Unikátní architektonická díla Evropy, která nadchnou

Evropa

Evropa je plná skrytých klenotů, které čekají na jejich objevení. Ačkoli tato místa nemusí být tak známé jako jejich slavnější protějšky, stále nabízí fascinující architekturu a autentické zážitky. Kam se za nimi vydat?

Koloseum v Římě, Sagrada Familia v Barceloně, Šikmá věž v Pise nebo Socha Svobody v New Yorku jsou nepochybně nádherná architektonická místa. Zná je celý svět a ročně je navštíví miliony lidí.

Avšak je mnoho dalších architektonicky unikátních děl, která nejsou tak známá a turisty jsou často opomíjená. Ačkoliv jejich krása je srovnatelná s jejich slavnějšími kolegy. Která místa to jsou?

Ciudad de las Artes y las Ciencias, Valencia, Španělsko

Ve Valencii, španělském městě známém pro svou futuristickou architekturu, se nachází Ciudad de las Artes y las Ciencias, což v překladu znamená „Město umění a věd“.

Toto modernistické středisko umění a vědy sestává z různých budov, které jsou ukázkou avantgardní architektury.

Toto impresivní středisko zahrnuje několik velkých budov s futuristickou architekturou, které jsou rozloženy na obrovském prostoru o rozloze přibližně 350 000 m².

Komplex navrhl Santiago Calatrava a Félix Candela. Stavba byla dokončena v roce 2005. Je zde umístěno např. planetárium, Umělecká galerie a botanická zahrada, největší mořský park v Evropě nebo multifunkční prostor pro konání koncertů.

Meteora, Řecko

Meteora je skalní formace nacházející se v severním Řecku nedaleko města Kalambaka. Jedná se o skupinu hůře přístupných skalních vrcholů, na kterých byly vystavěny kláštery.

Název „Meteora“ pochází z řeckého slova „meteoró“ a znamená „vysoký vzhůru“, „vznesený do nebes“, což dokonale popisuje tuto neuvěřitelnou krajinu.

Místo je považováno za jedno z nejznámějších pravoslavných míst na světě a bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Původně bylo v Meteoře postaveno 24 klášterů. Dnes je v provozu již jen šest z nich a jsou domovem pro malou komunitu mnichů a jeptišek.

Každý z klášterů je unikátní, všechny mají úchvatné výhledy na okolní údolí a skály. Toto místo je skutečně jedno z nejpůsobivějších na světě a nabízí jedinečný pohled na byzantskou architekturu a život mnichů.

Meteora je jedno z nejpůsobivějších na světě.

Sighisoara, Rumunsko

Sighișoara je jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst v Evropě, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se v Rumunsku, v kraji Mureș.

Město je známé svou výraznou barevnou architekturou a historickými památkami. Bylo založeno německými řemeslníky a obchodníky, známými jako Sasové Transylvánie, ve 12. století.

Sighișoara je také proslulá jako místo narození vládce Valachie, Vlad III., známého jako Drákula, který inspiroval Bramova Stokerova slavného upíra.

Z mnoha památek ve městě stojí za zmínku zejména Citadela Sighișoara, středověká pevnost, která je stále obývaná, a je jednou z mála takových ve světě.

Sighișoara je známá svou barevnou architekturou.

Tunel Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Tunel Sarajevo, lokálně známý jako Tunel Spasa, je historické místo v Bosně a Hercegovině, které sehrálo klíčovou roli během obléhání Sarajeva v bosenské válce.

Obléhání Sarajeva, které trvalo od roku 1992 do 1996, bylo jedno z nejdelších v moderní historii. Tunel byl v tajnosti vykopán pod ranvejí uprostřed letiště Sarajevo a sloužil jako jediná životně důležitá spojnice mezi obleženým městem Sarajevo a bosenským územím.

Tunel byl dlouhý 800 metrů a tvořil tajný přechod z města, které bylo obklíčeno Srbskými silami, do volné oblasti Igmanu a Butmiru. Byl používán k přepravě lidí, potravin, léků a zbraní.

Dnes je tunel otevřený pro veřejnost a slouží jako muzeum, které má za cíl vzpomenout na období obléhání města a informovat o dějinách bosenské války.

Hrad Predjama, Slovinsko

Predjama je fascinující stavba nacházející se v obci Postojna ve Slovinsku. Jedná se o skalní hrad, který byl postaven přímo do ústí jeskynního systému ve vápencové skalní stěně, které se vypíná nad krajinou.

Svému unikátnímu postavení vděčí neobvyklé kombinaci přírodních a lidských stavebních prvků. Predjama je doslova zapuštěný do skalní stěny a místy využívá přírodní jeskyně jako součást své stavební struktury.

Hrad je přístupný veřejnosti a je oblíbenou turistickou destinací pro svůj impozantní vzhled a působivý výhled na okolní krajinu.

Hrad je rovněž známý díky své fascinující historii, zejména díky příběhu rytíře Erazema Luegera, který byl známý jako „Robin Hood“ Slovinska.

Pod hradem se nachází rozsáhlý systém jeskyní, které jsou dnes také přístupné veřejnosti. Tyto jeskyně byly v minulosti využívány hradem pro zásobování i strategické účely.

Predjama je unikátním hradem zapuštěným do skály.

Pyramida Tirana, Albánie

Pyramida v Tiraně (oficiální název: Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnori), hlavním městě Albánie, je opravdu fascinující a unikátní stavba. Byla postavena v roce 1988 jako muzeum věnované Enveru Hodžovi, komunistickému vůdci Albánie.

Později byla tato pyramida využívána jako vojenské velitelství během povstání v Kosovu v roce 1999, a následně jako vysílací centrum pro televizní stanici Top Channel.

Stavba je tvořena betonem a skly, a její design, inspirovaný pyramidami, je unikátní nejen v Tiraně, nýbrž v celé Evropě. Ačkoli byla původně plánována jako památka na Hodžu, dnes je to místo národních sporů.

Po pádu komunismu v Albánii se objevily návrhy na stržení budovy, avšak mnoho občanů se postavilo proti této myšlence a chce ji zachovat jako připomínku historického období země. Postupně tak Pyramida na rozloze 11 835 m² prošla renovací.