské národní parky nabízejí návštěvníkům možnost objevovat bohatou flóru a faunu tohoto regionu. Například Národní park Éislek je známý svou rozmanitostí a ochranou vzácných druhů rostlin a živočichů. Procházka po těchto parcích je skvělým způsobem, jak si užít přírodu a krásu Lucemburska.

Jednou z nejznámějších přírodních památek v Lucembursku je tzv. Skalní město v oblasti Mullerthal. Tato oblast je známá svými unikátními skalními útvary, malebnými lesy a říčkami. Je to oblíbená destinace pro turisty, kteří si chtějí užít krásu přírody a prozkoumat jedinečnou geologii této oblasti.

Skalní město v oblasti Mullerthal je oblíbená destinace pro turisty.

Lucemburská gastronomie

Lucembursko se může pyšnit i bohatou gastronomií, která nabízí unikátní kombinaci tradičních evropských vlivů. Zde je několik známých pokrmů a specialit, které rozhodně stojí za ochutnání:

 • Judd mat Gaardebounen: Tento tradiční lucemburský pokrm je připravován z vepřového masa, vařených fazolí a brambor. Je to jedno z nejznámějších jídel v zemi.
 • Kachkéis: Jedná se o sýrovou specialitu, která se podává jako pomazánka na chlebu. Kachkéis je vyroben z taveného sýra, cibule, smetany a koření.
 • Gromperekichelcher: Toto jsou bramborové placky, které jsou smažené a podávají se s omáčkou nebo salátem. Jsou oblíbenou pochoutkou na lucemburských trzích.
 • Quetschentaart: Tento ovocný koláč je vyroben z meruněk a křehkého těsta, které se skládá pouze z mouky, másla a cukru. Je to sladká pochoutka, kterou si lze vychutnat jako dezert.
 • Riesling: Lucembursko je také známé svou vinařskou tradicí. Riesling je vyroben z bílých hroznů je jedním z nejznámějších lucemburských vín.

Lucembursko nabízí i možnosti stravování pro vegany. Je však důležité si uvědomit, že veganské možnosti mohou být v Lucembursku značně omezené ve srovnání s jinými evropskými a světovými destinacemi. Je vhodné provést před návštěvou této země průzkum a zjistit, které restaurace a obchody nabízejí veganské jídelníčky.

Riesling patří k nejznámějším lucemburským vínům.

Ceny v Lucembursku

Co se týče cen v Lucembursku, je třeba si uvědomit, že se jedná o jednu z nejbohatších zemí na světě. Proto jsou zde ceny obecně vyšší než v jiných evropských zemích. Nicméně, pokud se zájezd do Lucemburska dobře a pečlivě naplánuje, lze najít různé možnosti ubytování a stravování, které vyhovují i skromnějším rozpočtům.

Lucembursko je ve srovnání s Českou republikou země s vysokými cenami. Základní potraviny jsou dražší, to platí převážně pro mléko, maso a chléb, nicméně alkohol a cigarety jsou překvapivě levnější než v ČR. Vyšší ceny jsou způsobeny vyšším životním standardem, vysokými daněmi a poplatky. Přestože jsou ceny v Lucembursku vysoké, mnoho obyvatel si je může dovolit díky jejich vysokým příjmům.

Lucembursko – zájezd

Je několik možností, jak získat levný zájezd do Lucemburska. Dá se vybrat mezi různými balíčky, které nabízejí cestovní agentury. Tyto balíčky často zahrnují ubytování, dopravu a možnost vstupu na různé atrakce a památky. Další možností je sledovat slevové akce a nabídky na internetu. Některé cestovní weby nabízejí čas od času zájezdy do Lucemburska za velmi výhodné ceny.

V případě vlastnoručně naplánovaného zájezdu do Lucemburska je samozřejmě možné ušetřit nemalou částku.

Celkově vzato je Lucembursko fascinující země s bohatou historií, krásnou přírodou a zajímavými památkami. Bez ohledu na to, zda se jedná o turisty, kteří se řadí mezi milovníky historie, umění nebo přírody, tato země všem nabídne mnoho možností pro objevování a poznávání Evropy. Zájezd do Lucemburska tedy rozhodně stojí za to.

Co vidětDovolenáPamátkyZajímavosti