Alberobello, Itálie – zájezd, co vidět, počasí

Evropa

Alberobello je malé město v regionu Apulie, provincii Bari v jižní Itálii. Je proslulé svou jedinečnou a malebnou architekturou s charakteristickými domy Trulli, což jsou kamenná obydlí ve tvaru kužele s charakteristickou vápencovou střechou.

Co vidět v Alberobello? Jaké je v Alberobello počasí? A jak cestovat z Bari do Alberobella?


Klíčové informace článku

 • Alberobello je malé město v regionu Apulie, provincii Bari, Itálie.
 • Trulli domy (tradičními domky z nasucho kladených kamenů s kuželovitými střechami) jsou hlavní atrakcí, včetně Trullo Sovrano a Trullo Siamese.
 • Město slaví své dědictví Trulli festivalem a nabízí místní kuchyni a výborná vína. Část města je na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Mezi gastro speciality patří napříkad Burrata nebo těstoviny Orecchiette.
 • Ceny jídla v restauracích v Alberobellu mohou být vyšší než v České republice, zejména pokud jde o restaurace nabízející tradiční italskou kuchyni.
 • Středomořské klima s horkými léty a mírným jarem a podzimem.

Alberobello oslavuje své dědictví Trulli různými festivaly a akcemi v průběhu celého roku, například říjnovým festivalem Trulli, který představuje místní tradice, hudbu a gastronomii. Město je díky své okouzlující atmosféře a jedinečné architektuře oblíbeným turistickým cílem, který je často zařazován do cestovních tras pro ty, kteří prozkoumávají krásný region Apulie.

Alberobello se řadí mezi méně známá italská města, která ale překypují svým kouzlem. V Itálii jsou oblíbenými turistickými cíli například Řím, Neapol, Benátky, Florencie, Verona nebo sicilská města Palermo a Catania.

Bari, Alberobello – Itálie

Alberobello je malebné město v regionu Apulie na jihu Itálie, konkrétně v provincii Bari. Alberobello je známé svou jedinečnou evropskou architekturou, která se vyznačuje charakteristickými kuželovitými domy známými jako trulli, které jsou hlavní atrakcí, co vidět v Alberobello v Bari.

Město přitahuje množství turistů z celého světa, kteří přijíždějí obdivovat jeho architektonické divy a zažít jeho kouzlo. Město nabízí příležitost vrátit se v čase a ponořit se do bohaté historie a tradic regionu.

Kromě prohlídky trulli si návštěvníci mohou vychutnat také místní kuchyni, která je proslulá svou jednoduchostí a čerstvostí. Apulie je známá jako „chlebová mísa Itálie“ a Alberobello není výjimkou a nabízí vynikající tradiční pokrmy, jako jsou těstoviny orecchiette s rajčatovou omáčkou, pokrmy z mořských plodů a místní vína.

Alberobello v italské provincii Bari je okouzlující město proslulé svými trulli, což jsou jedinečné domy ve tvaru kuželu. Tyto architektonické zázraky vynesly Alberobellu místo na seznamu světového dědictví UNESCO a lákají turisty svou okouzlující krásou a historickým významem.

Provincie Bari v Itálii je oblíbené místo na dovolenou, které má vlastní kouzlo.

Co vidět v Alberobello

Při návštěvě Alberobella by si člověk neměl nechat ujít několik věcí. Jaké jsou ty hlavní věci, památky a zajímavosti, co vidět v Alberobellu v Itálii?

 • Domy Trulli: Alberobello je proslulé svými Trulli, tradičními domky z nasucho kladených kamenů s kuželovitými střechami. Čtvrť Rione Monti je známá hustou koncentrací domků Trulli.
 • Trullo Sovrano: Trullo Sovrano je jediné dvoupatrové Trullo v Alberobellu. Bylo přestavěno na muzeum, kde se lze seznámit s historií a řemeslným zpracováním těchto osobitých staveb.
 • Trullo Siamese: Trullo Siamese je vzácné spojení dvou Trulli. Tato architektonická kuriozita je spojena jedinou střechou, což vytváří fascinující podívanou.
 • Kostel svatého Antonína: Krásný kostel v barokním stylu, který se nachází v centru Alberobella. Má krásnou zdobenou fasádu a vevnitř si lze prohlédnout jeho složitou vnitřní výzdobu.
 • Řemeslné obchůdky: Ve městě je mnoho řemeslných obchůdků s ručně vyráběnou keramikou, krajkami a dalším tradičním zbožím.
 • Výhledy na krajinu: Ideální je vydat se za město a vychutnat si klidnou krajinu a nádherné výhledy na okolní olivové háje a vinice. Lze se vydat na pěší výlet, projížďku na kole nebo vyhlídkovou jízdu.
 • Jídlo a víno: Každý musí ochutnat tradiční pokrmy, jako jsou těstoviny Orecchiette s rajčatovou omáčkou, jehněčí vařené v hliněném hrnci a mandlové sladkosti. Pro dokonalý kulinářský zážitek je dobré kombinovat jídla s regionálními víny, jako je Primitivo nebo Negroamaro.

