Edinburgh, Skotsko – co vidět, zajímavosti, hrad, letenky

Evropa

Edinburgh je hlavní město Skotska a jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v zemi. Je známý svou bohatou historií, úžasnou architekturou a živou kulturní scénou. Mnoho lidí volí Edinburgh pro několikadenní návštěvy, protože je plný historie a autentické skotské atmosféry.

Ve městě se nachází několik ikonických památek, včetně hradu Edinburgh, který se nachází na vrcholu vyhaslé sopky zvané Castle Rock. Královská míle, historická ulice, která prochází srdcem edinburského Starého města, je lemována středověkými budovami a spojuje hrad a palác Holyroodhouse.

V Edinburghu se také koná největší umělecký festival na světě, známý jako Edinburgh Festival. Během této měsíc trvající srpnové akce město ožívá různými představeními, včetně divadelních, hudebních, komediálních, tanečních a dalších. Festival přitahuje miliony návštěvníků z celého světa.

Navzdory svému historickému významu je skotský Edinburgh moderní město s prosperující současnou uměleckou a hudební scénou. Je také proslulý svou kulinářskou nabídkou, v níž se nachází řada restaurací oceněných michelinskou hvězdou a tradičních skotských hospod, kde se podávají jedinečná jídla evropské gastronomie, jako je haggis, whisky a fish and chips.

Skotsko, Edinburgh – mapa

Edinburgh je hlavní město Skotska s bohatou historií sahající až do starověku. Město se nachází v jihovýchodní části země, na jižním břehu zálivu Firth of Forth. Edinburgh je rozdělen do několika čtvrtí, z nichž každá má svůj osobitý charakter a pamětihodnosti.

Mapa Edinburghu zobrazuje různé čtvrti, zajímavosti Edinburghu, silnice a trasy veřejné dopravy. Je navržena tak, aby návštěvníkům a obyvatelům pomohla při orientaci ve městě a objevování jeho mnoha zajímavých míst.

Ať už se jedná o prohlídku historických památek, obdivování přírodních krás nebo ponoření se do živého kulturního dění, mapa Edinburghu je cenným nástrojem pro každého, kdo se snaží prozkoumat toto fascinující skotské hlavní město.

Edinburgh na mapě rozhodně nejde přehlédnou, jedná se o hlavní město Skotska.

Co vidět v Edinburghu – památky

V Edinburghu je mnoho památek, které stojí za návštěvu. Mezi ty nejoblíbenější památky Edinburghu patří:

 • Edinburský hrad: Tato historická pevnost se nachází na vrcholu Castle Rock, nabízí nádherný výhled na město a jsou v ní uloženy skotské korunovační klenoty.
 • Královská míle: Tato slavná ulice spojuje Edinburský hrad s palácem Holyroodhouse a je lemována obchody, kavárnami a historickými památkami.
 • Palác Holyroodhouse: V centru města se nacházejí dvě památky, které se nacházejí v centru města: Tento palác, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku, je známý svými krásnými zahradami a spojením se skotskou historií.
 • Arthur’s Seat: Starobylá sopka, která se nachází v parku Holyrood, nabízí panoramatický výhled na město a je oblíbeným místem pro procházky a turistiku.
 • Skotské národní muzeum: Skotské národní muzeum: Fascinující muzeum představující historii, kulturu a přírodní dějiny země prostřednictvím různých sbírek a exponátů.
 • Královská jachta Britannia: Tato bývalá královská jachta, která kotví v přístavu Leith, nabízí jedinečný pohled na královský život a je zachována jako plovoucí muzeum.
 • Skotský parlament: Pozoruhodná moderní budova známá svou jedinečnou architekturou, v níž se návštěvníci mohou zúčastnit prohlídky s průvodcem a seznámit se s politickým systémem Skotska.
 • Calton Hill: Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO nabízí panoramatický výhled na panorama města a nachází se zde různé památky a pamětihodnosti.
 • Grassmarket: Na historickém náměstí s živou atmosférou, které je známé svými obchody, bary a restauracemi, se nachází pod ikonickým Edinburským hradem.

To je jen několik z mnoha památek v Edinburghu, které stojí za návštěvu a které nabízejí kombinaci historie, kultury a přírodních krás.

Staré město Edinburgh

Staré město skotského Edinburghu má bohatou historii a kouzlo. Je známé svou středověkou architekturou a dlážděnými uličkami, které se zachovaly po staletí. Mnoho budov pochází z 16. a 17. století, což dodává této oblasti podmanivou atmosféru.

