Nejkrásnější přírodní parky Evropy pro milovníky outdoorových dobrodružství

Evropa

Kdo je nadšenec pro přírodu a hledá nové destinace pro své výpravy, určitě by si měl rozšířit svůj dobrodružný horizont a navštívit některý z nádherných přírodních parků rozesetých po celé Evropě.

Existuje nespočet přírodních rezervací a parků, které uchovávají původní divočinu a skvěle se hodí na outdoorové aktivity.

Zde je několik tipů na sedm nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodních parků, které byste určitě neměli vynechat.

1. Národní park Plitvická jezera, Chorvatsko

Tento nestárnoucí chorvatský klenot, který je také na seznamu UNESCO, nabízí 16 křišťálově čistých jezer, propojených nádhernými vodopády.

Nejčastější aktivitou, kterou turisté podnikají při návštěvě Plitvických jezer, je procházka po stezkách kolem jezer a vodopádů. Park nabízí různé trasy s různou obtížností a délkou, takže si každý může vybrat tu správnou.

Na několika jezerech je možné si zapůjčit loďku a plavit se po krásně modrých vodách. Pro ty, kteří chtějí pochopit plný kontext a historii parku, jsou k dispozici prohlídky s průvodcem.

I když cyklistika není dovolena přímo uvnitř parku, v okolí je mnoho cyklistických tras s výhledem na park.

V parku nebo jeho bezprostřední blízkosti je možné přenocovat v kempu nebo v hotelu. Noc v parku je nezapomenutelným zážitkem, kdy si lze vychutnat klid a ticho daleko od městského hluku.

Plitvická jezera jsou právem přírodním klenotem Evropy.

2. Národní park Vatnajökull, Island

Největší ledovcový park v Evropě je domovem některých z nejimpresivnějších přírodních úkazů, včetně ledovcových lagun, sopečných kráterů a mohutných ledovců. Pro outdoorové nadšence je to pravý ráj.

Název parku odkazuje na mohutný ledovec Vatnajökull, který je součástí parku a je největším ledovcem v Evropě.

Aktivity v Národním parku Vatnajökull jsou rozmanité a lákají milovníky přírody a dobrodruhů z celého světa. Jednou z nejpopulárnějších aktivit je ledovcová turistika. S průvodcem se lze vydat přímo na ledovec a prozkoumat jeho povrch či jeskyně.

Díky své poloze je park jedním z nejlepších míst na Islandu, kde je možné pozorovat úchvatnou přírodní podívanou zvanou aurora neboli polární záře.

Park je také plný úchvatných přírodních útvarů včetně jeskyní a soutěsek. Doporučuje se navštívit například černou lávovou jeskyni Lofthellir.

3. Národní park Cinque Terre, Itálie

Pět malebných rybářských vesnic, křížených nádhernými turistickými trasami nabízejícími nezapomenutelné výhledy na Středozemní moře, je místem, které každému učaruje svým kouzlem a italským šarmem.

Cinque Terre je známé svými barevnými domy, vinicemi, olivovými háji a úchvatným výhledem na moře. Oblast je proslulá svými turistickými trasami, které propojují všech pět vesnic.

Nejznámější je Modrá stezka (Sentiero Azzurro), která nabízí nezapomenutelné výhledy na pobřeží a vesnice. Malebné vesnice s pestrobarevnými domy na strmých útesech nad mořem jsou jako stvořené pro fotografování.

Kdo by nechtěl tolik chodit pěšky, může se mezi jednotlivými vesnicemi popovážet vlakem. Kdo je příznivcem vodních aktivit, nalezne zde několik pláží a zátok. Díky čisté vodě je toto místo ideální také pro potápění.

Cinque Terre je známé svými barevnými vesničkami na útesech.

4. Národní park Loch Lomond a Trossachs, Skotsko

Každý, kdo přijede do Skotska, zavítá do hlavního města Edinburgh. Avšak byla by škoda v něm zůstávat. Skotsko má totiž mnoho národních parků, jež stojí za vidění. Mezi ně patří i Národní park Loch Lomond a Trossachs.

