Salzburg, Rakousko – památky, jezera

Evropa

Salzburg, nebo také Salcburk, je okouzlující město ležící v západním Rakousku, nedaleko hranic s Německem. Je čtvrtým největším městem Rakouska a je proslulé svou podmanivou krásou, kulturním dědictvím a úchvatnou krajinou. Každému, kdo přijede do města, má Salzburg co nabídnout. Co v Salzburgu navštívit a jak se do Salzburgu dostat?

Salzburg je známý především jako rodiště legendárního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Je to město oplývající historií, kulturou, přírodními krásami a kulinářskými specialitami. Ať už člověk chce prozkoumat jeho bohaté dědictví, ponořit se do umění, nebo se jen kochat nádhernou krajinou, Salzburg nabízí skutečně okouzlující zážitky pro návštěvníky všech zájmů.


Obsah článku:

 • Salzburg: Salzburg, čtvrté největší město Rakouska, je známé svou krásou, kulturním dědictvím a úchvatnou krajinou. Historické centrum města, pevnost Hohensalzburg, zámek Mirabell, Salcburská katedrála a další atrakce přitahují návštěvníky z celého světa.
 • Doprava: Salcburk je dobře dostupný z různých destinací. Z Prahy lze cestovat vlakem, autobusem, autem nebo letadlem. Vlak a autobus jsou obvykle cenově dostupnější varianty, zatímco letadlo může být rychlejší, ale dražší možností.
 • Počasí: Salcburk má mírné kontinentální podnebí s teplými léty a chladnými zimami, podobně jako Praha. Léto je obvykle teplé s průměrnými teplotami kolem 25°C, zatímco v zimě teploty klesají pod bod mrazu.
 • Jezera Salcburska: Okolí Salcburku nabízí krásná jezera, jako je Wolfgangsee, Mondsee a Hallstätter See, která jsou obklopena nádhernou krajinou a poskytují příležitosti k odpočinku a rekreačním aktivitám.

Kde je Salzburg a co může turistům nabídnout? Které jsou ty nejlepší památky Salzburgu? Jaká je v okolí příroda a proč jsou jezera Salzburgu tak oblíbená?

Kde je Salzburg?

Salcburk je město v Rakousku, které se nachází v centrální části země. Leží na břehu řeky Salzach nedaleko hranic s Německem. Salcburk leží na úpatí Východních Alp, v pozadí se otevírají malebné horské výhledy. Je hlavním městem spolkové země Salcbursko a čtvrtým největším městem Rakouska.

Salcburk je známý svou úchvatnou barokní architekturou, historickým centrem města a spojením se slavným skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem. Město je také proslulé svou krásnou přírodou, včetně nedalekých jezer, hor a Salcburských Alp.

Salzburg – památky

Historické centrum města, známé jako „Altstadt“, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je plné nádherné architektury z různých období, včetně středověku, renesance a baroka. Při procházce po Altstadtu člověk narazí na mnohé okouzlující památky Salzburgu.

Jaké jsou další oblíbené památky Salzburgu, které stojí za to navštívit?

 • Pevnost Hohensalzburg: velkolepý středověký hrad na vrcholu kopce, odkud je panoramatický výhled na město.
 • Zámek a zahrady Mirabell: Barokní palác známý svými nádhernými zahradami, fontánami a sochami. Zahrady se objevily ve filmu „The Sound of Music“.
 • Salcburská katedrála (Salzburger Dom): Dům se pyšní majestátní architekturou a nádherným interiérem.
 • Mozartův rodný dům: Dům, kde se v roce 1756 narodil slavný hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Nyní slouží jako muzeum představující jeho život a dílo.
 • Zámek Hellbrunn a trikové fontány: Půvabný palác známý svými trikovými fontánami, které překvapují a baví návštěvníky.
 • Getreidegasse: Na nejznámější salcburské nákupní ulici, lemované krásnými starými budovami, se nachází tradiční rakouské obchody.
 • Salzburg Residenz: Bývalý palác a rezidence salcburských knížat-arcibiskupů s honosnými místnostmi a uměleckými sbírkami.
 • DomQuartier (Salcburský palác): komplex muzeí a galerií, který se nachází v budově Salzburg Residenz a nabízí fascinující pohled na historii a kulturu Salcburku.
 • Klášter sv. Petra: Jeden z nejstarších klášterů v německy mluvícím světě s nádherným hřbitovem a velkolepým kostelem.
 • Kapuzinerberg: Kopec s výhledem na Salcburk, který nabízí malebné pěší stezky a panoramatický výhled na město.

