Rijeka, Chorvatsko – pláže, památky, ubytování

Evropa

Rijeka, město ležící na pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku, přitahuje pozornost svou bohatou historií, kulturní rozmanitostí a dynamickou současnou scénou. Vyplatí se jet vlakem do Rijeky? Jaké památky v Rijece nevynechat a jak vypadají pláže?


Obsah článku

 • Rijeka/Fiume – co znamenají různé názvy města a proč ho navštívit
 • Rijeka památky – Hrad Trsat, Městská věž Rijeky, Korzo a další
 • Rijeka, moře – teplota, aktivity, které tu lze podniknout
 • Rijeka pláže – nejoblíbenější pláže Rijeky a okolí
 • Ubytování Rijeka – kempy, apartmány a další
 • Rijeka počasí – nejlepší doba na návštěvu
 • Autem, nebo vlakem do Rijeky – srovnání způsobů dopravy do Rijeky

Rijeka je třetí největší město v Chorvatsku. Je to důležité přístavní město a slouží jako hlavní námořní brána do země. Historie města sahá až do starověku, důkazy o lidském osídlení této oblasti pocházejí již z doby kamenné.

Rijeka představuje směs bohaté historie, kulturní rozmanitosti a hospodářského významu, což z ní činí zajímavou destinaci pro cestovatele.

Rijeka, Chorvatsko – Fiume

Rijeka, město v Chorvatsku, bylo v minulosti známé jako Fiume. Název „Fiume“ je italského původu a v angličtině znamená „řeka“. Město bylo nazýváno Fiume díky své významné poloze v Kvarnerském zálivu, kde se řeka Rječina vlévá do Jaderského moře.

Rijeka, Chorvatsko má bohaté kulturní dědictví a je známá pestrou směsicí architektonických stylů, od románských a středověkých až po barokní, renesanční a modernistické vlivy. Jednou z nejznámějších památek Rijeky je hrad Trsat, který se tyčí na kopci nad městem a nabízí panoramatický výhled do okolí.

Ve městě se nachází také řada muzeí, galerií a divadel, což podtrhuje jeho živou uměleckou a kulturní scénu. Kromě toho se v Rijece během roku konají různé kulturní festivaly Evropy, včetně slavného rijeckého karnevalu, jedné z největších a nejoblíbenějších karnevalových akcí v Evropě.

Rijeka je známá svými námořními tradicemi a je významným námořním a obchodním centrem. Její rušný přístav je největší v Chorvatsku a slouží jako důležitý uzel mezinárodního obchodu a dopravy.

Přístav Rijeky patří mezi největší v celém Chorvatsku.

Rijeka – památky

Chorvatská Rijeka nabízí mnoho zajímavostí a památek, které stojí za návštěvu. Stačí si jen pořídit mapu Rijeky a projít se k těmto zajímavostem:

 • Hrad Trsat: Tento historický hrad se nachází na vrcholu kopce a nabízí panoramatický výhled na Rijeku. Nachází se zde také muzeum a kostel.
 • Korzo: Hlavní rijecká promenáda Korzo je živá pěší zóna s obchody, kavárnami a restauracemi. Je skvělá pro klidnou procházku nebo pozorování lidí.
 • Městská věž Rijeky: Věž s hodinami se nachází v centru Rijeky a pochází z období středověku. Můžete vystoupat na její vrchol a vychutnat si fantastický výhled na město.
 • Katedrála sv: Víta: Katedrála svatého Víta, největší kostel v Rijece, je architektonickým skvostem, známým svým úžasným interiérem a nádhernými vitrážemi.
 • Rijecká tržnice: Jedná se o rušnou rijeckou tržnici, kde jsou čerstvé produkty, místní výrobky a regionální speciality.
 • Muzeum moderního a současného umění: Pokud člověka zajímá umění, toto muzeum představuje rozmanitou sbírku výtvarného umění, soch a obrazů.
 • Přírodovědné muzeum: V tomto muzeu je vystavena řada rostlinných a živočišných druhů pocházejících z oblasti Kvarneru. Je to vynikající místo pro milovníky přírody.
 • Městské muzeum v Rijece: V tomto muzeu se lze dozvědět o historii, kultuře a dědictví města. Nabízí různé exponáty včetně archeologických artefaktů a historických dokumentů.
 • Pláž Fiumara: V blízkosti centra města se nachází oblíbená oblázková pláž Fiumara.
 • Molo Longo: Oblíbená je procházka po Molo Longo, významném rijeckém molu, které nabízí krásný výhled na moře a je lemováno kavárnami a restauracemi.

Návštěvníci také nesmí zapomenout ochutnat místní kuchyni, zažít rušný noční život a navštívit kulturní akce, které se v Rijece konají po celý rok. Mezi nejznámější patří letní festival Rijeka Summer Nights.

