Londýn – památky, parky, rady a tipy na cestu

Evropa

Londýn je hlavní a největší město Anglie a Spojeného království. Leží na řece Temži a má bohatou historii sahající až do římských dob. Londýn je proslulý svými ikonickými památkami, jako je Big Ben, Tower Bridge a Buckinghamský palác. Je to globální město a významné centrum financí, kultury a obchodu.

Londýn je známý svým rozmanitým obyvatelstvem, živou uměleckou scénou, muzei světové úrovně a proslulými univerzitami. Je také domovem mnoha divadel, módních domů a sportovních týmů a jedná se o jednu z nejoblíbenějších evropských metropolí.

Shrnutí obsahu článku

Londýn je plný ikonických památek, jako je Buckinghamský palác, Westminsterský palác a Big Ben, Tower of London a Katedrála svatého Pavla. Návštěvníci si užijí úchvatný výhled na město z Londýnského oka.

Hlavní měnou Londýna a Spojeného království je libra šterlinků. V Londýně se běžně používají mince a bankovky, nicméně platba kartou je stále populárnější.

Návštěvníci si mohou libry šterlinků vyměnit v bankách, směnárnách a na letištích. I když je Londýn drahé město, návštěva se vyplatí pro jedinečnou kombinaci historie, kultury, umění a zábavy.

Londýn

Londýn, hlavní město Spojeného království, leží na řece Temži v jihovýchodní Anglii. Je to jedno z nejlidnatějších a nejnavštěvovanějších měst na světě. Město bylo založeno Římany v roce 43 n. l. a v průběhu staletí se rozvíjelo v důležité obchodní a kulturní centrum.

Dnes je Londýn domovem rozmanité populace a pyšní se světově proslulými památkami, jako je Buckinghamský palác, Westminsterské opatství a Big Ben. Město je také významným finančním centrem a sídlem mnoha nadnárodních společností. Patří mezi nejvýznamnější evropské destinace.

Londýnská architektura je eklektická a zahrnuje budovy z různých období a stylů. Město je známé svými historickými budovami, jako je Tower of London a Katedrála svatého Pavla, avšak také moderními památkami, jako je The Shard a London Eye.

Londýn má také bohatou kulturní scénu s mnoha muzei, galeriemi, divadly a koncertními sály. Město je také domovem řady světově proslulých parků a zahrad, jako je Hyde Park a Regent’s Park.

Londýn je skvělé město k návštěvě a nabízí něco pro každého. Ať už se člověk zajímá o historii, kulturu, umění, nakupování nebo noční život, v Londýně si každý najde to své.

Londýn je oblíbenou turistickou destinací.

Kde je Londýn

Londýn leží přibližně 80 kilometrů od ústí řeky Temže do Severního moře. Díky své pobřežní poloze se stal důležitým obchodním centrem již od dob Římanů. Město se rozkládá na ploše 1 572 km² a je rozděleno na 33 čtvrtí, z nichž každá má svou vlastní historii a charakter.

Srdcem Londýna je historické centrum zvané City of London, které je finančním centrem Spojeného království.Díky své poloze a bohaté historii je Londýn jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě.

Návštěva Londýna – co dělat?

Při návštěvě Londýna lze podniknout spoustu aktivit. Zde je několik oblíbených aktivit a atrakcí:

 1. Navštívit historické památky: Prozkoumat ikonické památky, jako je Buckinghamský palác, londýnský Tower, Westminsterské opatství a Big Ben.
 2. Prozkoumat muzea: Londýn se může pochlubit řadou špičkových muzeí, včetně Britského muzea, Národní galerie, Victoria and Albert Museum a Tate Modern.
 3. Projít se podél řeky Temže: Vydat se na procházku podél malebné řeky a vychutnat si její pulzující atmosféru a nádherné výhledy.
 4. Podívat se na divadelní představení: Londýnský West End je proslulý svou živou divadelní scénou, která nabízí širokou škálu inscenací světové úrovně.
 5. Nakupovat na slavných trzích: Navštívit Portobello Market se starožitnostmi, Borough Market s gurmánskými potravinami a Camden Market s eklektickou módou a pouličním jídlem.
 6. Užívat si zelené plochy: Vydat se na procházku do Hyde Parku, Regent’s Parku nebo Kensingtonských zahrad a zažít klid uprostřed rušného města.
 7. Projet se na London Eye: Vychutnat si úchvatný výhled na panorama města z vrcholu tohoto ikonického ruského kola.
 8. Navštívit Britskou knihovnu: Projít si jednu z největších knihoven na světě, v níž se nachází rozsáhlá sbírka historických rukopisů, knih a dokumentů.
 9. Vydat se na plavbu lodí po Temži: To je jiný pohled na Londýn, když se člověk vydá na plavbu po řece a vychutná si památky z vody.
 10. Dopřát si tradiční anglickou kuchyni: Vyzkoušet fish and chips, odpolední čaj, pub grub a další tradiční britská jídla v různých restauracích po celém městě.