Při prohlídce Alberobella si člověk nesmí zapomenout udělat čas a nechat se pohltit jedinečnou atmosférou a ocenit kouzlo této památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Alberobellské Trulli

Alberobellské trulli jsou tradiční apulské obytné domy, které jsou celé z vápence. Mají válcovou základnu a kuželovitou střechu, často zdobenou různými symboly a dekorativními motivy. Tento jedinečný architektonický styl vynesl Alberobellu od roku 1996 prestižní místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Počátky trulli sahají až do 14. století, kdy oblast ovládal hrabě Giangirolamo II. z rodu Acquaviva. Podle legendy byly trulli postaveny v tomto specifickém stylu, aby je bylo možné rychle rozebrat, protože hrabě v té době uvaloval na osady vysoké daně. Obyvatelé proto stavěli své domy tak, aby je bylo možné snadno rozebrat, kdykoli se v blízkosti objevili výběrčí daní.

Při procházce ulicemi Alberobella narazí člověk na přibližně 1 500 trulli, které vytvářejí pohádkovou atmosféru. Mnohé z těchto trulli byly přestavěny na obchody, kavárny, restaurace, a dokonce i na ubytovací zařízení nabízející netradiční ubytování. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiér některých trulli, aby si prohlédli původní vybavení a seznámili se s jedinečným designem.

Město má také historické centrum známé jako Rione Monti, kde se nachází největší koncentrace trulli. Úzké dlážděné uličky se zde klikatí mezi čtvrtěmi, po jejichž obou stranách se táhnou bíle omítnuté trulli. Hlavní náměstí Piazza del Popolo je oblíbeným místem setkávání a často se zde konají různé akce a trhy.

Trulli domky jsou jedinečné a nikde jinde se nenachází.

Jídlo a víno v Alberobellu

Alberobello v Itálii je proslulé svými jedinečnými domy z trulli, ale nabízí také vynikající kulinářské zážitky. Oblast je známá svou bohatou a rozmanitou kuchyní, která je ovlivněna jak pevninou, tak mořem, což vede ke spojení chutí.

Pokud jde o víno a jídlo, oblíbená evropská vinařská oblast Alberobello představuje tradiční a místní speciality, které jistě potěší chuťové pohárky.

 1. Vína: Puglia je známá svými výjimečnými víny, zejména červenými. V regionu se vyrábí několik vysoce kvalitních, plných vín, jako je Primitivo, Negroamaro a Malvasia Nera.
 2. Taralli: Tyto malé, kulaté a slané pochoutky jsou místní specialitou, která se vyskytuje po celé Apulii. Taralli se strukturou a tvarem podobají preclíkům, ale mají různé příchutě. Mohou být obyčejné nebo ochucené fenyklem, česnekem či chilli, což z nich dělá ideální doplněk k místním vínům.
 3. Orecchiette: V Apulii je tento tradiční tvar těstovin všudypřítomný a často se podává s různými omáčkami. Orecchiette znamená v italštině „malá ouška“, protože tvar připomíná malé klasy.
 4. Mořské plody: Protože se Alberobello nachází v blízkosti Jaderského moře, stejně jako například italský Terst, jsou čerstvé mořské plody významným prvkem místní kuchyně. Lze si zde pochutnat na různých pokrmech, jako jsou grilované nebo pečené ryby, kalamáry, mušle a chobotnice.
 5. Burrata: Tento krémový a požitkářský sýr pochází z Apulie a je to specialita, kterou musí každý ochutnat. Vyrábí se z mozzarelly a smetany, díky čemuž má jemnou máslovou strukturu a bohatou chuť.
 6. Pane di Altamura: Alberobello leží nedaleko města Altamura, které je proslulé svým chlebem. Pane di Altamura má status chráněného označení původu (CHOP), což zaručuje jeho kvalitu a pravost.
 7. Fava fazole: Fazole Fava jsou v Apulii již po staletí základní plodinou. Často se používají do různých pokrmů, včetně pyré, polévek a salátů. Oblíbeným tradičním pokrmem je „Fave e Cicorie“, kde se fazole fava kombinují s dušenou čekankou, česnekem a extra panenským olivovým olejem.

