Ostrov Skopelos, Řecko – dovolená, výlety, letenky

Evropa

Skopelos je malebný a okouzlující řecký ostrov v Egejském moři. Patří do skupiny Sporadických ostrovů a nachází se mezi ostrovy Skiathos a Alonissos. Skopelos je známý svými přírodními krásami a svěží krajinou, nabízí nádherné pláže, křišťálově čistou vodu a zelené lesy. Co vidět na Skopelu a vyplatí se dovolená na tomto ostrově?


Obsah článku

 • Řecký ostrov Skopelos – základní informace
 • Dovolená Skopelos – důvody, proč vyrazit na Skopelos a co tam dělat
 • Oblíbené památky ostrova Skopelos – kaple Agios Ioannis, vesnice Agnontas, Folklorní muzeum Skopelos a další
 • Výlety na ostrově Skopelos – oblíbené pláže, Mořský park a další ostrovy
 • Mapa ostrova Skopelos
 • Počasí Skopelos – kdy je nejlepší doba na návštěvu ostrova
 • Skopelos letiště a letenky – jak se dostat na Skopelos
 • Trajekt na Skopelos – odkud jezdí trajekty na ostrov

Ostrov si získal mezinárodní uznání, když posloužil jako místo natáčení populárního hollywoodského filmu „Mamma Mia!“. Malebné kulisy, které se ve filmu objevily, přilákaly v průběhu let mnoho turistů.

Řecký ostrov Skopelos – základní informace

Město Skopelos, hlavní město ostrova, je půvabná a tradiční řecká vesnice s úzkými křivolakými uličkami, bělostnými domy a živými květy bugenvileí. Jsou zde malebné obchůdky, taverny s vynikající místní kuchyní, kde mohou návštěvníci ochutnat třeba oblíbený falafel, a četné kostely zdobené krásnými byzantskými ikonami.

Díky více než 360 kostelům a kaplím rozesetým po celém ostrově je Skopelos často označován jako „Modrý ostrov Egejského moře“. Nejznámější z nich je kostel Agios Ioannis Kastri, který se nachází na vrcholu skalnatého útesu s výhledem na moře. Všeobecně známým se stal poté, co se objevil ve filmu „Mamma Mia!“.

Skopelos se může pochlubit také více než 50 nádhernými plážemi, od odlehlých zátok až po oblíbené pláže Evropy. Mezi nejvýznamnější pláže patří Stafylos, Velanio, Panormos a Kastani, které jsou obklopeny bujnou zelení a nabízejí křišťálově čistou azurovou vodu.

Pro milovníky přírody je Skopelos rájem s krásnými turistickými stezkami vedoucími k úchvatným vyhlídkám a odlehlým místům. Ostrov je domovem bohaté flóry a fauny, včetně borových lesů, olivových hájů a aromatických bylin.

Pláže jsou na ostrově Skopelos oblíbenou atrakcí pro ty, kteří si chtějí naplno vychutnat moře.

Skopelos – dovolená

Dovolená na řeckém ostrově Skopelos může být dokonalou kombinací odpočinku, poznávání a kulturního zážitku. Co typická dovolená na Skopelu obsahuje?

 • Poznávání ostrova: Je dobré půjčit si skútr nebo auto, aby se člověk mohl pohybovat v kopcovitém terénu, koupit mapu Skoleposu a navštívit malebné vesničky, jako je Glossa a Neo Klima, odkud se člověku naskytne panoramatický výhled na Egejské moře.
 • Projížďka po plážích: Skopelos je obdařen krásnými plážemi, organizovanými i skrytými poklady, například na plážích Milia, Panormos a Kastani. Je na místě užít si opalování na zlatavém písku, koupání v křišťálově čisté vodě a vodní aktivity, jako je šnorchlování nebo jízda na kajaku.
 • Navštívení starého města: Město Skopelos neboli Chora je okouzlující a živé místo, známé svými dlážděnými uličkami, barevnými domy a tradiční architekturou. Procházky úzkými uličkami, návštěva Muzea folkloru, prohlídka byzantského hradu a obdivování nádherného výhledu z vrcholu kopce.
 • Ochutnejte místní kuchyni: Řecká kuchyně je vyhlášená po celém světě. Lze ochutnat kulinářské speciality ostrova a vyzkoušet místní pochoutky, jako je sýrový koláč skopelitiki, krevety se špagetami a sganaki. Pro autentický zážitek se k jídlu objednává sklenka místního vína nebo ouza.
 • Užívání si nočního života: Skopelos nabízí rušný noční život, zejména v hlavní letní sezóně. Ve městě Skopelos se lze těšit na živou hudbu, tradiční řecké tance a živé bary. Pro klidnější atmosféru je možné se vydat do některé z přímořských taveren nebo útulných kaváren.
 • Pěší turistika a poznávání přírody: Skopelos je rájem pro milovníky přírody. Klasikou jsou výlety po malebných stezkách, které vedou k úchvatným vyhlídkám, skrytým kapličkám a starobylým ruinám. Mezi oblíbené turistické trasy patří stezka ke kapli Agios Ioannis a procházka ke dvěma stromům.