Jednou z hlavních dominant starého města je ikonický edinburský hrad. Staré město je také proslulé svými úzkými wynds (uličkami), které se proplétají celou oblastí. Tyto skryté průchody byly kdysi plné obyvatel, obchodníků, a dokonce i nezákonných činností. Jednou z takových uliček je Mary King’s Close, která je dnes turistickou atrakcí a nabízí pohled na život v minulosti Edinburghu.

Kromě toho se ve starém městě nachází historická Edinburská univerzita, která byla založena v roce 1582 a je řazena mezi nejlepší světové univerzity. Budovy univerzity dokonale splývají s okolní architekturou a dotvářejí jedinečný ráz starého města.

V roce 1995 bylo staré město spolu se sousedním novým městem zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Toto uznání podtrhuje výjimečný kulturní a historický význam této oblasti a činí z ní poutavý cíl pro místní obyvatele i turisty.

Hrad Edinburgh

Hrad Edinburgh je ikonická památka nacházející se na Castle Rock v srdci skotského Edinburghu. Je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v zemi, i mezi evropskými hrady, a má bohatou historii trvající více než tisíc let. Hrad Edinburgh je místo, co vidět v Edinburghu musí každý návštěvník.

Hrad Edinburgh byl strategickou vojenskou pevností, královským sídlem a symbolem skotského dědictví. Byl svědkem mnoha obléhání, bitev a významných událostí skotských dějin, včetně válek za skotskou nezávislost a jakobitského povstání.

Na hradě se nachází několik pozoruhodných budov a staveb, včetně Korunní síně, v níž jsou uloženy skotské korunovační klenoty, Velkého sálu, kaple svaté Markéty (nejstarší dochovaná budova v Edinburghu) a slavné One O’Clock Gun, která střílí každý den (kromě neděle) přesně ve 13 hodin.

Z hradu je nádherný panoramatický výhled na město a po celý rok se zde konají různé výstavy a akce, které přitahují miliony návštěvníků z celého světa. Zůstává trvalým symbolem historického a kulturního významu Edinburghu.

Hrad Edinburgh je dominantou celého města, kterou nelze přehlédnout.

Edinburghský festival

Edinburský festival, známý také jako Edinburgh Festival Fringe, je každoroční umělecký festival pořádaný ve skotském Edinburghu. Je uznáván jako největší umělecký festival na světě a nabízí širokou škálu kulturních a uměleckých akcí, včetně divadla, komedie, tance, hudby, výstav a vystoupení mluveného slova. Jedná se o jednu z největších zajímavostí Edinburghu a oblíbený evropský festival.

Edinburský festival se koná každoročně v srpnu a trvá několik týdnů. Mezi hlavní kategorie akcí patří Edinburgh Festival Fringe, Edinburgh International Festival, Edinburgh International Book Festival, Edinburgh International Film Festival a Royal Edinburgh Military Tattoo. Každá kategorie se zaměřuje na jiné aspekty umění, což umožňuje pestrý a živý program akcí.

Edinburgh Festival Fringe, často označovaný jednoduše jako Fringe, je obzvláště významnou součástí celého festivalu. Jedná se o festival s otevřeným přístupem, což znamená, že se ho mohou účastnit umělci a interpreti z jakéhokoli prostředí, kteří zde mohou uspořádat svá vlastní představení. Fringe tak nabízí platformu pro začínající talenty, experimentální díla a širokou škálu představení, od malých komorních show až po rozsáhlé produkce.

Kdo je vévoda z Edinburghu?

Vévoda z Edinburghu, celým jménem princ Philip, vévoda z Edinburghu, byl manželem královny Alžběty II. a nejdéle sloužícím chotěm v britské historii. Narodil se 10. června 1921 v Řecku do řecké a dánské královské rodiny.

V roce 1947 se princ Philip oženil s tehdejší princeznou Alžbětou, která se později stala královnou Alžbětou II. Po jejím nástupu na trůn v roce 1952 se stal vévodou z Edinburghu. Po celou dobu vlády královny Alžběty II. ji princ Philip podporoval jako její choť, plnil četné oficiální povinnosti a doprovázel ji na královských akcích. Byl známý svou neochvějnou loajalitou, oddaností veřejné službě a smyslem pro humor.

