Szklarska Poręba, Polsko – trhy, výlety, ubytování, památky

Evropa

Szklarska Poręba, známá také jako Sklářská Poruba, je malebné horské město ležící na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v jihozápadním Polsku. Toto okouzlující letovisko, obklopené majestátními vrcholy a smaragdově zelenými lesy, nabízí návštěvníkům celoroční zábavu a relaxaci.

Co Szklarska Poręba nabízí? Kam se vydat na výlety v okolí? Co místní památky? Jak se do Szklarske Poręby dostat? A kde se ubytovat?

Shrnutí obsahu článku

Szklarska Poręba je malebné horské město v Polsku, které nabízí turistům celoroční zábavu a relaxaci. Město se pyšní krásnou horskou krajinou, pestrou nabídkou aktivit, bohatou historií a kulturou.

Návštěvníci si mohou užít turistiku a cyklistiku, lyžování v zimě, wellness procedury, tradiční trhy a festivaly, výlety do okolí (např. vodopád Kamieńczyka, Sněžka) a prohlídku památek (např. Kostel svatého Maxmiliána Marie Kolbe, Muzeum skla).

Do Szklarské Poreby se z České republiky lze dopravit autem, vlakem, autobusem (nejbližší vlaková stanice je v Liberci) nebo letecky (na letiště v Praze a dále autem).

Ubytování je k dispozici v horských chatách, hotelech, apartmánech a kempech. Szklarska Poręba je ideální destinací pro milovníky hor, aktivní dovolené a poznávání historie a kultury.

Szklarska Poręba – Polsko

Pro milovníky turistiky a cykloturistiky je Szklarska Poręba rájem. Město protíná síť značených turistických a cyklostezek, které vedou k úchvatným vyhlídkám, okouzlujícím údolím a skrytým vodopádům. Zkušení turisté se mohou vydat na náročné výstupy na Sněžku, nejvyšší horu Krkonoš, zatímco rodiny s dětmi si užijí procházky po upravených stezkách v údolí řeky Kamienna.

V zimě se Szklarska Poręba proměňuje v lyžařské středisko. Město nabízí sjezdovky pro všechny úrovně lyžařů a snowboardistů, od mírných svahů ideálních pro začátečníky až po náročné tratě, které uspokojí i ty nejzkušenější. Lyžařské vleky a lanovky zajišťují pohodlný přístup na vrcholky hor a lyžařské školy nabízí kurzy pro všechny věkové kategorie.

Celkově vzato se dá říct, že se jedná o ideální destinaci pro dovolenou v Polsku s dětmi.

Sklářská Poruba je známá mimo jiné skvělým wellness.

Wellness Szklarska Poręba

Návštěvníci Szklarské Poreby si po náročném dni stráveném na horách mohou dopřát wellness v polských Krkonoších. Město nabízí širokou škálu wellness procedur, včetně masáží, saun, vířivek a bazénů. Návštěvníci si také mohou vychutnat blahodárné účinky polských termálních pramenů, které vyvěrají v okolí města.

Mezi konkrétní wellness centra patří:

 • Aquapark Skalny: Nabízí bazény, tobogány, sauny, vířivky a fitness centrum.
 • SPA & Wellness Hotel Szklary: Poskytuje širokou škálu masáží, kosmetických procedur a relaxačních zážitků.
 • Hotel & Spa Bukowy Dwór: Nabízí sauny, vířivku, krytý bazén a venkovní bazén s výhledem na hory.
 • Stara Chata Spa & Resort: Poskytuje masáže, sauny, vířivku a relaxační zónu s krbem.

Wellness v Szklarské Porebě je ideálním způsobem, jak se uvolnit a zbavit se stresu. Díky široké nabídce procedur a zařízení si každý návštěvník najde to pravé pro sebe a odjede domů odpočatý a zregenerovaný. Které termální lázně v Polsku opravdu stojí za návštěvu?

Szklarska Poręba – trhy a festivaly

Szklarska Poręba je během roku dějištěm tradičních trhů a festivalů. Návštěvníci si tak mohou užít nejen krásy horské krajiny a pestrou nabídku aktivit, avšak také zažít lokální atmosféru a ochutnat místní speciality.

V letních měsících se koná řada řemeslných trhů, kde si turisté mohou koupit ručně vyráběné suvenýry, dekorace a oblečení. Oblíbené jsou také gastronomické trhy, kde se podávají tradiční polské pokrmy a nápoje.

Vrcholem letní sezóny jsou vánoční trhy, které se konají v prosinci na náměstí Szklarska Poręba. Návštěvníci si zde mohou vychutnat svařák, perníčky, vánoční dekorace a další vánoční speciality. Trhy doprovází hudební program a různé aktivity pro děti. Takže pokud člověk neví, kam v Polsku s dětmi, tyto akce by bylo rozhodně dobré navštívit,

Kromě tradičních trhů se v Szklarské Porebě konají i festivaly věnované hudbě, folklóru a gastronomii.

Mezi nejznámější festivaly patří:

 • Festival folklóru a řemesel: Koná se v srpnu a prezentuje tradiční polský folklór, řemesla a gastronomii.
 • Mezinárodní hudební festival: Koná se v září a nabízí pestrý program klasické, jazzové a populární hudby.
 • Festival zimních sportů: Koná se v únoru a zahrnuje závody v lyžování, snowboardingu a biatlonu.

Trhy a festivaly v Szklarské Porebě jsou skvělou příležitostí, jak se seznámit s lokální kulturou a tradicemi. Návštěvníci si tak mohou odnést nezapomenutelné zážitky a suvenýry, které jim budou připomínat krásy tohoto okouzlujícího horského města.

