Vídeň – co vidět a dělat, zajímavosti

Evropa

Proslulá metropole Vídeň dokáže okouzlit svým bohatým kulturním dědictvím, nádhernou architekturou a živým uměleckým světem. Co vidět ve Vídni?

Vídeň nabízí skvělou směs historických památek, gastronomických zážitků a moderního umění, které potěší každého návštěvníka.

Vídeň je město s nezaměnitelnou atmosférou, které má tolik toho, co nabídnout. Z hlediska aktivit pro návštěvníky je řada možností nekonečná. Níže je několik tipů, co dělat ve městě hudby a umění.

Vídeň – co dělat

Navštívit historické památky: Vídeň je plná historických památek, které stojí za návštěvu. Například Hofburg, bývalý císařský palác, dnes představuje sídlo rakouského prezidenta a je domovem několika muzeí, kaple a nádherné knihovny.

Prohlédnout si umělecká díla: Vídeň je známá svou silnou uměleckou scénou. Navštivte Albertina, domov jedné z největších a nejdůležitějších sbírek grafických děl na světě, nebo Muzeum moderního umění (MUMOK), které má obrovskou sbírku moderního a současného umění.

Užít si hudbu: Vídeň je často považována za hlavní město klasické hudby, kvůli bohaté hudební historii města a řadě významných hudebních událostí, které se zde konají. Stačí vybrat z koncertů ve Vídeňské státní opeře nebo zkuste zážitek vídeňského Novoročního koncertu, pokud vás cesta do Vídně zavede na přelomu roku.

Relaxovat v parku: Vídeň má několik nádherných parků a zahrad, kam si můžete odskočit od ruchu města. Například Park Schönbrunn je ideální pro piknik nebo procházku.

Objevovat městské čtvrti: Každá vídeňská čtvrť má svůj jedinečný charakter. Například trendy čtvrť Neubau s mnoha obchody a kavárnami nebo historické centrum s nádhernou architekturou.

Vídeň – památky

Vídeň je skutečně městem, které by měl každý zažít na vlastní kůži. Nabízí takové množství zajímavých míst a aktivit, že ať už je člověk milovníkem historie, umění, hudby nebo jen cestovatelem hledajícím nové zážitky, Vídeň ho jistě nezklame.

Schönbrunn

Cesta by měla začít návštěvou nejznámějšího vídeňského zámku, Schönbrunnu. Své jméno získal podle pramene, který byl objeven na těchto pozemcích.

Zámek je obklopen nádhernými zahradami a parky, kde si lze odpočinout a vychutnat si krásu barokní architektury.

Vídeňský Prátr

Nenechte si ujít možnost procházky po Vídeňském Prátru, kde můžete navštívit ikonické Riesenrad, obří panoramatické kolo, které je jednou z dominant města.

Park Prater je domovem pro mnoho atrakcí pro děti a dospělé.

Kunsthistorisches Museum

Pokud jste fascinováni uměním, navštivte Kunsthistorisches Museum, které je považováno za jedno z nejvýznamnějších muzeí světa.

Muzeum je domovem mnoha uměleckých děl od starověkých Egypťanů až po moderní umělce.

Stephansdom

Navštivte také Stephanský dóm, který je jedním z nejvýznamnějších památníků Vídně. Jeho impozantní gotická architektura a bohaté historické pozadí udělají z vaší návštěvy nezapomenutelný zážitek.

Vídeň – jídlo a pití

Vídeň je také rájem pro milovníky jídla. Sachertorte (čokoládový dort s meruňkovou marmeládou a polevou z hořké čokolády), Apfelstrudel (štrůdl s jablky, rozinkami a skořicí často doplněný o šlehačku nebo vanilkovou omáčku) nebo Wienerschnitzel jsou jen některé z tradičních pokrmů, které by měl každý návštěvník ochutnat.

Jeden den ve Vídni

Chcete se jet podívat někam za hranice ČR, ale nemáte moc času? Nebojte, i za jeden den se dá stihnout projít evropské hlavní město jako je Vídeň.

