Edinburgh – památky, zajímavosti, co vidět

Evropa

Edinburgh, hlavní město Skotska, je magickou směsicí historických památek a úchvatné přírody. Toto město, kde se středověká architektura prolíná s moderními prvky, láká turisty z celého světa a stále má co nabídnout.

Edinburgh je místem, kde historie opravdu ožívá. Jeho historické centrum je rozděleno na dvě části: Staré Město a Nové Město, obě jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Staré Město je domovem pro královský hrad Edinburgh, který je neoddělitelnou součástí městského panoramatu. Tato impozantní pevnost je důležitým místem skotské historie a skýtá úchvatný výhled na město.

Nové Město, ceněné pro svou úžasnou georgiánskou architekturu, nabízí řadu nákupních a jídelních možností.

Kulturní magnet

Edinburgh je městem plným kultury. Je domovem pro mnoho muzeí a galerií, včetně Národního muzea Skotska a Skotské národní galerie.

Jedním z hlavních kulturních vrcholů je Edinburghský mezinárodní festival, kde se město promění na světové kulturní centrum a hostí umělce z celého světa.

Edinburgh – co vidět

V Edinburghu je nekonečné množství atrakcí a míst, které stojí za návštěvu. Zde je několik z nich, které byste si rozhodně neměli nechat ujít:

 1. Edinburghský hrad: Toto je bezpochyby jednou z nejznámějších památek města. Hrad je situován na dramatické skále a nabízí úchvatný výhled na celé město.
 2. Royal Mile: Tato slavná ulice se táhne od Edinburghského hradu až k paláci Holyroodhouse a je lemována mnoha historickými budovami, muzei, obchody a restauracemi.
 3. Palác Holyroodhouse: Tento krásný palác je oficiální rezidencí britské královny ve Skotsku a je otevřen veřejnosti, když zrovna není využíván pro královské účely.
 4. Arthur’s Seat: Tento starobylý vulkán a národní přírodní rezervace nabízí úžasné příležitosti pro turistiku a poskytuje krásný výhled na město.
 5. Národní muzeum Skotska: Toto muzeum je světově uznávané pro své rozsáhlé sbírky týkající se skotské historie a kultury.
 6. Princes Street Gardens: Tyto překrásné zahrady jsou ideálním místem pro odpočinek, piknik, nebo procházku. Zahrady jsou také domovem pro Scottův monument, impozantní viktoriánskou gotickou věž.
 7. Royal Yacht Britannia: Tato královská jachta byla domovem pro královnu Alžbětu II. a její rodinu na mnoha státních cestách. Nyní je otevřená veřejnosti a je to skvělý způsob, jak nahlédnout do života britské královské rodiny.
 8. Grassmarket a Victoria Street: Tato živá oblast nabízí řadu obchodů, barů, restaurací a také několik historických památek.
 9. Calton Hill: Tento kopec nabízí nádherný výhled na město a je domovem několika památkově chráněných budov včetně National Monument a Nelson’s Monument.
 10. Dean Village: Tato malebná vesnička je skrytým klenotem města. Nabízí krásné procházky podél řeky a úžasnou architekturu.

V Edinburghu si každý najde něco, co ho fascinuje.

Jídlo

Když navštívíte Edinburgh, neměli byste si nechat ujít možnost ochutnat tradiční skotskou kuchyni. Zde je několik jídel, které lze vyzkoušet:

 • Haggis je národním jídlem Skotska a je vyrobeno z vnitřností skopové, cibule, ovesných vloček a koření, vařené v ovčím žaludku. I když to možná nezní přitažlivě, je to velmi chutné a rozhodně stojí za vyzkoušení.
 • Black Pudding (jelita): Toto je další klasické skotské jídlo. Je vyrobeno z vepřové krve, tuku, ovesných vloček a koření.
 • Cullen Skink: Toto je tradiční rybí polévka vyrobená z uzeného tresky, cibule a brambor. Je velmi výživná a chutná.
 • Skotský losos: Skotsko je proslulé svými lososy a v Edinburghu naleznete řadu restaurací servírujících tento lahodný rybí pokrm v různých úpravách.
 • Shortbread: Populární sladké pečivo je vyrobeno z másla, cukru a mouky a je tradiční součástí skotské kuchyně.

