Tajuplná evropská jezera – skryté poklady na kontinentě

Evropa

Evropa je plná nádherných jezer. Některá z nich jsou velmi populární mezi turisty, ovšem existuje také řada méně známých jezer, které stojí za návštěvu. Která to jsou?

Navštěvováním méně známých jezer může člověk objevit skryté poklady. Také mu to dává možnost poznat autentickou místní kulturu, zvyky a lidi mimo hlavní turistické trasy.

Pro ty, kteří hledají dobrodružství, může být objevování méně známých míst vzrušujícím a obohacujícím zážitkem. Bez davů turistů se také cestovatelům naskytne mnoho příležitostí k pořízení jedinečných fotografií.

Následující článek přináší seznam pěti tajuplných a turisty méně navštěvovaných jezer v Evropě. Zároveň se lze dozvědět, jaké turistické trasy a přilehlé atrakce tato místa nabízí.

1. Jezero Bohinj, Slovinsko

Jezero Bohinj je jedním z nejkrásnějších a nejklidnějších míst ve Slovinsku. Jeho krásná modrá voda a okolní hory tvoří dechberoucí panorama.

Poloha a přírodní charakteristika

Jezero Bohinj leží na západě Slovinska v oblasti zvané Julské Alpy. Je to největší přirozené jezero v Slovinsku a je součástí Triglavského národního parku.

Jezero se nachází asi 27 kilometrů jihozápadně od oblíbené turistické destinace, jezera Bled.

Aktivity a atrakce v okolí

V okolí jezera Bohinj je mnoho aktivit, které mohou návštěvníci vyzkoušet a užít si krásu tohoto kouzelného místa.

Okolí jezera je plné nádherných turistických tras, které vedou přes nádherné alpské krajině. Lze se vydat na výlet k blízkým vodopádům Savica nebo se pokusit zdolat vrcholky okolních hor jako je Vogel.

Oblast kolem jezera je oblíbená mezi cyklisty. Existuje zde mnoho tras pro horskou i silniční cyklistiku.

Jezero Bohinj je ideální pro vodní sporty. Lze si tu pronajmout kajak, kánoi nebo paddleboard a strávit nádherný den na jezeře. Na jezeře se také pořádají vyhlídkové plavby lodí.

Jezero Bohinj s průzračnou vodou je obklopené Julskými Alpami.

V létě se může člověk osvěžit v čisté a průzračné vodě jezera Bohinj. Naopak v zimě se okolní hory stávají populárním místem pro lyžování a snowboarding.

2. Laghi di Fusine, Itálie

Jezera Fusine jsou překrásným klenotem severovýchodní Itálie, které nabízí jedinečnou kombinaci přírodní krásy a klidu. Lze si tu užít podmanivé alpské scenérie, odrážející se v křišťálově čisté vodě jezer.

Poloha a přírodní charakteristika

Laghi di Fusine jsou dvě alpská jezera ležící v severovýchodní Itálii, v regionu Friuli Venezia Giulia, blízko hranice se Slovinskem.

Oba vodní plochy – Lago Superiore a Lago Inferiore – jsou tvořeny ledovcovou vodou a nacházejí se uprostřed nádherných horských krajin. Oblast kolem jezer je pokryta hustými jehličnatými a listnatými lesy a místní flóra a fauna je rozmanitá a unikátní.

Jezera jsou obklopena nádhernými Julskými Alpami, zejména majestátním vrcholem Mangartu, který je jedním z nejvyšších vrcholů v oblasti. Známějšími italskými jezery jsou Lago di Maggiore, Lago di Garda či Lago di Como.

Aktivity a atrakce v okolí

Oblast jezer Fusine je bohatá na venkovní aktivity. Jsou zde dobře značené turistické stezky, které vedou kolem obou jezer, nebo do kopců, které nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Oblast je ideální pro fotografování díky nádherným výhledům na Alpy a jezero, zejména během východu a západu slunce.

Kolem jezer jsou několik piknikových míst, kde si můžete užít jídlo v přírodě. Jezera Fusine jsou oblíbená také mezi rybáři, kteří zde mohou chytat především pstruhy.

Okolí jezer je také ideální pro cyklistické výlety, s několika stezkami vhodnými pro všechny úrovně zdatnosti.

V zimních měsících je okolní oblast oblíbená pro lyžování a běžecké lyžování, s několika lyžařskými středisky nedaleko.

Za návštěvu stojí i blízké město Tarvisio, kde lze ochutnat místní kuchyni, navštívit místní trhy a prozkoumat historické památky.

3. Lac d’Aiguebelette, Francie

Lac d’Aiguebelette je jedním z těch pokladů, které zůstávají relativně neznámé mimo Francii, a stále si zachovává svůj klid a krásu.

Poloha a přírodní charakteristika

Jezero Lac d’Aiguebelette je jedním z největších přírodních jezer ve Francii a nachází se v regionu Auvergne-Rhône-Alpes, blízko města Chambéry.