V pátek odpoledne po práci jsme vyrazili autobusem z Prahy. Po příjezdu do Vídně nás vysadil autobus u stanice metra Erdberg. Koupili jsme si 24hod. jízdenku za 8 EUR, což se nám hodně vyplatilo a metrem jsme dojeli přímo až k hotelu, který jsme měli dopředu zabookovaný přes Booking.com.

Hotel jsme sice nevybrali ten nejlevnější, ale tentokrát jsme spíše koukali na lokalitu. Musím tedy říct, že Hotel Furst Metternich nás opravdu mile překvapil.

Nejen, že pokoj byl velmi pěkný a čistý a byla zde lahev minerálky zdarma, ale byl tu i příjemný personám. Dokonce když jsem zapomněla peněženku na recepci po check-inu, tak mi recepční zavolala do pokoje a byla velmi milá a ochotná.

Ráno na nás navíc čekala rautová snídaně, bylo tu všechno na co si jen vzpomenete, no zkrátka výborný start do krásného vídeňského dne.

TIP na hotel: Hotel Furst Metternich, Esterhazygasse 33, 06. Mariahilf. Noc tu stála lehce přes 2 000 Kč pro dva, my jsme ale využili slevového odkazu na Booking.com, takže nám ještě téměř 700 Kč vrátili.

Schönbrunn

V sobotu ráno jsme vyrazili po snídani cca kolem 9h metrem do Schönbrunnu. Udělali jsme hodně dobře, že jsme tam jeli hned ráno, protože potom už se tam hrnuly davy lidí. Krásný barokní zámek Schönbrunn je tzv. must see ve Vídni.

Jeho rozlehlé zahrady jsou opravdu krásné a rozhodně stojí za to vylézt na kopec ke stavbě zvané Gloriette, ve které je dnes kavárna. Odtud je krásný výhled na celou Vídeň.

Došli jsme se také podívat k Palmhaus, pavilonu s tropickými rostlinami z pralesů všech kontinentů, který je naprosto výjimečný svou architekturou.

Příjemně nás zde překvapilo, že vstup do zahrad zámku je úplně zdarma a jelikož my nejsme moc založení na procházky po interiérech, tak jsme ani neutráceli cca 12 EUR za vstup do zámku.

Když bylo kolem půl 12h tak jsme vyrazili metrem do centra. Je opravdu zajímavé, že lidé si plánují na Shönbrunn celý den.

V centru jsme jako první zamířili na Karlsplatz, kde je krásný barokní kostel svatého Karla Boromejského, tzv. Karlskirche. Nevím proč, ale ty sloupy mi tam nějak nesedí, ale i tak společně s palmami, které jsou v květináčích kolem, ve mně tento kostel nechal vskutku zajímavý dojem. Ba dokonce bych toto místo označila za jedno z nejhezčích ve Vídni. Panuje tam taková zajímavá atmosféra.

Karlskirche

Z Karlsplatz jsme se pěšky vydali k dalšímu zámku, Belvederu. Pěšky nám to trvalo cca 20 minut. Musím říct, že zámek Belvedere je možná ještě hezčí než Schönbrunn.

Podle mě není tolik přeceňovaný a možná mu přidává na kráse i fakt, že tam nejsou davy turistů, právě jako v Schönbrunnu. Posuďte sami, který zámek se vám líbí víc.

Je ale pravda, že zahrada z druhé strany Belvederu není ani zdaleka tak pěkně udržovaná jako tato a to trochu kazí můj celkový dojem.

Nicméně Belveder je mnohem lépe dostupný z centra a do zahrad je taktéž vstup úplně zdarma. Kdybyste si tedy měli vybrat návštěvu jen jednoho zámku, tak bych asi doporučila spíše Belvedere.

Nádherný Belvedere

Chození po zahradách Belvederu nám zabralo docela dost času a tak musíme jít dál. Další zastávku máme naplánovanou v historickém centru, kde je opravdu spousty zajímavých budov.

Jako záchytný bod jsme si dali Přírodovědné muzeum. Toto je zajímavé, kolem Náměstí Marie Terezie jsou naproti sobě postavené dvě naprosto stejné budovy.

Jedna je již zmíněné Přírodovědné muzeum a druhá je Uměleckohistorické muzeum. Když jsme se na chvilku zastavili a zahráli si hru „Najdi pět rozdílů“, tak jsme zjistili, že na první pohled jsou budovy úplně stejné, ale zdobí je odlišné sochy.

