Bari, Itálie – dovolená, památky, výlety, zajímavosti

Evropa

Bari je známé svým pulzujícím pouličním životem a rušnými trhy, z nichž milovníci jídla musí navštívit Mercato Coperto. Návštěvníci zde najdou širokou nabídku čerstvých produktů, místních lahůdek a tradičních apulských jídel, které se vyplatí ochutnat na svých výletech. Bari je prosperujícím kulturním centrem a také důležitým hospodářským centrem

Město se pyšní také krásnou nábřežní promenádou Lungomare, která se táhne v délce několika kilometrů a nabízí nádherný výhled na Jaderské moře. Je to oblíbené místo pro procházky, jogging nebo odpočinek v některé z četných kaváren a restaurací.

Bari je kulturně vyspělé město, kde se konají akce jako Festa di San Nicola a Festival della Befana, které oslavují místní tradice a folklór. Město žije také rušným nočním životem s mnoha bary, kluby a podniky s živou hudbou.

Kromě toho je Bari důležitým hospodářským centrem se silným zastoupením odvětví, jako je zemědělství, rybolov, obchod a služby. Jeho přístav je jedním z největších v Jaderském moři a slouží jako brána do východního Středomoří.

Proč si zvolit pro svou dovolenou Bari, Itálii? Které jsou oblíbené památky Bari a jaké jsou ohledně Bari tipy na výlety a doporučení?

Kde je v Itálii Bari?

Bari je město ležící v regionu Apulie (italsky Puglia) na pobřeží Jaderského moře v jižní Itálii. Je hlavním městem provincie Bari a po Neapoli druhým největším městem jižní Itálie s přibližně 325 000 obyvateli a je to ideální cíl, kam na výlet autem. Několikadenní.

Do Bari se lze dostat několika způsoby:

 1. Letecky: Bari má mezinárodní letiště s názvem Bari Karol Wojtyła Airport (BRI), které má dobré spojení s velkými italskými a evropskými městy. Z letiště se do centra města dá dostat taxíkem nebo kyvadlovou dopravou.
 2. Vlakem: Bari má dobré vlakové spojení s dalšími italskými městy. Bari Centrale je hlavní železniční stanice ve městě. Z velkých měst, jako je Řím, Milán a Neapol, sem jezdí přímé vlaky a je jednoduché si z nich udělat na Bari výlet.
 3. Autobusem: Bari má spolehlivou autobusovou síť, která ho spojuje s různými městy v Itálii. K dispozici jsou dálkové i regionální autobusy.
 4. Autem: Do Bari se člověk dostane po dálnici A14, pokud jede ze severu, nebo po dálnici A16, pokud jede ze západu. Město má dobře rozvinutou silniční infrastrukturu.
 5. Trajektem: Jedna ze zajímavostí Bari je to, že má přístav, který slouží jako brána k Jaderskému moři. Trajekty spojují Bari s různými destinacemi v Řecku, Albánii a Chorvatsku.

Před plánováním cesty nebo výletu na Bari je nejlepší zkontrolovat jízdní řády a dostupnost dopravních možností města Bari. Tipy na výlety často obsahují i způsoby dopravy.

Bari – zajímavosti a historie

Bari má dlouhou a bohatou historii sahající až do starověku. Původně bylo založeno Peucetii, starověkým italským národem, a později se stalo řeckou kolonií zvanou Barion. V římské éře bylo důležitým přístavním městem a hrálo významnou roli v námořním obchodu.

Historické centrum města, známé jako Bari Vecchia, je podmanivým labyrintem úzkých uliček, starobylých budov a půvabných náměstí. Je oblíbeným cílem turistů a nabízí jedinečnou směs středověké, renesanční a románské architektury. Hlavní zajímavostí Bari Vecchia je ikonická bazilika San Nicola, postavená pro uložení ostatků svatého Mikuláše (inspirace pro Santa Clause).

Jednou z nejznámějších památek Bari je hrad Castello Normanno-Svevo (Normansko-švábský hrad), který byl postaven ve 12. století a sloužil jako obranná pevnost proti nájezdníkům. Dnes se v něm nachází muzeum představující historii a umění regionu.

Bari – památky

V tomto městě se dá navštívit spousta památek. Bari nabízí také nespočet jiných aktivit, které tu lze dělat. Zde je několik doporučení:

 • Prozkoumat historické staré město (Bari Vecchia)
 • Navštívit hrad Castello Svevo
 • Projít se po promenádě Lungomare
 • Ochutnat místní kuchyni
 • Navštívit katedrálu San Sabino
 • Prohlédnout si Teatro Petruzzelli
 • Odpočinout si na pláži Pane e Pomodoro
 • Navštívit metropolitní muzeum Pinacoteca
 • Užít si noční život v Bari

To je jen několik zajímavostí italského Bari. Dovolenou lze také strávit navštěvováním místních trhů, nakupováním suvenýrů a nasáváním jedinečné atmosféry města.

Bari Vecchia

Bari Vecchia, což v překladu znamená „Staré Bari“, je historické centrum města a nejžádanější památkou Bari, které se nachází v italském regionu Apulie. Je to fascinující a okouzlující čtvrť, která se vyznačuje úzkými, křivolakými uličkami, středověkou architekturou a živou atmosférou.

V Bari Vecchia se nachází mnoho významných památek, včetně baziliky svatého Mikuláše, v níž jsou uloženy ostatky světce, a také katedrála v Bari. Oblast je také známá svou tradiční místní kuchyní a živými pouličními trhy. Bari Vecchia přitahuje turisty z celého světa, kteří přijíždějí poznávat jeho bohatou historii a ponořit se do jeho jedinečné atmosféry.

