Ostrov Sal – dovolená na Kapverdách, počasí, letiště
Egypt je vysněnou destinací takřka všech generací. Někoho lákají faraoni a tisíciletá fascinující historie, další touží po sladkém nicnedělání na písčitých plážích s barevnými drinky v ruce, jiní touží prozkoumat podvodní svět, kterým je Egypt světově vyhlášený.
Kdo z jakéhokoliv důvodu nemůže nebo nechce jet do Egypta s cestovní kanceláří, vždy existuje možnost vydat se do náruče kolébky civilizace na vlastní pěst.
Letenky a ubytování
Letenky lze sehnat přes srovnávače letenek, případně se obrátit rovnou na konkrétní aerolinku a vybrat si let dle vlastních preferencí. Do Egypta létají jak charterové lety, tak přímé linky.
Z těch nejznámějších jde o Smart Wings, Air Cairo nebo Egypt Air. Přímý let z České republiky do egyptských letovisek trvá přibližně čtyři hodiny.
Výhodněji, zejména v zimních měsících lze pořídit i letenky s přestupem, například od Turkish Airlines nebo Pegasus Airlines. Celkový čas cesty se pak liší v závislosti na délce čekání na navazující spoj.
Ubytování v Egyptě je snadné rezervovat přes booking.com. Egypt disponuje všemi typy ubytovacích možností. Od ubytování v soukromých apartmánech, přes hostely, až po luxusní rezorty.
Letiště v Egyptě nejsou velká a pokud někoho na nočním letu napadne přespat do rána v příletové hale, může narazit. Na egyptských letištích zpravidla neexistují odpočinkové zóny ani adekvátní občerstvovací zařízení.
Přečkat první noc na letišti než se rozední a ušetřit tak peníze za první noc v hotelu je tudíž bláhové. Letištní security nenechají nikoho setrvávat v prostorech letiště. Zde pozor, ani na mezinárodních letištích není pravidlem, že se pracovníci domluví anglicky.
Před příletovou halou je v kteroukoliv denní i noční hodinu přítomno několik taxikářů, kteří jsou připraveni odvézt turisty do hotelů. Více než kde jinde je potřeba smlouvat, neboť ceny za jízdu v taxíku jsou několikanásobně nadsazené. Vždy je možné použít službu Uber.
Dojít z letiště do centra Hurghady pěšky je prakticky nemožné, neboť k letišti vede dlouhá příjezdová cesta lemovaná bezpečnostními check pointy, a navazuje na rychlostní silnici. Pěší cesta se zavazadly v horkých letních dnech je tudíž hazardem se zdravím.
Vízum do Egypta
Všeobecně platí, že čeští občané potřebují pro vstup do Egypta vízum. Existuje však výjimka: pokud se člověk chystá strávit dovolenou v turistických letoviscích na Sinajském poloostrově (např. Sharm El Sheikh) a jeho pobyt nepřesáhne 15 dní, vízum nepotřebuje.
Tato výjimka se vztahuje pouze na letecké přílety a pobyty striktně omezené na oblast Sinajského poloostrova. Pokud cestující plánují cestovat mimo tato letoviska, například do Káhiry nebo Luxoru, nebo pokud cestují po zemi, je vyřízení víza do Egypta nezbytné.
Doprava v Egyptě
Pro někoho, kdo nikdy nebyl v Africe a podobných přidružených zemích, může být prvotním šokem, že jej budou všichni odrazovat od opouštění hotelového areálu. Člověk nabyde dojmu, že se nemůže volně pohybovat. To však není pravda.
Egypt a zejména letoviska Hurghada, Sharm el Sheikh, Dahab nebo Marsa Alam jsou naprosto bezpečné destinace, kde je potřeba dát si největší pozor na neúnavné všudypřítomné prodejce suvenýrů.
Přitěžující okolností může být fakt, že v Hurghadě nejezdí prakticky žádná hromadná doprava. Místní a potažmo turisté se přesunují z místa na místo ve sdílených mikrobusech, které zastaví na mávnutí ruky tam, kde člověk zrovna potřebuje. Pro neznalé turisty však tento způsob dopravy může být stresující a nepohodlný.
Při cestování na vlastní pěst je však trocha nepohodlí součástí dobrodružství a člověk by měl být na adrenalin předem připravený. Opět platí, že pro privátnější cestování lze užít služby Uber nebo klasických taxi.
I v Egyptě však existuje možnost pronajmout si osobní automobil a všechna místa objet sám nezávisle na nikom. Řízení v Egyptě, zejména ve městech však vyžaduje zručného řidiče se zkušenostmi, neboť egyptská silniční pravidla se vymykají všemu evropskému rozumu. Přesto zde k dopravním nehodám dochází jen sporadicky.
Výlety z Hurghady
I výlety z Hurghady je možné podnikat po vlastní ose. Káhira letecky nebo autobusem, stejně tak Luxor nebo Asuán. Člověk však pro tento typ cestování musí mít předem připravený itinerář, co chce vidět a navštívit a mít jasný plán, jak se na místě přesouvat.
