5 tajných míst na Taiwanu – co vidět

Asie

Ostrovní stát Taiwan se nachází na východě Asie a je jedním z nejlépe střežených cestovatelských tajemství. Tato malá, avšak rozmanitá země je plná překvapivých kulturních pokladů, historických památek a nádherné přírody.

Nejznámější místa na Taiwanu, která jsou cílem většiny turistů jsou většinou v okolí Taipei, Kaoh-siungu, Tainanu, a hlavně také Taroko National park.

Jestli pojedete na Taiwan, tak tato místa zcela určitě neminete, protože je najdete snad ve všech průvodcích. Následující článek přináší tipy na pár míst, která jsou nádherná, a přesto se tam člověk nemusí mačkat s davy fotek chtivých turistů.

1. Guguan Wenquan

Guguan Wenquan je populární lázeňské letovisko ležící v okrese Taichung, které je známé především pro své přírodní horké prameny. Oblast je obklopena nádhernou přírodou, včetně pohoří Xueshan, což je druhá nejvyšší hora na Taiwanu.

Toto klidné prostředí spolu s léčivými vlastnostmi místních termálních pramenů představuje ideální místo pro relaxaci a odpočinek.

Malé městečko v horách, které nabízí spíše odpočinek v horkých pramenech, než nějaké aktivní radovánky či kulturní zajímavosti. Potkáte tu spíše jen místní, kteří odpočívají v bazénkách s horkou vodou.

Zadarmo jsou zde malé bazénky, kde jsou rybičky co vám okoušou starou kůži z nohou. Pěkná je také procházka kolem řeky, kde přejdete i pár lanových mostů.

Po procházce si za cca 350 TWD zaplaťte vstup do lázní, kde se v plavkách můžete uvelebit do vody vedle místních a také jsou tam „nahaté“ zóny oddělené zvlášť pro muže a ženy.

Na cestě na autobus zpět do Taichungu jsme si ze stromu utrhli papáju, což je pro nás Evropany taky zážitek. Taky jsme tu měli to nejlepší jídlo na Taiwanu, byly to rýžové nudle s vepřovým mletým masem, vařeným vejcem a vývarem.

2. Chilaibi

Chilaibi je znám především pro svou nádhernou a nedotčenou přírodu, včetně krásných pobřežních úseků, koralových útesů a přírodních rezervací.

Místo je oblíbené pro potápění a šnorchlování, díky bohatému podmořskému životu a jasnému mořskému vodě.

Tohle místo je od Taichungu vzdálené, ale za to je blízko k národnímu parku Taroko, kam stejně při své návštěvě Taiwanu pojedete.

Je tu pěkný maják a super pláž, takže když bude počasí, tak se můžete i vykoupat. Kolem pobřeží je i stezka, kterou můžete projít.

Chilaibi a na celém ostrově Lan Yu je stále cítit autentičnost a jednoduchý způsob života, což představuje velký kontrast vůči rušným městům na hlavním ostrově Taiwanu.

Je to skutečné útočiště pro ty, kteří hledají klid a relaxaci, stejně jako jedinečné kulturní zážitky.

3. Rainbow village

Rainbow Village, známá v jazyce mandarínštině jako Caihongjuan Village, je oblast v tchajwanském městě Taichung, která se proslavila svými živě barevnými a ručně malovanými obrázky pokrývajícími domy, silnice a chodníky.

Zajímavostí je, že tento jedinečný umělecký projekt byl výsledkem snahy jediného muže, bývalého vojáka známého jako Grandpa Rainbow nebo Huang Yung-fu.

Když se dozvěděl, že jeho vesnice je na pokraji demolice kvůli urbanizačním projektům, rozhodl se, že ji zachrání tak, jak nejlépe uměl – svými uměleckými dovednostmi.

Začal malovat barevné obrázky na domy, silnice a cokoli jiného, co našel, a nakonec přeměnil celé místo na obrovské umělecké dílo.

Každý roh vesnice je plný veselých a živých barev, které vyjadřují Huangovu lásku k životu a lidské společnosti. Místo je také domovem malého muzea, kde návštěvníci mohou zjistit více o historii vesnice a životě Grandpa Rainbow.

4. Gaomei Wetlands

Jak název napovídá, jedná se o mokřady nedaleko Taichungu. Večer při odlivu zde klesne voda natolik, že tam, kde je normálně hladina moře, se v tu dobu můžete procházet suchou nohou.

Gaomei Wetlands je jedním z nejvýznamnějších přírodních rezervací na Taiwanu. Nachází se v okrese Taichung a pokrývá rozlohu téměř 1 501 hektarů.

Tato mokřadní oblast je známá svou bohatou biodiverzitou a představuje si řadou živočichů, včetně mnoha druhů ptáků, které sem přiláká bohatství ryb a korýšů.

Hlavním lákadlem je však jedinečný eko-systém. Zde lze najít unikátní rostliny, které rostou pouze v mokřadních oblastech, jako jsou například mangrovy.

Kromě toho byla na ochranu této oblasti a jejího eko-systému vybudována dřevěná stezka, která umožňuje návštěvníkům procházet se a užívat si krásy přírody, aniž by ji narušovali.

Je to super zážitek, navíc při západu Slunce. Zajímavé také je, že na břehu je chráněné území, kde jsou tisíce, nebo dokonce miliony malých krabů, kteří zde pobíhají a schovávají se do vyhloubených děr.

5. Sanxiantai

Tohle je úplně nejkrásnější místo, na kterém jsme na Taiwanu byli. Je to poměrně nenápadné místečko na mapě, a tak se tam moc lidí nevydá.

Je to malý ostrov s jeskyněmi a trailem na vrcholek skály s úžasným výhledem. Je tu nádherná flora a fauna, dají se tu pozorovat různé druhy ptáků a rybáři sem chodí lovit ryby a kraby.

Jméno Sanxiantai se do češtiny překládá jako „Ostrůvek tří bohů“ a je spojen s místní legendou, podle níž se tři čínští bohové – Lu Dongbin, Li Tieguai a He Xiangu – na tomto ostrůvku zjevili a opustili na něm své otisky bot.

Hlavním lákadlem je fascinující pěší most do pohledu, který vede k ostrůvku. Most má osm oblouků, které symbolizují draka, a jeho délka je 320 metrů.

Přístup je úplně zadarmo, to je na to taky skvělý. Doporučujeme výstup na skálu, kde vede stezka a na vrcholu je maják. Když už tu budete, tak taky projděte místní jeskyně, ale pozor jsou tam hadi.

Co vidětZajímavosti