Turecké speciality – co ochutnat

Asie

Jednou z věcí, kterou mají lidé na Turecku rádi, je místní dobré jídlo. Turecká kuchyně je relativně pestrá a lze si zde dát více než jen maso v tortile. Turecké pokrmy se skládají hodně z masa, zeleniny, pečiva, bulguru, rýže, luštěnin a jogurtu.

Navíc je mnohem domáčtější, pečivo není z mraženého polotovaru, čerstvé ovoce a zeleninu si lze koupit na místních trzích přímo od pěstitelů a navíc za lepší cenu než v kamenném obchodě!

Existuje mnoho různých tureckých jídel a následující výčet rozhodně není vyčerpávající, jsou zde jídla, která já jsem ochutnala a nejsou úplně tak známá v Čechách. Je toho tolik, že ani nevím u čeho mám začít, takže to vezmu asi popořadě hezky od snídaně.

Turecká snídaně

Turci opravdu rádi snídají a jejich snídaně je bohatá. Typická turecká snídaně se skládá ze spousty malých mističek obsahujících různé ingredience, pečiva a čaje. Nesmí zde chybět více druhů sýra, olivy, rajčata, vajíčka, tahin neboli sezamová pasta.

Na své si přijdou i ti, co mají rádi sladké, jelikož je zde na výběr z různých druhů džemů a med. Nejlepší snídani si lze prý dát ve městě Van, ale po celém Turecku najdete spoustu různých podniků, které nabízejí právě vanskou snídani – „Van Kahvaltısı“

Jednoduše přijdete do restaurace, posadíte se, objednáte si snídani pro určitý počet osob a oni vám na stůl vše donesou. Pokaždé se tedy snídaně může určitým způsobem trochu lišit dle nabídky restaurace.

Za snídani zaplatíte okolo 20 tureckých lir (200 Kč) na osobu, ale záleží na restauraci. A nenechte se zmást slovem snídaně, můžete si ji dát klidně i odpoledne!

Pečivo

Téměř na každém rohu najdete pekárnu. My máme dokonce to štěstí, že jedna se nachází přímo v našem domě. Nejčastěji se setkáte se „simitem“, což je takové sezamové kolečko.

Dále si můžete dát „poğaçu“ („poača“), která je většinou plněna olivami, sýrem nebo bramborou. Cena u pečiva je různá, většinou to stojí 1 až 2 liry (10 až 20 Kč), simit stojí většinou 1 liru.

Také tady prodávají bílý chléb, který připomíná chutí veku. Ale můžete toho najít v pekárně ještě mnohem více.

Kebab

Když se řekne kebab, tak si představíme většinou maso v tortile, ale to je jen jeden z druhů kebabů, kterému se říká „dürüm kebab“. Kebab je v podstatě maso a existuje mnoho druhů kebabů z různých druhů masa. Většinou jsou kuřecí nebo jehněčí.

Mým oblíbeným je jehněčí „Iskender kebab“. Dále je dobrý i pálivý „Adana kebab“. Oblíbený je i „Şiş kebabıcož jsou kousky masa napíchnuté na špejli. Cena je různá, záleží na kebabu, na restauraci, ale počítejte zhruba 15 až 20 lir (150 až 200 Kč) za jednu porci.

Ryba v housce

V Turecku můžete najít mnoho rybích restaurací. Pokud si chcete dát levnou rybu, jen tak do ruky, tak určitě si zajděte v Istanbulu na „balik ekmek“ (ryba v chlebu), která se prodává u Galata bridge a stojí zhruba 6 tureckých lir (60 Kč).

Manti

Moje oblíbené jídlo, které je jednoduché na přípravu, tedy pokud si ho koupíte již předpřipravené v obchodě. „Manti bych přirovnala k takovým malým těstovinám, které jsou plněné masem.

Manti si můžete dát v nějaké restauraci či si je koupit v obchodě již předpřipravené. Pak už je jen dáte do vroucí vody a vaříte několik minut. Toto jídlo se podává s bílým jogurtem a rajčatovou pastou.

Lahmacun

Další jídlo, které vám chci představit, se jmenuje „lahmacun“ nebo-li turecká pizza. I přesto, že se tomuto jídlu přezdívá turecká pizza, tak to má do ní celkem daleko a pizzu připomíná nejvíce svým vzhledem.

Toto jídlo se skládá s těsta, masa a rajčatové pasty. Těsto je opravdu velice tenké, takže se lahmacun jí srolovaný do ruličky a pokud máte hlad, tak si dejte alespoň dva kousky, jeden stojí zhruba 4 liry (40 Kč).

Sigara böreği

Připravit si toto jídlo mne naučili turečtí studenti před dvěma lety, když jsem byla v Turecku poprvé a moc mi to chutnalo. Na přípravu je to jednoduché a ingredience se dají sehnat i v Praze, takže jsem pak toto jídlo dělala i svým známým v Čechách a ohlasy na to byly vždy jen dobré. 

Sigara böreği“ se skládá pouze z „beyaz peyniru“ (bílý sýr) s petrželkou stočeného do „yufky“ (tenké těsto). Následně se to osmaží na oleji a jídlo je hotové.

Çiğ köfte („či kofte“)

Musím říci, že vegetariáni to mají v Turecku celkem těžké, ovšem toto jídlo si na ulici koupíte bez masa. Originálně toto jídlo obsahovalo syrové maso, ale z hygienických důvodů byl zakázán prodej jídla se syrovým masem a dnes si koupíte pouze jeho bezmasou verzi.

Toto jídlo se připravuje z malého bulguru, rajčat, cibule, rajčatové pasty a dalších menších ingrediencí. Z toho všeho vznikne taková tuhá „hmota“, ze které se vytvarují podlouhlé válečky, které se jedí se salátem a tortillou.

Navíc „çiğ köfte“ je i velice levné a většinou stojí okolo 4 tureckých lir (40 Kč). Já jsem ochutnala i jeho masovou verzi a je to opravdu dobré!

Turecká kuchyně mezi turisty

Turecká kuchyně je mezi turisty poměrně známá. Turecko má bohatou kulinářskou historii a je známé svými rozmanitými chutěmi a jedinečnými pokrmy. Oblíbená turecká jídla, jako jsou kebab, baklava, turecké pochoutky a meze, lákají turisty z celého světa.

Turecká kuchyně je často chválena za používání čerstvých surovin, aromatického koření a chuťových kombinací. Kromě toho je velkým lákadlem pro turisty také rušná turecká kultura pouličního stravování, která nabízí například „simit“ (chlebové kroužky obalené sezamem) a doner kebab.