Na mnoha místech, zejména v horním Egyptě jako je Luxor, Asuán, Edfu nebo Kom Ombo, totiž Uber neoperuje a člověk musí spoléhat na vlastní nohy nebo předražené taxi.
Kdo by chtěl sobě i svému doprovodu ušetřit starostí, může si všechny organizované výlety objednat přes Čechy žijící v Egyptě.
Luxor
Určitě jedno z důležitých míst, které v Egyptě navštívit. Chrám v Karnaku určitě stojí za to, dále se tu nachází Údolí králů a chrám bohyně Hatšepsut. Tento výlet bývá koncipovaný velmi dobře, akorát v Karnackém chrámu pod tíhou dechberoucí historie má člověk pocit, že by tam chtěl strávit alespoň půl dne.
Kdo se odhodlá věnovat Luxoru alespoň dva dny, měl by vyzkoušet v brzkých ranních hodinách při východu slunce let balonem nad všemi archeologickými nalezišti.
Plavba po Nilu na banánovou plantáž je příjemným zpestřením výletu a ochutnávka místního sezónního ovoce (guava, datle, banány, pomeranče) taky. Cesta mikrobusem do Luxoru trvá zhruba 4 hodiny, avšak vyjíždí se brzy ráno. Je zajímavé sledovat, jak žijí místní obyvatelé a pozorovat beduíny na cestách vykuřující vodní dýmky.
Pyramidy a Káhira
Pro mnohé největší zklamání, pro druhé splněný životní sen. Dostat se k jedinému dochovalému divu světa se rovná zázraku. Organizovaný výlet z Hurghady je však masová záležitost, i když se turista odhodlá vydat se na cestu v rádoby liduprázdném lednu.
Šestihodinová cesta autobusem je náročná sama o sobě. Průvodce či průvodkyně sice mluví česky, avšak většinou to jsou místní průvodci, kteří se turistům snaží prodat kde co a dohodit byznys svým kamarádům. Výlet do Káhiry totiž kromě pyramid znamená i přesuny z místa na místo. Od egyptského muzea, přes výrobnu papyrusu, až po návštěvu místní parfumérie.
Na samotnou prohlídku pyramid má člověk v rámci organizovaného výletu omezenou dobu, zpravidla jen zhruba 2 hodiny. Poněkud překvapivé může být, že u velké pyramidy hned parkují spousty aut a také, že návštěvníci beztrestně šplhají po pyramidách nahoru. Všudypřítomní majitelé velbloudů neúnavně nabízejí svezení a i za pořízení snímku požadují peníze.
Plavba po Nilu může být pro mnohé šokujícím zážitkem, neboť řeka sama o sobě je všechno možné, jen ne čistá a ve vodě může plavat cokoliv, včetně různě velkých kusů mrtvého dobytka či drůbeže.
Samotné centrum Káhiry, kudy Nil protéká je lemováno luxusními hotely světových pětihvězdičkových řetězců, jako je Ritz Carlton, Sheraton, Hilton, nebo Four Seasons, které jsou po setmění atraktivně osvětleny.
Šnorchlování a potápění
Komu nestačí moře u hotelu, může si v Hurghadě dokoupit celodenní výlet lodí na ostrov Giftun a pláž s bílým pískem. Na lodi bývá plus mínus 30 lidí a na ostrov k plážím Orange, Paradise nebo Mahmya obvykle připlouvá kolem desítky dalších takových lodí.
Šnorchlování na rozsáhlém korálovém atolu však překoná veškerá trápení. Ne nadarmo je Egypt považován za třetí nejlepší destinaci pro potápění na světě. Šnorchlování a potápění je také oblíbené na ostrově Sal, který se nachází na opačné straně Afriky a kde je po celý rok příjemných 25 až 30 stupňů Celsia.
V Egyptě je potápění po Luxoru a pyramidách jedním z nejvíce výdělečných aktivit. Stovky potápěčských škol nabízejí zkušební ponory i potápěčské kurzy vedené v mnoha světových jazycích, včetně češtiny.
Egypt na vlastní pěst – ano či ne?
Cesta na vlastní pěst do Egypta není pro nezběhlé turisty moc doporučována. Pokud člověk zamýšlí strávit veškerý čas na pláži v hotelu, pak se vyplatí zakoupit zájezd u cestovní kanceláře, která se o vše postará. Včetně letenek, transferu do hotelu, ubytování a asistence delegáta. Není potřeba nic zařizovat a jen se nechat hýčkat.
Chce-li člověk naopak kus země procestovat, spát každý den na jiném místě a čas si zorganizovat pestřeji po vlastní ose a dle lokálních způsobů, může jej taková dovolená vyjít finančně mnohem lépe. Zejména co se výletů týče. V takovém případě se však od člověka očekává, že se domluví minimálně anglicky. Na odlehlejších místech Egypta však bude nutné znát alespoň pár slovíček a frází v arabštině.
Publikováno: 30. října 2023