To jsou jen některé ze specialit, které si může člověk vychutnat v Alberobellu v Bari a regionu Apulie. Místní kuchyně představuje zemědělskou úrodu regionu, vyznává jednoduchost a oslavuje živé chutě Středomoří.

Víno z Alberobellských vinic je oblíbené po celé Evropě.

Alberobello zájezd – program na 5 dní

Zájezd do Alberobella, půvabného městečka v italském regionu Apulie, které je známé svými domy z trulli, může být jedinečným a obohacujícím zážitkem. Zde je příklad programu zájezdu do Alberobella v Bari:

Den 1: Příjezd do Alberobella

 • Přílet na letiště v Bari nebo Brindisi.
 • Transfer do hotelu v Alberobellu.
 • Volná procházka městem, autentická večeře v místní restauraci.

Den 2: Prohlídka Alberobella

 • Prohlídka Alberobella s průvodcem, čtvrť Rione Monti,.
 • Poznání Trulli – interiér trulla, Trullo Sovrano
 • Vyzkoušení si výroby tradičních apulských těstovin během workshopu

Den 3: Celodenní výlet do Locorotondo a Ostuni

 • Začátek v Locorotondo, které je známé svými bělostnými domy a krásným historickým centrem s úzkými uličkami, návštěva vinného sklípku
 • Pokračování do Ostuni, známého také jako „Bílé město“, prohlídka jeho úchvatné bělostné staré město s výhledem na Jaderské moře.
 • Večer – návrat do Alberobella.

Den 4: Celodenní výlet do Matery

 • Celodenní výlet do Matery, památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO – Sassi di Matera, starobylá jeskynní obydlí, kostel San Pietro Caveoso a katedrála v Materě.
 • Typický lukánský oběd v místní trattorii.
 • Odpoledne návštěva muzea Casa Noha.
 • Večer – návrat do Alberobella.

Den 5: Odjezd

 • Po snídani transfer na letiště k odletu.

Toto je samozřejmě pouze ukázkový program, který si může každý upravit podle svých preferencí a délky zájezdu. Alberobello a jeho okolí nabízí spoustu příležitostí ponořit se do jedinečné kultury trulli a poznat krásy tohoto regionu.

Jak cestovat z Bari do Alberobella?

Způsobů, jak cestovat z Bari do Alberobella, je více. Z Bari do Alberobella se člověk dostane podle následujících pokynů:

Vlakem:

 • Vlak z nádraží Bari Centrale do Alberobella: Vlaky na této trase jezdí pravidelně.
 • Cesta trvá přibližně 1 hodinu a 10 minut.
 • Po příjezdu na nádraží Alberobello si lze město snadno prohlédnout pěšky, protože trulli se nacházejí v docházkové vzdálenosti.

Autobusem:

 • Odjezdová místa autobusu v Bari jsou na náměstí Piazza Moro a Piazza Aldo Moro.
 • Na této trase jezdí autobusy společnosti Ferrovie del Sud Est.
 • Cesta trvá přibližně 1 hodinu a 15 minut v závislosti na provozu.
 • Po příjezdu na autobusové nádraží Alberobello si lze město snadno prohlédnout pěšky.

V závislosti na osobních preferencích a časovém rozvrhu jsou výhodné jak vlakové, tak autobusové varianty jak cestovat z Bari do Alberobella.

Počasí – Alberobello

Alberobello se nachází v jižní Itálii a panuje zde středomořské klima. Léta jsou obecně horká a suchá s průměrnými teplotami v rozmezí 20-30 °C. Jaro a podzim jsou mírné s teplotami kolem 15-20 °C. Zimy jsou chladné a vlhké s průměrnými teplotami 8-13 °C.

Nejlepší dobou pro návštěvu Alberobella v Bari na dovolenou je jarní a podzimní období, kdy je zde v Alberobellu počasí příjemné a relativně menší nával turistů. To umožňuje pohodlné prozkoumání města a jeho slavných domů trulli bez spalujícího horka nebo extrémního chladu.

Návštěva v těchto ročních obdobích navíc nabízí výhodu nižších cen ubytování. Pokud však dává člověk přednost teplému počasí Alberobella pro venkovní aktivity, pak pro něj může být nejvhodnějším obdobím léto, a to i přes vyšší počet turistů.

Co vidětDovolená