Nejkrásnější hrady v Japonsku

Asie

Japonsko má své kouzlo a ikonické obrovské a krásně zdobené hrady k němu beze sporu patří. Jaké jsou ty nejkrásnější hrady v Japonsku, respektive na ostrově Honshu a Kyushu?

Dnes je v Japonsku více než sto dochovaných nebo částečně dochovaných hradů; odhaduje se, že kdysi jich bylo pět tisíc. Některé hrady, jako například hrady v Matsue a Kōchi, oba postavené v roce 1611, se dochovaly v původní podobě a nebyly poškozeny obléháním ani jinými hrozbami.

Kromě kamenných zdí byly budovy japonských hradů postaveny ze dřeva, což je činí obzvláště náchylnými k požárům. Přednostní metodou ochrany před ohněm byly bílé hliněné stěny pokryté omítkou. Japonské hrady byly rozvrženy do svazků nebo kruhů (japonsky maru).

Hrad Hiroshima

I když hrad v Hiroshimě zrovna není z největších, určitě stojí za to se tam podívat. Původní hrad zde byl postaven roku 1590, avšak po svržení atomové bomby na konci 2. světové války byl zničen a musel tak být vystaven znovu, a to v roce 1958.

Hrad se nachází v centru města poblíž řeky Hongawa a tyčí se do výšky 26,6 metrů. Kolem hradu je také menší park, kde si lze užít příjemnou krátkou procházku, zejména v období jarního květu sakur.

Uvnitř pěti podlaží v hradu je zajímavé muzeum se starými brněními a katanami bojovníků, a také historické záběry a vývoj hradu. Z venku hrad působí sice skromnějším dojmem, uvnitř je však podle mnohých mnohem zajímavější, než ostatní hrady. Hrad také stojí trochu v pozadí za hlavními památkami města Hiroshima, jako je například Genbaku Dome (jediný dochovalý dům po atomovém útoku, který mimochodem navrhoval český architekt).

Sakury jsou jedním z poznávacích znamení Japonska a přispívají ke kráse japonských hradů.

Hrad Okayama

O něco větší a honosnější je hrad v malém městě Okayama, které se nachází po cestě shinkansenem mezi městy Hiroshima a Himeji. Hrad Okayama je také známý jako Havraní hrad, protože je jedním ze dvou hradů v celém Japonsku, který je natřený na černo.

Bohužel i zde byl původní hrad na tomto místě zničen a obnoven až roku 1966. Poblíž hradu se nacházejí zahrady Korakuen. Tento velkolepý hrad stojí u břehu řeky Asahi a i z dáli je na něj hezký pohled s kombinaci s okolním lesíkem a právě touto řekou.

Poblíž města Okayama je malé městečko Kurashiki, kde je krásná promenáda kolem řeky, kde jezdí loďky a panuje tam super uvolněná atmosféra.

Hrad Himeji

V mnohých zdrojích se lez dočíst, že právě hrad Himeji je ten nejkrásnější v celém Japonsku. Z venku hrad vypadá opravdu krásně a jeho bílá barva září do dálky, avšak za dost předražené vstupné může být nepříjemným překvapením, že uvnitř hradu není vůbec nic. Žádná výstava ani původní nábytek, navíc tam korzuje takové množství turistů, což prohlídku činí útrpnou.

Navzdory tomu je tento hrad jednou z nejstarších dochovaných staveb středověku v celém Japonsku.

Hrad Himeji se nachází v prefektuře Hjógo a je nejznámějším japonským hradem. V prosinci 1993 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Je známý jako „hrad bílých volavek“ – jako pocta jeho zářivě bílé barvě a elegantní struktuře.

Tento hrad společně s hrady Macumoto a Kumamoto tvoří tak zvané „Tři slavné hrady“. Je-li tento hrad povědomý, není divu. Bylo možné jej vidět hned v několika slavných filmech.

Hrad Himeji je chloubou Japonska, což stvrzuje jeho zápis v seznamu UNESCO.

Hrad Osaka

Osacký hrad velmi mile překvapí. Jeho tyrkysově modré střechy krásně vynikají v okolní přírodě a procházka kolem vodního příkopu, který je však bohužel většinou vypuštěný, uklidní a pohladí po duši.

Před hlavním vchodem do hradu jsou po pravé straně stánky s oblíbenou matcha zmrzlinou. Za hradem si lze koupit typický porkm „okonomyaki“.

V noci je hrad krásně osvětlen a v přilehlých zahradách jsou v době květu sakur za extra poplatek k vidění nasvícené sakury. Kořeny hradu sahají až do 16. století, kdy se tehdejší státník Tojotomi Hidejoši rozhodl, že v Ósace vybuduje nejvelkolepější opevněný hrad v celé zemi, který bude odrážet jeho moc a bohatství.

Později byl hrad zničen a následně znovu postaven rodem Tokugawa a během své historie padl a znovu vstal z popela ještě několikrát. Dnešní betonová stavba je pouze replikou z roku 1931, i přesto však stojí za návštěvu.

Hrad Matsumoto

Podle mnoha návštěvníků jednoznačně nejkrásnější hrad v Japonsku, a také jeden z výše zmíněných Třech slavných hradů. Tento hrad je, stejně jako hrad v Hiroshimě, natřen na černo. Kolem hradu je vodní příkop s tyrkysovou vodou a přes něj typické japonské červené mostíky.

Na kráse tomuto hradu také přidávají v pozadí se tyčící Japonské alpy a jejich zasněžené vrcholky. Tento hrad se nachází po cestě z Tokia do Nagana.

Hrad byl postaven v rozmezí mezi lety 1592 – 1614 a je výborně opevněn. Interiér je převážně dřevěný. Díky okolním sakurám je Matsumoto velmi oblíbeným místem, kam vyjet na jaře. Město jako takové je ideálním výchozím bodem pro poznávání „japonských Alp“. Odtud vedou velmi dobré trasy do Takajamy, Shirakawa-go nebo případně do Kamikochi. 

Co vidětPamátkyZajímavosti