Avignon, Francie – co vidět, zajímavosti, počasí

Evropa

Avignon je krásné město ležící v jihovýchodní části Francie. Leží na břehu řeky Rhôny a je prefekturou departementu Vaucluse. Avignon je známý svou bohatou historií, úchvatnou architekturou a živou kulturou. Dovolená v Avignonu bude nezapomenutelným zážitkem. Co vidět v Avignonu a jaké očekávat počasí?


Obsah článku

 • Kde leží Avignon – historické město v jižní Francii ležící na břehu řeky Rhôny
 • Co vidět v Avignonu – Papežský palác v Avignonu, Zahrada Rocher des Doms, Pont Saint-Bénézet aj.
 • Co ochutnat v Avignonu – ratatouille, bourride, aioli a další
 • Papež v Avignonu – proč je důležité období známé jako Avignonský papežský stolec
 • Papežský palác v Avignonu – největší a nejvýznamnější středověká gotická stavba v Evropě
 • Most v Avignonu – historická památka UNESCO
 • Avignon a okolí – tipy na výlety v okolí města
 • Avignon počasí – nejlepší doba na návštěvu
 • Dějiny Avignonu – stručné shrnutí historie Avignonu

Kromě bohatého historického a kulturního dědictví nabízí Avignon snadný přístup do nádherné provensálské krajiny s levandulovými poli, vinicemi a půvabnými vesničkami. Díky své centrální poloze je město ideálním výchozím bodem pro poznávání regionu, včetně nedalekých zajímavostí, jako je slavný region Luberon a malebné vesničky Gordes a Roussillon.

Dovolená ve Francii nemusí vždy znamenat jen Paříž. Avignon ve Francii skutečně vystihuje podstatu Provence díky své podmanivé architektuře, kulturním akcím a vřelé středomořské atmosféře.

Ať už se člověk zajímá o historii, umění, divadlo, nebo si prostě chce jen užívat kouzlo provensálského města, Avignon nabízí nezapomenutelné zážitky. Další z menších a kouzelných francouzských měst je například Colmar.

Avignon, Francie – kde leží?

Avignon je historické město, které se nachází v jižní Francii, asi 580 kilometrů jihozápadně od Paříže. Leží na břehu řeky Rhôny, která je jednou z největších řek ve Francii. Avignon také leží poblíž úpatí pohoří Mont Ventoux.

Tato poloha v blízkosti řeky a pohoří poskytuje Avignonu malebnou scenérii a příznivé podmínky pro zemědělství, zejména vinohradnictví a pěstování ovoce a zeleniny.

Avignon je také relativně blízko Středozemního moře (do 100 km), což ovlivňuje jeho klima a přispívá k regionálním kulinářským tradicím. Díky této blízkosti město také přitahuje turisty, kteří chtějí kombinovat pobyt ve městě s návštěvou pobřežních letovisek.

Avignon se nachází v regionu Provence, který je známý svými malebnými vesnicemi, poli levandulí a olivovými háji. Tato oblast je považována za jednu z nejkrásnějších a nejcharakterističtějších částí Francie, což přispívá k atraktivitě Avignonu jako turistické destinace.

Avignon – co vidět?

V historickém centrum Avignonu, obklopeném středověkými kamennými hradbami, lze najít největší zajímavosti města. Uvnitř hradeb jsou úzké dlážděné uličky, malebná náměstí a půvabné kavárny. Náměstí Place de l’Horloge je rušné náměstí v srdci města, známé svou živou atmosférou a množstvím restaurací a obchodů.

Ve městě Avignon je k vidění mnoho zajímavostí. Jaké jsou hlavní atrakce, co vidět v Avignonu?

