Výlety v okolí Brna – tipy, kam vyrazit i s dětmi

Česko

Brno a jeho okolí jsou oblastí bohatou na kulturní poklady, přírodní krásy a zajímavé aktivity, které lákají návštěvníky z celého světa. Tato část České republiky není jen moderním a pulzujícím městem. Nabízí také mnoho možností pro výlety do okolí, které potěší každého cestovatele. Od historických památek až po překrásné přírodní scenérie, Brno a jeho blízké okolí mají co nabídnout pro různé zájmy a vkusy.

Tento článek se zaměří na tipy na výlety v okolí Brna, doporučí, kam vyjet z Brna na výlet vlakem nebo kam v Brně na výlet s dětmi. Nabídne spoustu zajímavých míst a destinací, které je možné využít ke trávení volného času v okolí Brna či v Brně samotném.

Brno

Brno, druhé největší město České republiky, tají mnoho tajemství a skvostů, které lákají návštěvníky z celého světa. Toto moravské město je fascinujícím mixem historie, kultury a modernosti. Jeho bohatá minulost se odráží v impozantních historických památkách, zatímco jeho současnost září jako významné vědecké a ekonomické centrum.

Na výlet v okolí Brna

V okolí Brna se nachází mnoho krásných a zajímavých míst pro jarní, letní i podzimní výlety. Zde je několik tipů kam na výlet autem:

 • Mikulov: Půvabné městečko je známé svými vinicemi, robustním zámkem a historickým centrem. Je možné si prohlédnout zámek, procházet se vinohrady a ochutnat místní vína.
 • Lednicko-Valtický areál: Jedná se o rozlehlý komplex, který zahrnuje zámky Lednice a Valtice, rozsáhlé parky a umělý akvadukt. Je to místo s bohatou historií a krásnou přírodou, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Moravský kras: Tato krasová krajina je domovem několika krásných jeskyní, včetně Macochy, Punkevních jeskyní a Kateřinské jeskyně. Podzemní krásy stojí za prozkoumání.
 • Znojmo: Historické město na břehu řeky Dyje je známé svými vinnými sklepy, hradem a krásným starým městem. 
 • Pálava: Tato vinohradnická oblast je proslulá vinicemi a krásnou krajinou. Vyjít si na túru po kopci Pálava nebo navštívit některý z místních vinných sklepů je takřka občanská povinnost.
 • Vranovská přehrada: Pro vodní aktivity je možné se vydat k Vranovské přehradě. Nabízí pláže, možnosti koupání, vodní sporty a bujné okolní lesy.
 • Boskovické údolí: Toto údolí je ideálním místem pro turistiku a procházky po přírodě. Lze navštívit zříceninu hradu Boskovice a prozkoumat čarovný okolní kraj.
 • Slavkov u Brna: Toto město je známé pro bitvu u Slavkova (bitva u Austerlitz), která se zde odehrála v roce 1805. Je možné navštívit památník bitvy a muzeum.

To je výčet jen některých z mnoha možností výletů v okolí Brna. Každé z těchto míst má své vlastní jedinečné atrakce a krásy, které stojí za objevování.

Kam na výlet v Brně – Vila Tugendhat

Mezi tipy na výlety v Brně nesmí chybět Vila Tugendhat, která je ikonickým příkladem modernistické architektury, navržené Ludwigem Miesem van der Rohe. Postavena v roce 1930, tato funkcionalistická vila s minimalistickým designem a skleněnými stěnami je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Interiér vily je známý svým inovativním nábytkem a pohyblivými stěnami, které umožňují flexibilitu využití prostoru.

Vila Tugendhat je jedním z nezapomenutelných výletních míst v Brně.

Vila Tugendhat má také historický význam, protože zde probíhala klíčová jednání před Mnichovskou dohodou v roce 1938. Dnes je otevřena pro prohlídky a nabízí návštěvníkům pohled na moderní architekturu a designový dům 20. století.

Výlety Brno – zámky

Brněnský zámek a Špilberk jsou dvě významná místa v Brně, která přinášejí pohled do bohaté historie města a jeho kulturního dědictví. Proto by rozhodně neměla chybět na seznamu tipů na výlety v Brně.

Brněnský zámek je domovem Moravského zemského muzea s bohatými sbírkami spojenými s historií Moravy a Brna. Špilberk, poblíž zámku, je historický komplex s muzeem a výhledem na město, kde se konají kulturní akce a festivaly.

Kam na výlet Brno – památky

Staré Brno, historické jádro města, láká svými malebnými uličkami a bohatou historií. Kostel svatého Jakuba s věží nabízí krásné výhledy, a Náměstí Svobody je centrem městského dění s kulturními akcemi. Zelný trh dodává moravský šmrnc a Staré Brno spojuje minulost a současnost v jedinečném atmosférickém mixu.

Dalším tipem na výlet v Brně jsou historické uličky, které jsou jako otevřená kniha, jež návštěvníky zavede zpět v čase. Rozkošné uličky v Starém Brně, jako je Minoritská ulice, jsou lemovány nádhernými historickými budovami s poutavými fasádami. Při procházce těmito uličkami lze objevovat krásu a kouzlo města, které se snoubí s historií a uměním.

