Polsko – jezera, Mazury, koupání, ubytování

Evropa

Polsko je země s bohatou vodní plochou, která zahrnuje tisíce jezer rozmanitých typů a velikostí. Od malebných ledovcových jezer v horských oblastech až po rozsáhlé jezerní systémy na nížinách. Tato jezera nabízí úchvatné scenérie a širokou škálu aktivit pro vodní i suchozemské nadšence.

Kde se nachází Mazurská jezera? Co všechno nabízí? Kde se v jejich okolí ubytovat? A která další místa jsou vhodná pro koupání v Polsku?

Shrnutí obsahu článku

Mazurská jezera se nachází na severovýchodě Polska a tvoří soustavu více než 2 000 jezer propojených kanály a řekami.

Oblast je ideální pro milovníky vodních sportů (plavba lodí, kanoistika, kajaky), koupání, rybaření, cyklistiku, pěší turistiku a pozorování ptáků. V zimě se jezera stávají rájem pro bruslaře a lyžaře na běžkách.

Široká nabídka ubytování pro všechny rozpočty: od luxusních hotelů a resortů přes útulné chaty a apartmány až po kempy.

Pro individuální cestovatele je ideální auto, které umožňuje volnost pohybu a prozkoumání oblasti dle vlastního tempa. Doporučuje se naplánovat trasu a v letní sezóně rezervovat ubytování předem.

Pro snazší orientaci v labyrintu jezer jsou k dispozici různé typy map (turistické, vodní, interaktivní), které turistům pomohou naplánovat výlety a aktivity dle preferencí a zkušeností.

Kromě Mazurských jezer nabízí Polsko mnoho dalších destinací pro koupání, a to jak v jezerech (např. Gopło, Dąbie) v centrální části země, tak na pobřeží Baltského moře (Gdaňský záliv, Helská kosa). V horkých dnech se tak každý najde ideální místo pro osvěžení a vodní radovánky.

Mazurská jezera

Mazurská jezera jsou soustava více než 2 000 jezer propojených kanály a řekami na severovýchodě Polska. Lákají turisty malebnou krajinou, bohatou historií a širokou nabídkou aktivit. Tato oblast, nazývaná také „polské Benátky“, je protkána vodními cestami ideálními pro plavbu lodí, kanoistikou a kajaky. Jezera obklopují husté lesy, malebné vesničky a historické hrady, čímž tvoří ideální destinaci pro milovníky přírody i historie.

Mezi nejznámější mazurská jezera patří Śniardwy, největší jezero v Polsku, Mamry, proslulé rekreačními možnostmi, a Mikołajskie, oblíbené centrum vodních sportů. Návštěvníci si v oblasti Mazurských jezer užijí koupání, rybaření, plavbu lodí, cyklistiku, pěší turistiku a pozorování ptáků. V zimě se jezera stávají rájem pro bruslaře a lyžaře na běžkách.

Díky rozvinuté infrastruktuře a dostupnosti ubytování v různých cenových relacích je oblast Mazurských jezer ideální pro individuální i organizované turisty. Mnoho turistických informačních center nabízí mapy, brožury a tipy na výlety a aktivity, čímž usnadňuje plánování dovolené dle vlastních preferencí.

Jezera v Polsku trochu připomínají norské fjordy.

Jezera v Polsku

Polsko se pyšní rozsáhlou vodní plochou, která zahrnuje tisíce jezer rozmanitých typů a velikostí. Tato jezera nabízí úchvatné scenérie a širokou škálu aktivit pro milovníky vodních radovánek i suchozemské nadšence.

Mezi nejznámější jezera v Polsku patří:

 • Mazurská jezera: Tato oblast na severovýchodě země se pyšní více než 2 000 jezery propojenými kanály a řekami, čímž tvoří labyrint vodních cest ideálních pro plavbu lodí, kanoistikou a kajaky.
 • Pobřežní jezerní oblast: Na severu Polska se nachází Pobřežní jezerní oblast s jezery Lebsko a Łebsko, populárními destinacemi pro vodní sporty a pozorování ptáků.
 • Jezero Gopło: V centrálním Polsku leží jezero Gopło, obklopené lesy a bažinami, a jezero Dąbie, známé pro rekreační aktivity a historické památky.
 • Jezero Czorsztyn: Na jihu země se nachází jezero Czorsztyn, malebné jezero s výhledem na Tatry.

