Verona, Itálie – dovolená, památky Verony, Romeo a Julie, počasí

Evropa

Verona rozhodně stojí za návštěvu. Je to krásné historické město v severoitalském regionu Benátsko, které je známé svou zachovalou středověkou architekturou a fascinujícími římskými ruinami. Verona se nejvíce proslavila jako dějiště Shakespearova filmu Romeo a Julie a návštěvníci si zde mohou prohlédnout Juliin dům a slavný balkon.

Město se může pochlubit také úžasnou arénou, v níž se v létě konají operní představení, okouzlujícími náměstími, malebnými mosty a živou gastronomickou a vinařskou scénou. Verona je méně přeplněná než jiná populární italská města, jako je Řím nebo Florencie, což z ní činí příjemnou, autentickou a nezapomenutelnou destinaci k prozkoumání.

Verona, Itálie – stojí za návštěvu?

Verona v Itálii stojí za návštěvu z mnoha důvodů. Je to město s bohatou historií, které se může pochlubit krásně zachovalým středověkým centrem a množstvím římských ruin, včetně slavné arény Arena di Verona.

Verona je také proslulá svým spojením se Shakespearovou hrou Romeo a Julie a návštěvníci se sem sjíždějí, aby si prohlédli ikonický balkon a Juliin dům. Město je bohaté na kulturu a ve svém antickém amfiteátru hostí operní představení světové úrovně.

Kromě toho Verona nabízí úchvatnou architekturu, půvabné uličky, vynikající italskou kuchyni a skvělé víno, což z ní činí úchvatnou destinaci pro cestovatele.

Město Verona – památky

Italská Verona je proslulá svou bohatou historií, úžasnou architekturou a romantickou atmosférou. Mezi hlavní památky Verony patří:

 • Koloseum Verona (Arena di Verona)
 • Juliin dům (Casa di Giulietta)
 • Piazza delle Erbe
 • Piazza Bra
 • Castelvecchio
 • Ponte Scaligero
 • Bazilika San Zeno Maggiore
 • Scaligerovy hrobky (Arche Scaligere)
 • Giardino Giusti
 • Římské divadlo (Teatro Romano)

To je jen několik hlavních památek Verony. Město je malé a dá se procházet pěšky, což návštěvníkům umožňuje snadno prozkoumat půvabné uličky a objevit po cestě skryté skvosty.

Koloseum Verona (Arena di Verona)

Koloseum Verony, známé také jako Arena di Verona, je římský amfiteátr ve Veroně v Itálii. Byl postaven v 1. století n. l. a je jednou z nejlépe zachovaných antických staveb svého druhu.

Aréna je proslulá svými velkými rozměry a vynikající akustikou, díky čemuž je oblíbeným místem pro pořádání koncertů a operních představení. Pojme až 15 000 diváků a každoročně se zde koná slavný Veronský operní festival.

Koloseum ve Veroně se řadí mezi nejoblíbenější památky města.

Arena di Verona je považována za významnou architektonickou a kulturní památku, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Castelvecchio a Ponte Scaligero

Castelvecchio je středověký hrad ve. Byl postaven ve 14. století vládnoucím rodem Scaligerů jako obranná pevnost. Hrad je známý svým působivým zdivem a impozantním mostem Ponte Scaligero.

Ponte Scaligero, známý také jako Scaligerův most, je středověký most ve Veroně v Itálii. Byl postaven ve 14. století, překonává řeku Adiži a spojuje historické centrum Verony s východními hradbami starého města. Most nechal postavit mocný rod Scaligerů, který ve středověku vládl Veroně. Má tři oblouky s impozantní centrální věží, která sloužila k obranným i symbolickým účelům.

V Castelvecchiu dnes sídlí muzeum, které představuje rozsáhlou sbírku uměleckých děl, soch a artefaktů z různých období, včetně děl slavných italských mistrů, jako jsou Mantegna a Bellini. Hrad a jeho muzeum i most Ponte Scaligero jsou oblíbenou turistickou atrakcí, která návštěvníkům nabízí pohled na bohatou historii a architektonickou krásu Verony.

Oblíbená náměstí Verony

Nejznámější náměstí ve Veroně jsou:

 • Piazza Bra: Je to největší náměstí ve Veroně a je známé díky dobře zachovalému římskému amfiteátru Arena di Verona.
 • Náměstí Piazza delle Erbe: Toto náměstí funguje přes den jako živé tržiště a večer se mění v živé centrum restaurací, kaváren a barů. Je obklopeno historickými budovami a nachází se na něm starořímská socha, fontána Madonna Verona.
 • Piazza dei Signori: Toto náměstí se nachází v blízkosti náměstí Piazza delle Erbe a je obklopeno významnými památkami, jako je Palazzo della Ragione, Loggia del Consiglio a socha Dante Alighieriho. Je to oblíbené místo pro setkávání a odpočinek místních obyvatel i turistů.
 • Piazza dei Signori: Toto náměstí, známé také jako Piazza Dante, je věnováno slavnému italskému básníkovi Dantemu Alighierimu. Je to krásné náměstí s Dantovou sochou, obklopené historickými budovami a několika kavárnami.
 • Piazza Isolo: Toto náměstí se nachází na ostrově v řece Adige a nabízí malebné prostředí. Stojí na něm kostel San Pietro Martire a je klidným útočištěm před rušnými ulicemi Verony.