 • Papežský palác v Avignonu (Palais des Papes)
 • Zahrada Rocher des Doms
 • Pont Saint-Bénézet (Most v Avignonu)
 • Musée du Petit Palais
 • Avignonská katedrála (Cathédrale Notre-Dame des Doms d’Avignon)
 • Náměstí Place de l’Horloge
 • Musée Calvet
 • Les Halles d’Avignon
 • Ulice Teinturiers (Rue des Teinturiers)
 • Kláštěr Chartreuse du Val de Bénédiction

Při prohlídce města Avignon může člověk také objevit jeho živou uměleckou scénu, krásné parky a zahrady a řadu muzeí, která se zabývají historií a uměním města.

Město Avignon – co ochutnat?

Co se týče gastronomie, Avignon nabízí vynikající kulinářské zážitky. Převažuje provensálská kuchyně, v níž se objevují čerstvé místní suroviny, jako jsou olivy, bylinky a zelenina.

Avignon a jeho okolí nabízejí širokou škálu regionálních specialit, které stojí za to ochutnat. Mezi tyto lahůdky patří:

 1. Provensálská kuchyně: Provensálská kuchyně je známá svou pestrostí a využíváním čerstvých sezónních ingrediencí, jako jsou olivy, rajčata, bylinky a aromatická koření. Doporučit lze tradiční pokrmy jako ratatouille (směs zeleniny), bourride (rybí polévka), aioli (česneková omáčka) a tapenade (pasta z oliv a kaparů).
 2. Levandule: Provence je domovem levandulových polí a Avignon není výjimkou. Možná to pro někoho bude nezvyklé, avšak ochutnat lze produkty s levandulí, jako jsou levandulový med, levandulové bonbóny a dokonce i levandulové zmrzliny.
 3. Víno: Avignon se nachází v regionu Provence, který je známý svými víny. Místní vína jako je Châteauneuf-du-Pape, Côtes du Rhône, Tavel Rosé a Gigondas rozhodně stojí za ochutnání.
 4. Olivový olej: Provence je také domovem mnoha olivových hájů. Kromě olivových olejů lze vyzkoušet další produkty z oliv, jako jsou olivové tapenády, marinády a samotné nakládané olivy.

Město se může pochlubit také řadou živých trhů, jako je trh Les Halles v Avignonu, kde jsou nabízeny regionální produkty a speciality francouzské kuchyně, která vyniká v evropské gastronomii. Trhy jsou skvělým místem k ochutnávce autentických provensálských pochoutek a k nákupu surovin pro vlastní kulinářské dobrodružství.

Papež v Avignonu

V Avignonu sídlilo papežství během období známého jako Avignonský papežský stolec, které trvalo od roku 1309 do roku 1376. Toto období bylo důsledkem politických a církevních neshod v Evropě, které vedly k tzv. západnímu schizmatu.

Příčinou přesunu papežského sídla z Říma do Avignonu byla politická situace v Itálii a vztahy mezi papežem a tehdejšími italskými mocnostmi. Papež Klement V., který byl francouzského původu, byl roku 1305 zvolen papežem a následně se rozhodl přesídlit papežský dvůr do Avignonu, který byl v té době pod kontrolou francouzského krále Filipa IV. Od té doby se mluví o papeži v Avignonu.

Během pobytu papeže v Avignonu bylo postaveno několik významných staveb, včetně papežského paláce, který je dodnes dominantním prvkem historického centra města Avignon. Papežové a jejich dvůr také podporovali umění a kulturu, což přispělo k rozkvětu Avignonu jako kulturního centra.

Papežská obec v Avignonu skončila roku 1376, kdy papež Řehoř XI. přesídlil papežský dvůr zpět do Říma. Toto období v dějinách církve bylo poznamenáno politickými intrikami, finančními sporů, avšak také kulturním a uměleckým rozkvětem, který ovlivnil celou Evropu.

Papežský palác v Avignonu

Papežský palác v Avignonu je jednou z největších a nejvýznamnějších středověkých gotických staveb v Evropě. Ve 14. století sloužil jako rezidence a správní sídlo papežů a dnes je vzpomínkou na období papeže v Avignonu a hlavní atrakcí, co vidět v Avignonu.