Člověk si musí najít čas i na odpočinek a relaxaci a užít si pomalé tempo ostrovního života. Skopelos nabízí autentickou řeckou nebo ryze romantickou dovolenou, která v sobě spojuje přírodní krásy, bohatou historii a vřelou pohostinnost.

Je nutné myslet předem na jednu věc před zařízením dovolené na Skopelu. Letenky nelze zakoupit přímo na ostrov, protože na ostrově Skolepos letiště není. Lze však letět na blízké letiště Skiathos a poté se dopravit trajektem na Skopelos.

Na ostrově Skopelos lze ochutnat tradiční místní kuchyni, jako je sýrový koláč.

Oblíbené památky ostrova Skopelos

Skopelos ležící v Egejském moři, nabízí mnoho památek a atrakcí, které jsou mezi návštěvníky oblíbené. Zde jsou některé z nejoblíbenějších památek na Skopelu:

 • Kaple Agios Ioannis
 • Pláž Kastani
 • Kostel Panagitsa of Pyrgos
 • Vesnice Glossa
 • Folklorní muzeum Skopelos
 • Pláž Perivoliou
 • Vesnice Agnontas

Jednou z nejznámějších pláží na Skopelu je Kastani Beach, která se stala známou díky filmu „Mamma Mia!“. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Panormos, Stafilos a Velanio.

To je jen několik z mnoha oblíbených památek na Skopelu. Přírodní krásy, tradiční architektura a pohodová atmosféra dělají z ostrova nádherné místo k prozkoumání.

Ostrov Skopelos – výlety

Z řeckého ostrova Skopelos se turisté mohou vydat na několik výletů lodí. Mezi oblíbené možnosti patří:

 • Mořský park Alonissos: Skopelos se nachází v blízkosti mořského parku Alonissos, který je známý svým bohatým mořským životem a křišťálově čistou vodou. Mnoho cestovních kanceláří nabízí výlety lodí do Alonissosu, kde si návštěvníci mohou užít koupání, šnorchlování a dokonce spatřit delfíny a mořské želvy.
 • Skiathos: Skiathos je další nedaleký ostrov, na který se lze snadno dostat lodí ze Skopelu. Skiathos je známý svými krásnými písečnými plážemi, rušným nočním životem a půvabným starým městem. Lodní výlety ze Skopelu na Skiathos jsou oblíbenou volbou pro jednodenní výlety nebo delší pobyty.
 • Pláž Tzorti: Tzorti je odlehlá pláž na nedalekém ostrově Peristera. Návštěvníci se mohou vydat na výlet lodí ze Skopelu na Peristeru a užít si odpočinkový den na Tzorti, obklopené úžasnou tyrkysovou vodou a skalnatými útesy.
 • Staré město Alonissos: Někteří provozovatelé lodí nabízejí výlety do starého města Alonissos, malebné a tradiční vesnice na vrcholu kopce. Návštěvníci si mohou prohlédnout úzké uličky, ochutnat místní kuchyni, jednu z nejlepších gastronomií Evropy, a zažít autentickou atmosféru ostrova.
 • Modrá jeskyně: Oblíbený je také výlet lodí do Modré jeskyně, která se nachází na ostrově Alonissos. Jeskyně dostala své jméno podle fascinující modré barvy vody uvnitř. Turisté se mohou vydat na výlet lodí, aby jeskyni prozkoumali a užili si koupání v křišťálově čisté vodě.

Dostupnost a rozvrh těchto výletů ze Skopelu je nutné zjistit u místních cestovních kanceláří a lodních společností, protože se mohou lišit v závislosti na ročním období a povětrnostních podmínkách.

Architektura ostrova Skopelos je ikonická a známá například z Filmu Mamma Mia.

Ostrov Skopelos – mapa

Ostrov je přibližně 17 km dlouhý a 8 km široký, jeho celková rozloha činí přibližně 96 km2. Je známý svými krásnými plážemi, malebnou krajinou a tradiční architekturou. Skopelos se vyznačuje kopcovitým a hornatým reliéfem a většinu jeho území pokrývají husté borové lesy. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Palouki, která se tyčí do výšky 565 metrů nad mořem.

Mapa Skopelu je díky pobřeží ostrova rozmanitá a vyznačuje se mnoha zátokami, zálivy a útesy. Ostrov Skopelos je poset mnoha písečnými a oblázkovými plážemi, které se pyšní křišťálově čistou tyrkysovou vodou. Mezi známé pláže na ostrově patří Panormos, Stafilos a Kastani.

Na jihovýchodním pobřeží se nachází hlavní město a přístav ostrova, který se rovněž jmenuje Skopelos. Je to půvabné městečko s malebnými bíle omítnutými domky a úzkými dlážděnými uličkami, které vedou do svahu.

