Lom Velká Amerika – co zde dělat, výlety v okolí

Česko

Jen několik kilometrů jihozápadně od Prahy se rozkládá kouzelný a tajemný svět přírodních krás a neuvěřitelných panoramat. Lom Velká Amerika.

Tento bývalý lom se stal magnetem pro všechny, kteří hledají únik z městského ruchu a touží po nezapomenutelných zážitcích.

Je ideálním typem na výlet v okolí Prahy. Nachází se v okrese Beroun, asi 30 minut jízdy autem od Prahy. V okolí se rovněž nachází spousta dalších míst, která stojí za navštívení.

Co je lom Velká Amerika?

Velká Amerika je opuštěný vápencový lom nacházející se v oblasti Českého krasu. Protože se podobá krajině Grand Canyonu, dostal přezdívku „Český Grand Canyon“.

Lom, který je dlouhý 750 metrů, široký 150 metrů a hluboký až 80 metrů. Je napůl zaplavený tyrkysově modrou vodou a je obklopen strmými vápencovými stěnami.

Přestože platí do lomu zákaz vstupu, správa již dlouhou dobu bojuje s návaly turistů, kteří zákazy nerespektují.

Zaparkovat je možné přímo na parkovišti u lomu. Chcete-li si pořídit tu nejznámější fotografii, kterých je plný internet, stačí necelá minuta chůze z parkoviště.

Podél lomu Velká Amerika však vede cesta, díky které lze dojít i na mnohem zajímavější místa.

Co dělat v lomu Velká Amerika?

Procházka okolo lomu je jednoduchá a příjemná, vhodná pro rodiny s dětmi i pro náročnější turisty. Z vrcholu se lze kochat nádhernými výhledy na modrou hladinu jezera a okolní krajinu.

Díky své jedinečnosti a kráse se Velká Amerika stala oblíbeným místem pro fotografy. Nenechte si ujít příležitost zachytit tento kousek divoké přírody.

Je důležité poznamenat, že plavání a lezení po stěnách jsou v lomu zakázány pro nebezpečí, které tyto aktivity představují. I tak Velká Amerika patří mezi nejkrásnější místa v ČR.

Jak se dostat do Velké Ameriky?

Lom Velká Amerika je snadno dostupný jak pěšky, tak na kole z nedaleké vesnice Mořina, kde je také možné parkování.

Lom Velká Amerika je skvělým cílem pro jednodenní výlet. Ať už jste milovníkem přírody, fotografie, nebo jen hledáte klidné místo k relaxaci, Velká Amerika nabídne nevšední zážitky a nádherné výhledy.

Velká Amerika – výlety v okolí

Když už se někdo chystá na návštěvu lomu Velká Amerika, měl by vědět, že v blízkosti se nachází několik jiných zajímavostí a atrakcí, které mohou ještě obohatit jeho výlet:

Nedaleko lomu Velká Amerika se tyčí jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů v České republice – Karlštejn. Tento středověký hrad je skutečnou perličkou mezi českými hrady.

V blízkosti lomu Velká Amerika se nachází další lomy, které lze navštívit jako součást pěšího výletu – Malá Amerika a Mexiko. Malá Amerika je rovněž vodní lom, zatímco Mexiko je suchý lom.

Koněpruské jeskyně pokrývají více než 2 km a jsou největším jeskynním systémem v České republice, který je otevřený pro veřejnost. Jde o pravou podzemní oázu plnou krápníků a stalaktitů.

Kousek od lomu leží město Beroun, které může být příjemnou zastávkou při návštěvě Velké Ameriky.

Okolí lomu Velká Amerika nabízí mnoho možností, jak strávit příjemný a aktivní den. Při vícedenním výletu by pak vhodné ubytování mohly nabídnout kempy v okolí.

Co vidětVýlety