Evropské národní parky – přírodní krása na kontinentu

Evropa

V Evropě existuje řada národních parků, které skýtají úchvatnou přírodu, krásné scenérie a bohatou faunu a flóru. Místa, kde si lze odpočinout, nadechnout se čerstvého vzduchu a aktivně strávit volný čas s rodinou, přáteli, nebo sami se sebou. Jaké jsou ty nejlepší evropské národní parky?

Následuje průvodce některými z nejkrásnějších evropských národních parků:

Národní park Plitvická jezera, Chorvatsko

Národní park Plitvická jezera je dechberoucí národní park nacházející se v Chorvatsku. Je to jeden z nejstarších a nejznámějších národních parků v jihovýchodní Evropě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO díky své neuvěřitelné přírodní kráse a unikátním geologickým úkazům.

Park leží v horské oblasti ve středním Chorvatsku, poblíž hranice s Bosnou a Hercegovinou. Rozkládá se na ploše asi 300 čtverečních kilometrů a je charakterizován sérií 16 terasovitých jezer propojených mnoha vodopády a kaskádami. Jezera jsou proslulá svými sytě tyrkysovými a smaragdovými barvami, které vznikají díky vzájemné interakci minerálů, slunečního světla a mikroorganismů.

Národní park Plitvická jezera je domovem různorodé flóry a fauny, s hustými lesy, loukami a různými druhy rostlin. Park poskytuje životní prostředí pro mnoho živočišných druhů, včetně hnědých medvědů, vlků, rysů a mnoha druhů ptáků.

Návštěvníci Plitvických jezer mohou objevovat park prostřednictvím sítě dobře udržovaných dřevěných lávek a pěších stezek, které nabízejí úchvatné výhledy na jezera a vodopády. K dispozici jsou také lodní výlety, kterými lze projet větší jezera. Park je oblíbeným cílem pro milovníky přírody, turisty a fotografy, přitahující návštěvníky z celého světa.

Z důvodu jeho oblíbenosti a citlivosti na dopady lidské návštěvnosti jsou zde zavedena pravidla pro ochranu přírodních zdrojů. Návštěvníci jsou povzbuzováni, aby dodržovali vytyčené stezky a respektovali pravidla s cílem zachovat krásu této jedinečné přírodní památky pro budoucí generace.

Národní park Jižní Velebit, Chorvatsko

Národní park Jižní Velebit (Nacionalni park Južni Velebit) je národní park nacházející se v Chorvatsku, v pohoří Velebit. Byl založen v roce 1981 a zahrnuje rozsáhlou oblast horské krajiny, lesů, údolí a skalních útesů na jižní části pohoří Velebit.

Národní park Jižní Velebit je známý svou bohatou biodiverzitou a unikátními geologickými útvary. Tato oblast je domovem různorodé fauny a flóry, včetně několika ohrožených druhů rostlin a živočichů. Mezi ně patří například orel skalní, sokol stěhovavý, kamzík horský, medvěd hnědý a další.

Nejvýznačnější geologickou formací v parku je tzv. „Modrič polje,“ které je jedním z největších krasových polí na světě. Je to rozsáhlá a bezlesá krasová náhorní plošina s jedinečným ekosystémem. Krasové jevy jsou také viditelné v mnoha dalších částech národního parku.

Pro turisty a pěší turisty nabízí Jižní Velebit mnoho atraktivních tras a turistických stezek, které vedou přes malebné údolí, lesy a skalní vrcholy. Jednou z nejznámějších tras je „Premužićeva staza,“ kamenná stezka dlouhá asi 57 km, která umožňuje turistům prozkoumat krásy parku až do vyšších poloh.

Jižní Velebit je také známý svými mnoha jeskyněmi a propastmi, což činí park atraktivním místem pro horolezce a speleology.

Pro milovníky přírody a dobrodružství je Národní park Jižní Velebit jednou z nejzajímavějších destinací v Chorvatsku, nabízejících nezapomenutelné zážitky z krás divoké přírody a unikátní geologické formace.

Národní park Sarek, Švédsko

Národní park Sarek se nachází ve Švédsku a patří mezi největší a nejdivočejší národní parky v Evropě. Tento rozsáhlý a neobydlený park leží v severní části Švédska v pohoří Skandinávie a je součástí větší chráněné oblasti nazývané „Švédská horská krajina“.

