New York – dovolená, co vidět, zajímavosti

Amerika

New York, nazývaný také „The Big Apple“ nebo „město, které nikdy nespí“, je nepochybně jedním z nejvíce ikonických měst na světě. Proč ho navštívit a co vidět?

New York se pravidelně se objevuje na filmových plátnech a televizních obrazovkách, avšak žádné z těchto zobrazení nepředstaví skutečnou podstatu města tak, jak to dokáže osobní návštěva.

Při návštěvě města s tak obrovskou rozlohou a množstvím různých atrakcí je však důležité pečlivě naplánovat, co chce člověk vidět a dělat.

Tento článek je pro všechny cestovatele, kteří se chystají do New Yorku poprvé, nebo se do něj zamilovali a plánují se vrátit.

O New Yorku

New York se nachází na východním pobřeží Spojených států amerických. Je rozložen na pěti městských obvodech, které se nazývají Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

S více než 8 miliony obyvatel je New York nejlidnatějším městem v USA.

New York byl založen Nizozemci v roce 1624 pod názvem Nový Amsterdam. V roce 1664 byl převeden do rukou anglické koruny a přejmenován na New York.

New York je jedním z nejdůležitějších finančních center na světě. Nachází se zde sídlo mnoha světoznámých korporací a je také domovem newyorské burzy cenných papírů na Wall Street, která je největší burzou na světě.

I když je úředním jazykem angličtina, v New Yorku se hovoří celkově více než 800 jazyky, což dělá z New Yorku jedno z nejvíce multikulturních měst na světě.

New York – co vidět?

V New Yorku je tolik k vidění, že by člověk potřeboval celé měsíce, aby si prohlédl všechny jeho atrakce. Zde je několik vybraných míst, které by návštěvník rozhodně neměl přehlédnout.

Socha Svobody

Socha Svobody se na Liberty Islandu v přístavu v New Yorku a je vidět z velké části města. Byla darem Francie k oslavě 100. výročí americké nezávislosti.

Byla navržena sochařem Frédéricem Augustem Bartholdim a inženýrem Gustavem Eiffelem, který později navrhl a postavil Eiffelovu věž v Paříži.

Socha byla slavnostně odhalena 28. října 1886. Výška sochy od paty až po špičku pochodně činí 93 metrů, z toho samotná postava měří 46 metrů a podstavec 47 metrů.

Návštěvníci mohou vystoupit přes 300 schodů až do koruny sochy, odkud je nádherný výhled na New York. Socha Svobody byla původně měděné barvy, avšak v průběhu let zoxidování způsobilo, že získala svou charakteristickou zelenou barvu.

Socha Svobody je místem, kde mnoho přistěhovalců poprvé uvidělo Spojené státy, když přijížděli lodí do New Yorku v 19. a 20. století. To jí dalo symbolický význam jako ikoně svobody a naděje.

Times Square

Tento známý křižovatka, která je považována za „křižovatku světa“, je známá svými neony, billboardy a divadelními představeními na Broadwayi.

Je to komerční a zábavní centrum, které se nachází v srdci Manhattanu. Leží na křižovatce ulic Broadway a Seventh Avenue a rozprostírá se od západu 42. ulice až po západ 47. ulice.

V posledních okamžicích starého roku se na Times Square shromáždí tisíce lidí, aby sledovali spouštění velkého ovládacího knoflíku, který symbolizuje příchod nového roku.

Ročně jej navštíví přes 50 milionů turistů. Jeho jedinečná atmosféra, kterou tvoří její rušná aktivita, světla neony a hluk, je opravdovým symbolem města, které nikdy nespí.

Central Park

Central Park je rozlehlý park v centru Manhattanu, který je oblíbeným místem pro odpočinek, rekreaci a kulturní aktivity pro místní obyvatele i turisty.

S rozlohou 341 hektarů je to jedno z největších veřejných městských parků ve Spojených státech.

Central Park je plný různých atrakcí. Obsahuje velká open-air divadla, několik jezer, která lze využít k jízdě na lodi, přírodní ledové kluziště, které se v létě mění v bazén, zoologickou zahradu Central Park Zoo a mnoho dalších.

Mezi další slavné lokace patří Bethesda Fountain, oblast Strawberry Fields věnovaná památce Johna Lennona nebo Belvedere Castle.

Empire State Building

Od svého vzniku v roce 1931 až do roku 1970 byla tato budova nejvyšší budovou světa. Výhled z 86. patra je jednoduše dechberoucí.

Metropolitan Museum of Art (Met)

Toto muzeum patří k nejvýznamnějším na světě a jeho rozsáhlé sbírky zahrnují umělecká díla od starověku po současnost z celého světa.

Broadway

Nenechte si ujít příležitost vidět některá z nejlepších divadelních představení na světě na Broadwayi.

One World Trade Center

Tato budova je součástí památníku 9/11 a je nejvyšší budovou na západní polokouli.

Wall Street

Finanční centrum světa, kde lze navštívit newyorskou burzu a sochu býka, symbolu rostoucího trhu.

Brooklyn Bridge

Tento ikonický most nabízí úžasný výhled na město, ať už ho přecházíte pěšky nebo na kole.

High Line

Toto unikátní lineární park se nachází na bývalé nadzemní trati metra a nabízí krásné výhledy na město a řeku Hudson.

Kromě těchto ikonických míst je v New Yorku mnoho dalších, které stojí za návštěvu. Skutečný New York lze poznat jen tak, že se člověk ponoří do života města a nechá se unášet jeho rytmem.

1 den v NYC

V New Yorku jsme měly velmi nabitý program. Z rána jsme se vydaly na Empire State Building, kam rozhodně doporučuji přijít velmi brzo nebo vás čeká dlouhá fronta. 

Obyčejné vstupné činí $32, což je poměrně hodně. Můžete si ale koupit New York CityPass za $114, který poskytuje 6 vstupů do nejnavštěvovanějších atrakcí v NYC se slevou.

Poté co jsme se dostatečně pokochaly tím dechberoucím výhledem z Empire State Building, zastavily jsme se v obchodním centru Macy’s a poté zamířily na Times Square.

Z Times Square jsme prošly 42. ulicí až k řece Hudson, odkud nám z přístaviště 83 odplouvala naše výletní loď Circle line. Výlet lodí je další atrakce z NY CityPass, jinak samostatně stojí $29.

Projížďka trvá necelou hodinku a upřímně bych tuto sumu za ní jinak nedala. Doporučuji tedy levnější variantu, která je dokonce zdarma a to – Staten Island Ferry.

Tento trajekt slouží jako veřejná doprava mezi Manhattanem a ostrovem Staten Island. Jezdí poměrně často, takže když se přepravíte na Staten Island, můžete se rovnou otočit a vydat se zpět na Manhattan a nebo se po ostrově podívat.

Po projížďce jsme došly k mému nejoblíbenějšímu místu v NYC a to The High Line. Je to pěší zóna-park, která vznikla přestavbou z chátrající nadzemní dráhy na úžasné několikakilometrové místo odpočinku se zelení, občerstvením a lavičkami.

Park končí na úrovni 11. ulice a pokud se rozhodnete ho celý projít, chvilku vám to potrvá. My jsme se rovnou z parku vydaly do naprosto úžasné městské čtvrti Chelsea, která mě uchvátila svou atmosférou a červenými domy.

Večer jsme se znovu vydaly na Empire State Building, díky NY CityPass jsme získaly večerní prohlídku po 22:00 zdarma. Tuto úchvatnou noční atmosféru jsme si nemohly nechat ujít. 

Co vidětDovolenáZajímavosti