Szklarska Poręba – výlety

Szklarska Poręba je ideální výchozí bod pro výlety do Krkonoš a Jizerských hor. Město nabízí širokou škálu turistických tras pro všechny turisty, od nenáročných procházek až po náročné výstupy na horské vrcholy. Návštěvníci si tak mohou vychutnat krásy horské krajiny, čerstvý vzduch a dechberoucí výhledy.

7 tipů na výlety v okolí Szklarské Poreby:

 1. Vodopád Kamieńczyka: Nejvyšší vodopád v Polsku s kaskádou 27 vodopádů.
 2. Szrenica: Nejvyšší hora Jizerských hor s krásným výhledem na Krkonoše. Lanovkou se dá vyjet na vrchol, odkud vede turistická trasa na Sněžku.
 3. Sněžka: Nejvyšší hora Krkonoš a České republiky s úchvatným výhledem na okolní krajinu.
 4. Dolina Kościeliska: Malebné údolí s horskými potoky, loukami a lesy. Ideální pro pěší turistiku a cyklistiku.
 5. Chybotek: Skalní útvar ve tvaru houby, který se kýve v silném větru.
 6. Muzeum skla v Szklarské Porebě: Expozice o historii sklářství v regionu a ukázky sklářského umění.
 7. Dinopark Szklarska Poręba: Zábavní park s modely dinosaurů v životní velikosti. Ideální pro rodiny s dětmi.

Výlety v okolí Szklarské Poreby nabízí něco pro každého. Návštěvníci si tak mohou užít aktivní dovolenou v krásném horském prostředí a odnést si nezapomenutelné zážitky.

Sklářská Poruba – památky

Kromě krásné horské krajiny a pestré nabídky aktivit má Szklarska Poręba i bohatou historii a kulturu. Město se pyšní řadou památek, které stojí za to navštívit.

Mezi nejvýznamnější památky patří:

 • Kostel svatého Maxmiliána Marie Kolbe: Tento římskokatolický farní kostel byl postaven v roce 1889 ze žuly a pískovce. Po 2. světové válce byl kostel opuštěný a chátral, avšak v roce 1980 byl obnoven a zasvěcen Maximiliánovi Maria Kolbe, františkánskému mnichovi, který zahynul v Osvětimi.
 • Muzeum skla: Expozice o historii sklářství v regionu a ukázky sklářského umění.
 • Dům Vlastimila Hofmana: Dřevěná chalupa, kde žil a tvořil slavný český malíř Vlastimil Hofmann.
 • Radnice: Historická budova radnice ze 17. století.
 • Kostel Wang: Dřevěný kostelík norského typu z 19. století, přenesený do Szklarské Poreby v roce 1886.

Památky v Szklarské Porebě nabízí fascinující pohled do historie a kultury tohoto okouzlujícího horského města. Návštěvníci si tak mohou odnést nejen krásné zážitky z výletů do hor, avšak i hlubší poznání místních tradic a zvyků.

Sklářská Poruba – ubytování

V horském městě Sklářská Poruba se nachází široká nabídka ubytování, která uspokojí potřeby všech turistů. Návštěvníci si mohou vybrat z útulných horských chat, komfortních hotelů, luxusních apartmánů a kempů.

Mezi konkrétní ubytovací zařízení patří:

Ať už turisté cestují sami, s partnerem, rodinou nebo přáteli, v Sklářské Porebě si jistě najdou ideální ubytování pro svůj pobyt. Díky široké nabídce a rozmanitosti ubytovacích zařízení si každý návštěvník užije komfortní a příjemný pobyt v tomto okouzlujícím horském městě. A jak sehnat nejlepší ubytování v Polsku u moře?

Město Szklarska Poręba je známé spoustou tradic.

Szklarska Poręba – tradice a historie

Szklarska Poręba má bohatou historii, která sahá až do 14. století. Město bylo kdysi proslulé sklářským průmyslem a dodnes zde najdete sklárny a muzea věnovaná tomuto tradičnímu řemeslu. Návštěvníci se mohou dozvědět o historii sklářství v regionu, obdivovat ručně vyráběné sklo a dokonce si vyzkoušet sklářství na vlastní kůži.

Kromě sklářství má Szklarska Poręba i další tradice. Město je proslulé svými dřevěnými chalupami, které dodávají krajině jedinečný charakter. Návštěvníci se mohou ubytovat v útulných horských chatách a vychutnat si pohostinnost místních obyvatel.

Szklarska Poręba – doprava z ČR

Do Szklarské Poreby se z České republiky lze dopravit různými způsoby. Nejrychlejší a nejpohodlnější variantou je auto po dálnici D11 do Liberce a dále po silnici I/11 do Szklarské Poreby. Cesta trvá přibližně 2 hodiny a 30 minut.

Vlakové spojení mezi Českou republikou a Szklarskou Porebou existuje, nicméně není tak frekventované a pohodlné jako doprava autem. Nejbližší vlaková stanice je v Liberci, odkud jezdí autobusy do Szklarské Poreby. Cesta trvá přibližně 3 hodiny a 30 minut.

Autobusy jezdí z Prahy, Liberce a dalších českých měst do Szklarské Poreby. Cesta trvá v závislosti na výchozím bodě 2 až 4 hodiny.

Do Szklarské Poreby se z České republiky lze dopravit různými způsoby. Nejrychlejší a nejpohodlnější variantou je auto, dokonce i vlakové a autobusové spojení jsou dostupné.

Pokud člověk neví, kam na dovolenou v Polsku, Sklářská Poruba může být tou pravou volbou.

Co vidětPamátkyVýlety