Kromě role královského chotě se princ Philip angažoval v mnoha charitativních organizacích a obzvláště se věnoval ochraně přírody a životnímu prostředí. V roce 1956 založil Edinburskou cenu vévody, program rozvoje mládeže, jehož cílem bylo posílit postavení mladých lidí prostřednictvím aktivit v přírodě, dobrovolnictví a osobních úspěchů.

Princ Philip odešel z veřejných vystoupení v roce 2017 ve věku 96 let, kdy absolvoval více než 22 000 samostatných vystoupení a pronesl tisíce projevů. Zemřel 9. dubna 2021 na hradě Windsor ve věku 99 let.

Zajímavosti o Edinburghu

Název města, Edinburgh, znamená v překladu ze starobylého brythonského jazyka „pevnost Eidyn“.

Ve městě se nachází nejstarší nepřetržitě fungující veřejný park na světě The Meadows, jehož vznik se datuje do roku 1722.

Autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová napsala velkou část první knihy ze série, „Harry Potter a kámen mudrců“, v Edinburghu. Říká se, že mnoho míst ve městě bylo inspirací pro prvky knihy, včetně ulice Victoria Street, která údajně ovlivnila Diagon Alley.

Ve skotském Edinburghu se nachází jediná hospoda na světě, která se nachází na hřbitově. Hospoda „Canny Man’s“ v Morningside je známá svým eklektickým interiérem a jedinečnou atmosférou.

Edinburská univerzita, založená v roce 1583, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších univerzit na světě. Má několik významných absolventů, včetně Charlese Darwina a Alexandra Grahama Bella.

Název souboru ulic „Královská míle“ je nazvána podle jedné skotské míle, tedy 1,8 km.

Jak se dostat do Edinburghu – letenky

Do Edinburghu se z jiných evropských měst lze dostat několika způsoby. Zde jsou nejběžnější možnosti:

 1. Letadlem: Mnoho velkých evropských leteckých společností nabízí přímé lety do Edinburghu z velkých evropských měst, jako je Londýn, Paříž, Amsterdam, Frankfurt, Barcelona a Dublin. Cena letenek do Edinburghu se může lišit v závislosti na ročním období, letecké společnosti a na tom, s jakým předstihem si letenku rezervujete. Obecně platí, že rezervace s dostatečným předstihem a flexibilita v termínech cestování vám mohou pomoci najít cenově výhodnější letenky.
 2. Vlakem: Další oblíbenou možností je cestování vlakem. Do Edinburghu jezdí přímé vlakové spoje z měst, jako je Londýn, Amsterdam, Paříž a Brusel. Ceny se mohou lišit, ale často jsou srovnatelné nebo o něco levnější než letenky. Úsporu peněz může přinést včasná rezervace a využití speciálních nabídek nebo propagačních akcí.
 3. Autobusem: Pokud má člověk omezený rozpočet, může být cestování autobusem nebo autokarem cenově dostupnější variantou. Společnosti jako National Express, Megabus a Flixbus provozují linky spojující různá evropská města s Edinburghem. Ve srovnání s letem nebo jízdou vlakem to sice může trvat déle, ale může to být cenově výhodná alternativa.
 4. Autem: V závislosti na vzdálenosti to však nemusí být nejrychlejší nebo nejvýhodnější varianta. Při plánování cesty autem se musí zvážit mýtné, náklady na pohonné hmoty a případné poplatky za trajekt.

Pokud jde o cenu letenek do Edinburghu, liší se v závislosti na faktorech, jako je letecká společnost, město odletu, datum cesty a doba, s jakým předstihem je letenka rezervována. Ceny se mohou lišit také podle sezóny, přičemž v době největšího zájmu jsou obvykle dražší. Nejlepší je porovnávat ceny u různých leteckých společností, používat vyhledávače letenek a rezervovat s předstihem pro nejvýhodnější nabídku.

Edinburgh – počasí

Počasí v Edinburghu se vyznačuje proměnlivostí a nestálostí. Ve městě panuje chladné, mírné klima s mírnými léty a chladnými zimami. Průměrné letní teploty se pohybují v rozmezí 15-20 °C, zatímco zimní teploty se obvykle pohybují v rozmezí 1-7 °C.

Dešťové srážky jsou během roku poměrně časté, proto je dobré mít při návštěvě Edinburghu vždy s sebou deštník nebo pláštěnku. Město může být také poměrně větrné, zejména v zimních měsících.

Co vidětPamátkyZajímavosti