Pobřeží řeckého ostrova Skopelos je velmi členité díky různým zálivům a zátokám.

Skopelos – počasí

Na řeckém ostrově Skopelos panuje středomořské klima. Léta (od června do září) jsou obvykle horká a suchá, teploty se pohybují od 25 °C do 35 °C. Počasí Skopelu je v tomto období většinou slunečné a srážky jsou minimální.

Jaro (březen až květen) a podzim (říjen až listopad) se vyznačují mírnými teplotami v rozmezí od 15 °C do 25 °C. V těchto ročních obdobích se také vyskytují občasné srážky.

Zimy (prosinec až únor) jsou na ostrově Skopelos mírné a vlhké, s teplotami od 8 °C do 15 °C. V tomto období jsou častější srážky a mohou se vyskytnout i chladnější dny.

Celkově panuje na ostrově Skopelos počasí v letních měsících teplé a slunečné, což z něj činí oblíbenou destinaci pro milovníky pláží a venkovních aktivit.

Skopelos – letiště, letenky

Skopelos nemá vlastní letiště. Pro turisty, kteří chtějí navštívit tento ostrov, je nejbližší letiště Skiatos, které se nachází na nedalekém ostrově Skiatos. Skiatos je jedním z hlavních ostrovů Severních Sporad a je dobře spojen trajektem s ostrovem Skopelos.

Po příjezdu na letiště Skiatos si turisté mohou vzít trajekt z přístavu v Skiathos (hlavním městě ostrova Skiatos) do přístavu v městě Skopelos na ostrově Skopelos. Trajekty jsou obvykle k dispozici pravidelně a cesta trvá asi hodinu až hodinu a půl, v závislosti na typu trajektu a počasí.

Trajekt na Skopelos

Na ostrově Skopelos letiště není, tedy nelze zakoupit přímé letenky na Skopelos. Existují však alternativní možnosti, jak se tam dostat. Turisté mají několik možností, jak se na Skopelos dostat letadlem:

 1. Let na mezinárodní letiště v Aténách (ATH): Většina mezinárodních letů přilétá do Atén, hlavního města Řecka. Z Atén mohou turisté letět na sousední ostrov Skiathos a pak trajektem na Skopelos.
 2. Let na mezinárodní letiště v Soluni (SKG): Soluň je dalším významným letištěm v Řecku. Odtud se turisté mohou na Skopelos dostat stejným způsobem jako z Athén.
 3. Let na národní letiště ostrova Skiathos (JSI): Skiathos je sousedním ostrovem Skopelu, letiště na něm slouží jako nejbližší a nejpohodlnější přestupní uzel pro leteckou dopravu na Skopelos. V letní sezóně sem přímo létá několik mezinárodních a charterových leteckých společností.

Po příletu na jedno z těchto letišť se turisté mohou na ostrov Skopelos dopravit trajektem nebo hydroplánem. Jak se dostat trajektem na Skopelos?

 • Z Atén: Z aténského letiště se návštěvníci mohou do přístavu Agios Konstantinos dopravit taxíkem nebo veřejnou dopravou (asi 2 hodiny). Odtud se mohou přepravit trajektem na ostrov Skopelos (přibližně 3 až 4 hodiny). Alternativně mohou turisté jet taxíkem nebo veřejnou dopravou do přístavu Volos (přibližně 3 hodiny) a odtud se přepravit trajektem na Skopelos (přibližně 2 až 3 hodiny).
 • Ze Soluně: Z letiště v Soluni mohou turisté jet taxíkem nebo veřejnou dopravou do přístavu Volos (asi 2,5 až 3,5 hodiny) a nalodit se na trajekt na Skopelos (asi 2 až 3 hodiny).
 • Ze Skiathosu: Po příletu na letiště Skiathos mohou turisté jet taxíkem nebo veřejnou dopravou do přístavu ve městě Skiathos (asi 10 minut) a chytit trajekt nebo hydroplán do přístavu Skopelos (přibližně 1 hodina).

Ideální je si předem zkontrolovat jízdní řád trajektů, zejména mimo hlavní sezónu.

Skopelos diskuze

Lidé v diskuzích o Skopelu říkají, že Skopelos je malebný a okouzlující řecký ostrov s úchvatnou přírodou. Jeho nedotčená krajina, křišťálově čistá voda a svěží zeleň často vyvolávají v návštěvnících úžas.

Skopelos je také známý svými idylickými plážemi, tradičními bělostnými stavbami a tradičními řeckými vesnicemi. Ostrov je často popisován jako klidný, pohodový a ideální pro ty, kteří hledají klidný odpočinek. Návštěvníci si pochvalují také místní kuchyni, vřelou pohostinnost a živé kulturní tradice.

Celkově je v diskuzích Skopelos často považován za skrytý klenot řeckých ostrovů, který nabízí pravou chuť autentického řeckého ostrovního života.

Co vidětDovolenáPamátkyVýlety