Člověk si nesmí zapomenout zkontrolovat všechna místní doporučení a pokyny pro cestování a také si předem rezervovat vstupenky a rezervace na oblíbené atrakce. Velmi oblíbenou atrakcí je i Sky Garden, která nabízí bezplatný výhled na město.

V Londýně si každý najde něco pro sebe.

Itinerář pro 3 dny v Londýně

Pro ty, kteří chtějí zažít to nejlepší z Londýna za 3 dny, je zde navrhovaný itinerář:

Den 1:

 • Ráno: Prohlídka Buckinghamského paláce a sledování střídání stráží.
 • Dopoledne: Návštěva Westminsterského opatství a Big Benu.
 • Odpoledne: Plavba po řece Temži a prohlídka Tower of London.
 • Večer: Návštěva představení v divadle West End.

Den 2:

 • Ráno: Prohlídka British Museum a prohlídka rozsáhlé sbírky artefaktů z celého světa.
 • Dopoledne: Nákupy na Oxford Street, proslulé ulici s obchody a butiky.
 • Odpoledne: Procházka po Hyde Parku, jednom z největších parků v centru Londýna.
 • Večer: Večeře v Soho, živé čtvrti s mnoha restauracemi a bary.

Den 3:

 • Ráno: Návštěva Národní galerie a prohlídka sbírky světově proslulých obrazů.
 • Dopoledne: Prohlídka Tower Bridge, ikonického mostu přes řeku Temži.
 • Odpoledne: Návštěva Greenwich a prohlídka Královské observatoře a parku Greenwich.
 • Večer: Rozlučková večeře v restauraci s výhledem na panorama Londýna.

Tento itinerář je jen návrhem a turisté si ho mohou upravit podle svých zájmů a časových možností. V Londýně je toho k vidění a dělání tolik, že si každý najde něco pro sebe.

Big Ben patří mezi nejznámější památky Londýna.

Londýn – počet obyvatel

Londýn, hlavní město Spojeného království, je s odhadovaným počtem 8,6 milionu obyvatel v roce 2023 nejlidnatějším městem Spojeného království a druhým nejlidnatějším městem Evropy. Počet obyvatel Londýna v průběhu staletí neustále rostl, od pouhých 100 000 ve 14. století až po 8,6 milionu v současnosti.

Londýnská populace je velmi rozmanitá. Ve městě žije lidé z celého světa, a proto je Londýn považován za jeden z nejvíce kosmopolitních měst na světě. Největšími menšinami v Londýně jsou Indové, Pákistánci, Bangladéšané, Číňané a Afroameričané.

Růst populace Londýna byl způsoben řadou faktorů, včetně industrializace, imigrace a přirozeného přírůstku. V 19. století došlo k prudkému růstu populace Londýna v důsledku industrializace, která přilákala do města miliony lidí z venkova za prací. Ve 20. století pokračoval růst populace Londýna v důsledku imigrace z celého světa. V posledních letech je růst populace Londýna způsoben především přirozeným přírůstkem.

Nikdo by při návštěvě Londýna neměl vynechat London Eye.

Londýn – památky

Londýn, pulzující metropole Spojeného království, se pyšní bohatou historií a kulturním dědictvím, které se zrcadlí v jeho ikonických památkách. Od majestátních paláců a impozantních katedrál po rušná náměstí a malebné parky, Londýn nabízí návštěvníkům pestrou škálu památek, které uspokojí i ty nejnáročnější zájemce.

