Albánie – dovolená, zkušenosti, zajímavosti

Evropa

Albánie je krásná země s úžasnou krajinou, starobylými ruinami a bohatým kulturním dědictvím. Nabízí kombinaci pláží, hor a historických památek. Lze si prohlédnout města, jako je Tirana a Berat, navštívit památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, jako je Butrint nebo Gjirokastër, nebo si užít úžasnou Albánskou riviéru. Je Albánie bezpečná a vyplatí se dovolená v této zemi?

Kde je Albánie? Co dělat během dovolené v Albánii a jaké mají lidé zkušenosti s dovolenou v Albánii? Vše, co potřebuje člověk vědět o Albánii – zajímavosti, ceny Albánie, albánština, hory Albánie i moře a pláže a mnoho dalšího.


CO ČLÁNEK OBSAHUJE:

  1. Cestování do Albánie – kde je?
  2. Tirana, Albánie – hlavní město
  3. Dovolená v Albánii – co navštívit?
  4. Moře Albánie – pláže
  5. Albánie – hory
  6. Albánie – ceny, je zde levněji?
  7. Měna Albánie – čím se zde platí?
  8. Albánie – bezpečnost
  9. Albánština – jak se domluvit?
  10. Albánie – zajímavosti
  11. Dovolená v Albánii – zkušenosti

Cestování do Albánie – kde je?

Albánie se nachází na Balkánském poloostrovějihovýchodní Evropě. Hraničí s Černou Horou na severozápadě, Kosovem na severovýchodě, Severní Makedonií na východě a Řeckem na jihu. Na západě má také pobřeží podél Jaderského a Jónského moře.

Při cestování do Albánie si lze vybrat z různých možností dopravy v závislosti na výchozí poloze.

  • Letadlem: Mezinárodní letiště se nachází v hlavním městě Albánie Tiraně (TIA) a v dalších městech, jako jsou Durres, Vlore a Saranda. Na tato letiště lze letět z různých velkých měst v Evropě i mimo ni.
  • Autem: Pokud člověk cestuje ze sousedních zemí, jako je Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie nebo Řecko, může se do Albánie dostat autem. Existují zde hraniční přechody a Albánii s okolními zeměmi spojuje silniční infrastruktura.
  • Autobusem: Několik mezinárodních autobusových společností provozuje linky do Albánie ze sousedních zemí, včetně Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Řecka. Autobusová nádraží a jízdní řády jsou v příslušných zemích.
  • Trajektem: Pokud člověk cestuje z Itálie, může se do albánských přístavů Durres nebo Vlore dostat trajektem z italských přístavních měst, jako je Bari, Ancona nebo Terst.

Albánie je známá svou pohostinností a dostupnými cenami. Stejně jako při každém rozhodování o cestě je však doporučeno před konečným rozhodnutím provést další průzkum o zemi, místních zvyklostech, bezpečnostních aspektech a cestovních omezeních.

Před plánovaným cestováním do Albánie je lepší zkontrolovat aktuální cestovní informace, včetně vízové povinnosti a případných omezení.

Tirana, Albánie – hlavní město

Tirana je největší a hlavní město Albánie. Nachází se v centrální části země a žije zde přibližně 800 000 obyvatel. Tirana je známá svou živou energií a nabízí kombinaci staré a moderní architektury, včetně barevných budov v centru města.

Jedním z unikátních architektonických děl Evropy je Pyramida v Tiraně, tedy přesněji Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnori. Ta dnes slouží jako místo národních sportů.

Město má bohatou historii, v minulosti bylo pod osmanskou, italskou a komunistickou nadvládou. Dnes se tato evropská metropole může pochlubit rozvíjející se uměleckou a kulturní scénou a množstvím restaurací, kaváren a obchodů.

Hlavní město Albánie, Tirana, slouží také jako vstupní brána k poznávání přírodních krás Albánie s nedalekými horami a pobřežními oblastmi.

Tirana je oblíbenou turistickou destinací, která žije ve dne v nocích.

Dovolená v Albánii – co navštívit?

Albánie se stává stále oblíbenější turistickou destinací díky své jedinečné kombinaci nádherné přírody, bohaté historie a živé kultury. Zde je několik nejzajímavějších památek, evropských národních parků a dalších míst, která stojí za to navštívit během dovolené v Albánii:

  • Tirana
  • Berat
  • Gjirokastër
  • Národní park Butrint
  • Albánská riviéra
  • Národní park Valbona Valley
  • Ohridské jezero
  • Apollonie
  • Ksamilské ostrovy
  • Bunk’Art

Nesmí se zapomínat, že Albánie toho nabízí mnohem více, než je zde uvedeno. Dovolená v Albánii slibuje nezapomenutelné zážitky, od skrytých klenotů po přátelské místní obyvatele. Stále oblíbenější je dovolená u albánského moře a lidé častěji vyhledávají v Albánii ubytování u moře.