Papežský palác se začal stavět v roce 1335 za papeže Benedikta XII. poté, co se papežský úřad přestěhoval z Říma do Avignonu. Cílem bylo zřídit nové sídlo moci mimo politické nepokoje v Itálii. Následující papežové, zejména Klement VI. a Inocenc VI., palác dále rozšiřovali a zvelebovali.

Papežský palác v Avignonu je impozantní stavba sestávající ze dvou hlavních částí: Palais Vieux (Starý palác) a Palais Neuf (Nový palác). Starý palác tvořil původní jádro se silnými obrannými zdmi, zatímco Nový palác rozšířil obytné prostory a doplnil je o velké slavnostní sály a kaple.

Papežský palác byl v roce 1995 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a od té doby se stal významnou turistickou atrakcí. Pořádají se zde různé výstavy, kulturní akce a divadelní představení, díky nimž se návštěvníci mohou ponořit do historie a vznešenosti papežského sídla.

Papežský palác v Avignonu také nabízí prohlídky s průvodcem, audioprůvodce a interaktivní expozice, které umocňují zážitky návštěvníků.

Celkově je Papežský palác v Avignonu pozoruhodným dokladem vlivu a bohatství katolické církve v období středověku. Jeho architektonická velkolepost a bohatá historie z něj činí povinnou návštěvu pro všechny, kteří se zajímají o středověk a evropské dějiny, konkrétně i dějiny Avignonu.

Papežský palác v Avignonu je výsledkem mnoha dění v minulosti.

Most v Avignonu – Sant-Bézénet

Most v Avignonu byl postaven v letech 1177-1185 a původně se skládal z 22 kamenných oblouků. Sloužil jako důležitý přechod přes řeku v regionu a spojoval město Avignon s vesnicí Villeneuve-lès-Avignon na druhé straně. Dnes je připomínkou dějin Avignonu a historické hodnoty města.

Podle legendy měl mladý pastýř jménem Bénézet božské vidění, které mu přikázalo postavit most přes Rhônu. Přes počáteční nedůvěru získal podporu místních obyvatel a s omezenými prostředky most v Avignonu postavil. Bénézetovy zázraky prý stavbě mostu pomohly a po jeho smrti byl nakonec kanonizován jako svatý Bénézet.

V průběhu staletí musel most v Avignonu čelit mnoha výzvám, včetně velkých povodní a válečných konfliktů. Mnoho jeho oblouků bylo zničeno nebo se zřítilo, což vedlo k četným rekonstrukcím. V 17. století byl most kvůli své strategické poloze také opevněn. V 17. století se však řeka Rhôna od mostu vzdálila, takže jeho význam jako říčního přechodu poklesl. Následně most zchátral a nakonec byl opuštěn.

Dnes z původních 22 oblouků zůstaly jen čtyři, takže se jedná o částečný most. Dochované oblouky jsou podepřeny trojúhelníkovými opěrami a jsou ukázkou architektonického mistrovství středověku. V roce 1995 byl most Saint-Bézémet spolu s historickým centrem Avignonu zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Most v Avignonu je oblíbená atrakce, která se často objevuje například v dětských písničkách a podobně.

Avignon a okolí

Okolí Avignonu se vyznačuje krásnou krajinou a půvabnými městy regionu Provence v jižní Francii. V Avignonu a okolí je několik zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Zde je několik doporučení:

