Wrocław (Vratislav) – co vidět, památky, zajímavosti

Evropa

Vratislav, ležící na jihozápadě Polska, je svědectvím bohaté historie a živé kultury této země. Toto město, jehož kořeny sahají až do raného středověku, prošlo časem a bylo svědkem různých panovnických období a historických změn. Jeho architektonické zázraky, zahrnující gotiku, baroko i moderní slohy, vyprávějí příběhy o vítězství a houževnatosti a ukazují nezlomného ducha obyvatel Vratislavi. Co vidět ve Vratislavi a jaké nabízí Wrocław památky?

V průběhu historie patřilo město Vratislav různým národům a kulturám, včetně Polska, Německa a Rakouska. Toto rozmanité dědictví se odráží v architektuře, tradicích, a dokonce i v názvu města – dříve se jmenovalo Breslau, když bylo součástí Německa.

Polské město Wrocław

Vratislav, známá i v češtině pod svým polským jménem Wrocław, je ženského rodu a je hlavním městem Dolního Slezska. I přesto, že se používají obě jména, stále více lidí inklinuje k používání názvu Wrocław. Tato metropole srdečně vítá nejen sousedy z Čech, ale také turisty z celého světa, kteří přicházejí objevovat její pestré kouzlo a bohatou historii.

  • Vratislav – město mostů

Vratislav je často nazývána „městem mostů“ díky ohromujícímu množství více než 100 mostů, které spojují 12 ostrovů. Nejznámější z nich je Grunwaldzký most, architektonický zázrak zdobený působivými sochami.

  • Vratislavští trpaslíci

Tyto rozmarné malé bronzové sochy – trpaslíci nebo skřítci – rozeseté po celém městě jsou úchvatnou podívanou. Je jich více než 400, jsou historickým symbolem odporu proti bývalému režimu. Ve městě se v minulosti staly se oblíbenou atrakcí pro návštěvníky, kteří prozkoumávají vratislavská zákoutí.

  • Gotická architektura

Vratislavské náměstí se pyšní jednou z nejúžasnějších gotických architektur v Evropě. Ústředním bodem je wrocławská radnice, úchvatná budova zdobená složitými detaily, v níž se nachází muzeum, které přibližuje historii města.

  • Kulturní centrum Wrocław

Vratislav je kulturním centrem, kde se koná řada festivalů, včetně proslulého vratislavského festivalu dobrého piva a festivalu vysokých teplot, který oslavuje umělecké lití železa. Pyšní se také titulem Evropské hlavní město kultury pro rok 2016.

Rozmarné malé bronzové sochy – trpaslíci nebo skřítci – rozeseté po celém.

Wroclaw – památky

Wrocław památky opečovává velmi svědomitě. Navzdory modernímu životu si město zachovalo svůj historický šarm se zámky, mosty a říčními ostrovy, díky nimž si vysloužilo pověst Benátek severní Evropy.

Tržní náměstí (Rynek)

Rynek, je jedno z největších v Evropě a je centrem Vratislavi. Náměstí je obklopeno barevnými měšťanskými domy a pyšní se pozoruhodnou radnicí, gotickým mistrovským dílem zdobeným složitými detaily.

K půvabu náměstí přispívá i historická Sukiennice plná půvabných obchůdků a restaurací. Ústřední prvek, socha Iglica s jehlou, a symbolický pranýř dotvářejí atmosféru a činí z něj živé místo setkávání místních obyvatel i turistů.

Ostrow Tumski (Katedrální ostrov)

Ostrov Tumski, nejstarší část Vratislavi, je malebná čtvrť, kde si návštěvníci mohou prohlédnout úchvatnou katedrálu sv. Jana Křtitele. Katedrála s úchvatnou gotickou architekturou je dokladem duchovního dědictví města.

Oblast vyzařuje klidnou atmosféru s dlážděnými ulicemi, půvabnými mosty a historickými kostely, které nabízejí pohled do rané historie Vratislavi.