Jezero je obklopeno vrcholy Chartreuse a je známé svými téměř tropicky vypadajícími zelenými vodami. Díky svému umístění mezi horami a mělké hloubce (průměrná hloubka je 27 metrů) je Lac d’Aiguebelette také jedním z nejteplejších jezer ve Francii.

V létě má voda průměrnou teplotu kolem 27 stupňů Celsia.

Jezero také hostí mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů a bylo prohlášeno za chráněnou oblast.

Aktivity a atrakce v okolí

Lac d’Aiguebelette a jeho okolí jsou skutečným rájem pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Jezero nabízí ideální podmínky pro plavání, šnorchlování, kanoistiku, jachting a paddleboarding.

Rybaření je také populární. Okolí jezera nabízí množství turistických a cyklistických tras s nádhernými výhledy na jezero a okolní hory.

V okolí jezera se nachází několik malebných vesniček, kde lze poznat místní kulturu, ochutnat regionální gastronomii a nakoupit místní produkty.

V okolních vesnicích se pravidelně konají trhy s místními produkty, kde lze zakoupit různé gastronomické speciality regionu.

Oblast kolem jezera je také známá svou bohatou flórou a faunou. S trochou štěstí tu lze spatřit například jelena nebo divokou kočku.

Na Lac d’Aiguebelette se člověk také může vydat na loďce a užít si krásný výhled na jezero a okolní krajinu.

4. Königssee, Německo

Ať už je léto nebo zima, oblast Königssee má vždy co nabídnout. Z nádherného jasně modrého ledovcového jezera na pozadí strmých horských vrcholků se naskýtají dechberoucí výhledy.

Poloha a přírodní charakteristika

Jezero Königssee se nachází na jihovýchodě Německa, v Bavorsku, a je součástí národního parku Berchtesgaden. Jedná se o nejhlubší a jedno z nejčistších jezer v Německu.

Jezero je ledovcového původu a je obklopeno vysokými alpskými vrcholy, včetně nejvyšší hory Německa, Zugspitze. Díky svému horskému prostředí a téměř vertikálním strmým břehům je jezero Königssee často srovnáváno s norskými fjordy.

Jeho vody jsou neuvěřitelně čisté a chladné. Teplota vody se pohybuje od 4 do 8 stupňů Celsia po celý rok. Jezero je také známé svými unikátními akustickými vlastnostmi – zvuk se odráží od strmých skalnatých stěn a vytváří jedinečnou ozvěnu.

Aktivity a atrakce v okolí

Kolem jezera je mnoho turistických tras, které vedou přes nádherné horské krajiny a nabízí úchvatné výhledy na jezero a okolní vrcholky. Jednou z nejpopulárnějších je trasa na pohoří Watzmann.

Těžba soli hrála v historii regionu klíčovou roli. Nyní se lze vydat na prohlídku do solných dolů Berchtesgaden a dozvědět se více o jejich historii.

Jezero Königssee patří mezi nejhlubší a nejčistší jezera v Německu.

Pro adrenalinový zážitek je možné se projet na bobové dráze, která se nachází nedaleko jezera. V blízkosti jezera se také nachází zámek Berchtesgaden, který nabízí úchvatný výhled na okolí.

5. Lagoa do Fogo, Portugalsko

Toto jezero je považováno za jednu z nejcennějších přírodních lokalit na Azorech. Voda v jezeře je nádherně čistá a má krásnou azurovou barvu.

Poloha a přírodní charakteristika

Lagoa do Fogo, neboli „Ohnivé jezero“, je jedním z největších vodních jezer na ostrově São Miguel, který patří k portugalským Azorským ostrovům. Nachází se v kráteru stratovulkánu Água de Pau v centrální části ostrova.

Jméno „Ohnivé jezero“ je připomínkou jeho vulkanického původu. Během historie se zde odehrálo několik erupcí, poslední v roce 1563.

Lagoa do Fogo je druhé nejvyšší jezero na Azorských ostrovech, nachází se v nadmořské výšce kolem 600 metrů. Jezero obklopují téměř vertikální útesy, pokryté bujnou vegetací, včetně endemických druhů.

Aktivity a atrakce v okolí

Přístup k jezeru je omezen, aby se ochránila jeho příroda. Avšak je zde několik vyhlídek, které nabízí nezapomenutelné výhledy na toto jedinečné místo.

Jednou z nejpopulárnějších tras je cesta k vrcholu kráteru, odkud je nádherný pohled na jezero a okolní krajinu.

Nedaleko jezera se nachází oblast Caldeira Velha, kde lze relaxovat v teplých pramenech uprostřed tropické zahrady. I když se Lagoa do Fogo nachází vysoko v horách, není to daleko k pláži. Pláž v Ribeira Grande je populárním místem pro surfování.

Azorské ostrovy jsou jediným místem v Evropě, kde se pěstuje čaj. Nedaleko Lagoa do Fogo se nachází několik čajových plantáží, které je možné navštívit a ochutnat místní čaj.

VýletyZajímavosti