Evropská gastronomie – chuťové zážitky napříč kontinetem

Evropa

Evropská gastronomie je všeobecně považována za jednu z nejrozmanitějších a nejvlivnějších kuchyní na světě. Zahrnuje širokou škálu kulinářských tradic, technik a ingrediencí, které se vyvíjely a předávaly z generace na generaci.

Každá evropská země má svou jedinečnou gastronomickou identitu, ale na celém kontinentu lze nalézt i společné rysy. Evropská kuchyně je známá svým důrazem na čerstvé sezónní suroviny, kvalitní produkty a často výrazné a silné chutě.

Nejoblíbenější kuchyně podle zemí

Francouzská kuchyně: Francouzská kuchyně je proslulá svou rafinovaností a pokrmy jako Escargots de Bourgogne (šneci), Coq au Vin (kuře vařené v červeném víně), Beef Bourguignon, Ratatouille a Crème Brûlée. Francouzské sýry a vína jsou rovněž celosvětově velmi ceněné. Nejen tyto speciality lze ochutnat v Avignonu, centru Provence.

Italská kuchyně: Italská kuchyně je celosvětově oblíbená pro svou jednoduchost a používání čerstvých a kvalitních surovin. Známé jsou například těstoviny Carbonara, pizza Napoletana, rizoto, Tiramisu a zmrzlina. Itálie je také známá svými rozmanitými regionálními kuchyněmi, jako je toskánská, sicilská a piemontská. Ať se jedná o Veronu nebo Sicílii, na italské kuchyni si návštěvníci vždy pochutnají.

Španělská kuchyně: Španělsko nabízí živou kulinářskou scénu, kde jsou oblíbená jídla jako Paella (rýžový pokrm s mořskými plody nebo masem), Tapas (malé talíře), Jamón Ibérico (sušená šunka), Gazpacho (studená rajčatová polévka) a Churros (smažené těsto).

Řecká kuchyně: Řecká kuchyně je založena na čerstvých středomořských surovinách, jako jsou olivy, sýr feta, jehněčí maso, mořské plody a zelenina. Mezi ikonická jídla patří musaka, souvlaki (grilované masové špízy), tzatziki (jogurtovo-okurkový dip) a baklava (sladké pečivo s ořechy a medem).

Britská kuchyně: Britská kuchyně se vyvíjela po staletí a odráží jedinečnou historii a kulturní vlivy této země. Tradiční pokrmy, jako jsou Fish and Chips, Roast Beef and Yorkshire Pudding, Full English Breakfast, Shepherd’s Pie a Sticky Toffee Pudding, jsou základními jídly.

Nejoblíbenější evropské speciality

Evropa je domovem celé řady vynikajících a jedinečných kulinářských tradic. Zde je několik oblíbených evropských specialit, které byste rozhodně měli vyzkoušet:

  1. Těstoviny a pizza (Itálie): Italská kuchyně je známá svými těstovinovými pokrmy, jako jsou špagety carbonara, lasagne a fettuccine Alfredo. Nenechte si ujít ani klasickou pizzu ve městě Neapol. Za výbornými těstovinami je ideální výlet do italského Bari.
  2. Tapas (Španělsko): Španělské tapas jsou malé, chutné pokrmy od patatas bravas (smažené brambory s pikantní omáčkou) po tortilla española (bramborová omeleta). Ideální pro sdílení!
  3. Croissanty a francouzské pečivo (Francie): Vychutnejte si máslové croissanty, pain au chocolat (pečivo plněné čokoládou) a další francouzské pečivo, jako jsou éclairs a macarons.
  4. Fish and Chips (Spojené království): V Británii je to klasická ryba s hranolky, která se podává obalená v těstíčku a smažená s křupavými hranolky, obvykle s tatarskou omáčkou a hráškem.
  5. Řízek (Rakousko): Vychutnejte si obalený a smažený řízek, obvykle z telecího nebo vepřového masa. Nejznámější variantou je Wiener Schnitzel.
  6. Moules Frites (Belgie): Tento belgický pokrm se skládá z mušlí podávaných v omáčce s cibulí, celerem a bylinkami, ke kterým se podávají hranolky belgického typu.
  7. Guláš (Maďarsko): Guláš je vydatný maďarský guláš z kousků masa, cibule a papriky, který se často podává s brambory nebo vaječnými nudlemi. Při návštěvě Budapešti jeho ochutnávka nesmí chybět.
  8. Smørrebrød (Dánsko): V těchto sendvičích s otevřeným obličejem jsou na žitném chlebu krásně naaranžovány různé přílohy, jako jsou nakládaní sledi, uzený losos, hovězí pečeně nebo sýr.
  9. Baklava (Řecko/Turecko): Toto sladké pečivo se skládá z vrstev filo plněných nasekanými ořechy a slazených sirupem nebo medem.
  10. Tiramisu (Itálie): Zakončete své kulinářské putování typickým italským dezertem, který obsahuje vrstvy v kávě namočených sušenek ladyfinger, sýru mascarpone a kakaa.

Po celé Evropě samozřejmě existuje mnoho dalších specialit, které čekají na objevení, ale tyto patří k těm nejoblíbenějším a nejikoničtějším.

Nejméně oblíbena evropská specialita – Hákarl

Určit nejméně oblíbenou specialitu v Evropě je obtížné, protože preference a chutě se na celém kontinentu značně liší.

Jednou z méně známých a možná i méně oblíbených specialit je však „Hákarl“ z Islandu. Hákarl je tradiční islandské jídlo vyráběné z fermentovaného žraločího masa a obvykle se popisuje jako jídlo s intenzivní vůní a silnou chutí.

Zatímco na Islandu je považován za delikatesu, mimo zemi nemusí být příliš uznávaný a známý, což z něj dělá uchazeče o nejméně populární specialitu v Evropě.

Zajímavosti