Město Bari, Itálie – dovolená, památky, co vidět, tipy na výlet

Evropa

Italské Bari je známé svým pulzujícím pouličním životem a rušnými trhy, z nichž milovníci jídla musí navštívit Mercato Coperto. Návštěvníci zde najdou širokou nabídku čerstvých produktů, místních lahůdek a tradičních apulských jídel, které se vyplatí na výletě ochutnat. Bari je prosperujícím kulturním a také důležitým hospodářským centrem.

Bari, je krásnou destinací pro dovolenou. Město je vyspělé, plné života a ideální pro strávení letní dovolené. Tento článek uvádí tipy na výlety v Bari, zajímavosti a památky. Proč jet na dovolenou do Bari v Itálii? Kam v Bari na výlet?


ČLÁNEK OBSAHUJE:

 1. Bari – základní informace
 2. Bari – co vidět a zajímavosti
 3. Bari – památky
 4. Bari Vecchia
 5. Castello Svevo
 6. Promenáda Lungomare
 7. Tipy na výlet – Bari
 8. Bari, Itálie – dovolená

Kde je v Bari a jak se do něj dostat?

Bari je město ležící v regionu Apulie (italsky Puglia) na pobřeží Jaderského moře v jižní Itálii. Je hlavním městem provincie Bari a po Neapoli druhým největším městem jižní Itálie s přibližně 325 000 obyvateli a je to ideální cíl, kam na výlet autem.

Do Bari se lze dostat několika způsoby:

 1. Letecky: Bari má mezinárodní letiště s názvem Bari Karol Wojtyła Airport (BRI), které má dobré spojení s velkými italskými a evropskými městy. Z letiště se do centra města dá dostat taxíkem nebo kyvadlovou dopravou.
 2. Vlakem: Bari má dobré vlakové spojení s dalšími italskými městy. Bari Centrale je hlavní železniční stanice ve městě. Z velkých měst, jako je Řím, Milán a Neapol, sem jezdí přímé vlaky a je jednoduché si z nich udělat na Bari výlet.
 3. Autobusem: Bari má spolehlivou autobusovou síť, která ho spojuje s různými městy v Itálii. K dispozici jsou dálkové i regionální autobusy.
 4. Autem: Autem na výlet do Bari se člověk dostane po dálnici A14, pokud jede ze severu, nebo po dálnici A16, pokud jede ze západu. Město má dobře rozvinutou silniční infrastrukturu.
 5. Trajektem: Jedna ze zajímavostí Bari je to, že má přístav, který slouží jako brána k Jaderskému moři. Trajekty spojují Bari s různými destinacemi v Řecku, Albánii a Chorvatsku.

Před plánováním cesty nebo výletu na Bari je nejlepší zkontrolovat jízdní řády a dostupnost dopravních možností města Bari. Tipy na výlety často obsahují i způsoby dopravy.

Bari – Itálie

Město se pyšní také krásnou nábřežní promenádou Lungomare, která se táhne v délce několika kilometrů a nabízí nádherný výhled na Jaderské moře. Je to oblíbené místo pro procházky, jogging nebo odpočinek v některé z četných kaváren a restaurací.

Bari je kulturně vyspělé město, kde se konají akce jako Festa di San Nicola a Festival della Befana, které oslavují místní tradice a folklór. Město žije také rušným nočním životem s mnoha bary, kluby a podniky s živou hudbou.

Kromě toho je Bari důležitým hospodářským centrem se silným zastoupením odvětví, jako je zemědělství, rybolov, obchod a služby. Jeho přístav je jedním z největších v Jaderském moři a slouží jako brána do východního Středomoří. Stejně jako další místa v Itálii např. Verona, Cinque Terre, nebo Pescara, je Bari oblíbeným turistickým místem.

Město Bari žije rušným nočním životem s mnoha bary, kluby a podniky s živou hudbou.

Bari – co vidět, zajímavosti a historie

Bari má dlouhou a bohatou historii sahající až do starověku. Původně bylo založeno Peucetii, starověkým italským národem, a později se stalo řeckou kolonií zvanou Barion. V římské éře bylo důležitým přístavním městem a hrálo významnou roli v námořním obchodu.