Centrum města zdobí hojně navštěvovaná městská hodinová věž.

Rijeka, moře – teplota, aktivity

Teplota moře v Rijece se během roku mění. V letních měsících, od června do září, se teplota vody obvykle pohybuje mezi 22 °C a 26 °C, takže je poměrně příjemná pro koupání a vodní sporty. V jarních a podzimních měsících jsou teploty moře u Rijeky o něco nižší, od 16 °C do 20 °C, což stále umožňuje koupání, nicméně může to vyžadovat trochu více odvahy.

U moře v Rijece se lze věnovat různým aktivitám. Kromě plavání patří mezi oblíbené vodní sporty šnorchlování, potápění a plachtění. Rijeka nabízí potápěčská centra, která poskytují výlety s průvodcem za poznáním podmořského světa.

Milovníci plachtění si mohou pronajmout loď nebo se připojit k plavebním výletům a vychutnat si krásy pobřeží a okolních ostrovů.

Pro ty, kteří hledají klidnější zážitky, nabízí rijecké pobřeží nádherné promenády pro klidné procházky, na kterých se mohou kochat úchvatnými výhledy a nasávat čerstvý mořský vzduch. Na nábřeží se nachází také řada kaváren a restaurací, kde si lze odpočinout, povečeřet a vychutnat si malebnou krajinu.

Rijeka – pláže

Rijeka je živé pobřežní město v Chorvatsku. Nabízí několik krásných pláží, které sice nepatří mezi nejkrásnější pláže Evropy, nicméně i tak lákají místní obyvatele i turisty. Zde jsou některé oblíbené pláže Rijeky:

 • Pláž Ploče: Pláž Ploče se nachází na východním okraji Rijeky a je známá svou křišťálově čistou vodou a nádherným výhledem. Jedná se o oblázkovou pláž obklopenou útesy a bujnou zelení, která poskytuje klidnou atmosféru. Pláž Ploče je ideální ke koupání, opalování a šnorchlování.
 • Pláž Kantrida: Tato pláž se nachází ve čtvrti Kantrida a je směsí oblázků a betonových plošin. Nabízí různá zařízení, jako jsou sprchy, restaurace, kavárny a sportovní zařízení. Pláž Kantrida je známá svým čistým okolím a krásným výhledem na Kvarnerský záliv.
 • Pláž Sablićevo: Pláž Sablićevo se nachází nedaleko centra Rijeky a je oblíbeným místem místních obyvatel. Nabízí písečné pobřeží s mělkou vodou, takže je vhodná pro rodiny s dětmi. Na této pláži najdete různé vybavení včetně barů, restaurací, ubytování Rijeky a dětských hřišť.
 • Pláž Glavanovo: Pláž Glavanovo se nachází ve čtvrti Kostrena asi 10 km od Rijeky a nabízí směs oblázků a betonových ploch. Jedná se o klidnou pláž obklopenou zelení, která poskytuje uklidňující atmosféru. Pláž Glavanovo je známá svou průzračnou vodou, která je ideální ke koupání a šnorchlování.
 • Pláž Grčevo: Pláž Grčevo, která se nachází nedaleko vesnice Kozala, nabízí jedinečný zážitek díky svému skalnatému pobřeží. Má betonové plošiny a žebřík pro snadný přístup do moře. Pláž Grčevo je známá svým klidem a krásnými západy slunce.

Rijeka v Chorvatsku se může pochlubit celou řadou pláží, které nabízejí rozmanité scenérie, od písečných po oblázkové břehy a od klidné po živou atmosféru. Ať už dává člověk přednost odpočinku nebo provozování vodních sportů, na plážích Rijeky si každý najde to své. Stačí pořídit mapu Rijeky a člověk má celé město i s plážemi na dlani.

Moře v Rijece je čisté a modré. Pláže Rijeka jsou hlavním lákadlem oblasti.

Ubytování Rijeka – kempy a další

V Chorvatské Rijece je několik možností ubytování:

 • Hotely: Rijeka nabízí celou řadu hotelů, od luxusních až po cenově dostupné. Mezi oblíbené hotely patří Hotel Continental, Hotel Jadran a Hotel Bonavia.
 • Penziony a B&B: V Rijece jsou k dispozici také penziony a penziony se snídaní. Tyto možnosti často poskytují intimnější a útulnější atmosféru.
 • Apartmány a pronájmy: Mnoho místních obyvatel v Rijece pronajímá své apartmány nebo pokoje návštěvníkům. Na webových stránkách jako Airbnb a Booking.com je k dispozici široká nabídka pronájmů bytů.
 • Hostely: Pro levné cestovatele je v Rijece k dispozici několik hostelů, které nabízejí sdílené ubytování ve stylu ubytovny. Mezi ně patří například Hostel Ana Rijeka a Hostel Ciak.
 • Kempy: Rijeka je oblíbená pro kempování. Pokud člověk dává přednost kempování, v blízkosti Rijeky se nacházejí kempy, například Kamp Preluk a Kamp Opatija.
 • Letoviska na pláži: Rijeka leží u Jaderského moře a podél pobřeží se nacházejí letoviska a hotely, které nabízejí ubytování a služby přímo na pláži.

