Ulm, Německo – katedrála, počasí, ubytování

Evropa

Ulm je zajímavé německé město s bohatou historií a spoustou jedinečných a neobvyklých aktivit. Co vidět v Ulmu? A čím je zajímavá katedrála v Ulmu?

Ulm je malé město v Německu. Podobně jako Würzburg není tak populární a rušné jako větší města v Německu, i tak je v Ulmu spousta možností, co dělat. Turisté, kteří se zajímají o architektonické zajímavosti, ocení v Ulmu pozoruhodnou kombinaci staré a nejmodernější architektury, často vedle sebe.

Město Ulm, Německo je také známé množstvím divadelních, operních a tanečních představení. Pyšní se prvotřídním profesionálním orchestrem, velkým vánočním trhem a živými tradičními slavnostmi, jako je Přísežné pondělí a Rybářské klání.

Zajímavosti o Ulmu

Ulm má několik „nej“. Nachází se tu nejvyšší kostel na světě i nejšikmější hotel na světě. Ulm je také známý jako rodiště Alberta Einsteina. Mnoho evropských měst je spojeno s nějakým zvířetem a Ulm není výjimkou. Ulm je známý díky vrabcům – dětský sbor i fotbalový tým se jmenují „Vrabci“.

Vrabce lze vidět po celém městě, ať už na pohlednicích, sochách ve starém městě, v obchodech se suvenýry a cukrárnách coby čokoládové vrabce, nebo na bronzové soše na vrcholu katedrály.

Se svou polohou na pomezí Bádenska-Württemberska a Bavorska je Ulm dobrým výchozím bodem pro výlety do okolí. Mnohé děti zajásají, až zjistí, že do slavného Legolandu je to odtud jen 25 minut jízdy.

Tento zábavní park na motivy stavebnice Lego s horskými dráhami, vodními atrakcemi a miniaturním světem postaveným z 55 milionů kostiček Lega bude fantastickým zážitkem pro celou rodinu.

Kde leží město Ulm?

Ulm je německé město nacházející se v jihozápadní části Německa, ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Leží na řece Dunaji a těsně při hranicích s Bavorskem a Bádenskem. Geograficky se Ulm nachází asi 120 kilometrů východně od Stuttgartu a přibližně 90 kilometrů západně od Mnichova.

Město má strategickou polohu na Dunaji, což mu historicky poskytovalo významné obchodní a dopravní spojení. Dunaj sloužil jako životně důležitá vodní cesta spojující Ulm s jinými evropskými městy a regiony.

Ulm Německo – co vidět

V Ulmu lze vidět kontrast nové a staré doby. Přímo mezi historickými budovami si své místo získala i moderní architektura. Velká část starého města totiž byla zničena bombardováním za druhé světové války. Místo obnovy budov do původního stavu byly postaveny nové budovy v modernějším stylu.

Katedrála v Ulmu

Největším lákadlem města je Katedrála v Ulmu (Ulmer Münster). Nachází se v centru města a po Kolínské katedrále je největším gotickým kostelem v Německu. Stavba byla zahájena v roce 1377 a dokončena byla po dlouhých 518 letech.

Katedrála v Ulmu se může pochlubit jednou raritou. Má věž, která je se svými 162 metry nejvyšší kostelní věží na světě. Je o pět metrů vyšší než její protějšek v Kolíně nad Rýnem a dominuje panoramatu města. Obzvlášť úchvatný pohled se na ni naskýtá při pohledu z břehu nedalekého Dunaje, zejména v noci.

Na nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu ve výšce 141 m vede 768 schodů. Za dobrého počasí lze dohlédnout až do Alp.

K zajímavostem v interiéru patří její pěkné chórové lavice postavené v roce 1469 a také úzké schodiště uvnitř věže. Je to sice náročné, avšak díky nádhernému výhledu na Alpy stojí tato dřina za to. Během letních měsíců se zde koná řada varhanních recitálů, které stojí za návštěvu.

Poněkud současnější pojetí církevní architektury si lze prohlédnout v kostele svatého Jana Křtitele. Tato neméně působivá stavba byla ve 20. letech 20. století rozsáhle přestavěna v modernistickém stylu.

Katedrála v Ulmu je svou 162 m vysokou věží nejvyšším kostelem na světě.

Rybářská a koželužská čtvrť

Kolem ústí řeky Blau, která se zde vlévá do Dunaje, se nachází velmi malebná a umně zrekonstruovaná ulmská čtvrť Fischerviertel, stará rybářská a koželužská čtvrť. Není od věci ji prozkoumat pěšky. Jednou z nejoblíbenějších činností v Ulmu je procházka kolem zrestaurovaných hrázděných domů podobně jako Colmaru a procházka v úzkých uličkách a po mostech.

