Kam na výlet v Praze a okolí – pěší výlety, výlety s dětmi a další

Česko

Praha je hlavní město České republiky, které se nachází ve střední Evropě. Je proslulá svou úžasnou architekturou, historickými památkami a bohatým kulturním dědictvím. Město je často nazýváno „městem stověžatým“ díky množství zachovalých gotických, barokních a renesančních staveb.

Mezi hlavní atrakce patří ikonický Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Praha je také proslulá svým rušným nočním životem, tradiční českou kuchyní a vyhlášenou českou pivní kulturou. Díky svému jedinečnému kouzlu a malebným scenériím je město oblíbeným turistickým cílem.

Která jsou ta nejlepší místa, kam na pěší výlet v okolí Prahy, autem, nebo i vlakem? Jaké jsou nejlepší tipy na zajímavé výlety v okolí Prahy s dětmi?

Historické výlety vlakem v okolí Prahy

V okolí Prahy se nachází několik historických památek, které stojí za návštěvu a jsou snadno dostupné vlakem. Mezi historicko-poznávací výlety vlakem v okolí Prahy patří např:

 • Hrad Karlštejn: Hrad Karlštejn je gotická pevnost postavená ve 14. století českým králem a císařem Svaté říše římské Karlem IV., která se nachází asi 30 km jihozápadně od Prahy. Je známým Evropským hradem pro svou úchvatnou architekturou a jsou v něm uloženy císařské korunovační klenoty.
 • Kutná Hora: Kutná Hora se nachází asi 70 km východně od Prahy a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO díky své středověké historii těžby stříbra. Mezi hlavní pamětihodnosti města patří Sedlecká kostnice, kaple vyzdobená lidskými kostmi, a gotický chrám svaté Barbory.
 • Český Krumlov: Český Krumlov se nachází asi 170 km jižně od Prahy a je malebným městem známým svým dobře zachovalým středověkým starým městem. Centrem města je českokrumlovský hrad, rozsáhlý komplex pocházející ze 13. století.
 • Terezín: Terezín se nachází asi 60 km severozápadně od Prahy a je bývalým nacistickým koncentračním táborem a ghettem z období druhé světové války. Nyní slouží jako památník a muzeum připomínající oběti holocaustu.
 • Lidice: Lidice jsou obec, která byla v roce 1942 zcela zničena nacisty jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha. Na místě dnes stojí Památník Lidice, který vzdává hold obětem a slouží jako připomínka válečných zvěrstev.

To je jen několik příkladů a v okolí Prahy je mnoho dalších historických památek, které stojí za to prozkoumat v závislosti na zájmech a preferencích jedince.

Zajímavé výlety v okolí Prahy – vyhlídky

Pražský hrad: Z hradního komplexu je nádherný výhled na panorama města včetně ikonických památek, jako je Karlův most a řeka Vltava.

Letenský park: Letenský park se nachází na kopci nad městem a nabízí krásný výhled na historické centrum Prahy a řeku Vltavu. Nachází se zde také slavné sousoší Metronom a spousta stánku s občerstvením, kde se lze osvěžit studeným nápojem, nebo si vychutnat dezert ořechová roláda.

Karlův most: Při přechodu Karlova mostu se návštěvníci mohou kochat výhledem na Pražský hrad, Vltavu a barevné střechy Malé Strany.

Tančící dům: Z této jedinečné architektonické památky je krásný výhled na pražské panorama, zejména na Národní divadlo a Pražský hrad.

Tančící dům je jeden ze skvostů moderní architektury v Praze.

Žižkovská televizní věž: Žižkovská televizní věž je sice dále od centra města, nabízí ze své vyhlídkové terasy působivé panorama Prahy. Je známá svým netradičním designem.

Park Riegrovy sady: Tento park zdobí příjemná atmosféra a krásný výhled na panorama Prahy včetně Pražského hradu a televizní věže.

Věž Staroměstské radnice: Z radniční věže je nádherný výhled na samotné náměstí a okolní historické budovy.