Edinburgh a Skotsko obecně se také pojí s celou řadou tradičních alkoholických nápojů.

Pivo a whisky

Co se týče nápojů, Skotsko je domovem několika ikonických alkoholických nápojů:

 • Skotská whisky: Skotsko je proslulé svou whisky a Edinburgh je skvělým místem pro její ochutnávku. Navštivte některý z místních barů nebo destilérií a vyzkoušejte různé druhy této silného alkoholického nápoje.
 • Gin: Gin má v posledních letech ve Skotsku obrovský rozmach a v Edinburghu je mnoho barů a destilérií, kde můžete ochutnat místní značky.
 • Pivo: Skotsko má dlouhou historii výroby piva a v Edinburghu najdete spoustu pivovarů a hospod, kde si můžete vychutnat místní piva.
 • Irn-Bru: Tento sladký oranžový nápoj je národním nealkoholickým nápojem Skotska a je tak oblíbený, že se někdy označuje jako „druhé národní nápoje Skotska“ hned po whisky.

Nakonec musím taky vypíchnout výborné pivo a hlavně whisky, to bych jinak ani nebyla já. Whisky jsme si daly v typickém skotském baru s okouzlující atmosférou.

Na výběr bylo více jak 300 druhů whisky. Pro mě je vždycky důležité ochutnat místní tradiční jídlo a pití a ve Skotsku jsem byla víc jak spokojená.

Moře a pláže

Dalším velkým zážitkem pro mě bylo samozřejmě moře. Já jakožto velká milovnice moře jsem byla úplně nadšená, že i v zimě, v lednu, budu u moře.

Jeden z největších zážitků byl výlet na Portobello beach. Miluju moře a pláže a Portobello je zase trochu jiná pláž než známe z jižní Evropy. Plno mušlí, studený vítr a klid.

Na pláž jsme šly podstatnou část pěšky (než jsem uklouzla na zmrzlém chodníku) a jely zastávku autobusem. Je to opravdu kousek z centra, cca 45 minut pěšky, a projdete si zase odlišnou část města. Plno malých anglických baráčků, malá předměstí a všude chcete bydlet.

Dostanete se do takového běžného života města a potkáváte starousedlíky. Na zastávce jsme se zapovídaly s paní, která žije ve čtvrti Portobello, a vyprávěla nám, jak je to krásné místo na bydlení – kousek od pláže, kousek od centra a velmi klidná čtvrť.

Na pláži jsme byly docela brzo a nepotkaly skoro nikoho, jen pár pejskařů a běžců. Na kávu a hot dog jsme se zastavily v Nobles Ice Cream Café, což je herna pro děti a dospělé.

Na automatech jsme nechaly poslední libry. Myslela jsem si, kolik jsem nevyhrála kupónů, a dostala jsem za to jen malý pytlík bonbónů.

Radost z výhry ale byla opravdová. Nedokážu říct, co to bylo za hru, protože jsem jen házela malé mince a z automatu lezly kupóny.

Když jsme se vrátily na pláž, tak moře díky přílivu bylo blíž, vlnky na písku zmizely a pláž vypadala úplně jinak.

Bary a restaurace

Musely jsme samozřejmě ochutnat poctivou anglickou snídani, kterou jsme si daly hned v Bar 50 (50 Blackfriars street). Bar 50 je součástí hostelu Safestay.

K obědu bylo tradiční Fish and Chips v malém bistru na hlavní ulici kousek od Edinburgh Castle. V Edinburghu najdete plno “no name” krásných bister a jídlo je tam několikanásobně lepší a z čerstvých surovin.

Další na seznamu byl Haggis, národní skotské jídlo z vnitřností (chutná to mnohem lépe než to zní). Variaci Haggisu můžete vidět už na snídaňovém talíři. Večeri jsme si dopřáli v opravdu krásné restauraci The Albanach (197 High Street).

Restaurace Albanach je v jednom z těch krásných historických baráčků a po vstupu jsme zjistili, že zadní části restaurace patří okýnka na která jsme koukaly hned první večer.