Vrcholem této fascinující oblasti je slavný Křivý dům (Das Schiefe Haus). Tento okouzlující dům s dřevěnou konstrukcí ze 14. století je dnes hotelem (Hotel Schiefes Haus Ulm), avšak i když se zde člověk neubytuje, stojí za to jej vidět. Přestože byla v roce 1620 opravena velká část jeho náklonu, stále se naklání nad řekou podepřen starobylými trámy.

Oblast Fischerviertel stojí za to prozkoumat v noci, kdy je mnoho starých staveb osvětleno. Oblast nabízí mnoho vynikajících možností stravování a nakupování.

Marktplatz

Jižně od katedrály v Ulmu se na náměstí Marktplatz nachází gotická radnice (Rathaus) s freskami z roku 1540. Díky architektonickým detailům a renesanční fasádě s freskami nelze této budově upřít vizuální přitažlivost.

Návštěvníci jsou často překvapeni, že složité vzory a výzdoba byly z velké části rekonstruovány po ničivých událostech během druhé světové války. Původně byla radnice postavena v polovině 14. století a nejprve sloužila jako určitá forma středověkého obchodního domu, v němž sídlili obchodníci a řemeslníci.

Poté se stala radnicí. K nejvýznamnějším památkám budovy patří replika orloje ze 16. století a kašna známá jako Fischkastenbrunnen (kašna s rybí nádrží) z roku 1482, která stojí před budovou.

V překvapivém kontrastu k této renesanční stavbě stojí vedle ní moderní skleněná pyramida Stadtbibliothek, domov městské knihovny.

V Ulmu se potkává historická architektura s tou nejmodernější. Ulm je město kontrastů.

Městské hradby

Většina ulmských hradeb z 15. století se dochovala v dobrém stavu a představuje skvělou možnost prohlídky starého města. Hradby postavené v roce 1482 podél břehu Dunaje, původně navržené proti útočníkům, obepínají město od Lausecké bašty a zahrnují i Rybářskou a koželužskou čtvrť a přístaviště lodí.

Cestou člověk narazí na 36 metrů vysokou Metzgerturm neboli Řeznickou věž, která se naklání několik metrů od svislice.

Věž Berblinger

Město Ulm je známé neobvyklými a fascinujícími věcmi. Výstup na věž Berblinger je další z jedinečných věcí, které lze v Ulmu dělat. Věž je totiž nakloněna, takže výstup na ní není pro slabé povahy. Zespodu nevypadá příliš vysoká, avšak když se člověk ocitne na vrcholu, i bez větru se trochu třese a hýbe.

Točité schody však stojí za to, protože odměnou bude výhled na Dunaj.

Einsteinova fontána

Při prohlídce Ulmu se nesmí vynechat jedinečná fontána, která byla postavena na počest Alberta Einsteina. Einstein se v Ulmu narodil v roce 1879, a přestože zde žil jen první rok svého života, město se dodnes pyšní tím, že je rodištěm slavného vědce.

Spíše než tradiční kašna má tato fontána zajímavý design Einsteina vystupujícího z hlemýždí ulity.

Ulm ubytování

V německém Ulmu je řada možností ubytování od hotelů po apartmány. Většina z nich se nachází v centru města Ulm. Ubytování v centru města je výhodné pro přístup k hlavním atrakcím Ulmu a zajišťuje, že se v pěší vzdálenosti nachází restaurace, kavárny a obchody.

Boutique Hotel am Rathaus je skvělou volbou, protože se nachází v centru města přímo vedle radnice Rathaus a jen minutu až dvě chůze od katedrály v Ulmu i Dunaje. Parkování je možné přímo na místě.

Hotel Leonardo Royal Ulm je také skvělou volbou, i když je od katedrály vzdálen o něco dál. Pokoje jsou prostorné a čisté, snídaně je v ceně a parkování je k dispozici přímo na místě.

Hotel Schiefes Haus Ulm je nejkřivější dům v Ulmu. Schiefes Haus doslovně znamená „Křivý dům“ a je jednou z turistických atrakcí města. Hotel se nachází v historickém centru města poblíž starého mostu. Tento hotel bezesporu patří mezi unikátní ubytování.

Počasí Ulm

Jaké je v Ulmu počasí a kdy je nejlepší čas na návštěvu Ulmu? Ulm je skvělým místem k návštěvě po celý rok. Počasí Ulm je podobné jako v České republice. Nejteplejší počasí je v letních měsících, ovšem červenec a srpen jsou také nejoblíbenějšími měsíci pro turisty.

Nejvhodnější dobou k návštěvě jsou červen a září, kdy je zde méně lidí. Vhodnou dobou k návštěvě je také prosinec, kdy se v Ulmu konají vánoční trhy.

Co vidětPamátkyZajímavosti