Rijeka nabízí řadu možností ubytování, které vyhovují různým rozpočtům a preferencím. V kempech Rijeky lze strávit dovolenou ve stanu nebo karavanu, což je levnější možnost. Luxusní a drahé ubytování Rijeky zahrnuje hotely, wellness a další.

Rijeka a její okolí nabízejí širokou škálu možností pro kempování, což představuje skvělý způsob, jak prozkoumat krásy chorvatského pobřeží a okolního venkovského prostředí. S množstvím kempů Rijeka v blízkosti moře i v překrásné přírodě, mají návštěvníci možnost zažít autentickou dovolenou v přírodě s dostatkem možností pro rekreaci a odpočinek.

Dobré je vybírat ubytování s mapou Rijeky, aby člověk věděl, kde se bude nacházet.

Rijeka – počasí

Letní měsíce, od června do září, jsou nejoblíbenějším obdobím pro dovolenou v Rijece. Počasí v tomto období je teplé a slunečné, průměrné teploty se pohybují od 25 °C do 30 °C. Je ideální pro užívání si krásných městských pláží, prozkoumávání historických památek a účast na různých venkovních aktivitách.

Příjemným obdobím pro návštěvu Rijeky v Chorvatsku je také jaro (duben a květen) a podzim (říjen a listopad). Teploty se v těchto ročních obdobích pohybují mezi 15 °C a 25 °C. Tyto měsíce nabízejí mírnější počasí, Rijeka hostí méně turistů, to znamená méně davů lidí a nižší ceny ubytování, což je dobrá volba pro ty, kteří se chtějí vyhnout hlavní turistické sezóně.

Zimní měsíce v Rijece, od prosince do února, mohou být chladné a vlhké. Teploty se v tomto období pohybují od 5 °C do 10 °C. I když ve městě nepanují drsné zimní podmínky, není to nejlepší období pro plážové aktivity. I v tomto období si však lze užít krytých atrakcí, kulturních akcí a svátečních trhů.

Autem, nebo vlakem do Rijeky?

Z České republiky lze vyrazit do Rijeky vlakem i autem. Zde jsou podrobnosti o obou způsobech dopravy:

Vlakem do Rijeky

Trasa evropským vlakem z Prahy do Rijeky zahrnuje několik přestupů. Přestoupit bude třeba ve Vídni, Budapešti, Bratislavě nebo Záhřebu. Záleží, jakou trasu si člověk vybere.

Z Vídně nebo Bratislavy lze nasednout na přímý vlak do Záhřebu v Chorvatsku. V Záhřebu se pak přestoupí na regionální vlak do Rijeky.

Celkový čas cesty vlakem do Rijeky se obvykle pohybuje mezi 12 až 20 hodinami v závislosti na konkrétním spoji a počtu přestupů. Na této trase se používají různé typy vlaků, včetně mezinárodních expresů, rychlíků nebo regionálních vlaků.

Cena jízdenky závisí na typu vlaku, třídě a době rezervace. Doporučuje se rezervovat jízdenku s předstihem, zejména pokud člověk cestuje v sezóně.

Autem do Rijeky

Kdo chce být na cestách svým vlastním pánem nebo se po cestě někde zastavit, vyrazí do Rijeky autem. Celková délka cesty se liší podle zvolené trasy a provozních podmínek. Obvykle se pohybuje kolem 800 až 1 000 kilometrů, což odpovídá přibližně 10 až 12 hodinám jízdy.

Jednou z variant je jet přes Brno a Vídeň. Odtud pokračovat na Graz (Štýrský Hradec). Z Grazu se pokračuje po dálnicích A9 a A2 směrem k rakouským hranicím se Slovinskem. Ve Slovinsku se pokračuje po dálnicích A1 a A3 směrem na Maribor a Rijeku. Tato varianta je dlouhá cca 840 km.

Další známou variantou cesty do Rijeky je přes České Budějovice, rakouský Linz a opět Graz. Odtud už je pak cesta stejná jako v předchozí variantě. Tato cesta je dlouhá zhruba 790 km.

Kdo by jel ze severní Moravy, může to vzít přes Slovensko a Bratislavu. Z Bratislavy pak přes Vídeň a opět se napojit na již popsanou trasu.

Co vidětDovolenáPamátky