Národní park Sarek byl založen v roce 1909 a má rozlohu asi 1 970 čtverečních kilometrů. Jeho hlavním cílem je ochrana divoké a nedotčené přírody, alpských krajin, ledovcových údolí, štítů, ledovců a řek.

Park je známý svými vysokými horami, z nichž mnohé přesahují nadmořskou výšku 2 000 metrů, a nabízí nádherné pohledy na panoramata a ledovce. Mezi nejvýznačnější hory patří Sarektjåhkkå, často označovaná jako „král národního parku“, která dosahuje výšky 2 089 metrů.

V národním parku Sarek je minimum turistických značených stezek a infrastruktury, což znamená, že návštěvníci musí mít dostatečnou turistickou zkušenost a vybavení, aby se v této odlehlé a divoké krajině mohli pohybovat. Park je oblíbeným cílem pro dobrodružné turisty, horolezce, pěší turisty a fotografy, kteří hledají autentický zážitek v nezasažené přírodě.

V parku se nachází také mnoho divokých zvířat, jako jsou sobi, losi, medvědi, vlci a různé druhy ptáků. Sarek je také domovem několika Švédských původních etnických skupin Sámských obyvatel, kteří v této oblasti žili po tisíce let a dodnes si zachovávají svou tradiční kulturu a způsob života.

Švédsko je krásná země s nádhernou přírodou a kulturou, za návštěvu stojí nejen města jako Stockholm nebo Visby na ostrově Gotland. Pro návštěvníky, kteří hledají opravdovou divočinu a neopakovatelný zážitek z přírody, je národní park Sarek v Severním Švédsku určitě jedním z nejatraktivnějších cílů.

Národní park Jotunheimen, Norsko

Národní park Jotunheimen je rozsáhlý národní park nacházející se v Norsku, a je to jedno z nejikoničtějších a nejnavštěvovanějších pohoří ve Skandinávii. Název „Jotunheimen“ pochází z norštiny a znamená „Domov obrů“ nebo „Obrův domov“, což odkazuje na impozantní horské štíty a ledovce, které jsou charakteristickým rysem tohoto parku.

Park byl založen v roce 1980 a rozkládá se na území více než 3 500 čtverečních kilometrů v jižní části Norska. Je to oblast s náročným horským terénem, který zahrnuje více než 250 vrcholků s nadmořskou výškou přes 1 900 metrů, včetně nejvyšší hory Norska, Galdhøpiggenu, která dosahuje výšky 2 469 metrů.

Jotunheimen je známý svými úchvatnými ledovcovými údolími, jezery a vodopády, které vytvářejí nádhernou alpskou krajinu. Mezi nejznámější ledovcová jezera patří Gjende a Bygdin, které jsou oblíbenými cíli turistů.

Park nabízí nekonečné možnosti pro turistiku a horolezectví. Existuje mnoho dobře značených turistických stezek, které vedou k nejkrásnějším částem parku, včetně krásné stezky Besseggen, která spojuje jezera Gjende a Bessvatnet. Horolezci mají také možnost výstupu na několik vrcholků, včetně Galdhøpiggen a Glittertind.

Park je domovem různých druhů zvířat, jako jsou sobi, losi, lišky a různé druhy ptáků, včetně tetřeva hlušce. Návštěvníci by měli dbát ohledu na přírodu a respektovat zvířecí a rostlinný život v této chráněné oblasti.

Národní park Jotunheimen je populárním cílem pro milovníky přírody, horolezce a turisty, kteří hledají jedinečnou a divokou přírodu ve Skandinávii.

Národní park Peak District, Anglie

Národní park Peak District se nachází ve střední Anglii a je prvním zřízeným národním parkem ve Spojeném království. Byl vyhlášen v roce 1951 a rozkládá se na ploše více než 1400 čtverečních kilometrů. Tento park je známý svou malebnou krajinou, úchvatnými scenériemi a unikátními geologickými formacemi.

Park zahrnuje oblasti Derbyshire, Cheshire, Greater Manchester, Staffordshire a Yorkshire a je rozdělen na dvě části, White Peak a Dark Peak, přičemž každá má svůj charakteristický vzhled.