Pěší výlety v okolí Prahy

V okolí Prahy se nachází několik skvělých turistických cílů, které nabízejí krásné scenérie a dobře značené stezky. Jsou tedy ideálními místy pro pěší výlety v okolí Prahy. Jedním z nich je například lom Velká Amerika. Zde je několik dalších možností, kam na výlet v Praze a okolí:

 • Národní park České Švýcarsko: Tento národní park patří mezi nejoblíbenější národní parky v Evropě. Nachází se asi dvě hodiny autem severně od Prahy. Nabízí úchvatné pískovcové útvary, hluboké kaňony a romantické vyhlídky, jako je Pravčická brána, největší přírodní skalní oblouk v Evropě.
 • Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko: Nachází západně od Prahy a je známá svými malebnými lesy, kopci a hradem Křivoklát. Je zde mnoho stezek pro všechny úrovně turistů a lze si zde vychutnat klidnou atmosféru a rozmanitou faunu a flóru.
 • Český ráj: Lze ho nalézt severovýchodně od Prahy. Je známý svými jedinečnými skalními útvary, jako jsou například slavné Prachovské skály. Vedou tudy četné turistické stezky, které člověka provedou hlubokými lesy, pískovcovými skalami a středověkými hrady.
 • Hrad Karlštejn: Tento středověký hrad se nachází asi 30 km jihozápadně od Prahy a je obklopen krásnou krajinou. Turistické stezky v okolí Karlštejna nabízejí kombinaci historie, přírody a nádherných výhledů.
 • Riegrovy sady: Pro ty, co hledají, kam na výlet v Praze a okolí se nabízí Riegrovy sady. Nabízí síť pěších cest, krásné zahrady a panoramatický výhled na pražské panorama.

Je důležité si předem ověřit obtížnost tras a podle toho se připravit. Mít s sebou vhodné turistické vybavení je samozřejmostí. Tato místa jsou snadno dostupná autem, nebo veřejnou dopravou. Tato místa jsou ideální na výlety vlakem v okolí Prahy pro milovníky vlaků.

Poznávání Prahy – pěšky nebo na 4 kolech?

Obecně se doporučuje prozkoumávat Prahu pěšky, protože je to kompaktní město vhodné pro pěší. Chůze umožní plně se ponořit do jedinečného kouzla a krásy města. Pěšky se lze pohybovat zejména v historickém centru s úzkými dlážděnými uličkami a četnými pamětihodnostmi, které se nacházejí v těsné blízkosti.

Při chůzi lze také narazit na skryté skvosty, objevit místní obchody, kavárny a restaurace a zblízka ocenit architekturu a kulturu. Pěší chůze také umožňuje flexibilní prozkoumávání vlastním tempem a zastavení, kdykoli si budete přát.

Během procházek centrem Prahy může člověk objevit spoustu kouzelných míst.

Praha však disponuje efektivním a rozsáhlým systémem veřejné dopravy, včetně tramvají, autobusů a metra. Veřejná doprava může být užitečná při překonávání delších vzdáleností, při cestě k pamětihodnostem na okraji města nebo při šetření časem a energií. Zejména metro může být vhodnou volbou pro překonání větších vzdáleností v rámci Prahy.

Nakonec je často nejlepším řešením kombinace chůze a veřejné dopravy. Procházka po hlavních památkách a prozkoumávání úzkých uliček vám umožní důvěrný zážitek z města. Veřejnou dopravu mezitím lze využít pro vzdálenější cíle nebo v případě, že je potřeba efektivně překonat větší území.

Kam na výlet v okolí Prahy s dětmi

V okolí Prahy je několik atrakcí vhodných pro rodiny s dětmi, které lze navštívit. Mezi oblíbené výlety v okolí Prahy s dětmi patří:

