Verona, Itálie – dovolená, památky Verony, Romeo a Julie, počasí

Evropa

Verona rozhodně stojí za návštěvu. Je to krásné historické město v severoitalském regionu Benátsko, které je známé svou zachovalou středověkou architekturou a fascinujícími římskými ruinami. Verona se nejvíce proslavila jako dějiště Shakespearova filmu Romeo a Julie a návštěvníci si zde mohou prohlédnout Juliin dům a slavný balkon.

Město se může pochlubit také úžasnou arénou, v níž se v létě konají operní představení, okouzlujícími náměstími, malebnými mosty a živou gastronomickou a vinařskou scénou.


Shrnutí článku:

 • Proč navštívit italskou Veronu: Verona je méně přeplněná než jiná populární italská města, jako je Řím nebo Benátky, což z ní činí příjemnou, autentickou a nezapomenutelnou destinaci k prozkoumání.
 • Památky města Verona: Verona je spojena s Shakespearovým Romeem a Julií. Nachází se zde jedno z nejznámějších římských amfiteátrů na světě – Aréna di Verona, Julietin dům a další zajímavá místa.
 • Počasí ve Veroně: Letní měsíce jsou obvykle velmi teplé s průměrnými teplotami kolem 30 °C, což láká turisty k návštěvě historických památek a kulturním akcím.

Verona, Itálie – stojí za návštěvu?

Verona v Itálii stojí za návštěvu z mnoha důvodů. Je to město s bohatou historií, které se může pochlubit krásně zachovalým středověkým centrem a množstvím římských ruin, včetně slavné arény Arena di Verona. Je také ideální volbou pro ty, kdo rádi cestují do Itálie autem. Nejen při cestování autem se vyplatí zajistit si cestovní pojištění.

Verona je také proslulá svým spojením se Shakespearovou hrou Romeo a Julie a návštěvníci se sem sjíždějí, aby si prohlédli ikonický balkon a Juliin dům. Město je bohaté na kulturu a ve svém antickém amfiteátru hostí operní představení světové úrovně.

Kromě toho Verona nabízí úchvatnou architekturu, půvabné uličky, vynikající italskou kuchyni, lahodný Aperol Spritz a skvělé víno, což z ní činí úchvatnou destinaci pro cestovatele.

Město Verona – hlavní památky

Italská Verona je proslulá svou bohatou historií, úžasnou architekturou a romantickou atmosférou. Mezi hlavní památky Verony patří:

 • Koloseum Verona (Arena di Verona)
 • Juliin dům (Casa di Giulietta)
 • Piazza delle Erbe
 • Piazza Bra
 • Castelvecchio
 • Ponte Scaligero
 • Bazilika San Zeno Maggiore
 • Scaligerovy hrobky (Arche Scaligere)
 • Giardino Giusti
 • Římské divadlo (Teatro Romano)

To je jen několik hlavních památek Verony. Město je malé a dá se procházet pěšky, což návštěvníkům umožňuje snadno prozkoumat půvabné uličky a objevit po cestě skryté skvosty.

Koloseum Verona (Arena di Verona)

Koloseum Verony, známé také jako Arena di Verona, je římský amfiteátr ve Veroně v Itálii. Byl postaven v 1. století n. l. a je jednou z nejlépe zachovaných antických staveb svého druhu.

Aréna je proslulá svými velkými rozměry a vynikající akustikou, díky čemuž je oblíbeným místem pro pořádání koncertů a operních představení. Pojme až 15 000 diváků a každoročně se zde koná slavný Veronský operní festival.

Arena di Verona je považována za významnou architektonickou a kulturní památku, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Koloseum ve Veroně se řadí mezi nejoblíbenější památky města.

Castelvecchio a Ponte Scaligero

Castelvecchio je středověký hrad ve. Byl postaven ve 14. století vládnoucím rodem Scaligerů jako obranná pevnost. Hrad je známý svým působivým zdivem a impozantním mostem Ponte Scaligero.

Ponte Scaligero, známý také jako Scaligerův most, je středověký most ve Veroně v Itálii. Byl postaven ve 14. století, překonává řeku Adiži a spojuje historické centrum Verony s východními hradbami starého města. Most nechal postavit mocný rod Scaligerů, který ve středověku vládl Veroně. Má tři oblouky s impozantní centrální věží, která sloužila k obranným i symbolickým účelům.

V Castelvecchiu dnes sídlí muzeum, které představuje rozsáhlou sbírku uměleckých děl, soch a artefaktů z různých období, včetně děl slavných italských mistrů, jako jsou Mantegna a Bellini. Hrad a jeho muzeum i most Ponte Scaligero jsou oblíbenou turistickou atrakcí, která návštěvníkům nabízí pohled na bohatou historii a architektonickou krásu Verony.

Oblíbená náměstí Verony

Nejznámější náměstí ve Veroně jsou:

 • Piazza Bra: Je to největší náměstí ve Veroně a je známé díky dobře zachovalému římskému amfiteátru Arena di Verona.
 • Náměstí Piazza delle Erbe: Toto náměstí funguje přes den jako živé tržiště a večer se mění v živé centrum restaurací, kaváren a barů. Je obklopeno historickými budovami a nachází se na něm starořímská socha, fontána Madonna Verona.
 • Piazza dei Signori: Toto náměstí se nachází v blízkosti náměstí Piazza delle Erbe a je obklopeno významnými památkami, jako je Palazzo della Ragione, Loggia del Consiglio a socha Dante Alighieriho. Je to oblíbené místo pro setkávání a odpočinek místních obyvatel i turistů.
 • Piazza dei Signori: Toto náměstí, známé také jako Piazza Dante, je věnováno slavnému italskému básníkovi Dantemu Alighierimu. Je to krásné náměstí s Dantovou sochou, obklopené historickými budovami a několika kavárnami.
 • Piazza Isolo: Toto náměstí se nachází na ostrově v řece Adige a nabízí malebné prostředí. Stojí na něm kostel San Pietro Martire a je klidným útočištěm před rušnými ulicemi Verony.