Botanická zahrada v Brně je oázou přírody a rostlinné krásy a rozhodně by neměla chybět na žádném seznamu návštěvníka Brna. Zahrada nabízí rozsáhlou kolekci rostlin z celého světa, včetně exotických druhů. Rozdělena je do různých částí s vzdělávacím a estetickým zaměřením, což umožňuje návštěvníkům objevovat a učit se o různých ekosystémech. Botanická zahrada také často pořádá výstavy a akce, které zvyšují povědomí o přírodě.

Náměstí je obklopeno historickými budovami, mnoha kavárnami, restauracemi, a obchody, což ho činí populárním místem pro setkávání a relaxaci pro místní i návštěvníky.

Katedrála svatého Petra a Pavla je další nádhernou památkou Brna. Tato gotická katedrála dominuje městskému panoramatu a její interiér je plný uměleckých pokladů, včetně oltáře.

Výlety s dětmi Brno

V Brně a jeho okolí existuje mnoho skvělých možností pro výlety s dětmi. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí je Větrný mlýn v městském parku Lužánky. Tento historický mlýn byl zrekonstruován a nyní nabízí fascinující pohled na tradiční mletí mouky. Děti se mohou dozvědět o historii mletí a dokonce se pokusit samy otočit mlecím kamenem.

Další zajímavou volbou je výlet do Kraví hory, kde se nachází Brněnská přehrada. Toto místo nabízí mnoho možností pro aktivní trávení času s dětmi, jako jsou cyklostezky, pěší trasy a koupání. Je zde možnost si zapůjčit vodní kolo nebo člun a prozkoumat krásnou vodní plochu.

Pokud jsou děti příznivci zvířat, určitě by s nimi rodiče neměli vynechat návštěvu ZOO Brno. Tato zoo má širokou škálu druhů zvířat z celého světa a nabízí vzdělávací programy a interaktivní expozice pro malé návštěvníky.

Pro kulturní zážitek lze navštívit Moravské zemské muzeum, kde jsou vystaveny exponáty z historie a přírody Moravy. Děti se zde mohou dozvědět mnoho zajímavostí o regionu.

Dalším tipem na výlet je Hravý svět. Toto moderní dětské centrum se nachází v nákupním centru Olympia. Nabízí mnoho her a atrakcí pro děti různých věkových kategorií. Je to skvělé místo na výlet v Brně strávený s dětmi, zejména v případě nepříznivého počasí.

Dinopark Vyškov je ideálním místem na výlet v okolí Brna. Pro malé paleontology jako stvořené. Nachází se asi 30 minut jízdy od Brna. Zde mohou děti prozkoumat svět dinosaurů s pohyblivými modely a interaktivními expozicemi.

V Brně nechybí ani několik dětských hřišť a parků, kde se děti mohou vyřádit. Celkově je Brno skvělým místem pro rodinné výlety plné zábavy a vzdělávání.

Tipy na výlety Brno a okolí – venkov

Brno a jeho okolí jsou obklopeny nádhernou přírodou a venkovskými krajinami, které nabízejí pestrou škálu aktivit pro milovníky přírody a odpočinku.

 • Údolí řeky Dyje: Tohle údolí nabízí nádhernou přírodní krajinu s řekou Dyje, lesy a vinicemi. Je možnost se vydat na pěší túry, cyklistické výlety nebo prozkoumávat vinohrady a historická městečka v okolí.
 • Bílé Karpaty: Tato pohoří na hranici mezi Českou republikou a Slovenskem nabízí krásné výhledy, lesy a luky. Je to ideální místo pro turistiku a procházky v přírodě.
 • Hřebeny Žďárských vrchů: Tato část Českomoravské vysočiny je známá svými rozsáhlými lesy, lukami a malebnými vesnicemi. Je možné se vydat na turistické trasy a objevovat krásy této regionální přírody.
 • Přírodní parky: V okolí Brna se nachází několik přírodních parků, jako je Bobrava nebo Údolí Svratky, které nabízejí klidná místa pro procházky, pozorování ptáků a relaxaci.

Tyto venkovské oblasti jsou ideálním útočištěm pro ty, kteří chtějí uniknout do přírody od ruchu města. Jsou to krásná místa pro dobrodružství a objevování krás moravského venkova.

Kam na výlet vlakem z Brna

Vlakem do Bratislavy, hlavního města Slovenska, je cesta rychlá a snadná. Bratislava nabízí mnoho historických památek, jako je hrad Bratislava, a zajímavých míst k návštěvě.

Olomouc, krásné moravské město s historickým centrem a krásnými náměstími, je dostupná vlakem z Brna přibližně během hodiny.

Cesta do Telče, líbezného města zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO, trvá zhruba dvě a půl hodiny, proto je to vhodný tip na výlet vlakem. Zde je možné si prohlédnout krásné renesanční domy na náměstí Zachariáše z Hradce.

Ačkoli vlaková cesta do Českého Krumlova trvá déle, toto město je velkým pokladem. Lze zde navštívit nádherný zámek a procházet se historickým centrem, které je také na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ač to není úplně v okolí Brna, zajímavé by mohly být i výlety v Praze a okolí.

Co vidětPamátkyVýlety