White Peak je charakterizován měkkými vápencovými údolími, pastvinami a řekami, které tvoří malebnou krajinu vhodnou pro pěší turistiku a odpočinek. Zdejší scenérie je klidnější a má jemnější charakter.

Dark Peak má naopak divočejší a drsnější ráz. Tato část parku je vyšší a hornatější, s hořejším typem krajiny, skalnatými výchozy, rašeliništi a rozlehlými plochami. Dark Peak je oblíbeným místem pro horolezectví, horskou turistiku a outdoorové aktivity.

Peak District je bohatý na historii a kulturu, a v parku se nachází mnoho zajímavých historických památek, starobylých vesnic, hradů a kostelů. Navíc jsou zde možnosti pro aktivní odpočinek, jako je cyklistika, rybaření, jízda na koni a jiné venkovní aktivity.

Park je také domovem pro různorodou faunu a flóru, včetně vzácných druhů ptáků a rostlin. Návštěvníci mohou očekávat setkání s různými druhy ptáků, zvěře, ať už je to v lesích nebo na pastvinách.

Národní park Peak District je oblíbenou destinací pro milovníky přírody, turisty i místní obyvatele. Nabízí mnoho možností pro relaxaci, dobrodružství a objevování anglického venkova.

Národní park Peneda-Gerês, Portugalsko

Národní park Peneda-Gerês (Parque Nacional da Peneda-Gerês) se nachází v severním Portugalsku a je jediným národním parkem v této zemi. Byl založen v roce 1971 a rozkládá se na území přesahujícím 700 čtverečních kilometrů. Název parku pochází od dvou horských řetězců, Peneda a Gerês, které tvoří jeho krajinu.

Tento národní park je známý svou rozmanitostí přírodních krás, od horských vrcholků a údolí až po husté lesy, řeky a vodopády. Park je jedinečným přírodním rájem, kde se nachází několik ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Jedním z hlavních rysem parku je jeho divoká a nedotčená příroda. Rozkládá se zde horská krajina s vysokými štíty, vodopády a krásná ledovcová jezera. Mezi nejznámější ledovcová jezera patří Caniçada a Vilarinho das Furnas.

Národní park Peneda-Gerês nabízí nespočet možností pro outdoorové aktivity, jako je turistika, pěší turistika, horská cyklistika a rybaření. Je to také oblíbené místo pro pozorování ptáků a přírodní fotografii.

Park je domovem různorodé fauny, jako jsou divoká prasata, kamzíci, vlci, rysy a mnoho druhů ptáků. V rámci úsilí o ochranu ohrožených druhů byly provedeny opatření k podpoře ochrany a obnovy životního prostředí v parku.

Kromě přírodní krásy jsou v parku také pozoruhodné historické a kulturní památky, včetně tradičních horských vesnic a starých pastvin.

Národní park Peneda-Gerês je ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a krásu přírody, a je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel, kteří sem přicházejí prozkoumat krásy tohoto jedinečného koutu. To nejlepší z Portugalska.

Národní park Vatnajökull, Island

Národní park Vatnajökull (Vatnajökulsþjóðgarður) se nachází na Islandu a je jedním z největších národních parků v Evropě. Byl založen v roce 2008 a rozkládá se na ploše přes 14 000 čtverečních kilometrů. Název parku je odvozen od ledovce Vatnajökull, který je hlavní dominantou tohoto parku.

Vatnajökull je největším ledovcem na Islandu a také ve všech severních zemích. Park je výjimečným přírodním rájem s množstvím různorodých krajin. Zahrnuje ledovce, horské štíty, ledovcová jezera, ledovcové laguny, geotermální oblasti, vodopády a krásná údolí.

Park je rozdělen na několik oblastí, z nichž každá nabízí unikátní zážitky a scenérie. Mezi nejznámější části patří Skaftafell, který je známý svými krásnými ledovcovými jezery a turistickými trasami. Další významnou oblastí je Jökulsárlón, ledovcová laguna plná tříštících se ledovců, což je jedno z nejoblíbenějších míst pro fotografování na Islandu.

Národní park Vatnajökull nabízí mnoho možností pro outdoorové aktivity, jako je turistika, ledovcové túry, horolezectví a jízda na sněžných skútrech. V parku jsou také populární vodopády, jako jsou Svartifoss a Dettifoss, které jsou fascinujícími přírodními útvary.

