Uppsala, Švédsko – zajímavosti, univerzita, Vikingové

Evropa

Uppsala je malebné středověké město ve Švédsku. Je rájem pro univerzitní studenty a slouží jako akademické a historické centrum Švédska. Co vidět v Uppsale? A jaké mívá Uppsala počasí?

Uppsala možná není tak známá jako Paříž nebo Londýn, případně švédský Göteborg. To jí však na kráse a zajímavostech nic neubírá. Je to město, kde se historie střetává s moderním světem. Nabízí návštěvníkům interesantní pohled na bohatou švédskou kulturu.

Turisté mohou vybírat z dlouhého seznamu aktivit a kochat se bohatou směsicí historických budov, živých atrakcí a rušných restaurací, které je budou bavit. Následující průvodce přináší všechny zajímavosti Uppsaly, popisuje, kde leží Uppsala a proč navštívit město Uppsala, Švédsko.

Kde leží Uppsala

Koho by lákalo se podívat do zmíněného švédského města, jistě ho bude zajímat, kde leží Uppsala. Město Uppsala leží ve střední části Švédska. Geograficky se nachází přibližně 70 kilometrů severozápadně od hlavního města Švédska, Stockholmu.

Uppsala se rozprostírá na západním břehu řeky Fyrisån a je snadným cílem jednodenních výletů. Uppsala je sice čtvrtým největším švédským městem, avšak působí spíše jako malé městečko, protkané křivolakými uličkami a vodními kanály, které je nejlepší prozkoumat pěšky nebo na kole.

Díky své poloze poblíž Stockholmu je Uppsala dobře dostupná z hlavního města a tvoří součást širší aglomerace Stockholmu. Moderní dopravní infrastruktura, včetně dálnic a železnic, usnadňuje spojení mezi městem Uppsala a dalšími částmi Švédska. Za návštěvu stojí ale i vzdálenější místa, jako např. město Visby na švédském ostrově Gotland.

Uppsala Švédsko – stručná historie

Historie švédské Uppsaly sahá hluboko do minulosti a město má bohaté dějiny spojené s vývojem Švédska. Uppsala byla jedním z raných středisek švédské křesťanské církve. Katedrála Uppsala byla postavena ve 13. století a stala se důležitým náboženským a kulturním centrem.

Během reformace se Uppsala stala centrem švédského protestantismu. Katedrála Uppsala byla svědkem důležitých náboženských změn. Město hrálo roli i v politických záležitostech, zejména v období švédských válek v 16. století.

V průběhu 18. a 19. století začala švédská Uppsala růst a rozvíjet se jako vzdělávací, kulturní a obchodní centrum. Během 20. století Uppsala nadále posilovala svou pozici v oblasti vzdělání a vědy. Univerzita Uppsala se stala významným mezinárodním výzkumným centrem.

Uppsala Vikingové

Uppsala je městem s hlubokými historickými kořeny. Vzhledem ke svému středověkému původu a důležitému postavení ve švédském státě bylo město v období Vikingů spjato s různými historickými událostmi.

Gamla Uppsala, část města, která se nachází poblíž moderního centra, je spojena s historií Vikingů Uppsala. Toto místo bylo důležitým náboženským a politickým centrem ve starověkém Švédsku.

Archeologické nálezy v oblasti Gamla Uppsala ukazují na existenci starobylého pohřebiště a chrámu, který byl důležitým sídlem Vikingů a raně středověké švédské společnosti.

Legendární švédská Uppsala je živé město, kde odkaz Vikingů žije dál. V Gamla Uppsala je možné se dostat do světa Vikingů, projít se po 1 000 let starých stezkách staré Uppsaly, vyšplhat na pohřební mohyly starých severských králů a navštívit posvátná místa, kde byli uctíváni bohové jako Oden a Tor.

Nově zde byla vytvořena rekonstrukce ve virtuální realitě, která umožňuje návštěvníkům projít se krajinou a zažít ji takovou, jaká kdysi byla. Uppsala, Vikingové a příroda k sobě neodmyslitelně dodnes patří.

Gamla Uppsala je spojena s historií Uppsaly a Vikingů. Navštívit tu lze posvátná místa a pohřební mohyly.

Uppsala – co vidět

Město Uppsala je místo, kde se potkává starobylá atmosféra s pulzujícím životem moderního města. Uppsala není pouze domovem jedné z nejstarších univerzit v Evropě, nýbrž také odráží významnou roli ve vikingské historii.

Při prozkoumávání tohoto malebného švédského koutu jsou návštěvníci svědky fascinujících příběhů Vikingů, středověkých králů a bohatého kulturního dědictví. Co zajímavého vidět v Uppsale?

Katedrála v Uppsale

Kdo patří k cestovatelům, kteří potřebují vidět nejlepší atrakci města, měl by se nejprve vydat ke katedrále v Uppsale (Uppsala domkyrka). Tato velkolepá stavba, postavená kolem roku 1270 a vysvěcená v roce 1435, je nejvýraznější dominantou města a patří mezi nejlepší turistické atrakce v celém Švédsku.

Katedrála v Uppsale se v průběhu staletí mnohokrát měnila, včetně rozsáhlé rekonstrukce v letech 1885 až 1893 v novogotickém stylu. Tato rozsáhlá přestavba zahrnovala doplnění jejích dvou vysokých špičatých věží, vitrážových oken a propracovaných nástěnných maleb.

