Londýn – památky, parky, rady a tipy na cestu

Evropa

Londýn je hlavní a největší město Anglie a Spojeného království. Leží na řece Temži a má bohatou historii sahající až do římských dob. Londýn je proslulý svými ikonickými památkami, jako je Big Ben, Tower Bridge a Buckinghamský palác. Je to globální město a významné centrum financí, kultury a obchodu.

Londýn je známý svým rozmanitým obyvatelstvem, živou uměleckou scénou, muzei světové úrovně a proslulými univerzitami. Je také domovem mnoha divadel, módních domů a sportovních týmů a jedná se o jednu z nejoblíbenějších evropských metropolí.

Návštěva Londýna – co dělat?

Při návštěvě Londýna lze podniknout spoustu aktivit. Zde je několik oblíbených aktivit a atrakcí:

 1. Navštívit historické památky: Prozkoumat ikonické památky, jako je Buckinghamský palác, londýnský Tower, Westminsterské opatství a Big Ben.
 2. Prozkoumat muzea: Londýn se může pochlubit řadou špičkových muzeí, včetně Britského muzea, Národní galerie, Victoria and Albert Museum a Tate Modern.
 3. Projít se podél řeky Temže: Vydat se na procházku podél malebné řeky a vychutnat si její pulzující atmosféru a nádherné výhledy.
 4. Podívat se na divadelní představení: Londýnský West End je proslulý svou živou divadelní scénou, která nabízí širokou škálu inscenací světové úrovně.
 5. Nakupovat na slavných trzích: Navštívit Portobello Market se starožitnostmi, Borough Market s gurmánskými potravinami a Camden Market s eklektickou módou a pouličním jídlem.
 6. Užívat si zelené plochy: Vydat se na procházku do Hyde Parku, Regent’s Parku nebo Kensingtonských zahrad a zažít klid uprostřed rušného města.
 7. Projet se na London Eye: Vychutnat si úchvatný výhled na panorama města z vrcholu tohoto ikonického ruského kola.
 8. Navštívit Britskou knihovnu: Projít si jednu z největších knihoven na světě, v níž se nachází rozsáhlá sbírka historických rukopisů, knih a dokumentů.
 9. Vydat se na plavbu lodí po Temži: To je jiný pohled na Londýn, když se člověk vydá na plavbu po řece a vychutná si památky z vody.
 10. Dopřát si tradiční anglickou kuchyni: Vyzkoušet fish and chips, odpolední čaj, pub grub a další tradiční britská jídla v různých restauracích po celém městě.

Člověk si nesmí zapomenout zkontrolovat všechna místní doporučení a pokyny pro cestování a také si předem rezervovat vstupenky a rezervace na oblíbené atrakce.

Osobní zkušenost

Hlavní město Spojeného království opravdu stojí za vaší návštěvu. S rozlohou 3x větší než Praha má spoustu k nabídnutí a patří mezi nejvýznamnější Evropské destinace. Spousta turistů ani po čtvrté návštěvě rozhodně stále neviděla vše, co Londýn nabízí.

O tom jak správně vybrat ubytování a dopravu (do Londýna či jinam) je odbré si nechat poradit od známých se zkušenostmi. Pro zajímavost: do centra Londýna se lze dostat z letišť Heathrow, Stansted, Luton a Gatwick

Jednou z možností je přiletět na letiště Stansted společností Ryanair. Vřele se doporučuje využít služeb Easybus, který nabízí lístky s předstihem do centra již od 1 £. V Londýně v oblíbeným hotelům patří například ibis London City, který se nachází kousek od Tower of London. Umístění je opravdu dobré, dá se všude dojít pěšky nebo popojet autobusem.

Oyster Card

Při příjezdu do města je nejlepší si pořídit Oyster card v nejbližším metru. Je to taková plastová kartička, která slouží jako tramvajenka do metra, autobusů apod. Platí se na ní záloha 5£, která je ovšem vratná. 