Historické centrum města, známé jako Bari Vecchia, je podmanivým labyrintem úzkých uliček, starobylých budov a půvabných náměstí. Je oblíbeným cílem turistů a nabízí jedinečnou směs středověké, renesanční a románské architektury. Hlavní zajímavostí Bari Vecchia je ikonická bazilika San Nicola, postavená pro uložení ostatků svatého Mikuláše (inspirace pro Santa Clause).

Jednou z nejznámějších památek Bari, kterou rozhodně stojí za to vidět, tou je hrad Castello Normanno-Svevo (Normansko-švábský hrad), který byl postaven ve 12. století a sloužil jako obranná pevnost proti nájezdníkům. Dnes se v něm nachází muzeum představující historii a umění regionu.

Bari – památky

V tomto městě se dá navštívit spousta památek. Bari nabízí také nespočet jiných aktivit, které tu lze dělat. Zde je několik doporučení:

 • Prozkoumat historické staré město (Bari Vecchia)
 • Navštívit hrad Castello Svevo
 • Projít se po promenádě Lungomare
 • Ochutnat místní kuchyni
 • Navštívit katedrálu San Sabino
 • Prohlédnout si Teatro Petruzzelli
 • Odpočinout si na pláži Pane e Pomodoro
 • Navštívit metropolitní muzeum Pinacoteca
 • Užít si noční život v Bari

To je jen několik zajímavostí italského Bari. Dovolenou lze také strávit navštěvováním místních trhů, nakupováním suvenýrů a nasáváním jedinečné atmosféry města.

Bari Vecchia

Bari Vecchia, což v překladu znamená „Staré Bari“, je historické centrum města a nejžádanější památkou Bari, které se nachází v italském regionu Apulie. Je to fascinující a okouzlující čtvrť, která se vyznačuje úzkými, křivolakými uličkami, středověkou architekturou a živou atmosférou.

V Bari Vecchia se nachází mnoho významných památek, včetně baziliky svatého Mikuláše, v níž jsou uloženy ostatky světce, a také katedrála v Bari. Oblast je také známá svou tradiční místní kuchyní a živými pouličními trhy. Bari Vecchia přitahuje turisty z celého světa, kteří přijíždějí poznávat jeho bohatou historii a ponořit se do jeho jedinečné atmosféry.

Historické centrum Bari je okouzlující a hojně navštěvovaná čtvrť.

Castello Svevo

Castello Svevo, známý také jako Švábský hrad je oblíbenou památkou Bari. Byl postaven Normany ve 12. století a později rozšířen císařem Svaté říše římské Fridrichem II. Hrad je impozantní pevností s robustními obrannými zdmi a věžemi.

V průběhu staletí sloužil jako vojenská pevnost, vězení a královské sídlo. Dnes se v něm nachází muzeum, které vystavuje historické artefakty a nabízí panoramatický výhled na město a Jaderské moře.

Promenáda Lungomare

Lungomare v Bari je krásná promenáda podél pobřeží Jaderského moře. Táhne se v délce několika kilometrů a nabízí nádherný výhled na moře a přístup k různým rekreačním aktivitám, jako je jízda na kole a běhání.

Lungomare je lemováno palmami a lavičkami, což z něj činí oblíbené místo pro odpočinek místních obyvatel i turistů, kteří si zde mohou užívat okolní krajinu. Podél promenády se navíc nachází řada barů, restaurací a gelaterií, které návštěvníkům poskytují příležitost dopřát si chutné jídlo a pití a zároveň se kochat pobřežní atmosférou.