Mezi nejznámější londýnské památky patří:

 • Buckinghamský palác: Oficiální sídlo britské královny, Buckinghamský palác, uchvacuje svou majestátností a okázalostí. Návštěvníci se mohou zúčastnit výměny stráží nebo si prohlédnout Státní pokoje během letních měsíců.
 • Westminsterský palác a Big Ben: Sídlo britského parlamentu, Westminsterský palác, je architektonickým skvostem s ikonickou hodinovou věží Big Ben. Prohlídky paláce umožňují nahlédnout do zákulisí britské demokracie.
 • Westminsterské opatství: Korunovační kostel britských panovníků a místo posledního odpočinku slavných osobností, Westminsterské opatství, uchvacuje svou gotickou krásou a duchovní atmosférou.
 • Tower of London: Historická pevnost a královská pokladnice, Tower of London, vypráví příběhy o moci, zradě a uvěznění. Návštěvníci se mohou seznámit s korunovačními klenoty, prohlédnout si Bílou věž a dozvědět se o fascinující minulosti Toweru.
 • Londýnské oko: Obří ruské kolo s úchvatným výhledem na panoráma Londýna, Londýnské oko, je ideální pro romantický výlet nebo rodinný výlet. Z kabinek se otevírá dechberoucí pohled na nejdůležitější památky města.
 • Katedrála svatého Pavla: Monumentální barokní katedrála, Katedrála svatého Pavla, je symbolem odolnosti Londýna. Po zničení velkým požárem v roce 1666 byla katedrála znovu postavena pod vedením slavného architekta Christophera Wrena.
 • Trafalgar Square: Živé náměstí s Nelsonovým sloupem, Trafalgar Square, je centrem oslav a politických demonstrací. Náměstí je obklopeno ikonickými budovami, jako je Národní galerie a Národní portrétní galerie.
 • Hyde Park: Jeden z největších parků v centru Londýna, Hyde Park, nabízí klidnou oázu uprostřed rušného města. Návštěvníci se zde mohou procházet po stezkách, relaxovat u Serpentine Lake nebo navštívit Speakers‘ Corner, kde se konají volné diskuse.

Toto je jen malý výběr z mnoha fascinujících památek, které Londýn skrývá.

Londýn – měna

Hlavní měnou Spojeného království a Londýna je libra šterlinků (GBP). Dělí se na 100 pencí. Libra šterlinků má bohatou historii a je jednou z nejstarších a nejstabilnějších měn na světě.

V Londýně se běžně používají mince a bankovky v hodnotách od 1 pence do 2 liber. Bankovky v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber jsou také běžné, i když se s nimi lze setkat méně často. V posledních letech se v Londýně stává stále populárnější platba kartou a bezkontaktní platba.

Návštěvníci z České republiky si mohou libry šterlinků vyměnit v bankách, směnárnách a na letištích. Kurz libry šterlinků se mění v závislosti na globálních tržních podmínkách, avšak obvykle se pohybuje kolem 30 Kč za 1 libru.

Při platbě kartou v Londýně se návštěvníkům na účet automaticky přepočítá poplatek za konverzi měny. Může se jednat o další poplatek ze strany banky. Pokud chce člověk minimalizovat poplatky za konverzi měny, je vhodné si před cestou do Londýna zjistit u své banky podmínky pro platby v zahraničí.

V Londýně je možné platit i eurem, avšak není to tak běžné a kurz může být méně výhodný. Pokud člověk plánuje platit eurem, je vhodné si ho vyměnit již v České republice.

Ceny v Londýně jsou poměrně vysoké, avšak existuje mnoho způsobů, jak ušetřit. Například se dá stravovat v levnějších restauracích, využívat veřejnou dopravu a navštěvovat bezplatné památky a atrakce.

I když je Londýn drahé město, návštěva se zaručeně vyplatí. Město nabízí jedinečnou kombinaci historie, kultury, umění a zábavy, která uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Zajímavou alternativou může být bývalé hlavní město Anglie – Winchester.

Co vidětPamátkyZajímavosti