Tato náměstí jsou oblíbená nejen pro svou architektonickou krásu, ale také pro různé akce, koncerty a evropské festivaly, které se na nich během roku konají.

Bazilika San Zeno Maggiore

San Zeno Maggiore je kostel v románském stylu, který se nachází ve Veroně v Itálii. Je považován za jednu z nejvýznamnějších církevních staveb ve městě a je zasvěcen svatému Zenonovi, patronovi Verony.

Kostel je známý svou nádhernou architekturou s působivým exteriérem s růžicovým oknem a kamennými reliéfy zobrazujícími biblické výjevy. Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat nádherné fresky, zdobený oltář a kryptu s hrobem svatého Zenona. Kostel je oblíbenou turistickou atrakcí a významnou kulturní a historickou památkou Verony.

Veronská bazilika San Zeno Maggiore je krásná ukázka románské architektury.

Scaligerovy hrobky

Arche Scaligere, známé také jako Scaligerovy hrobky, jsou skupinou gotických pohřebních památek ve Veroně v Itálii. Hrobky byly postaveny ve 14. století pro vládnoucí rod Scaligerů, kteří byli v té době pány Verony.

Památky vykazují složité a zdobné gotické architektonické detaily, včetně jemných soch, řezbářských prací a nápisů. Hrobky slouží jako památník moci a vlivu rodiny Scaligerů v období středověku. Jsou považovány za jeden z nejvýznamnějších příkladů gotického umění a architektury v Itálii.

Giardino Giusti

Giardino Giusti je historická zahrada ve Veroně v Itálii. Byla navržena v 16. století rodinou Giusti a po staletí se krásně zachovala. Zahrada je známá svým renesancí inspirovaným uspořádáním s propracovanými geometrickými vzory, terasami a sochami.

Nabízí nádherný výhled na město a je známá svou cypřišovou cestou známou jako „procházka milenců“. Giardino Giusti je oblíbenou atrakcí pro místní obyvatele i turisty a poskytuje klidné a malebné útočiště v rušném městě Verona.

Teatro Romano

Teatro Romano je starověké římské divadlo ve Veroně v Itálii. Bylo postaveno v 1. století n. l. a v římské éře se v něm konala divadelní představení, hudební akce a podívané.

Divadlo se nachází na východním břehu řeky Adiže a původně bylo vytesáno do svahu kopce. Mohlo pojmout přibližně 15 000 diváků. Postupem času divadlo zaniklo a bylo dokonce využíváno jako lom na stavební materiál.

V 19. století však bylo místo znovu objeveno a vykopáno a nyní stojí zrekonstruované Teatro Romano jako významná archeologická lokalita a oblíbená turistická atrakce Verony. Dnes je divadlo stále příležitostně využíváno pro představení a kulturní akce.

Spojitost Verona – Romeo a Julie

Verona a Romeo a Julie spolu souvisejí proto, že Verona slouží jako dějiště slavné hry Williama Shakespeara Romeo a Julie. Příběh se odehrává v italské Veroně a sleduje tragický milostný vztah Romea Montekovce a Julie Kapuletové, dvou mladých členů znepřátelených rodů, Romea a Julie. Verona je vykreslena jako město plné vášně, násilí a rivality, které tvoří kulisu pro vývoj událostí hry.

S Romeem a Julií je ve Veroně spojeno mnoho pamětihodností, například Juliin balkon a její údajný hrob, které jsou oblíbenými turistickými atrakcemi.

Juliin dům ve Veroně

Casa di Giulietta neboli Juliin dům je považován za fiktivní dům Julie ze Shakespearovy hry „Romeo a Julie“. V domě se nachází malý balkon, na kterém údajně Julie stála během své slavné balkonové scény. Návštěvníci si mohou na nádvoří prohlédnout také bronzovou sochu Julie, o níž se věří, že pokud se dotknete jejího pravého prsu, přinese vám štěstí v lásce.

Na tomto místě se mohou návštěvníci cítit jako v Shakespearově hře.

Verona – počasí

Ve Veroně, která se nachází v severní Itálii, panuje vlhké subtropické klima. Počasí Verony se vyznačuje horkými léty a chladnými zimami s mírnými srážkami v průběhu celého roku. Nejlepší doba pro návštěvu je obecně na jaře (duben až červen) a na podzim (září až říjen), kdy je počasí Verony příjemné a davy lidí menší. To platí i o nedalekém Turíně nebo městě Miláno či Bari.

Teploty se v těchto obdobích pohybují od mírných po teplé, s průměrnými teplotami 18-25 °C. Léto (červenec a srpen) může být ve Veroně extrémně horké a přeplněné, teploty často přesahují 30 °C. Zimy (prosinec až únor) jsou chladné, s teplotami v rozmezí 0-10 °C a občasným sněžením.

Za zmínku stojí, že v červenci a srpnu může být Verona díky akcím, jako je Veronský operní festival, poměrně populární, takže je vhodné plánovat dovolenou s předstihem.

Velmi romantickým počinem by mohl být i poznávací zájezd do Cinque Terre.

Co vidětDovolenáPamátkyZajímavosti