Animátor – náplň práce, osobní zkušenost, denní program

Magazín

Hotelový animátor je osoba nebo skupina najatá hotelem, aby hostům poskytla zábavu a pobavení. Může jít o umělce, jako jsou hudebníci, zpěváci, komici, kouzelníci, tanečníci nebo dokonce DJ. Obvykle se věnují hotelovým hostům a předvádějí živá představení nebo interaktivní vystoupení, aby umocnili zážitek ze zábavy během jejich pobytu.

Práce animátora může být zábavná a obohacující zkušenost, ale záleží také na osobních preferencích a specifické povaze zábavního průmyslu. Někteří lidé mohou nacházet radost v tom, že vystupují a dělají radost ostatním, zatímco jiní si mohou užívat tvůrčí proces a možnost umělecky se vyjádřit.

Je však důležité si uvědomit, že práce baviče může být také náročná, často vyžaduje dlouhé pracovní hodiny, cestování a vyrovnávání se s tlakem na neustálý výkon a pobavení publika.

Co dělá animátor?

Animátor v hotelu je zodpovědný za zajištění zábavy a poutavých aktivit pro hosty. Jejich hlavním úkolem je vytvořit pro návštěvníky během jejich pobytu zábavnou a příjemnou atmosféru. Mezi běžné povinnosti hotelového animátora patří:

  1. Organizování a vystupování v denních nebo nočních show, jako jsou živá hudební vystoupení, komediální čísla, kouzelnická představení nebo taneční vystoupení.
  2. Pořádání a vedení různých rekreačních aktivit a her, například plážového volejbalu, vodního póla, kvízů, binga nebo výtvarných a řemeslných sezení.
  3. Zapojování hostů a povzbuzování jejich účasti na aktivitách a zábavných akcích.
  4. Plánování a koordinace speciálních akcí nebo tematických večírků, jako jsou bazénové párty, karaoke večery nebo oslavy svátků.
  5. Pomoc při sestavování a údržbě vybavení a rekvizit potřebných pro zábavní aktivity.
  6. Spolupráce s ostatními členy zábavního týmu na vytváření a rozvoji nových zábavních konceptů nebo programů.
  7. Poskytování vynikajícího zákaznického servisu zodpovídáním dotazů hostů, zajišťováním jejich spokojenosti a propagací hotelových zařízení a služeb.
  8. Udržování přátelského a nadšeného přístupu s cílem pobavit a navázat kontakt s hosty a vytvořit pozitivní zážitek.
  9. Podpora marketingového úsilí hotelu aktivní propagací nabídky zábavy s cílem přilákat hosty a podpořit jejich opakované návštěvy.
  10. Dodržování bezpečnostních pokynů a zajištění bezpečné a kontrolované účasti hostů na aktivitách.

Celkově je úkolem animátora zlepšit celkový zážitek hostů a vytvořit trvalé vzpomínky během jejich pobytu v hotelu.

Jaký má animátor den – osobní zkušenost

Probouzím se okolo osmé hodiny ranní a již na sobě cítím sluneční paprsky. To zas bude parný den, pomyslím si a pomalu vylézám z postele.

Vyčistím si zuby, udělám si culík, připravím si věci a okolo půl deváté vyrážím na snídani do hotelu spolu s Anetou, slečnou z Polska, se kterou bydlím a pracuji v mini klubu.

Správný začátek dne – snídaně

Cesta do hotelu nám trvá pět minut a zamíříme rovnou na snídani do hotelové restaurace, protože bychom se měly najíst do devíti hodin.

Snídám to stejné jako běžný hotelový host, a proto si také můžu vybírat z velkého množství jídla – vajíček připravených na mnoho způsobů, palačinek, jogurtů, čerstvého pečiva, to byste koukali, jak v létě vypadala „řecká krize“. 