Tipy na výlet – Bari

Při cestování po Itálii je právě destinace Bari ideální volbou. Za návštěvu stojí tato místa:

 • Historické město Alberobello: Alberobello je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je proslulé svými trulli, tradičními apulskými suchými kamennými chýši s kuželovitými střechami. Nejlepší je procházet se půvabnými uličkami a navštívit trullo Sovrano, jediné dvoupatrové trullo ve městě.
 • Matera: Matera, která se nachází jen kousek od Bari, je dalším městem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO a jedním z nejstarších obydlených měst na světě. Jezdí se sem prozkoumávat unikátní sassi, jeskynní obydlí vytesaná do skály, a procházet se úzkými uličkami čtvrtí Sasso Caveoso a Sasso Barisano.
 • Jeskyně Castellana: Kousek od Bari se nacházejí jeskyně Castellana, které představují působivý podzemní svět stalagmitů, stalaktitů a jeskyní. Nejlepší je vydat se na prohlídku jeskyní s průvodcem a obdivovat úchvatné přírodní útvary v tomto jedinečném geologickém divu.
 • Ostuni: Ostuni, známé jako „Bílé město“ díky svým bělostným domům, je okouzlující město na vrcholu kopce s panoramatickým výhledem na okolní krajinu. Lidé zde obdivují úzké uličky, navštěvují úchvatnou katedrálu v Ostuni a vychutnávají si úchvatné výhledy z městských hradeb.
 • Národní park Gargano: Tento úchvatný a oblíbený národní park Evropy se nachází na výběžku italské boty a nabízí rozmanitou krajinu včetně krásných pláží, vápencových útesů a hustých lesů. Oblíbené jsou mořské jeskyně ve Vieste, pěší túry lesem Umbra nebo výlety lodí podél pobřeží ke skrytým zátokám a odlehlým plážím.
Alberobello je nádherné místo, které stojí za návštěvu. Nejlepší je procházet se půvabnými uličkami.

Bari, Itálie – dovolená

Existuje několik důvodů, proč si zvolit pro svou dovolenou Bari, Itálii:

 1. Bohatá historie a kultura: Bari je starobylé město s fascinující historií. Má středověké ulice, historickou architekturu a památky, jako je bazilika San Nicola, v níž se nacházejí ostatky svatého Mikuláše. Prohlídka města umožňuje návštěvníkům ponořit se do jeho bohaté historie a živé místní kultury.
 2. Krásné pláže: Bari leží na pobřeží Jaderského moře a nabízí nádherné pláže s křišťálově čistou vodou. Návštěvníci mohou relaxovat na písečných březích, koupat se v moři nebo se věnovat vodním aktivitám, jako je plachtění nebo potápění.
 3. Vynikající kuchyně: Itálie je proslulá svou kuchyní, která vyniká v evropské gastronomii, a Bari není výjimkou. Město nabízí řadu tradičních pokrmů, jako jsou těstoviny orecchiette, mořské pochoutky a ručně vyráběná zmrzlina. Milovníci jídla budou mít spoustu příležitostí ochutnat místní chutě a dopřát si kulinářské speciality.
 4. Okouzlující staré město: Staré město Bari (Bari Vecchia) je labyrintem úzkých uliček, malebných náměstí a okouzlujících obchůdků. Zachovává si tradiční atmosféru a umožňuje návštěvníkům poznat autentický ráz města.
 5. Festivaly a akce: V Bari se během roku koná několik evropských festivalů a akcí. Jednou z významných událostí je Festa di San Nicola, která se slaví v květnu a jejíž součástí jsou náboženská procesí, koncerty a ohňostroje. Tyto akce poskytují návštěvníkům jedinečné kulturní zážitky.
 6. Brána do Apulie: Bari je hlavním městem regionu Apulie, který je známý svými malebnými městečky, vinicemi a olivovými háji. Slouží jako ideální základna pro poznávání zbytku Apulie, včetně známých destinací, jako jsou Alberobello, Matera a Polignano a Mare.

Bari nabízí kombinaci historie, kultury, krásných pláží a kulinářských specialit. To z něj činí atraktivní prázdninovou destinaci pro dovolenou či při cestování křížem krážem Itálií.

Jako zajímavost lze zmínit, že se každoročně v italské Veroně koná slavný Veronský operní festival v Koloseu (Arena di Verona), který pojme až 15 000 diváků.

Co vidětDovolenáPamátkyVýlety