Historické centrum Bari je okouzlující a hojně navštěvovaná čtvrť.

Castello Svevo

Castello Svevo, známý také jako Švábský hrad je oblíbenou památkou Bari. Byl postaven Normany ve 12. století a později rozšířen císařem Svaté říše římské Fridrichem II. Hrad je impozantní pevností s robustními obrannými zdmi a věžemi.

V průběhu staletí sloužil jako vojenská pevnost, vězení a královské sídlo. Dnes se v něm nachází muzeum, které vystavuje historické artefakty a nabízí panoramatický výhled na město a Jaderské moře.

Promenáda Lungomare

Lungomare v Bari je krásná promenáda podél pobřeží Jaderského moře. Táhne se v délce několika kilometrů a nabízí nádherný výhled na moře a přístup k různým rekreačním aktivitám, jako je jízda na kole a běhání.

Lungomare je lemováno palmami a lavičkami, což z něj činí oblíbené místo pro odpočinek místních obyvatel i turistů, kteří si zde mohou užívat okolní krajinu. Podél promenády se navíc nachází řada barů, restaurací a gelaterií, které návštěvníkům poskytují příležitost dopřát si chutné jídlo a pití a zároveň se kochat pobřežní atmosférou.

Tipy na výlet – Bari

Historické město Alberobello: Alberobello je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je proslulé svými trulli, tradičními apulskými suchými kamennými chýši s kuželovitými střechami. Nejlepší je procházet se půvabnými uličkami a navštívit trullo Sovrano, jediné dvoupatrové trullo ve městě.

Alberobello je nádherné místo, které stojí za návštěvu.

Matera: Matera, která se nachází jen kousek od Bari, je dalším městem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO a jedním z nejstarších obydlených měst na světě. Jezdí se sem prozkoumávat unikátní sassi, jeskynní obydlí vytesaná do skály, a procházet se úzkými uličkami čtvrtí Sasso Caveoso a Sasso Barisano.

Jeskyně Castellana: Kousek od Bari se nacházejí jeskyně Castellana, které představují působivý podzemní svět stalagmitů, stalaktitů a jeskyní. Nejlepší je vydat se na prohlídku jeskyní s průvodcem a obdivovat úchvatné přírodní útvary v tomto jedinečném geologickém divu.

Ostuni: Ostuni, známé jako „Bílé město“ díky svým bělostným domům, je okouzlující město na vrcholu kopce s panoramatickým výhledem na okolní krajinu. Lidé zde obdivují úzké uličky, navštěvují úchvatnou katedrálu v Ostuni a vychutnávají si úchvatné výhledy z městských hradeb.

Národní park Gargano: Tento úchvatný a oblíbený národní park Evropy se nachází na výběžku italské boty a nabízí rozmanitou krajinu včetně krásných pláží, vápencových útesů a hustých lesů. Oblíbené jsou mořské jeskyně ve Vieste, pěší túry lesem Umbra nebo výlety lodí podél pobřeží ke skrytým zátokám a odlehlým plážím.

Bari, Itálie – dovolená

Existuje několik důvodů, proč si zvolit pro svou dovolenou Bari, Itálii:

 1. Bohatá historie a kultura: Bari je starobylé město s fascinující historií. Má středověké ulice, historickou architekturu a památky, jako je bazilika San Nicola, v níž se nacházejí ostatky svatého Mikuláše. Prohlídka města umožňuje návštěvníkům ponořit se do jeho bohaté historie a živé místní kultury.
 2. Krásné pláže: Bari leží na pobřeží Jaderského moře a nabízí nádherné pláže s křišťálově čistou vodou. Návštěvníci mohou relaxovat na písečných březích, koupat se v moři nebo se věnovat vodním aktivitám, jako je plachtění nebo potápění.
 3. Vynikající kuchyně: Itálie je proslulá svou kuchyní, která vyniká v evropské gastronomii, a Bari není výjimkou. Město nabízí řadu tradičních pokrmů, jako jsou těstoviny orecchiette, mořské pochoutky a ručně vyráběná zmrzlina. Milovníci jídla budou mít spoustu příležitostí ochutnat místní chutě a dopřát si kulinářské speciality.
 4. Okouzlující staré město: Staré město Bari (Bari Vecchia) je labyrintem úzkých uliček, malebných náměstí a okouzlujících obchůdků. Zachovává si tradiční atmosféru a umožňuje návštěvníkům poznat autentický ráz města.
 5. Festivaly a akce: V Bari se během roku koná několik evropských festivalů a akcí. Jednou z významných událostí je Festa di San Nicola, která se slaví v květnu a jejíž součástí jsou náboženská procesí, koncerty a ohňostroje. Tyto akce poskytují návštěvníkům jedinečné kulturní zážitky.
 6. Brána do Apulie: Bari je hlavním městem regionu Apulie, který je známý svými malebnými městečky, vinicemi a olivovými háji. Slouží jako ideální základna pro poznávání zbytku Apulie, včetně známých destinací, jako jsou Alberobello, Matera a Polignano a Mare.

Bari nabízí kombinaci historie, kultury, krásných pláží a kulinářských specialit, což z něj činí atraktivní prázdninovou destinaci v Itálii na celou dovolenou, nebo mnoho turistů z okolních měst volí na výlet Bari.