Moře Albánie – pláže

Přirozená krása: Albánie se může pochlubit nádhernými plážemi a křišťálově čistou vodou podél pobřeží, které nabízí malebné a úchvatné prostředí. Rozmanitá krajina země sahá od dlouhých písečných úseků až po odlehlé zátoky a skalnaté pobřeží.

Nedotčené a neponičené: Na rozdíl od mnoha jiných evropských plážových destinacích jsou pláže Albánie stále relativně neobjevené a zachovávají si svůj přírodní půvab. Absence nadměrné komerční zástavby zajišťuje návštěvníkům autentičtější a klidnější zážitky.

Příznivé klima: Albánie má středomořské klima, které se vyznačuje dlouhými horkými léty a mírnými zimami. Příjemné počasí umožňuje užívat si pláží a moře Albánie po značnou část roku, což prodlužuje turistickou sezónu.

Rozmanitost pláží: Albánie uspokojuje různé preference díky široké škále typů pláží. Od rušných městských pláží, jako jsou Durres a Vlora, až po klidnější a skryté pláže, jako jsou Dhërmi a Ksamil, si návštěvníci mohou najít takovou pláž Albánie, která vyhovuje jejich přáním, ať už jde o odpočinek nebo dobrodružství. Navíc si lze u mnoha pláží zařídit v Albánii ubytování u moře.

Outdoorové aktivity: Kromě lenošení na písečném pobřeží nabízejí pláže i moře Albánie také různé outdoorové aktivity pro milovníky dobrodružství. Oblíbené jsou vodní sporty, jako je šnorchlování, potápění a jízda na vodním skútru, plážový volejbal, pěší turistika a objevování okolních stezek a jeskyní.

Albánské pláže jsou krásné a oblíbené u místních i turistů.

Albánie – hory

Albánie je hornatá země, která se vyznačuje krásnou krajinou s rozmanitými horskými masivy. Albánské Alpy, známé také jako Prokleté hory, se nacházejí v severní části země. Tato pohoří nabízejí nádherné výhledy, náročné turistické stezky a malebná jezera. V této oblasti se nachází také nejvyšší vrchol Albánie, hora Korab.

Kromě toho patří k oblíbeným horám Albánie také pohoří Sharr, které hraničí s Kosovem a Severní Makedonií, a pohoří Ceraunian podél pobřeží Jaderského moře.

Hory v Albánii poskytují příležitosti pro outdoorové aktivity, jako je pěší turistika, lyžování a horolezectví, a lákají místní i zahraniční návštěvníky.

Albánie – ceny, je zde levněji?

Ceny v Albánii za ubytování se značně liší v závislosti na městě nebo regionu. Ve velkých městech, jako je hlavní město Albánie, Tirana, a v pobřežních městech, jako je Saranda nebo Vlora, bývají ceny ubytování, zvlášť v Albánii ubytování u moře, vyšší ve srovnání s menšími městy nebo venkovskými oblastmi.

Jídlo a stravování v Albánii může být cenově velmi dostupné, zejména pokud se člověk stravuje v místních restauracích nebo na trzích. Tradiční albánská kuchyně, nepoznaný klenot evropské gastronomie, nabízí širokou škálu jídel za rozumné ceny. Možnosti mezinárodního stravování, mohou být dražší, ale ve srovnání s jinými evropskými destinacemi jsou stále relativně dostupné.

Také náklady na dopravu jsou přiměřené. Veřejná doprava, jako jsou autobusy a minibusy, je obecně levná a pohodlná pro cestování v rámci měst nebo mezi různými regiony. Také taxíky jsou ve srovnání s jinými zeměmi relativně levné.

Celkově lze říci, že ačkoli mohou existovat určité regionální rozdíly, jsou ceny Albánie ve srovnání s mnoha jinými evropskými zeměmi obecně považovány za příznivé.

Měna Albánie – čím se zde platí?

Albánská měna se nazývá albánský lek (symbol: L). Byl zaveden v roce 1926 a dělí se na 100 qindarků.

Bankovky jsou k dispozici v nominálních hodnotách 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 lekë, zatímco mince jsou v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 lekë. Měna Albánie – lek je jediným zákonným platidlem přijímaným pro transakce v zemi.

Albánské leky jsou specifickou měnou, která se používá jen v Albánii.

Albánie – bezpečnost

Jaká je v Albánii bezpečnost? Albánie je obecně považována za bezpečnou zemi pro cestující. Míra kriminality je poměrně nízká a násilné trestné činy jsou vzácné. Může však docházet k drobným krádežím a kapesním krádežím, zejména v přeplněných turistických oblastech.