Další zajímavá polská města, která stojí za návštěvu je například malebné město Toruň, nebo krásné pláže u měst Kolobřeh či Sopoty.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka je monumentální kruhová malba zobrazující bitvu u Racławic, působivé umělecké dílo, které diváka vtáhne do 360 stupňového panoramatu. Toto monumentální umělecké dílo, které je umístěno ve vlastním pavilonu a měří přes 15 metrů na výšku a 114 metrů po obvodu, živě zobrazuje historickou bitvu a je jedinečnou atrakcí ve Vratislavi.

Centennial Hall (Hala Stulecia)

Hala Století je architektonickým zázrakem, který navrhl Max Berg a který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Díky své průkopnické železobetonové konstrukci a prostornému interiéru se stala ikonickým symbolem Vratislavi.

Pověst severních benátek Evropy si Wrocław zasloužila romantickým výhledem na řeku a mosty.

Kam vyrazit s dětmi?

Vratislav je skvělou destinací pro rodiny s dětmi. Město nabízí pestrou škálu aktivit a atrakcí vhodných pro děti všech věkových kategorií, což z něj činí příjemnou a rodinnou destinaci.

Vratislavská muzea často nabízejí expozice a aktivity vhodné pro děti. Multimediální fontána je nejen vizuálně ohromující, ale pořádá také večerní světelné show, které podmaní fantazii malých návštěvníků.

  • ZOO Wrocław

Vratislavská zoologická zahrada nabízí poutavý zážitek ze světa divoké přírody, kde se nachází působivé množství druhů z celého světa.

Kromě pouhé expozice klade zoo důraz na úsilí o ochranu přírody a poskytuje návštěvníkům vzdělávací a poutavou platformu pro poznávání zvířat a jejich prostředí.

Od majestátních velkých koček až po pestrobarevné druhy ptáků – zoo ve Wrocławi představuje okouzlující příležitost pro rodiny s dětmi a milovníky přírody, jak se seznámit s rozmanitými ekosystémy a biodiverzitou.

  • Aquapark Wrocław

Aquapark ve Vratislavi láká svou nesčetnou nabídkou vodních atrakcí jak milovníky vzrušení, tak i odpočinku. Za návštěvu stojí také Aquapark v Kudowa Zdrój, do kterého se dá z Vratislavi pohodlně dopravit jak autem, tak i místními autobusy či vlaky.

Aquapark Wrocław nabízí vzrušující tobogány, uklidňující bazény a poutavé aktivity a zaručuje den plný vodních dobrodružství a pohodového odpočinku. Je přitažlivý pro rodiny i jednotlivce a je vyhledávaným místem pro místní obyvatele i turisty, kteří si chtějí odpočinout od ruchu velkoměsta.

I během cestování po EU vždy je dobré si sjednat cestovní pojištění a být připraveni na všechny situace. Vždy je doporučeno využít srovnání cestovního pojištění.

Wrocław Vánoční trhy

V průběhu celého roku se ve Vratislavi konají akce a festivaly zaměřené na rodiny, jako jsou vánoční trhy, které nabízejí řadu pochoutek, představení a aktivit, které okouzlí děti i dospělé.

Vánoční trhy ve Wrocławi promění během svátků město v zimní říši divů. Pestré stánky zdobené tradičními řemesly, lahodnými dobrotami a vůní svařeného vína vytvářejí kouzelnou atmosféru, která uchvacuje místní obyvatele i návštěvníky.

Trhy oslavují ducha Vánoc živou hudbou, oslnivou výzdobou a radostnou atmosférou, a proto je nutné je navštívit a zažít sváteční náladu Vánočních trhů Wrocław.

Kouzelná atmosféra vánočních trhů se dá užít i v dalších evropských městech jako například v Drážďanech, nebo v českém Dvoře Králové.

Tržní náměstí (Rynek) se v zimě změní na vánoční říši divů a v létě září barvami a zelení.

Univerzita Wrocław

Vratislavská univerzita, založená v roce 1702, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších polských vysokých škol.