Tato náměstí jsou oblíbená nejen pro svou architektonickou krásu, ale také pro různé akce, koncerty a evropské festivaly, které se na nich během roku konají.

Bazilika San Zeno Maggiore

San Zeno Maggiore je kostel v románském stylu, který se nachází ve Veroně v Itálii. Je považován za jednu z nejvýznamnějších církevních staveb ve městě a je zasvěcen svatému Zenonovi, patronovi Verony.

Veronská bazilika San Zeno Maggiore je krásná ukázka románské architektury.

Kostel je známý svou nádhernou architekturou s působivým exteriérem s růžicovým oknem a kamennými reliéfy zobrazujícími biblické výjevy. Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat nádherné fresky, zdobený oltář a kryptu s hrobem svatého Zenona. Kostel je oblíbenou turistickou atrakcí a významnou kulturní a historickou památkou Verony.

Scaligerovy hrobky

Arche Scaligere, známé také jako Scaligerovy hrobky, jsou skupinou gotických pohřebních památek ve Veroně v Itálii. Hrobky byly postaveny ve 14. století pro vládnoucí rod Scaligerů, kteří byli v té době pány Verony.

Památky vykazují složité a zdobné gotické architektonické detaily, včetně jemných soch, řezbářských prací a nápisů. Hrobky slouží jako památník moci a vlivu rodiny Scaligerů v období středověku. Jsou považovány za jeden z nejvýznamnějších příkladů gotického umění a architektury v Itálii.

Giardino Giusti

Giardino Giusti je historická zahrada ve Veroně v Itálii. Byla navržena v 16. století rodinou Giusti a po staletí se krásně zachovala. Zahrada je známá svým renesancí inspirovaným uspořádáním s propracovanými geometrickými vzory, terasami a sochami.

Nabízí nádherný výhled na město a je známá svou cypřišovou cestou známou jako „procházka milenců“. Giardino Giusti je oblíbenou atrakcí pro místní obyvatele i turisty a poskytuje klidné a malebné útočiště v rušném městě Verona.

Teatro Romano

Teatro Romano je starověké římské divadlo ve Veroně v Itálii. Bylo postaveno v 1. století n. l. a v římské éře se v něm konala divadelní představení, hudební akce a podívané.

Divadlo se nachází na východním břehu řeky Adiže a původně bylo vytesáno do svahu kopce. Mohlo pojmout přibližně 15 000 diváků. Postupem času divadlo zaniklo a bylo dokonce využíváno jako lom na stavební materiál.

V 19. století však bylo místo znovu objeveno a vykopáno a nyní stojí zrekonstruované Teatro Romano jako významná archeologická lokalita a oblíbená turistická atrakce Verony. Dnes je divadlo stále příležitostně využíváno pro představení a kulturní akce.

Spojitost Verona + Romeo a Julie

Verona a Romeo a Julie spolu souvisejí proto, že Verona slouží jako dějiště slavné hry Williama Shakespeara Romeo a Julie. Příběh se odehrává v italské Veroně a sleduje tragický milostný vztah Romea Montekovce a Julie Kapuletové, dvou mladých členů znepřátelených rodů, Romea a Julie. Verona je vykreslena jako město plné vášně, násilí a rivality, které tvoří kulisu pro vývoj událostí hry.

S Romeem a Julií je ve Veroně spojeno mnoho pamětihodností, například Juliin balkon a její údajný hrob, které jsou oblíbenými turistickými atrakcemi.

Juliin dům

Casa di Giulietta neboli Juliin dům je považován za fiktivní dům Julie ze Shakespearovy hry „Romeo a Julie“. V domě se nachází malý balkon, na kterém údajně Julie stála během své slavné balkonové scény. Návštěvníci si mohou na nádvoří prohlédnout také bronzovou sochu Julie, o níž se věří, že pokud se dotknete jejího pravého prsu, přinese vám štěstí v lásce.

Na tomto místě se mohou návštěvníci cítit jako v Shakespearově hře.

Verona – počasí

Ve Veroně, která se nachází v severní Itálii, panuje vlhké subtropické klima. Počasí Verony se vyznačuje horkými léty a chladnými zimami s mírnými srážkami v průběhu celého roku. Nejlepší doba pro návštěvu je obecně na jaře (duben až červen) a na podzim (září až říjen), kdy je počasí Verony příjemné a davy lidí menší. To platí i o nedalekém Turíně nebo městě Miláno.

Teploty se v těchto obdobích pohybují od mírných po teplé, s průměrnými teplotami 18-25 °C. Léto (červenec a srpen) může být ve Veroně extrémně horké a přeplněné, teploty často přesahují 30°C. Zimy (prosinec až únor) jsou chladné, s teplotami v rozmezí 0-10 °C a občasným sněžením.

Za zmínku stojí, že v červenci a srpnu může být Verona díky akcím, jako je Veronský operní festival, poměrně populární, takže je vhodné plánovat dovolenou s předstihem.