Má několik výhod:

 • cestování je levnější, lze si ji půjčovat, a zbytek kreditu nikdy nevyprchá. 
 • cestování v Londýně se dělí na dva časy: peak a off-peak
 • peak: dražší čas od pondělí do pátku od 6:30 až 9:29 a pak od 16:00 do 18:59
 • off-peak: levnější cestování ve zbytku dne, o víkendu a o svátcích.

Pokud ale bude člověk cestovat metrem pouze v zóně 1, tak cena bude stejná v jakýkoli čas. Za cestu autobusem se platí jednotná sazba 1,50 £, trvá déle, ale zase toho více uvidí. Jestliže člověk cestuje na letiště Heathrow, tak Oyster card využije na cestu tam i zpět.

Nákupy v Londýně

Jestli někdo rád nakupuje, tak rozhodně musí vyrazit na proslulou Oxford street, která nabízí velkou škálu obchodů od těch nejluxusnějších až po ty běžné značky. Každý si přijde na své.

Rozhodně nesmí vynechat obchodní dům PRIMARK, který nabízí velmi levné oblečení a doplňky. Dále bych turisté doporučují TkMaxx. Je to outletový obchod, který nabízí světoznámé značky za zlomek ceny. Pokud člověk shání nějaký hezký doplněk může do Accessorize.

Když přijde hlad při nákupech, lez zaskočit pro sandwich do Marks & Spencer food. Tyto potraviny jsou v Londýně velmi populární a nachází se téměř na každém rohu.

Návrh na trasu

Pokud se v Londýně člověk zdrží jen krátkou dobu, tak všechny důležité památky může stihnout obejít v jednom dni. Dá se jít po této trase: Houses of Parlament a Big Ben, London EyeWestminster Abbey, dále na Trafalgar Square, Saint James’s parkem k Buckingham Palace (výměna stráží 11.30).

Dále lze pokračovat ulicí Piccadilly (nabízí spoustu úžasných obchůdků, oblíbené je papírnictví Paperchase) až na Piccadilly Circus. Toto náměstí je známé pro své světelné reklamy. Pas si člověk může projít Regent street, a nevynechat přilehlé uličky, jako například Carnaby street. 

Obě ulice nabízejí příležitost k nákupům a jsou na nich obchody, které v Česku bohužel nejsou. Dále se dá dostat na Oxford street a nebo lze vyrazit směr čtvrt SoHo. Tuto čtvrt si turisté zamilovávají, určitě stojí za návštěvu. Je to místo, které je velmi umělecké, kreativní a inspirativní.

Vedle Soho leží Chinatown, takzvaná čínská čtvrt. Odtamtud se dá dojít zpátky na Trafalgar Square. Projde kolem National Gallery (vstup zdarma) a ideální možnost je nastoupit na autobus číslo 15 a svézt se k Tower of London. 

Na druhou stranu Londýna se dá dostat přes Tower Bridge a dále pokračovat po nábřeží. Při procházce se míjí HMS Belfast (muzeum na lodi), Southwark Cathedral až na Borough Market (nejstarší londýnský potravinový trh)

Kousek dál je známé Shakespeare’s Globe Exhibition. Zpátky na druhý břeh je hezká procházka přes Millennium Bridge.

Londýnské parky

Milovníkům přírody se doporučuje navštívit úžasné londýnské parky. Londýn jich má opravdu spoustu a velmi dobře se o ně stará. Nejznámější jsou Hyde Park, Regent’s Park a Holland Park.

Londýn je opravdu úžasné město, plné milých lidí, dobrého jídla a skvělých nákupů. Pokud se pro něj člověk rozhodne, tak je nejlepší ho navštívit v létě. Jen tehdy si mohou turisté do sytosti užít místní parky a nebude nikoho obtěžovat vlezlá zima. Každopádně deštník s sebou a nezapomenout, že se jezdí na levé straně.