Kromě architektonických skvostů je Salcburk známý také jako kulturní centrum. Ve městě se během roku koná řada festivalů, z nichž nejznámější je Salcburský festival, který od konce července do srpna oslavuje klasickou hudbu a divadelní umění. Festival přitahuje renomované hudebníky, dirigenty a umělce z celého světa.

Salcbursko je také vynikajícím evropským gastronomickým zážitkem, protože nabízí řadu tradičních rakouských jídel i mezinárodních chutí, které potěší všechny chuťové pohárky. Lze například ochutnat proslulou pochoutku města, Mozartkugel, čokoládovo-marzipanovou pochoutku pojmenovanou po slavném skladateli.

Zahrady Mirabell se proslavily svou malebností a nesmí proto chybět na seznamu míst, které navštívit v Salzburku.

Pevnost Hohensalzburg

Hohensalzburg je ohromující pevnost v rakouském Salcburku. Stojí na vrcholu kopce a nabízí úchvatný výhled na město a okolní Alpy. Byl postaven v 11. století a je jedním z největších a nejzachovalejších hradů v Evropě. Sloužil jako sídlo vládnoucího knížete-arcibiskupa a také jako vojenská pevnost.

Dnes je Hohensalzburg významnou turistickou atrakcí s muzei, nádvořími, kaplemi a středověkou krčmou. Je snadno dostupný lanovou dráhou a nabízí poutavý pohled do bohaté historie Salcburku.

Mozart a Salzburg

Rakouský Salcburk je známý jako rodiště jednoho z největších hudebních skladatelů historie Wolfganga Amadea Mozarta. Mozartovo dědictví je ve městě velmi oslavováno a jeho vliv je cítit po celém Salcburku. Zde jsou některé klíčové aspekty Mozartova odkazu v Salcburku:

 • Místo narození: Mozart se narodil 27. ledna 1756 v místě, které je dnes známé jako Mozartův rodný dům (Mozarts Geburtshaus). Budova byla zachována a přeměněna na muzeum.
 • Rezidence: Mozartova rezidence z dětství (Mozarts Wohnhaus) je další zachovalou budovou v Salcburku, která nabízí pohled na Mozartův osobní i profesní život. V letech 1773-1787 byla domovem rodiny a nyní funguje jako muzeum.
 • Mozartův týden: V Salcburku se každoročně koná hudební festival nazvaný Mozartův týden, který se koná v době skladatelových narozenin. Festival nabízí koncerty, opery a další představení věnovaná prezentaci Mozartových děl.
 • Salcburské divadlo marionet: Mozartovy opery se v Salcburku hrají pomocí loutek již od roku 1913. Návštěvníci si zde mohou vychutnat představení klasických Mozartových oper, jako je „Kouzelná flétna“ a „Don Giovanni“, s jedinečným ozvláštněním v podobě loutkových herců.
 • Mozartovo náměstí a Mozartův pomník: Na významném náměstí v Salcburku, známém jako Mozartplatz, se nachází Mozartova socha z roku 1842.
 • Salcburský festival: Mezinárodně proslulý Salcburský festival, který se koná každoročně v létě, nabízí širokou škálu představení klasické hudby, včetně mnoha Mozartových děl. Tento kulturní festival přitahuje špičkové interprety a dirigenty.
 • Mozartova hudba v Salcburku: Mozartův vliv je cítit na celé salcburské hudební scéně. Na mnoha koncertech zaznívají jeho skladby, od komorní hudby až po symfonie, a jeho díla se hrají na různých místech, včetně slavného salcburského dómu a koncertních sálů Mozarteum.