Se svými zálivy, jezery, kopci a údolími je králem skotské přírody a láká na turistiku, kempování a jachting na jezeře Loch Lomond, které je největším ve Velké Británii.

Loch Lomond je největší skotské jezero a má hloubku až 190 metrů, což ho dělá též nejhlubším jezerem ve Skotsku. Jezero je obklopeno malebnou krajinou s kopci, lesy a loukami.

Národní park Loch Lomond a Trossachs nabízí mnoho možností pro outdoorové aktivity. Turistické trasy se táhnou přes celý park. Národní park také nabízí skvělé podmínky pro cyklistiku, s řadou horských a silničních tras.

Pro milovníky vody je tu možnost si zapůjčit loď a vydat se na jezero Loch Lomond. Rybaření je také populární aktivitou, zejména lov lososů a pstruhů.

Národní park také zahrnuje několik obcí a měst, kde si lze vychutnat místní kulturu a historii a samozřejmě také ochutnat tradiční skotské jídlo a whisky.

5. Národní park Picos de Europa, Španělsko

Národní park Picos de Europa ležící na severu Španělska je skutečnou perlou pro turisty hledající nezapomenutelné turistické zážitky.

Tento park, který zahrnuje mnoho strmých vrcholů, hlubokých údolí, divokých soutěsek a nabízí řadu tras s různou náročností. Ruta del Cares je 12 kilometrů dlouhá trasa a je jednou z nejpopulárnějších v parku. Cesta vede přes jedinečné soutěsky a nabízí úchvatné výhledy na řeku Cares a okolní hory.

Oblíbená je i trasa k jezerům Covadonga, která se nacházejí ve vysoké nadmořské výšce a nabízejí úchvatné výhledy na okolní hory. Trasa pokračuje až k bazilice Covadonga, která je důležitým poutním místem.

Další krásné národní parky se nacházejí na Kanárských ostrovech, které také patří ke Španělsku. Kouzelný přírodní národní park se nachází na ostrově Lanzarote.

6. Národní park Bialowieza, Polsko/Bělorusko

Národní park Bialowieza, který se nachází na hranicích mezi Polskem a Běloruskem, je jedním z nejstarších národních parků v Evropě. Je jedním z posledních a největších zbytků pralesa na evropském kontinentu.

Park je na seznamu světového dědictví UNESCO a je domovem evropského zubra, největší suchozemské zvíře v Evropě.

Jeskyně, bažiny, louky a lesy parku představují skvělou příležitost pro pěší turistiku a pozorování ptáků. Některé části pralesa jsou přístupné pouze s průvodcem, aby se zachovalo přirozené prostředí.

V rámci parku lze také navštívit rezervaci zubrů. Jde o velký výběh, kde lze z bezpečné vzdálenosti pozorovat zubry a další zvířata.

V parku Bialowieza lze pozorovat zubra evropského. Největší suchozemské zvíře Evropy.

7. Národní park Triglav, Slovinsko

Tento park, pojmenovaný po nejvyšší hoře Slovinska, nabízí náročné i méně náročné turistické stezky, vysoké vrcholky a úchvatné výhledy. Přírodní krása je zde na každém kroku.

Národní park Triglav, nacházející se v Julských Alpách, je známý svým nedotčeným alpským ekosystémem, dramatickými vrcholky, krásnými jezery a divokými řekami.

Park Triglav nabízí nespočet turistických tras pro všechny úrovně zdatnosti. Kdo je zdatný outdoorový nadšenec, může se pokusit vylézt na vrchol Triglavu.

Řeky v parku, zejména Soča a Sava, jsou oblíbené pro vodní sporty jako je rafting nebo kanoistika. V letních měsících se lze osvěžit ve vodách některého z ledovcových jezer v parku, jako je například Bohinjské jezero, které patří mezi tajuplná evropská jezera.

Samozřejmě se mnoho dalších nádherných míst, která nabízejí širokou škálu outdoorových aktivit. Stačí si jen vybrat a vyrazit do světa. Dobrodružství je vždy za rohem.

VýletyZajímavosti