Ať už se jedná o klidný pobyt v malebné přírodě, aktivní dovolenou plnou vodních sportů, nebo poznávání historických památek, Polsko a jeho jezera nabízí něco pro každého. Návštěvníci si tak v letních měsících užijí koupání, rybaření a plavbu lodí, zatímco v zimě se jezera stanou rájem pro bruslaře a lyžaře na běžkách.

Mazurská jezera autem

Pro ty, kteří preferují individuální cestování a svobodu objevování, je ideální navštívit Mazurská jezera autem. Díky rozvinuté síti silnic a dostupnosti ubytování v různých cenových relacích je snadné naplánovat si vlastní trasu a prozkoumat krásy jezerní oblasti dle vlastního tempa.

Několik inspiračních tras pro cestu autem po Mazurských jezerech:

 • Okruh kolem jezera Śniardwy: Tato trasa, dlouhá přibližně 120 km, vede kolem největšího polského jezera a nabízí malebné výhledy a zastávky v historických vesničkách a městečkách, jako je Mikołajki a Ryn.
 • Trasa z Giżycka do Węgorzewa: Tato 50 km dlouhá trasa prochází kanálem Mazurskim a umožňuje projet si plavební komorou a navštívit pevnost Boyen v Giżycku a klášter Święta Lipka ve Węgorzewie.
 • Okruh kolem jezera Mamry: Tato trasa, dlouhá přibližně 80 km, vede kolem druhého největšího polského jezera a nabízí koupání, rybaření a vodní sporty v malebném prostředí.

Při cestě autem po Mazurských jezerech je důležité dodržovat dopravní předpisy a respektovat klidné prostředí. Doporučuje se také předem zarezervovat ubytování, zvláště v letní sezóně.

Díky pohodlí cestování autem a volnosti objevování si tak návštěvníci Mazurských jezer užijí jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Tato jezera mohou být skvělým tipem na dovolenou v Polsku s dětmi.

Polská jezera jsou skvělá pro výlet autem, k dispozici je vždy několik okruhů.

Mazurská jezera mapa

Pro snazší orientaci v mazurském labyrintu jezer je turistům k dispozici mnoho map, ať už v tištěné nebo online verzi. Mnoho turistických informačních center v oblasti také nabízí mapy a brožury s tipy na výlety a aktivity.

Některé z nejpopulárnějších map Mazurských jezer:

 • Mapy turistické: Tyto mapy obvykle zobrazují jezera, kanály, řeky, vesnice a města v detailu a zahrnují turistické trasy a cyklostezky. Jsou ideální pro plánování výletů a pěších túr.
 • Mapy vodní: Tyto mapy se zaměřují na vodní cesty a zobrazují hloubky jezer, umístění kotvišť a mola, a také trasy plaveb lodí a výletních lodí. Jsou užitečné pro navigaci lodí a kajaky.
 • Interaktivní mapy: Online mapy a mapové aplikace nabízí interaktivní funkce, jako je vyhledávání tras, zobrazování dopravních informací a panoramatické snímky. Jsou pohodlné pro plánování cesty a orientaci v terénu.

Při výběru mapy Mazurských jezer je důležité zvážit typ aktivity, kterou turista plánuje, a jeho úroveň zkušeností. Pro začátečníky se doporučují detailní turistické mapy s vyznačenými trasami, zatímco zkušení cestovatelé mohou preferovat mapy vodní s podrobnostmi o vodních cestách.