Celkově je Salcburk na své mozartovské dědictví nesmírně hrdý. Kulturní akce, muzea, sochy a představení ve městě vzdávají hold životu a hudbě jednoho z největších skladatelů všech dob, což z něj činí ideální cíl pro milovníky klasické hudby a obdivovatele Mozarta.

Mozart zemřel ve Vídni v chudobě a byl proto pohřben ve společném hrobě s tuláky a chuďasy.

Salzburg – jezera

Oblast Salcburských jezer, která se nachází v srdci Rakouska, je známá svou malebnou krajinou, křišťálově čistými jezery a půvabnými městy. Zde je několik zajímavostí o krásných a tajemných jezerech Salzburgu:

 • Wolfgangsee: Wolfgangsee je jedním z nejznámějších jezer v regionu a je obklopeno nádhernými horskými masivy. Podél jezera se rozkládají městečka St. Gilgen, Strobl a St. Wolfgang.
 • Mondsee: Toto jezero se proslavilo jako místo natáčení svatební scény ve filmu „Za zvuků hudby“. Městečko Mondsee s pozoruhodným barokním kostelem je oblíbeným místem k prohlídce a obdivování úchvatných scenérií.
 • Fuschlsee: Fuschlsee se nachází v oblasti Solné komory a je známé svým klidným prostředím. Je obklopeno lesy a loukami a nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku, koupání a užívání si přírody.
 • Hallstätter See: Hallstätter See je často považováno za jedno z nejkrásnějších jezer v Evropě. Malebná vesnička Hallstatt, která se rozkládá mezi jezerem a vysokými horami Dachsteinu, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je oblíbeným turistickým cílem.
 • Attersee: Attersee je největším jezerem Solné komory a nabízí širokou škálu rekreačních aktivit, jako je plachtění, windsurfing a plavání. Díky křišťálově čisté vodě a idylickému okolí bylo Attersee v historii oblíbeným místem pro dovolenou umělců a spisovatelů.
 • Traunsee: Traunsee se nachází nedaleko města Gmunden a je nejhlubším jezerem v Rakousku. Pyšní se půvabnými vesničkami jako Traunkirchen a Ebensee s malebnými promenádami a historickými budovami. Hora Traunstein, která se tyčí nad jezerem, nabízí možnosti pěší turistiky a panoramatické výhledy.

Oblast jezer Salzburgu je známá nejen svými přírodními krásami, ale také kulturním dědictvím, půvabnými městy a outdoorovými aktivitami. Ať už se chce člověk věnovat pěší turistice, plachtění nebo jen odpočívat u vody, Salcburská jezera nabízejí úžasnou kulisu pro nezapomenutelnou dovolenou.

Jezera v srdci Rakouska zvou svou průzračnou vodou návštěvníky, aby si v parném létě odpočinuli u vody.

Jak se dostat do Salzburgu?

Vzhledem k tomu, kde je Salzburg, tak se z Prahy do Salcburku dá dostat několika způsoby:

 1. Vlakem: Vlakem z hlavního nádraží v Praze do Salcburku. Cesta trvá přibližně 4-6 hodin v závislosti na spojení. Vlaky obvykle jezdí vícekrát denně, ale je dobré zkontrolovat jízdní řád a rezervovat si jízdenku předem.
 2. Autobusem: Přímé linky z Prahy do Salcburku provozuje řada autobusových společností. Cesta autobusem obvykle trvá přibližně 6-7 hodin. Opět je lepší zkontrolovat jízdní řád a předem si rezervovat jízdenku.
 3. Autem: Pokud má člověk k dispozici automobil, může z Prahy do Salcburku dojet autem. Vzdálenost mezi oběma městy je přibližně 380 kilometrů a cesta trvá přibližně 4-5 hodin v závislosti na dopravních podmínkách.
 4. Letadlem: Z Prahy do Salcburku lze také letět letadlem, i když tato možnost je méně častá a potenciálně dražší. Neexistují žádné přímé lety, takže by člověk musel využít přestupní let, který může zahrnovat mezipřistání v jiném městě.

Volba dopravy nakonec závisí na preferencích, rozpočtu a dostupných zdrojích.

Co vidětPamátkyVýlety