Honosnou barokní kazatelnu v roce 1707 vyřezal Burchard Precht podle návrhu Nikodéma Tessina mladšího. Na východním konci chóru se nachází pohřební kaple a hrobka krále Gustava Adolfa z roku 1576. V katedrále jsou pohřbeni také Carl von Linné (Linnaeus), arcibiskup Nathan Söderblom a filozof Emanuel Swedenborg.

Ve Stříbrné komnatě je kromě jiných pokladů pozlacený relikviář krále Erika IX (sv. Erika), který byl zabit Dány v roce 1160. Sbírku v severní věži doplňuje zlatý brokátový plášť, který patřil královně Markétě, vládkyni sjednocených království Dánska, Norska a Švédska.

Katedrála v Uppsale s dvěma věžemi patří mezi dominanty města.

Uppsala univerzita

Procházka historickou univerzitou Uppsala (Uppsala universitet) znamená ponořit se do slavného světa švédské akademické obce. Takzvané „nové“ univerzitní budovy byly postaveny v honosném románsko-renesančním stylu v letech 1879-1886.

Velkolepost je zde cítit na každém kroku. Nádherné foyer vede do velké posluchárny a festivalového sálu, který pojme přibližně 1 800 lidí. Stěny zdobí portréty členů královské rodiny, významných univerzitních profesorů a kulturních osobností. Za návštěvu stojí Muzeum evoluce, kde jsou k vidění dinosauři objevení v Číně.

Dalším zajímavým místem k návštěvě je Univerzitní knihovna (Carolina Rediviva), která je největší ve Švédsku. Obsahuje přes 5 000 000 svazků a více než 30 000 rukopisů. Největším pokladem knihovny, který je zde trvale vystaven, je světoznámý Codex Argenteus (Stříbrná bible). Pochází pravděpodobně ze 6. století. Na univerzitě Uppsala jsou k dispozici prohlídky s průvodcem.

Gustavianum – muzeum Univerzity v Uppsale

Ve stálých expozicích muzea je část sbírek, které uppsalská univerzita Uppsala shromažďuje od svého založení v roce 1477. Od mumií a vikingských přileb přes umělecká díla, starověké mince až po Celsiův vlastní teploměr.

Lze tu najít také přístroje a další typy předmětů, které přibližují historii uppsalské univerzity a práci vědců, jako byli Rudbeckius, Celsius a Linnaeus, kteří zde působili.

V Gustavianum se nachází také Augsburský umělecký kabinet, který Gustav Adolf obdržel od augsburských radních v roce 1632. Zdobený kabinet s mnoha zásuvkami, tajnými přihrádkami a tisíci předměty sloužil jako staromódní internet.

V horní části budovy se nachází anatomické divadlo postavené v 60. letech 16. století pro veřejné pitvy.

Zámek Uppsala

Zámek Uppsala (Uppsala slott) s výhledem na město je oficiálním sídlem guvernéra kraje a může se pochlubit bohatou historií. Odehrálo se zde mnoho událostí, které formovaly Švédsko. V roce 1567 nařídil pomatený a paranoidní král Erik XIV. popravu skupiny šlechticů, která se stala známou jako Stureho vraždy.

V roce 1654 byla v Rikshallen (Státní síni) oznámena šokující abdikace královny Kristiny, kterou ve stejnojmenném hollywoodském filmu nezapomenutelně ztvárnila Greta Garbo.

Uvnitř se nacházejí působivé umělecké expozice Uppsala Konstmuseum (Umělecké muzeum) a z cimbuří si lze vychutnat úchvatný výhled na Uppsalu a okolní krajinu. Venku je možné se projít po pěších stezkách a prohlédnout si botanickou zahradu naproti hradu.

Gamla Uppsala

Zhruba čtyři kilometry severně od Uppsaly se nachází Gamla Uppsala (Stará Uppsala), kde čeká země Vikingů. V krajině je rozeseto více než 300 mohyl, míst posledního odpočinku vikingských králů, královen a dávných hrdinů.

Když se ve 12. století ujalo křesťanství, Gamla Uppsala se nakonec pyšnila katedrálou na místě, kde dnes stojí starobylý kostel (Gamla Uppsala Kyrka).

Koho zajímá historie a archeologie, vyplatí se vydat na čtyřkilometrovou cestu autobusem nebo šestikilometrovou „Poutnickou procházku“ od katedrály (Domkyrka).

Švédská Uppsala je také známá svými kulturními akcemi a festivaly. Mezi ně patří Uppsala International Guitar Festival, který přitahuje hudebníky a nadšence z celého světa.

Počasí Uppsala

Jaké panuje v Uppsale počasí? Uppsala má typické kontinentální klima s výraznými ročními obdobími. Celoročně zde lze očekávat změny teplot, a to od chladných zimních měsíců po teplejší léto.

Zimy v Uppsale bývají studené a sněhové. Teploty klesají pod bod mrazu a sněží. Prosinec a leden jsou nejchladnější měsíce, s průměrnými teplotami pod nulou.

Březen může být stále chladný, avšak s postupujícím jarem teploty začínají stoupat. Květen přináší teplejší počasí a rozkvetlou krajinu. Jaro je často obdobím, kdy se konají různé festivaly a události.

Léto v Uppsala je teplé a příjemné. Průměrné teploty se pohybují od 20 °C do 25 °C, avšak mohou dosáhnout i vyšších hodnot. Léto je ideální období pro procházky, návštěvy parků a událostí v přírodě.

Teploty začínají klesat během podzimu. Září může být stále příjemné, avšak s postupem do listopadu se teploty snižují. Také přibývá oblačnosti a dešťů.

Co vidětPamátkyZajímavosti