 • Pražská zoologická zahrada: Zoo Praha se nachází kousek za městem a je jednou z nejlépe hodnocených zoologických zahrad na světě. Nabízí širokou škálu zvířat, interaktivní expozice a aktivity vhodné pro rodiny.
 • Aquapalace Praha: Tento velký aquapark nabízí množství bazénů, skluzavek a vodních atrakcí vhodných pro všechny věkové kategorie. Jeho součástí je také lázeňská a wellness zóna pro dospělé.
 • DinoPark Praha: Zábavní park s tématikou dinosaurů, který kombinuje zábavu a vzdělávání. Vystavuje modely dinosaurů v životní velikosti a nabízí interaktivní výstavy a aktivity.
 • Vyšehrad: Starobylá pevnost s krásnými zahradami, dětskými hřišti a malebným výhledem na město. Nacházejí se zde také historické budovy a půvabný hřbitov, kde jsou pohřbeny známé české osobnosti.
 • Křižíkova fontána: Velká vodní fontána na pražském Výstavišti, která během letních večerů nabízí fascinující světelnou a hudební show.
 • Petřín: Zelená oáza uvnitř města s lanovou dráhou, zrcadlovým bludištěm, růžovou zahradou a hvězdárnou s nádherným panoramatickým výhledem na Prahu.
 • Zrcadlový labyrint: Tato atrakce se nachází v Tančícím domě a nabízí jedinečné zrcadlové bludiště, které jistě pobaví děti i dospělé.
 • Legoland Discovery Centre: V tomto krytém areálu lze objevit atrakce s tématikou Lega, interaktivní exponáty, 4D kino a obchod s Lego zbožím.

To je jen několik tipů, kam na výlety v okolí Prahy s dětmi. Praha a její okolí však nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí, které jsou určeny pro rodiny s dětmi.

Zajímavé výlety v Praze a okolí pro páry

Praha a její okolí nabízí nepřeberné množství možností pro romantické výlety. Ať už hledáte netradiční zážitky, klidné procházky v přírodě nebo chcete jen tak relaxovat ve dvou, najdete tu to pravé.

Tipy na výlety:

 • Prožít tajemnou atmosféru v opuštěném lomu. Lom Velká Amerika v Mořině, s tyrkysovou vodou a skalnatými stěnami, je ideální pro milovníky industriální krásy.
 • Vydat se na plavbu lodí po Vltavě. Při plavbě se vám naskytnou úchvatné panoramatické výhledy na Pražský hrad, Karlův most a další památky.
 • Navštívit Karlštejn a pokochat se krásou gotického hradu. Prohlídka hradu s průvodcem přiblíží jeho bohatou historii a legendy.
 • Prozkoumat malebné uličky a zákoutí Českého Krumlova. Toto historické město s kouzelnou atmosférou je zapsáno na seznamu UNESCO.
 • Vydat se na túru do Divoké Šárky. V této chráněné krajinné oblasti jsou k nalezení romantické lesy, skalní útvary a malebné tůňky.
 • Relaxovat v termálních lázních. V Praze a okolí se nachází mnoho lázní, kde si člověk může dopřát odpočinek a procedury pro dva.
 • Navštívit vinný sklípek a ochutnat moravská vína. V Praze a okolí se koná mnoho vinařských akcí, kde je možnost vychutnat vína z českých vinařství.
 • Vydat se na gastronomický zážitek. V Praze najde každý širokou nabídku restaurací s mezinárodní i českou kuchyní.
 • Zajít do divadla nebo na koncert. Praha je kulturním centrem s bohatou nabídkou kulturních akcí.

Praha a její okolí nabízí pro páry nepřeberné množství možností, jak si užít společný čas. Ať už se člověk rozhodne pro jakýkoli výlet, určitě si ho užije a bude na něj rád vzpomínat.

Nevšední a zajímavé výlety v okolí Prahy

Návštěva muzea Škoda Auto: Pokud někoho zajímají automobily, měl by zajít do Škoda Auto Muzea v Mladé Boleslavi. Lze prozkoumat historii vozů Škoda, seznámit se s jejich výrobou a dokonce si vyzkoušet jízdu s některým z moderních modelů.

Návštěva židovské čtvrti: Prozkoumání židovské čtvrti kde se nachází Starý židovský hřbitov, synagogy a Židovské muzeum. Je to místo s bohatou historií a významným kulturním dědictvím.

Objevování pražského podzemí: Nevšední je také prozkoumávání skrytých katakomb a podzemních chodeb, například prohlídka pražského podzemí. Je to fascinující způsob, jak odhalit tajnou historii Prahy.

Návštěva koncertu klasické hudby: Praha je proslulá svým dědictvím klasické hudby. Nadšenci do vážné hudby si mohou zajít na představení do míst, jako je Rudolfinum nebo Obecní dům. Vychutnají si zde díla slavných skladatelů v úžasném prostředí.

Nevšední výlet si žádá nevšední ubytování. Co takhle ubytovat se v kempu? Jedním z nejoblíbenějších kempů v Praze je Camping Sokol Praha.