Před jedním z muzeí byla paní, která dělala velké bubliny, kolem ní pobíhaly malé děti a snažily se je všechny pochytat. Toto na nás dýchlo trochu klidu a takový příjemný víkendový pocit odpočinkového dne.

Je chvíli po poledni a my už máme nachozeno přes 15 kilometrů. Na chvíli si tedy jdeme odpočinout a ochutnat místní kuchyni. Zamířili jsme tedy do samotného středu města ke katedrále svatého Štěpána, kde jsme si v jedné z bočních uliček našli příjemnou restauracis příjemnými cenami.

Běžně ve městě za schnitzel zaplatíte kolem 20 EUR, v této restauraci jsem měla schnitzel za 15 EUR a pivo cca za 4,50 EUR. Vím no, pivo je tu drahé, ale nemohla jsem si ho odpustit.

Tip na restauraci: Café Diglas, Wollzeile 10, 1010 Wien, Rakousko

Po dobrém obědě jsme šli na Rathausplatz. Tady je náměstí s radnicí, kde se v zimě pořádají vánoční trhy. Tentokrát tu byl jakýsi streetfood festival, kde bylo spousta stánků s různými druhy jídla a také koktejly.

My jsme už byli po obědě a tak jsme si dali jenom jahodový punč. Naproti radnici je Burgtheater, známé divadlo, jehož budova také určitě stojí za povšimnutí.

Streetfood festival. Burgtheater

Odtud jsme pokračovali po hlavní okružní ulici kolem parlamentu, který se momentálně celý opravuje (škoda, jedná se totiž o krásnou obrovskou budovu v antickém stylu) až k Votivnímu kostelu, který se zrovna taky opravoval.

Je něco kolem 17h a nám zbývá jedna z posledních zastávek. Katedrála svatého Štěpána, dominanta celého města. Cestou pěšky jsme se chtěli zastavit v Café Central, abychom také okusili atmosféru pravých vídeňských kaváren, nicméně venku před vchodem do kavárny stála asi desetimetrová fronta lidí, čekajíc na stůl v kavárně.

Šli jsme tedy hledat jinou kavárnu. Bohužel jsme obešli skoro celé centrum bez úspěchu. Všude byly moderní kavárny, které nám přišly spíše jako turistické pasti, a tak jsme si nakonec kávu s pověstným sachrem ani nedali.

Až pozdě jsme našli kavárnu, kde jsem už jednou kdysi byla a kde prodávají malinké dortíky v růžových dřevěných krabičkách, skvělé jako dárek.

Tip na kavárnu: AIDA Prousek & Co. Chocolaterie & Grosskonditorei, Wollzeile 28, 1010 Wien, Rakousko

Teď už pokračujeme ke katedrále. Katedrála sv. Štěpána je tak velká a na tak malém prostoru, že ji téměř nelze pořádně a hezky vyfotit. Známé fotky s výhledem na Vídeň z barevné střechy však pocházejí právě odtud.

Taky jsem si takovou fotku chtěla ulovit, a tak jsme šli dovnitř a na informacích slečnám ukázali co chceme vyfotit. No koukaly na nás sice trochu divně, nicméně nám poradily, že jde o výhled ze severní věže.

Vstup do věže, respektive výjezd výtahem, stojí 6 EUR na osobu. Jelikož to bylo jediné vstupné, které jsme měli ve Vídni platit, tak jsme se rozhodli to obětovat.

Výhled je tam opravdu krásný, ale moc místa tam není, takže je to čistě na pořízení pár fotek během tak 15 minut a zase jet dolů.

Výhled z věže katedrály svatého Štěpána

Tak je kolem 8 h večer a my už jsme viděli všechno, co jsme chtěli. Metrem tedy jedeme ještě do zábavního parku Prater, který pro nás byl, jak se říká „nice to have“.

Prošli jsme se zábavním parkem, času jsme měli dost, protože autobus zpátky nám jel až v 22 h. Spousta místních lidí se chodí o víkendu bavit zrovna do Prateru, i když je to postarší zábavní park, který už má svá nejlepší léta za sebou.