 • Pont du Gard: Je to starověký římský akvaduktový most, který je pozoruhodným architektonickým dílem. Je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a nachází se asi 30 km od Avignonu.
 • Les Baux-de-Provence: Jedná se o malebnou vesničku na skalnatém výběžku, odkud se naskýtá nádherný panoramatický výhled na okolní krajinu. Vesnice má také citadelu a zajímavou historii.
 • Oblast Luberon: Okouzlující oblast plná krásných vesnic jako Gordes, Roussillon a Bonnieux na vrcholcích kopců. Mohou se chlubit svými úzkými uličkami, místními trhy a idylickou krajinou.
 • Nîmes: Město s bohatou římskou historií a zachovalými památkami, jako je Aréna v Nîmes a Maison Carrée. Oblíbený je Jardins de la Fontaine, krásný park s římskými ruinami a klidnou atmosférou.
 • Arles: Další římské město, známé díky dobře zachovalému starořímskému amfiteátru a krásnému kostelu Saint-Trophime. Arles bylo také inspirací pro některé z nejslavnějších obrazů Vincenta van Gogha.
 • Châteauneuf-du-Pape: Tato oblíbená evropská vinařská obec, která se nachází jen kousek od Avignonu, je proslulá svým červeným vínem. Lze zde navštívit vinice, ochutnat místní vína a obdivovat krásnou krajinu vinic.
 • Přírodní rezervace Camargue: V Avignonu a okolí se nachází jedinečná přírodní oblast známá svými bažinami, solnými pláněmi a divokými koňmi. Lze se vydat na prohlídku nebo pěší túru touto chráněnou oblastí a spatřit různé druhy volně žijících zvířat.

V Avignonu a okolí je mnoho dalších zajímavostí a cílů, které může člověk prozkoumat. Okolí města Avignonu nabízí směs úchvatné přírody, historických památek, vinic a tradičních provensálských vesnic, což poskytuje spoustu příležitostí k poznávání a užívání si krás tohoto regionu.

Avignon – počasí

Počasí Avignonu je typicky středomořské, s horkými léty a mírnými zimami. Zde je přehled průměrných teplot:

 • Jaro (březen až květen): Teploty se pohybují mezi 10 °C a 20 °C, občasné srážky.
 • Léto (červen až srpen): Teploty se pohybují mezi 25°C a 35°C, bývá horko a sucho.
 • Podzim (září až listopad): Teploty se pohybují mezi 15°C a 25°C, občas prší.
 • Zima (prosinec až únor): Teploty se pohybují mezi 5°C a 12°C, může být poměrně chladno.

Nejlepší doba pro návštěvu Avignonu je na jaře (duben až červen) a na podzim (září až říjen). V těchto obdobích je počasí Avignonu mírné a člověk se může těšit na příjemné teploty pro venkovní aktivity a poznávání města. Kromě toho jsou tyto měsíce méně přeplněné turisty ve srovnání s vrcholem letní sezóny.

Pokud však někdo dává přednost teplejšímu počasí v Avignonu a chce návštěvu města spojit třeba i s koupáním v moři, pak by měl přijet v létě (červenec a srpen).

Dějiny Avignonu

Dějiny Avignonu ve Francii sahají až do starověku, kdy jej obýval keltský kmen zvaný Kavarové. V roce 120 př. n. l. se dostalo pod římskou nadvládu a bylo pojmenováno Avenio.

Ve 14. století Avignon získal na významu jako sídlo katolických papežů. V roce 1309 papež Klement V. kvůli politickým a náboženským nepokojům v Itálii přesunul papežský dvůr z Říma do Avignonu. Tím začalo „babylonské zajetí“, tedy avignonské papežství. V Avignonu byla zřízena papežská rezidence a během následujících sedmi papežů v Avignonu sídlilo.

Roku 1377 však papež Řehoř XI. přesunul papežství zpět do Říma a Avignon upadl. V následujících letech čelil různým problémům, včetně období papežských rivalit a konfliktů, epidemií dýmějového moru a politických bojů. Dostal se pod kontrolu několika vládnoucích mocností, například francouzských králů, opětovného papežství a revoluční vlády během Francouzské revoluce.

V 19. století se Avignon natrvalo stal součástí Francie a byl svědkem urbanistického rozvoje a obnovy. Dnes je Avignon proslulý svými historickými památkami, koná se zde také slavný Avignonský festival, proslulá umělecká akce a evropský festival, která se koná každé léto.

Co vidětPamátkyVýletyZajímavosti