Univerzita Wrocław je celosvětově dobře hodnocena a přitahuje studenty a vědce z celého světa. Navázala partnerství s mnoha mezinárodními institucemi a podporuje tak mezikulturní výměnu a spolupráci.

Univerzita Wrocław také nabízí užasnou botanickou zahradu na Katedrálním ostrově, krásné místo s jezírky, mosty a bujnou vegetací.

Řeka Odra a Katedrální ostrov (Ostrow Tumski)

Pro milovníky sportu

Sportovní nadšenci se ve Vratislavi mohou těšit na vášnivé fotbalové zápasy na Městském stadionu a vzrušující koňské dostihy na historickém závodišti Partynice. Město nabízí dynamickou škálu sportovních aktivit pro různé zájmy, od jezdeckých závodů až po vodní sporty na řece Odře.

  • Slask Wrocław


Slask Wrocław, místní fotbalový klub, má v srdcích sportovních nadšenců zvláštní místo. Slask Wrocław je symbolickým sportovním klubem, který je hluboce zakořeněn v srdci vratislavského sportovního dědictví.

Zápasy Slasku Wrocław, které se konají na Městském stadionu, přinášejí strhující sportovní zážitek, který sjednocuje komunitu na vlně sportovního zápalu a týmové hrdosti.

  • Dostihy Wrocław

Vratislav je významným centrem dostihového sportu v Polsku, kde se během roku konají různé prestižní dostihy, které přitahují špičkové žokeje a dobře chované koně.

Dostihové závodiště Partynice ve Vratislavi je jedním z nejstarších v Polsku a pochází z konce 19. století. Bylo svědkem nesčetných napínavých dostihů a historických okamžiků v jezdeckém sportu.

Koňské dostihy Wrocław mají ve městě kulturní význam a jsou ztělesněním dlouholeté tradice, kterou ctí již několik generací a která doplňuje bohaté dědictví a sportovní tradice města.

Ubytovaní Wrocław

Vratislav nabízí rozmanité ubytování, od luxusních hotelů až po půvabné penziony. Nejlepší volbou je ubytování v historickém Starém Městě v blízkosti všech klíčových památek, nebo klidnější čtvrti pro klidnější pobyt.

Mezi nejvýznamnější možnosti patří DoubleTree by Hilton Wroclaw a The Granary – La Suite Hotel.

Wrocław a okolí

Okolí Vratislavi zdobí úchvatné hrady s bohatou historií a architektonickou krásou.

Jedním z pozoruhodných zámků je zámek Ksiaz, ohromující architektonický skvost uprostřed malebné krajiny. Zámek se nachází v chráněné přírodní oblasti – stejnojmenný krajinný park Ksiaz. Stojí za návštěvu v létě kvůli zelenavým bujným lesům a v zimě kvůli sněhové pokrývce, která vytváří romantickou atmosféru.

Ke hradu se dá dostat z Wrocławi autem, cestou která vede výpadovkou přes Ikea Wrocław směrem na Świdnici. Druhou možností je veřejná doprava vlakem nebo autobusem.

Dalším pozoruhodným místem je hrad Czocha, který je proslulý svým středověkým kouzlem a pořádáním různých akcí, včetně tematických setkání a historických rekonstrukcí.

Zámek Ksiaz je ideálním výletem pro milovníky přírody i historie.

Cestování do Wrocławi

Do Vratislavi je možné odcestovat letecky z letiště Wrocław, které je vzdálené asi 10 km od centra a kam se snadno lze dostat taxíkem, kyvadlovou dopravou nebo veřejným autobusem. Jezdí sem také přímé vlaky z Krakova za 3,5 hodiny a z Varšavy za 4,5 hodiny.

Mapy Wrocław, které jsou k dispozici v informačních centrech nebo v mobilních aplikacích, provedou návštěvníky po pamětihodnostech, jako je staré město a hlavní památky. Město je krásně dostupné pěšky, ale dá se využít i levná hromadná doprava.

Co vidětPamátkyVýletyZajímavosti