Začátek pracovního dne

Dětský mini klub se otevírá až po desáté hodině, takže do začátku práce mám ještě dost času, který si zkracuji surfováním po internetu a psaním zpráv. Do práce chodím 15 minut před začátkem, trochu poklízím a připravuji si věci, které budu ten daný den potřebovat.

V deset hodin začíná můj pracovní den klubovým tancem u bazénu na písničku „Sunshine“ a představováním animačního programu na celý den. Vedoucí hotelové animace ho říká v angličtině, já v češtině a další animátor Kuba, který dělá sportovní aktivity s dospělými, v polštině.

Dětský klub

Poté otvíráme dětský klub. Nejdříve přeneseme ven do stínu před domeček mini klubu stolečky a židličky, abychom se na sluníčku s dětmi neupekly.

Většinou již zde máme nějaké nedočkavé děti, které nám pomáhají s vyndáváním papírů, pastelek, voskovek, nůžek, lepidel a další potřebných propriet k práci a můžeme začít. Každý den je jinak tematicky zaměřený, dneska máme například indiánský den, jindy zas pirátský nebo zvířátkový.

Uděláme si na tváře indiánské znaky a pouštíme se do výroby čelenek. Dále si vyrábíme náhrdelníky a náramky z brček a indiánský kostým doladíme sukní z krepového papíru. 

Běžné odpoledne

Dopolední program končí ve dvanáct hodin. Když děti odejdou, ještě chvilku uklízím a pak polední pauzu vyplním mořem a obědem opět v hotelové restauraci. Odpolední program začíná ve čtyři hodiny.

Přijdu do práce před čtvrtou, objednám si kávu na hotelovém baru, který se nachází hnedka za dětským klubem a jdeme si opět hrát na indiány. Děti, které nebyly na dopoledním programu si vyrábějí čelenky, ty které byly, tak si dělají ze čtvrtky a špejlí teepee. Volné chvíle vyplňujeme hraním karetních her, pexesem, Aktivitami pro děti či pantomimou.

Tyto srpnové dny jsou opravdu teplé, a proto v šest hodin, kdy končí odpolední program, jsem už celkem zpocená a těším se do sprchy. 

Poslední den pro děti

Dneska se ještě v klubu zdržím o něco déle, jelikož několik dětí odjíždí následující den domů. Připravuji pro ně diplomy a odměny za účast v klubu a pak spěchám do apartmánu si dát zaslouženou sprchu.

Vezmu si na sebe čisté oblečení, upravím se, na pár minut si odpočinu a v sedm hodin vyrážím spolu s ostatními animátory zpátky do hotelu na večeři. Čas po večeři využiji k hovoru se svojí českou kamarádkou přes jednu mobilní aplikaci a pak již ve čtvrt na devět jsem před mini klubem, kde dětem předávám diplomy a ceny.

Hromadně se fotíme a já od jedné holčičky a jejích rodičů dostanu svícínek za to, že jsem se o ní hezky starala. Jsem dojatá, je to vždycky trochu smutné, když odjíždí děti. 

Večerní programy

Pak přichází večerní program – mini diskotéka. Máme připravené různé dětské písničky zhruba na půl hodiny a jednoduché sestavičky, které spolu s dětmi tancujeme. Po diskotéce si utřu pot z čela, převléknu si tričko a na chvilku ještě zůstanu v prostorách baru, kde se bavím s ostatními.

O půl desáté pak začíná další animační program pro dospělé. Dnes je krétský večer, a to znamená, že hraje živá hudba a tančí se řecké tance. Občas zůstávám i na večerní program, ale dnes ne, jsem unavená, přeci jenom už je to dneska poslední – šestý pracovní den, takže jdu zpět do apartmánu a těším se na zítřejší volný den.

Po cestě si ještě koupím jedno pivo na žízeň a pak večer sedím na balkóně s mojí další spolubydlící Fritzi, která pochází z Německa a pracuje v hotelu na recepci. Je další krásný teplý večer, na který pak budu ráda během sychravé pražské zimy vzpomínat.