Portugalsko – dovolená, co navštívit, výlety

Evropa

Portugalsko je krásná země s bohatou historií, úchvatnou přírodou, slunným pobřežím a chutnou kuchyní. Portugalsko je země plná kouzla a rozmanitosti, a každý si zde najde něco, co ho zaujme. Ať už preferujete městský život, krásnou přírodu nebo kulturní zážitky, Portugalsko nabízí mnoho nezapomenutelných zážitků a památek. Co navštívit v Portugalsku?

Algarve

Oblast Algarve je oblíbenou destinací pro vodní sporty a krásné pláže a patří jednoznačně k tomu nejlepšímu z Portugalska. Proslulým místem je městečko Lagos, poblíž kterého jsou krásné útesy a úžasné pláže.

Je pravda že útesovitý ráz zdejšího pobřeží nás okouzlil, všude bylo ale tolik lidí, že jsme si to ani neužili. Byl sice víkend a přišlo nám, že na plážích leží většinou místní, i tak ale například na pláži Praia do Camilo nebylo k hnutí a podél cest stály samá auto z půjčoven.

My doporučujeme zajet kousek dál k Ponta da Piedade a projít se po stezce kolem útesů. Tam naopak nebyla skoro ani noha a navíc je tam pěkný maják. Parkování je tam zdarma.

Blíže do centra Lagos se potom jděte určitě podívat na pláž Praia Dona Ana. Dále stojí určitě za to se jet podívat do Sagres, ale to už je poměrně daleko, takže spíš jako na samostatný jednodenní výlet.

Určitě jste také slyšeli o proslulé Benagil Cave, která je na fotkách opravdu krásná a je také v oblasti Algarve. I my jsme se tam moc chtěli vypravit, ale po uvážení, že výlet pro jednoho lodí tam stojí 30 EUR s dalšími 10 lidmi, a do té jeskyně vjede několik takových lodí najednou, všichni fotí jako o závod, ale na pláž vás tam nevysadí, tak jsme se rozhodli, že to radši oželíme.

Ještě jeden tip. Je to vodopád Pego do Inferno, který je kousek od města Tavira a údajně tam nejsou skoro žádní lidi a dá se tam koupat.

Lisabon

Hlavní město Portugalska určitě nesmíte minout. Ve všech žebříčcích TOP míst v Portugalsku je Lisabon hodně vysoko. Pro mě bylo docela překvapení, že tam toho zas až tak moc není k vidění. Zejména je nevýhodné, že dvě must see místa jsou od sebe poměrně daleko.

Kromě honu na žlutou tramvaj č. 24 doporučujeme v historickém centru města zajít ještě na náměstí Praca do Comercio, které je hned u vody a pak také do marketu Mercado da Ribeira, kde nezapomeňte ochutnat typický portugalský moučník Pasteis de nata.

Od marketu potom můžete jet tramvají č. 15 rovnou do druhé must see čtvrti, Belém. Pěšky trvá cesta z centra do Belému přes půl hodiny. My jsme měli na Lisabon jeden den, takže jsme jeli radši tramvají.

Belém je zajímavější, nejen, že je tam lepší výhled na portuglaský Golden Gate bridge (Ponte 25 de Abril) například z muzea MAAT a to úplně zadarmo, ale také tu můžete obdivovat Památník objevitelů z roku 1960. Hlavním lákadlem je ale Belémská věž (Torre de Belém), která stojí ve vodě kousek od zmiňovaného památníku.

Kvůli slunci na fotky bych asi doporučila jít k věži spíš v dopoledních hodinách. My jsme tam šli večer a Slunce bylo ostré přímo proti objektivu, takže fotky nejsou tak pěkné, jak by asi mohly být, ale samozřejmě je mi jasné, že jsou mezi vámi i zdatnější fotografové, kteří takové světelné podmínky spíše vyhledávají.

Návštěvu Lisabonu je možné zakončit několikadenním výletem na překrásný ostrov Madeira, který rozhodně stojí za návštěvu.

Sintra

Právě tohle místo je za nás to nejlepší z Portugalska. Sintra nás uchvátila z celého Portugalska úplně nejvíc. Určitě nesmíte minout hrad Pena, my si na interiéry moc nepotrpíme, takže jsme si zaplatili „jen“ vstup do parku a byli jsme moc příjemně překvapeni.

V rámci vstupného do parku jsme se nejen vyhnuli příšerné frontě dovnitř zámku, ale také jsme se mohli projít kolem dokola zámku podél jeho vnějších stěn, kde je ulička tak pro jednoho člověka. To byl pro nás super zážitek. S větrem ve vlasech jsme si vychutnávali to skvělé místo a navíc se nám naskytl úžasný výhled na protilehlý kopec, kde se tyčí Maurský hrad.

Maurský hrad byl naší další zastávkou. Opět za vstupné 7 EUR jsme se mohli projít po středověkých hradbách. Protože už byl večer, tak padla trochu mlha a dodalo nám to speciální ponurý feeling, který se k tak historickému místu parádně hodil. Určitě se vyplatí jet do Sintry až třeba kolem 15. h, kdy opadne největší nával turistů.

Posledním highlightem je Quinta de Regaleira, kde je známá studna. Vstupné opět 7 EUR, za nás tedy za stejné peníze nejméně muziky. V podstatě je tam opravdu zajímavá jen ta studna a tam se zase člověk mačká s hromadou turistů. Po celé Sintře je docela divoký provoz, ale za to parkování je nahoře u hradů zdarma, tak doporučujeme jet sem autem. Z Lisabonu také jezdí vlak, který je v rámci Lisboa card zdarma.

Obidos

Další zastávkou na cestě z Lisabonu do Porta může být středověké městečko Obidos, které je obehnáno hradbami. Doporučujeme se sem alespoň na dvě hodinky zastavit, projít si centrum městečka, dát si jejich místní likér v čokoládových kalíšcích a dojít až k hradu.

Aveiro

Další zajímavé místo je Aveiro, městečko na pobřeží, kde je pláž na koupání a super maják. V centru městečka je vodní kanál, po kterém jezdí loďky, a taky si tu můžete dát dobré palačinky.

Águeda

Águeda je o něco známější, a to hlavně ulicí pokrytou barevnými deštníky. My jsme tam zajeli po cestě do Porta a protože zrovna pršelo, tak se nám to zdálo jako ideální zastávka. Celkem jsme tu v centru objevili tři uličky, jednu s blyštivými fábory a dvě s deštníky.

Porto

Nakonec a konečně Porto. Porto jako druhé největší město Portugalska a centrum portugalských vín by určitě na bucket listu nemělo chybět.

Navštívili jsme knihovnu, kde se nechala inspirovat J. K. Rowling při psaní Harryho Pottera. Knihovna je to krásná a vstupné je „jen“ 5 EUR, ale těch lidí. S politováním tedy musíme výrazně nedoporučit tam chodit, protože z toho je člověk pak akorát zbytečně rozladěný. Tak jsme tedy první den šli spát z Porta trochu nešťastní.

Druhý den, ačkoliv zase poměrně hodně pršelo, jsme se rozhodli mu dát ještě jednu šanci, a udělali jsme dobře. Procházka kolem řeky Douro a přes most Ponte de Luis I. nám učarovala. Navíc jsme si v krámku kousek od řeky koupili výborné portské víno. Všechno se tedy otočilo k dobrému a jako vrchol návštěvy Porta jsme se vyšplhali na kopec k Mosteiro da Serra do Pilar, kde jsme měli celé Porto jako na dlani.