Doporučuje se přijmout preventivní opatření, jako je bezpečné uložení cenností a obezřetnost vůči svému okolí. Občas se mohou vyskytnout politické demonstrace a protesty, kterým je lepší se vyhnout, v rámci předcházení případným rizikům.

Pokud jde o rizika přírodních katastrof, Albánie je náchylná k zemětřesením, proto je vhodné znát nouzové protokoly a v případě zemětřesení se řídit pokyny místních úřadů. Celkově lze říci, že informovanost a dodržování opatření zdravého rozumu pomohou zajistit bezpečnost při návštěvě Albánie.

Albánština – jak se domluvit v Albánii

Albánština je úředním jazykem Albánie a Kosova, mluví se jí také v některých částech Makedonie, Černé Hory, Řecka a Itálie. Jedná se o indoevropský jazyk s vlastní jedinečnou větví zvanou albánština. Má dva hlavní dialekty: tosk a gheg.

Mladší lidé umí anglicky, stejně tak obchodníci a personál v turistických lokalitách. Mimo ně může být domluva složitější. Zde je několik základních frází, které přijdou vhod:

  • Mirëdita (vysloveno jako miredíta) – dobrý den
  • Faleminderit (falemindérit) – děkuji
  • Te Lutem (té lutém) – prosím
  • Më Falni (me fálny) – promiňte
  • Sa kushton kjo? (sá kuštón kjó) – kolik to stojí?
  • A flisni anglisht? (á flísn anglíš) – mluvíte anglicky?

Albánština má vlastní abecedu, která byla odvozena z latinky. Vyniká svými gramatickými rysy, včetně složitého systému deklinace podstatných jmen a absence gramatického rodu. Celkově je albánština bohatý a svébytný jazyk s dlouhou historií.

Albánie – zajímavosti

Albánie je jednou z nejstarších zemí Evropy a její historie sahá až do starověku. Obývali ji Ilyrové, starověký indoevropský kmen. Jaké jsou další zajímavosti o Albánii?

  • Matka Tereza, nositelka Nobelovy ceny míru, uznávaná za svou charitativní činnost, se narodila ve Skopje (dnes hlavní město Severní Makedonie) albánským rodičům.
  • Albánie je proslulá svou pohostinností a tradicí chovat se k hostům s velkou úctou a štědrostí. Řídí se jedinečným kulturním kodexem cti zvaným „besa“, který klade důraz na důvěru, věrnost a dodržování slibů.
  • V roce 1967 se Albánie stala prvním oficiálně vyhlášeným ateistickým státem na světě, který vznikl za vlády komunistického režimu. Všechny náboženské praktiky byly zakázány a náboženské stavby byly většinou zničeny nebo přemístěny.
  • Země má bohaté kulinářské dědictví, oblíbená jsou jídla jako „byrek“ (tradiční koláč plněný masem, sýrem nebo špenátem) a „tavë kosi“ (pečené jehněčí s jogurtem). V albánské kuchyni se často mísí balkánské, středomořské a osmanské vlivy.
  • Albánie je známá svými pestrými a barevnými tradičními kroji, hudbou a tancem. Národní tanec, známý jako „valle“, zahrnuje řadu elegantních a energických kroků, které se často tančí ve skupinách.

Poznávání Albánské kultury a historie nesmí chybět na žádné cestě do této země. Jedná se o zemi se spoustou skrytých tajemství a zajímavostí. Albánie má každému vždy co nabídnout.

Albánský folklór je v zemi velmi viditelný a jedná se převážně o kroje a tradiční hudbu.

Dovolená v Albánii – zkušenosti

Lidé mají zkušenosti s dovolenou v Albánii různé. Dle většiny lidí, kteří Albánii navštívili, je to ale země s nádhernou přírodou a krásnými plážemi. Zároveň jsou hodně oblíbené v Albánii ceny, protože jsou ve srovnání s jinými zeměmi daleko nižší. Často chválená je také například bezpečnost Albánie,

Na druhou stranu ale lidé často zmiňují albánské životní podmínky. Mluví až o bídě a chudobě, což způsobuje, že jsou ceny v Albánii tak nízké. Někteří zmiňují i špatné zkušenosti s ubytováním, tedy nedostatečně uklizené ubytovací zařízení. Zároveň maminky nedoporučují jezdit na dovolenou do Albánie s miminky nebo malými dětmi.

Obecně jsou ale lidé dle zkušeností s dovolenou v Albánii spokojení a doporučují ostatním zemi navštívit. Jedná se o oblíbenou a ne tak vzdálenou destinaci.