Park je také domovem bohaté fauny, včetně ptáků, tuleňů, sobů a ledních medvědů. Mezi nejvýznačnější zvířata patří také ohrožené populace vydry říční.

Národní park Vatnajökull je vyhledávanou destinací pro milovníky přírody a dobrodruhů, kteří hledají jedinečné zážitky a nádherné scenérie ledovců a ledovcových jezer. Tento park nabízí nezapomenutelné zážitky a je jedním z nejatraktivnějších míst k návštěvě na Islandu.

Národní park Durmitor, Černá Hora

Národní park Durmitor se nachází v západní části Černé Hory a je dalším z nádherných přírodních pokladů této balkánské země. Byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1980 díky své jedinečné krajině, horským vrcholkům, ledovcovým jezerům a bohaté biologické rozmanitosti.

Durmitor je pohoří, které je součástí Dinárských hor, a národní park se rozkládá na rozloze více než 390 čtverečních kilometrů. Je proslulý svými vysokými skalnatými horami, hlubokými kaňony, zelenými údolími a ledovcovými jezery, která se nacházejí na území parku.

Nejvyšší horou Durmitoru je Bobotov Kuk, která dosahuje nadmořské výšky 2 523 metrů. Tato oblast je oblíbenou destinací pro pěší turistiku a horolezectví, nabízející nádherné výhledy na okolní krajinu. Mezi další známé vrcholky patří Prutaš, Planinica, Minin Bogaz a další.

V rámci národního parku Durmitor se nachází více než 20 ledovcových jezer, z nichž největší a nejznámější jsou Crno jezero (Černé jezero) a Zminje jezero. Tyto jezera jsou obklopena horskými vrcholy a tvoří malebné scenérie.

Park nabízí také bohatý životní prostor pro faunu, včetně různých druhů ptáků, savců a obojživelníků. Mezi zvířecí druhy, které zde lze spatřit, patří medvědi, vlci, rysy, kamzíci a další.

Durmitor je také vyhledávanou destinací pro outdoorové aktivity, jako je rafting na řece Tara, která teče v hlubokém kaňonu a je známá jako „Tarská soutěska“. Tento kaňon je jedním z nejhlubších na světě a přitahuje dobrodružné turisty z celého světa.

Pro milovníky přírody, turisty a dobrodruhy je Národní park Durmitor jedním z nejkrásnějších míst k návštěvě v Černé Hoře a poskytuje skvělý zážitek z divoké a neporušené přírody Balkánu. Vstupní branou do těchto krásných parků je hlavní město Podgorica.

Při cestování po Balkánu za návštěvu stojí Albánie, která sousedí s Černou Horou a pyšní se krásnou přírodou, horami, plážemi a jezery. Jedním z nejoblíbenějších a nejúžasnějších albánských jezer je Ohridské jezero, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je společné se Severní Makedonií.

Národní park Sutjeska – přírodní skvost v Bosně a Hercegovině

Národní park Sutjeska, založený v roce 1962, vytváří rozsáhlý přírodní rajon prostý divoké krásy. Jeho nejstarší chráněné lesy v Evropě, včetně údolí Neretvy, skrývají endemické rostliny a živočichy, čímž lákají milovníky přírody a ornitology.

Tato perla v srdci Bosny a Hercegoviny nabízí nejen bohatou biodiverzitu, ale také historické dědictví. Bitva na Sutjesci, odehrávající se zde během druhé světové války, je připomínána památníky a muzeem, poskytující návštěvníkům jedinečný vhled do minulosti.

Národní park Sutjeska je rovněž rájem pro turisty a dobrodruhy, nabízející rozsáhlou síť turistických stezek a vrchol Maglić pro horolezce. Je to místo, kde se příroda a historie setkávají, tvořící harmonický celek, který láká návštěvníky z celého světa.

Národní park Killarney, Irsko

Tento národní park je výjimečný svými jezery, vodopády a bujnou zelení. Zvířecí obyvatelé zahrnují jelena, jeleního jelena, lišku a mnoho druhů ptáků.

Tyto evropské národní parky nabízejí úžasnou přírodu a jedinečnou biodiverzitu. Pokud máte rádi outdoorové aktivity, pozorování divokých zvířat nebo si jen chcete užít nádherné scenérie, jsou tyto národní parky ideálním místem pro vaši dovolenou.