Hamam – turecké lázně, zkušenost

Asie

Hamam, známý také jako turecká lázeň, je tradiční lázeňský zážitek hluboce zakořeněný v turecké kultuře. Jedná se o koupelový rituál, který kombinuje prvky vody, tepla a masáže k očistě těla a uvolnění mysli.

Termín „hamam“ je odvozen z arabského slova „hammam“, což znamená „ohřívání“. Hamamy jsou již po staletí nedílnou součástí turecké společnosti a slouží jako místo setkávání, kde dochází k socializaci, očistě a uvolnění stresu.

Struktura lázní Hamam

Tradiční hamam se skládá ze tří hlavních částí: vchodu, teplé místnosti (tzv. sıcaklık) a horké místnosti (tzv. hararet). Vstup slouží jako přechodový prostor, kde se návštěvníci mohou převléknout a uložit si své věci před vstupem do hlavní lázeňské části. Obvykle se vyznačuje velkým klenutým stropem a mramorovou podlahou, což vytváří klidnou atmosféru.

Sıcaklık je teplá, mírně vytápěná místnost, kde návštěvníci relaxují a aklimatizují se na teplotu. Tento prostor má obvykle po obvodu mramorová sedátka, která umožňují hostům odpočívat, zatímco čekají, až na ně přijde řada. V sıcaklıku se také odehrává úvodní očistný rituál, při němž se návštěvníci polévají teplou vodou pomocí tradičních měděných misek nebo vědra.

Po dostatečném prohřátí se návštěvníci přesunou do hararetu, což je vlhká a intenzivně vyhřívaná komora. Zde se odehrává hlavní koupelový rituál. V hararetu se nachází velká mramorová plošina zvaná göbektaşı, na kterou si návštěvníci lehnou a nechají si provést intenzivní peeling a masáž pomocí hrubé rukavice zvané kese. Kese odstraňuje odumřelé kožní buňky, podporuje krevní oběh a zanechává pokožku svěží a omlazenou.

Další léčebné procedury

Po očistném rituálu si hosté mohou dopřát další procedury, jako jsou aromaterapeutické masáže, olejové masáže nebo vlasové procedury. Zážitek z hamamu je často zakončen odpočinkem v ochlazovací místnosti, kde si návštěvníci mohou odpočinout na vyhřívaných mramorových deskách nebo si vychutnat šálek tradičního tureckého čaje.

Zážitky v hamamech se liší svou atmosférou, od luxusních lázeňských zařízení až po tradičnější a místní podniky. V posledních letech se obliba hamamů rozšířila i mimo Turecko a lze je najít v různých zemích po celém světě, kde lidem poskytují jedinečný a kulturně bohatý lázeňský zážitek.

Celkově lze říci, že hamam je nejen prostředkem fyzické očisty, ale také společenskou a kulturní tradicí, která podporuje relaxaci, omlazení a celkovou pohodu. Jedná se o klidný a nezapomenutelný lázeňský zážitek, který jednotlivcům umožňuje ponořit se do nadčasových zvyků turecké kultury.

Hamam – zkušenost

Bylo nedělní sychravé odpoledne, venku pršelo a my jsme se vypravili do čtvrti Uskudar, která se nachází na asijském břehu Istanbulu, do tureckých lázní. Pozvali nás tam jedni Češi, se kterými jsme se náhodně seznámili přes Jirkovu tureckou kamarádku.

Lázně z venku nevypadaly moc vábně, kdybych šla jen tak okolo, tak bych si jich rozhodně nevšimla. Budova byla rozdělena na dvě části, jedna pro ženy a druhá pro muže, takže jsme se s kluky rozloučily a vstoupily do tajů budovy. 

Příchod do lázní

Hned, jak jsme vstoupily dovnitř, tak jsme spatřily mnoho polonahých Turkyní obdařených ženskými tvary. Byly jsme úplně ztracené a nevěděly, co máme dělat a kam jít, ale naštěstí se nás ujala paní v růžovém župánku, která to tam měla na starost.

Odvedla nás do malé místnosti, kde jsme se měly vysvléci do plavek. To jsme také udělaly. Následně, když jsme vyšly z místnosti, tak jsme každá dostala do ruky plastovou mističku a vstoupily do prostoru, kde se nacházelo ještě více obnažených žen.

Byla to velká kruhová místnost, ve které byl uprostřed oválný plochý mramor a po stranách takové malé otevřené místnůstky. Bylo nám ukázáno, že si máme sednout do jedné z místností a začít se oplachovat vodou z umyvadel, které tam byly zabudovány. Tak jsme se tedy posadily, do mističek jsme si nabíraly vodu a polévaly jsme se jí.

Při oplachování jsme si povídaly a pozorovaly ostatní ženy. Za chvilku nám došlo, že jsou tam tři hlavní mydličky/masérky, které myjí/masírují jiné ženy ležící na kameni uprostřed místnosti. Vypadaly docela přísně, takové bachařky, tedy alespoň ve mně vzbuzovaly respekt. Zhruba po 45 minutách jsme přišly na řadu i my.

Péče lazebnice

Příslušná lazebnice mne nejdříve celou vydrhla žínkou, a když píšu vydrhla, tak to nepřeháním. Začala u zadní části těla – záda, zadek, nohy, pak do mne plácla, ať se otočím na druhou stranu, následovala přední část těla a boky, ruce, krk, zkrátka celé tělo.

Pak jsem si spláchla vodou z umyvadla oddrolenou kůži a čekala mne mýdlová masáž. Postup byl obdobný, jen jsem byla celá od mýdlových bublin. Ještě jsem si umyla vlasy a celá procedura byla u konce.

Celkově jsme tam strávili zhruba dvě hodiny a za tento nevšední zážitek zaplatili každý zhruba 35 lir (cca 350 Kč). Pokud budete v Turecku, tak hamam určitě stojí za návštěvu.

Hamam – historie

Hammam, známý také jako turecká lázeň, má dlouhou historii sahající až do starověku. Předpokládá se, že koncept veřejného koupání vznikl ve starověkém Římě a Řecku, ale do anatolské oblasti, která je dnes součástí Turecka, jej přinesly Byzantská a Římská říše.

V byzantském období, přibližně v 5. století našeho letopočtu, se v Konstantinopoli (dnešní Istanbul) začaly objevovat veřejné lázně. Tyto lázně sloužily k několika účelům, mimo jiné k hygieně, relaxaci a společenskému setkávání. Obvykle se jednalo o velké komplexy s oddělenými částmi pro muže a ženy.

Když ve 14. století vznikla Osmanská říše, tradice veřejných koupelí se vyvinula do podoby, kterou dnes známe jako hammamy. Osmané ctili čistotu a hammamy se staly nezbytnou součástí jejich kultury. V Istanbulu i v dalších městech své říše vybudovali mnoho hammamů, které sloužily lidem k očistě těla a ke společenskému setkávání.

Zatímco kdysi byly hammamy nedílnou součástí každodenního života, modernizace turecké společnosti a zavedení vnitřního vodovodu jejich význam snížily. Hammamy však zažívají opětovný nárůst popularity jako wellness lázně a turistické atrakce a zachovávají si svůj kulturní význam jako místo relaxace a omlazení.

Dnes jsou hammamy stále ceněny pro své léčebné účinky a místní obyvatelé i turisté vyhledávají jejich jedinečné zážitky a rituály očisty párou. Jsou svědectvím bohaté historie a kulturního dědictví Turecka a nadále představují důležitou součást turecké lázeňské tradice.