Krásy česko-polského pohraničí – co navštívit, výlety v okolí

Česko

Proč jezdit na dovolenou do Polska? Je tam vůbec něco zajímavého? Ti, kdo bydlí poblíž polského pohraničí, vědí své a přinášejí tipy na pár zajímavých míst, která jsou co by kamenem dohodil od česko-polských hranic. Co navštívit v česko-polském pohraničí a které lokality stojí za výlet?

Za zajímavým výletem netřeba jezdit daleko. Nepřeberné přírodní i architektonické krásy nabízí i sousední země Polsko.

Zámek Moszna

Velmi zajímavý zámek kousek od města Prudnik, někdo mu také přezdívá polský Disneyland. Svým umístěním blízko českých hranic spadá ještě do oblasti Slezska. Na první pohled se zámek zdá dost asymetrický a je to tak, kvůli někdejšímu požáru části budovy byla ponechána pouze střední část (hlavní budova), která je postavena v barokním stylu, posléze byla zrekonstruována východní část v novogotickém stylu a naposled bylo přistavěno i západní křídlo, a to ve stylu novorenesančním.

Zámek v dnešní době slouží jako centrum pro léčbu neuróz, a také jako hotel. Konají se zde svatby a také četné výstavy obrazů a fotografií. V kapli je perfektní akustika, což je ideální prostředí na organizování koncertů.

Zámek Moszna je velmi fotogenický.

Park kolem zámku oplývá zejména v jarním období kvetoucími rododendrony a azalkami.

Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka jsou od českých hranic o něco dál, leží u Walbřichu a z Prahy tam lze dojet cca za 3 hodinky. Jezera se nacházejí v obci Marciszów, 8 km od města Kamienna Góra a 18 km od českých hranic.

Tenhle skvost přitahuje turisty z celé Evropy. Jsou tu čtyři jezera a každé má jinou barvu. Žluté a Červené jezírko jsou jen kousek od sebe a cesta je vhodná i pro kočárek. Žluté jezírko je nejmladší, má nažloutlou barvu, kterou mu dodává blátivé dno a často vysychá.

Hned vedle je Červené jezírko, jehož nádherná červená barva a okolí jezírka připomínají spíš Západ USA. Voda je výrazně cítit po síře, což ještě umocňuje magický charakter jezírka.

Poněkud náročnější je pak cesta k Modrému jezírku, která je poměrně hodně do kopce a dá člověku celkem zabrat, i když je dlouhá jen něco přes kilometr.

Výstup k Zelenému jezírku pak místní příliš nedoporučují. Cesta není sice tak náročná, ovšem jezírko dle četných názorů vůbec nestojí za to. Lepší bude Zelené jezírko vynechat a více prozkoumat zejména to Červené. U něj se nachází i občerstvení, kde si lze dát typický polský Bigoš.

Bigoš, do češtiny často překládaný jako lovecký guláš, je polský pokrm z různých druhů dušeného masa s kyselým zelím, krouhaným čerstvým zelím a kořením.

Zámek Ksiaz

Největší zámek v oblasti Dolního Slezska a také údajně tajné sídlo Adolfa Hitlera leží jen kousek od města Walbřich cca 25 km od česko-polských hranic. Původně se jednalo o obrannou tvrz z konce 13. století, která je nyní přestavěná na barokní knížecí sídlo.

Tvrz měla velký strategický význam pro ochranu obchodní stezky ze Slezska do Čech. Zámek leží na skalnatém ostrohu nad řekou Pelcznica v místě, kde do roku 1263 stával dřevěný hrad. V roce 1941 padl zámek do rukou nacistů a o dva roky později se začal realizovat plán přestavby na nové sídlo Adolfa Hitlera, při níž byly z velké části zničeny historické interiéry.

Pod zámkem byly vykopány hluboké štoly a před hlavním portálem našla osvobozenecká armáda v květnu 1945 šachtu hlubokou 50 metrů. V době 2. světové války byla na zámku uložena i část Berlínské státní knihovny.

Zámek se nachází kousek od krásného polského města Wrocław, kulturního centra plného historických památek a dalších turistických atrakcí.

Podle některých konspiračních teorií byl však zámek zabrán zejména díky jeho poloze na skále a možnosti vyhloubit zde četné podzemní chodby, které měly ve skutečnosti fungovat jako úkryt cenností či tajných dokumentů a jako továrna na výrobu vojenského materiálu. Celé okolí prý mělo sloužit jako testovací oblast pro jaderné zbraně.

Zámek Ksiaz má návštěvníkům co nabídnout.

I přes tuto pochmurnou historii je zámek krásný a je ideální pro jednodenní výlet z Čech. Místní doporučují vystoupat na kopec opodál, odkud je hezký výhled na zámek z výšky.

Swidnice

Při cestě k zámku Ksiaz mnozí doporučují zastavit se v nedaleké Swidnici, kde je Evangelický Kostel Míru (Kościół Pokoju), který patří pod ochranu UNESCO. Dřevěné evangelické kostely Míru ve Swidnici a v Jaworu patří k unikátům evropské architektury.

Jsou jedinými hrázděnými kostely svého druhu na světě a právě proto byly zcela oprávněně zařazeny v letech 2001 a 2002 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zámek Pany Mariany Oranskej

Krásný zámek se zajímavou historií ležící také jen asi 25 km od česko-polských hranic. Je vidět už z zdálky. Mnozí návštěvníci konstatují, že systém návštěv tohoto zámku není dobře vymyšlený. Do parku kolem zámku lze vejít zdarma, ovšem všude kolem cesty jsou cedule nechodit na trávník, což kazí dojem z krásného parku.

Prohlídka hradu i zahrady je pouze s průvodcem a trvá hodinu a půl, prohlídky jsou však pouze v polštině. Je to škoda, stačilo by mít zaměstnance mluvícího anglicky.

Otmuchowská jezera

Velká jezera vhodná spíše na letní rekreaci. Na koupání a vodní sporty jsou jezera báječná, avšak nesrovnávat například s rakouskými jezery. Okolí není přírodní, ani tam není nic zajímavého, ovšem kdo pojede v letních měsících kolem, jezírka určitě stojí za osvěžení. Nachází se tu i kemp pro karavany a hojnost rybářů.

Ladek Zdroj

Na podzimní výlet je ideální malé městečko Ladek Zdroj. Stojí zde atraktivní lázeňská budova. Pro návštěvu lázní nebo třeba jen bazénu je však nutná rezervace předem. Kolem lázeňského domu jsou také pitné minerální prameny a kus opodál leží krytý most.

Ladek Zdroj je polskou chloubou.

Na závěr pár důvodů, proč navštívit zrovna Polsko:

  • Z České republiky je to kousek -> ideální destinace na víkendový výlet třeba do Štětína.
  • V Polsku jsou hodně podobné ceny jako v ČR.
  • Dá se tam dobře najíst – pyrohy, bigoš nebo polévky.
  • Polská krajina je většinou rovinatá. Je to tedy ideální výlet i pro starší cestovatele.

Polsko nabízí jedinečné lokality a zážitky a je možné zde strávit skvělou dovolenou, která je nedaleko od hranic s Českou republikou.

Co vidětPamátkyVýlety