Ať už si turista vybere jakoukoli mapu, Mazurská jezera mu nabízí nekonečné možnosti pro objevování a dobrodružství. Díky dostupnosti map a průvodců se tak každý turista může snadno zorientovat v tomto vodním ráji a užít si nezapomenutelnou dovolenou. Pokud člověk neví, kam na výlet do Polska, Mazurská jezera určitě nezklamou.

Mazurská jezera – ubytování

Mazurská jezera, malebná oblast na severovýchodě Polska, nabízí turistům širokou škálu možností ubytování pro každý vkus a rozpočet. Od luxusních hotelů a resortů až po útulné chaty a kempy, každý si v tomto vodním ráji najde ideální místo pro svůj pobyt.

Některé z typů ubytování v Mazurských jezerech:

1) Hotely a resorty: Pro ty, kteří hledají komfort a luxusní služby, nabízí Mazurská jezera širokou škálu hotelů a resortů. Mnoho z nich se nachází přímo na břehu jezera a nabízí krásný výhled a přímý přístup k vodě. Některé hotely a resorty disponují také vlastním wellness centrem, bazénem a sportovním zázemím.

Mezi oblíbené hotely patří: Hotel Gołębiewski Mikołajki, Resort Ukiel, Galindia Resort & Spa a Radisson Hotel Szklarska Poręba.

2) Chaty a apartmány: Pro ty, kteří preferují útulnou atmosféru a soukromí, jsou ideální chaty a apartmány k pronájmu. Mnoho chat se nachází v malebných vesničkách na břehu jezer a nabízí terasy s grilem, lodní mola a klidné prostředí pro relaxaci.

Oblíbená ubytování v kategorii: Chata Mazurska Sielanka, Apartamenty nad jeziorem Mikołajki, Domki letniskowe Mazury

3) Kempy: Pro milovníky pobytu v přírodě nabízí Mazurská jezera mnoho kempů s možností stanování, parkování karavanů a pronájmu mobilních domů. Kempy obvykle disponují sociálním zařízením, kuchyňkou a hřištěm pro děti.

Mezi oblíbené kempy patří: Camping Niegocin, Camping Wilcza Jama, Camping Mikołajki

Ať už si člověk vybere jakýkoli typ ubytování, Mazurská jezera mu nabízí nezapomenutelný zážitek plný krásy, klidu a vodních radovánek.

Možností pro koupání je v Polsku opravdu hodně, ať už člověk preferuje jezera, moře nebo aquapark.

Koupání v Polsku

V horkých letních dnech nabízí Polsko mnoho možností k osvěžení a koupání. Díky rozsáhlé vodní ploše, která zahrnuje tisíce jezer, řek a mořských pláží, si každý najde ideální místo pro relaxaci a vodní radovánky.

Mezi nejoblíbenější destinace pro koupání v Polsku patří:

 • Mazurská jezera: Tato oblast na severovýchodě země se pyšní více než 2 000 jezery s čistou vodou a písečnými plážemi. Ideální pro koupání, opalování a vodní sporty.
 • Pobřeží Baltského moře: Polsko má dlouhé pobřeží Baltského moře s písečnými plážemi, které se táhnou od Štětína na západě až po Gdaňsk na východě. Dovolená v Polsku u moře je čím dál oblíbenější.
 • Jezera v centrálním Polsku: V centrální části Polska se nachází mnoho jezer, jako je jezero Gopło a jezero Dąbie. Tato jezera nabízí klidné prostředí pro koupání a rekreační aktivity.
 • Aquaparky: V Polsku se nachází mnoho aquaparků s bazény, tobogány a vířivkami, které nabízí zábavu pro celou rodinu. Aquaparky Polsko blízko hranic jsou snadno dostupné autem.

Mezi oblíbená místa pro dovolenou v Polsku u moře patří nepochybně Kolobřeh, Sopoty, Łeba nebo Miedzyzdroje.

Při koupání v Polsku je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a respektovat vodní prostředí. Návštěvníci by se měli koupat pouze v vyhrazených oblastech a dbát na pokyny plavčíků. Je také důležité chránit vodní prostředí před znečištěním a odpadky.

Dovolená